İşçinin 3600 prim ve 15 yılla tazminat hakkı

Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: Atatürk Mah.Güner Sok. No:1 Kat:36 D:295 İkitelli-İSTANBUL Tel: 0553 254 81 34

Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.
Adres: Atatürk Mah.Güner Sok. No:1 Kat:36 D:295 İkitelli-İSTANBUL
Tel: 0553 254 81 34

İşçinin 3600 prim ve 15 yılla tazminat hakkı

08.09.1999 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğü giren 1475 sayılı İş Kanunu’ nun 14. maddesine eklenen 5. bent uyarınca işçinin emeklilik konusunda yaş hariç diğer çalışma süresi ve prim gün sayısı kriterlerini yerine getirmesi halinde kendi isteği ile işten ayrılması imkânı tanınmıştır.

Sigortalılık süresini (15 yıl)  ve prim ödeme gün sayısını (3600 gün) tamamlayan işçi (buradaki rakamlar ilk işe giriş tarihine göre değişebilmektedir), yaş koşulu sebebiyle emeklilik hakkını kazanmamış olsa da işyerinden anılan bent gerekçe gösterilmek suretiyle ayrılabilecek ve kıdem tazminatına hak kazanabilecektir.

Bunun için işçinin önce sigorta müdürlüğünden yaş dışındaki koşulları yani sigorta süresi ve prim gün sayısını doldurduğunu gösteren bir yazı alması gerekir. Sigorta müdürlüğü, başvuran kişinin yaş dışında emeklilik koşullarını taşıdığını ve bu sebeple işten ayrılırsa kıdem tazminatı isteyebileceğini hizmet dökümüne yazmaktadır. Kişi bu yazıyla işverene tercihen ıspat bakımından noter kanalıyla başvurup iş sözleşmesini feshettiğinde kıdem tazminatı alma hakkına sahip olmaktadır. Ayrıca işçinin işyerinden ayrılmak için  ihbar süresini beklemesine gerek olmadığı gibi işverenin ihbar süresi içinde işinin çalışmasını isteme hakkı da yoktur. Hizmet süresi ve prim gün sayısı esas alınırken işçinin geçmiş yıllardaki Bağkur ya da SSK ‘lı çalışmasının önemi yoktur.

İşçinin işyerinden ayrılma ve yeni bir işyerinde çalışması sürecinde hukuki yardım almalıdır. Aksi takdirde onarılmaz zararlara uğraması muhtemeldir. Bu konuda Yargıtay’ın bir içtihadında işçinin 3600 gün ve 15 yıl hizmet süresini doldurmuş olması halinde kıdem tazminatı verilmemiştir. Hukuki prosedür ve sürecin uzman avukat eliyle yürütülmesi bu bakımdan önemlidir.

Av. Tevrat DURAN

logolar siyah

12.803 defa okundu

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Sevebilirsin...

354 Yanıt

 1. Murat Türkmen diyor ki:

  27.01.1983 doğumlu 04.05.1999 sigorta Başlangıcım var sonraki sigortam ise 10.09.2004 ten bugüne kadar devam etmekte işyerimden ayrılmak istiyorum ama tazminatımı alamıyorum ne yapmam Lazım

 2. unal Islamoglu diyor ki:

  Tevrat bey , zam alamadigimiz icin yazmıştım bu linki atmissiniz.. 3600 gunum dolmadigi icin Magdurda olsak tazminat alamiyoruz bu duruma gore dogrumu ? Ilginiz icin tesekkur ediyorum

 3. SERDAR YILDIZ diyor ki:

  tevrat bey 2001 girişliyim 2016da tazminat hakkım doğuyormu kolay gelsin..

  • tevratduran diyor ki:

   Öncelikle teşekkür ederim, hayat kolay değil.
   Yazıdaki başlık anlaşılır olsun diyedir. Esasında SGK girişi 8.9.1999 öncesi olanlar için 15 yıl ve 3600 gün şartı var. Bu halde işçi yasal prosedüre göre ihtarname çeker ve istifa eder, kıdem tazminatına hak kazanır.
   Burada 15 yıl aynı işyerindeki çalışma süresi değil ilk sgklı olduktan bu yana geçen süredir.
   8.9.1999 sonrası sgk lı olanlar için prim gün sayısı ve hizmet süresi uzamaktadır.
   Bu kapsamda siz şu anda hak sahibi olamazsınız.

  • Züleyha diyor ki:

   Tevrat Bey kolay gelsin.sorum su 12.07.2002 ise giris tarihim.suanki is yerime 12.02.2004 te girdim ve halen calismaktayim.12.02.2019 da isten kendibistegimle ayrilsam tazminat alirmiyim.

 4. SERDAR YILDIZ diyor ki:

  tevrat bey peki aldığım maaşla bankaya yatan farklı durum söz konusu burdan tazminat hakkım oluşur mu?

 5. SERDAR YILDIZ diyor ki:

  Bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim.elimdeki bordro ile bankaya yatan tutarın dekontları yeterlimidir?

  • tevratduran diyor ki:

   Hukuki süreci avukat meslektaşlarım aracılığıyla yürütmeniz sağlıklı olur. Burada paylaştığım konular ipucu niteliğindedir. Nasıl ki, internetten hastalığımıza ilaç ismi bulamadığımız gibi hukuki sorunlara da tam yanıt bulmak mümkün değildir. Kurallar kanunlar soyut, genel geçer normlardır, somut olaylara nasıl uygulanacağı avukatın bilgisindedir.

 6. bayram diyor ki:

  01.07.1983 doğumluyum 1996 çıraklık sigortası aldım ve ayni sigorta numarasından 2003 de prim yatmaya başladı işyerinden ayrılmak istiyorum kıdem tazminatını alabilirmiyim

 7. bahri diyor ki:

  9 yıl 6ay aynı işyerinden çalışıyorum nekadar tazminat isteyebilir

 8. canansener diyor ki:

  tevrat bey merhaba.09.11.206 itibarile ozel sektorde 8 yildir calisiyorum.teksktil dektoru.hafta da 45 saat calisiyorum.gun boyu ayaktayim.full gunlerimde 1 rer saat olmak uzere 2 yemek hakkim var.sol bacağim da boylu boyunca damar kacagi var ( reflü ).bu durum ayakta durmami etkiliyo .isten cikma halinde tazminat alabilir miyim.tesekkur ederim

 9. Bahar diyor ki:

  Merhaba ben ticaret lisesi mezunuyum 1999 Eylül ayında sigorta sicil numarası okul tarafından alındı hizmet dökümünde işe giriş 11.10.1999 görünüyor 4268 prim günüm var işten ayrılmak istiyorum tazminat alabilir miyim.ssk yazı vermedi sadece hizmet dökümü verdi iş kura başvur diyor.ne yapabilirim

 10. filiz diyor ki:

  Nevzat bey ben 1995 yılından bu yana sigortalıyım 3118 prim var 15 yıl calismisligim bulunuyor. Çalıştığım işyerinde yoneticimle sıkıntı yaşıyorum. Devamlı azar isitiyorum. Bunu yanımda çalışanlarda biliyor ama birşey olsa benim lehime olmazlar.bu durumda ne yapabilirim. Yardım

 11. Gül diyor ki:

  Merhabalar Tevrat Turan Bey , Ben Özel bİr hastanede çalışıyorum.. 46 yaşındayım ve şuan işten ayrılmayı planlıyorum, 1 yıldır burada çalışıyorum lakin şuan ki şefimiz beni çok zorluyor ben çıkayım diye sürekli üzerime iş yüklüyor, görevim olmadığını söylediğimde tartışma cıkarıyor.. Ayrıca Ben eşimden boşandım lakin tekrar barışmayıda düşünüyorum, Eski eşimle tekrardan evlensem tazminatımı alabilirmiyim ?

 12. emre diyor ki:

  Merhaba,Tevrat Bey;
  Bir kamu kurumunun şirketinde 5 yıl çalıtım.15 yıl 3600 günü doldurduğumda kendi isteğimle işten ayrıldım.Aynı gün 5393 sayılı kanuna göre sözleşmeli personelin memur olması ile memur oldum.Fakat tazminat talebinde bulunmadım.Aynı işime,memur olarak devam ettim.2013 yılında ayrıldım.Şimdi başvursam ya da emsal bir karar var aynı şartlarda arkadaşım mahkemeyi kazandı,temyizi bekliyor. tazminatımı alabilirmiyim.
  Teşekkür ederim.

 13. EBRU diyor ki:

  2007 den beri aynı işyerinde çalışmaktayım. Daha iyi şartlarda bir iş buldum. Tazminatımı alabilir miyim. 3600 günümü de doldurdum. Teşekkürler.

 14. Esra diyor ki:

  merhaba ben 20 nisan 2014 tarihinden beri ozel sektorde calısmaktayım. 27.02.2015 tarinde resmi nikahım oldu ve 31 mayıs 2015 tarihinde iş yerinden ayrılmak istiyorum. Evlilik kıdem tazminatı almaya hakkım var mı ? Eger varsa bir dilekçe orneği yazabilir misiniz ?

  • tevratduran diyor ki:

   Kadın işçi,evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde evlilik nedeniyle işten ayrılması halinde kıdem tazminatı hakkı vardır.

 15. SELÇUK diyor ki:

  Merhabalar;
  1979 doğumluyum, Ocak-2003 işe giriş tarihim 4100 gün sigortalıyım şuan çalıştığım yerde 9 yıl 2 aydır çalışıyorum kendi isteğimle işten ayrılsam kıdem tazminatı alabilirmiyim veya daha kaç yıl çalışmam gerekli tazminat alabilmem için teşekkürler…

  • tevratduran diyor ki:

   1474 sy 14/5 e göre belge alırsanız elbette hakkınız vardır.

   • Uğur diyor ki:

    Merhaba 1474 sy 14/5 ne oluyor açılımı nedir kolay gelsin

    • avtevrat diyor ki:

     Yazıyı okursanız anlayacaksınız. Biraz emek verip yazıyı okumanız gerekir.

    • Uğur diyor ki:

     Tevrat bey yazinizi okudum zaten bilgileriniz için tsk. Ama sizin yazinizda belirtiyor ki 09 1999 yilindan önceki sigortali olanlar bu 1475 sy 14/5 den yararlanabiliyor selcuk beyin size sordugu sorudanda anlasiliyorki sigorta girisi ocak 2003. Bu durumda 1474 sy 14/5 den faydalanamaz gozukuyor bunu anlamak istemistim yada siz dikkatli okumadiniz tesekkurler.

     • avtevrat diyor ki:

      Aslında yazımda konu özet ve anlaşılır şekilde incelenmiş. Gözden sorular kaçabiliyor ya da içerikler. Bu nedenle yazıyı tekrar tekrar okumanızda yarar var.

   • ahmet diyor ki:

    selam hocam.aynı sıkıntı bendede var bu belgeyi nereden alabiliriz hocam.

    • avtevrat diyor ki:

     SGK müdürşüklerinden kıdem tazminatı alabilir yazısı 1475 sy 14/5 maddeye göre alınabilir.

 16. Nuri Yasa diyor ki:

  Tevrat Bey,
  Kişinin burada bahsi geçen 5.bent uyarınca kıdem tazminatı alması sonrasında bir sonraki iş yerine başlaması ile ilgili birtakım şartlar var mıdır? Bu şartların yerine getirilmemesi durumunda eski işyerinin dava ile kıdem tazminatını geri alması söz konusu mudur? Böyle bir ihtimal varsa, bundan nasıl korunabiliriz?
  Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

 17. Baha Ünal diyor ki:

  Tevrat bey, ben de şunu soracaktım. Kıdem tazminatımızı aldıktan sonra başka bir işe başlayabilmemiz için geçmesi gereken bir süre var mı? Varsa, ne kadardır?

  • tevratduran diyor ki:

   Bu soru duruma göre değişir. Objektif kıstas, ölçü yoktur. Süreç içindeki belgeleme, davranış söz ve eylemlerinizle ilintili.

 18. derya diyor ki:

  Iyi gunler tevrat bey
  Oncelikle online sorulara cevap verip bizlere yardimci oldugunuz icin tesekkur ediyorum.
  Soruma gelince
  1)Esim 2004 te girdigi isyerinde 2006 da slgortali oldu.sigorta primi gercek maasi uzerinden degil asgari ucretten gosteriliyor.
  2)yaklasik 11 sene olmus.bu yillar boyunca senelik izin olarak her yil 1hafta izin kullandi.son 2 yildir hic kullanmiyor.kullanmadigi izin gunlerinin ucretleri de odenmedi.
  3)son iki yildir maasimiz da cok dusuk odeniyor.nerdeyse asgari ucretin yarisi kadar.son 1-2 aydir nerdeyse tamami odenmez oldu.isveren islerin olmamasindan oturu odwyemiyor.
  Ayrica esim 1989 ilk slgorta girisli ve suan prim gun sayisi 5700 u asti.zannederim sizin bahsetmis oldugunuz kanundan yararlanabiliyor.
  Son 4-5 senedir zam da yapilmadi.
  Su anda isveren ne tazminati odeyebilecek durumda ne de icerdeki alacaklarimizi.isyeri isverenin esinin uzerine kayitli.ve esinin resmi olarak hic bir mal varligi gozukmuyor.ama evi kendi uzerine kayitli.
  Esim aslinda isyerinden maas alamadigi icin zorunlu olarak cikmak zorunda.cunku isveren ne cikartiyo ne de maas veriyo.ustelik ise gelip beni borclandirmayin dlyor.esim gitmese tutanak tutup tazminatsiz cikarmasindan korkuyoruz.
  170 iskuru aradim.sizin dediginiz gibi cikmak isterse slgortadan primini doldurup tazminata hak kazandigina dair yazi alip noter aracigiyla ihtar cekmemizi soyledi.
  Simdi ben bunu yaparsan bu ihtar noter vasitasiylami isverene ulastiriliyor.
  Eline ulastiktan sonra mi isten cikabilir.
  Elime ulasmadi derse inkar ederse nasil ispatlaruz.eger imza karsiligi teslim edilecekse kendisinin imza yetkisi yok yine inkar edebilir.nasil olmali.
  Ayrica diger alacaklar izin ve eksik olan maaslari nasil tahsil edecegiz.
  Ihtar gittikten sonra hala odemez ise ne yapmaliyiz.
  Avukatlik masraflari icin maalesef durumumyz musait olmadigi icin bunu ucretsiz yapan devlet kuruluslari var mi.
  Iskurun boyle konulari bizim adimiza takip ettigini duymustuk.dogru mudur.
  Cok uzun bir yazi oldu.ne olur kusura bakmayin.inanin stresten uykum kacti.
  Mazur gorun.yardimci olursaniz cok sevinirim.
  Simdiden cok tesekkur ederim.

 19. bülent diyor ki:

  Merhaba 1992 yılında 657 tabi kamu bankasında göreve başladım 2002 yılında başka bir kamu bankasına belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalayarak 1475 tabi emekli sandığına prim ödeyerek devir oldum. Askerlik hariç halen kesintisiz olarak çalışmaktayım, şimdi istifa etmeyi düşünüyorum. Tazminat hakkım varmı? tazminatta hangi ödemeler içeriyor Maaş haricinde ,istanbul tazminatı,yemek ücreti,temettü,performans primi vs. ödemeleri talep edebilirmiyiz. Teşekkür ederim

 20. serdar battal diyor ki:

  merhaba ben 4,5 senedir bir isyerin de calısıyorum su anda benim kendim işten ayrılmam için yetkilerimi elimden aldılar ve 1 ay boyunca sen gel otur diyorlar bu kanuna uygunum ama tek kıdem tazminatı alabiliyorum biliyorum benim sorum ihbarı gönderdikten kac ay sonra baska bir işe baslaya bilirim birde ihbardan sonra işsizlik parası alabiliyormuyum

 21. Erdİ AK diyor ki:

  Tevrat bey, Sigorta başlangıcım 05/2000 bu durumda 15 yıl süreyi doldurup tazminak hakkım yok biliyorum, fakat teknik lise mezunuyum 97-98 yılında okul yaz döneminde staja göndermişti fakat sgk başlangıcı yapılmamış, prim gün sayım dolu, tazminat hakkımı kullanmak istiyorum, ne yapılabilir bu durumda

 22. Mustafa diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey öncelikle iyi çalışmalar benim 1996 ssk girisim var benim suan 3600 gun pirimim ve 15 yili dldurdum ssk pirim gun sayim suan5600 gun oldu daha önceki çalışıp ta kendi isteğim ile ayrildigim işyerlerinde ki tazminatları alma hakkı. Varmi ilginiz için teşekkür ederim

 23. ramazan yılmaz diyor ki:

  temmuz 1980 doğumluyum .ağustos 1998 sigorta girişim var .bu sene 3600 günümü dolduruyorum.3600 günle kıdem tazminatımı alıp daha sonra yaşımı doldurana kadar başka bir iş yerinde çalışmaya başladığımda yatacak primlerin emekliliğe nasıl bir etkisi olacaktır? Yoksa sadece 3600 güne kadar yatan primler mi dikkate alınır?

 24. EMRAH diyor ki:

  01.07.1999 tarihinde sigortam başladı ve 8 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım ayrılmak istiyorum kıdem tazminatımı alabilirmiyim 1980 doğumluyum askerlikte sigota tarihinden sayılıyormu ?

 25. Semih YENİGÜN diyor ki:

  02.01.2001 sigoarta başlangıç tarihim. Şu an 5.000 ssk prim günüm var ve 5 yıl 9 aydır aynı işyerinde çalışıyorum. Kıdem tazminatı hakkım varmı veya ne zaman alma hakkım oluyor. Teşekkürler…

  • avtevrat diyor ki:

   Buna dair SGK dan yazı alınız, yani yaş dışında ne zaman kıdem tazminatı koşullarını taşıdığınıza dair

 26. murat diyor ki:

  merhaba şuan günolarak 5400günümvar kendisdegimle işden ayrılabilirmiyim şanişyerimde 8 senedir çalışıyorum ayrılmakisdiyorum ne yapmam gerekir teşekürederim

 27. bekir diyor ki:

  merhaba 3 ay önce fazla mesailerimi ve diğer haklarımı istedim vermiyoruz hangitaş büyükse kafanı ona vur dediler o günden sonra işyerine gitmedim ve hiç bir evrağa imza atmadım. beni arayıp çıkışını verdik dediler. iş kanunu nu bilmiyordum yeni öğrendim benssk dan 3600 günle kıdem tazminatı yazısını alabiliyomuşum ssk memuru veririz istersen dedi. acaba bu yazıyla tazminatımı alabilirmiyim geçmi kaldım. yardımlarınızı bekliyorum tşkler.

 28. volkan diyor ki:

  MERHABA HOCAM 01.03.2006 TARİHİNDEN. itibaren çalıştığım işyerinden şehir değiştirmek zorunda olduğum için ayrılmak istiyorum ..sigorta giriş tarihim 16.05.2002 kıdem tazminatımı alabilirmiyim?15 yıl 3600 prim şartı bana uyuyormu şimdiden teşekkür ederim.

 29. erdogan diyor ki:

  Merhaba sigorta başlangıcım 29.12.1999 bir işyerinde 11 senedir çalışıyorum prim sayım 4500 civarı 40 yasında yım şuan ayrılırsam tazminat alabilirmiyim Alamazsam neden teşekkürler

 30. bekir diyor ki:

  bekir 2 Mayıs 2015, 18:22
  merhaba 3 ay önce fazla mesailerimi ve diğer haklarımı istedim vermiyoruz hangitaş büyükse kafanı ona vur dediler o günden sonra işyerine gitmedim ve hiç bir evrağa imza atmadım. beni arayıp çıkışını verdik dediler. iş kanunu nu bilmiyordum yeni öğrendim benssk dan 3600 günle kıdem tazminatı yazısını alabiliyomuşum ssk memuru veririz istersen dedi. acaba bu yazıyla tazminatımı alabilirmiyim geçmi kaldım. yardımlarınızı bekliyorum tşkler.

  Cevapla
  avtevrat 3 Mayıs 2015, 21:12
  yazıyı alıp ihtarname ile gönerebilirsiniz.

  merhaba yukarıdaki yazışmalarımıza istinaden işveren çıkışı işi ben bırakmışım gibi düzenlemiş. bu 3600 günle kıdem tazminatı alır yazısı 3 ay sonra alınsa bile işten haklı bir sebeple çıkma sayılırmı. noterden ihtarname çeksem kıdem tazminatımı vermek zorundamı ? vermezse davamı açmalıyım? karşı dava açıp benden ihbar tazminatı alabilirmi?yardımcı olursanız sevinmirim. şimdiden teşekkürler.

 31. çetin diyor ki:

  Merhaba, sigorta başlangıç tarihim 15 .09.1997 dir.aralarda boşluklar var.prim sayım 3600 üzeri.işten ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim ?

  • avtevrat diyor ki:

   SGK dan yazı alınız ihtarnameyi avukata yazdırınız ve noterden ihtarname keşide ediniz. Avukatlık ücret tarifesine göre ihtar yazım bedeli en az 300 TL dir.

 32. arzu diyor ki:

  Merhaba, 11/1999 ticaret meslek lisesi ssk no çıktı fakat işe giriş hizmet dökümünde 10/01/2001 yazıyor. Bildiğim kadarıyla okul ssk tarihi geçerli değilmiş. 2001 den itibaren 4530 günüm var ve aynı işyerinde 09/2009 tarihinden beri çalışıyorum. tazminatımı hak edebilmem için 2016 yılının 1 ayına kadar çalışmam mı gerekiyor?

 33. bora diyor ki:

  Kıdem tazminatına hak kazandığıma dair belgeyi sgkdan aldım. İşyerimde 10 senedir yenilenen sözleşmeli olarak çalışıyorum. Sözleşmemde erken fesih halinde 4 aylık brüt kazanç tutarında cezai şart ödemem gerektiğine dair bir ibare var. Fesih halinde bu parayı ödemem gerekir mi?

  • avtevrat diyor ki:

   Yasal hakkınızı kullanma kapsamında olduğundan cezai şart alacağı doğmayacağı kanaatindeyim. Hukuki süreci avukat ile yürütütünüz.

 34. aslı diyor ki:

  bir işyerinde ilk sğg girişim 15.05.2002 tarihinden bu yana 13 yıldır çalışıyorum ayrılmak istersem kıdem ve ihbar tazminatı hakkımı alabilirmiyim

 35. taylan diyor ki:

  Tevrat bey merhaba,
  08.09.1999 tarıhınden sonra SGK ‘lı olanlara 15 yıl ve 3500 prım ıle tazmınata hak kazanmak gıbı bır durum yok mu?Bazı yorumlar da SGK ‘dan yazı alınmalı denilmiş.Durumu netleştirirseniz çok sevinirim.Tesekkurler,saygılar..

  • avtevrat diyor ki:

   8.9.1999 sonrası işe girişi olan işçi için şartları taşımadığınız gerekçesiyle SGK zaten bu yazıyı vermeyecektir. Sonuç aynı kapıya çıkıyor.

 36. ömür diyor ki:

  kolay gelsın ben 4 yıldır calıstıgım ısyerın memnunum ama esımın farklı ılde ogretmenlık yapmaya baslamasından dolayı bende o ıle gıtmet ıstıyorum suresız sozlesme yapmıstık sımdı ben ısyerınde boyle bır ıstekle ayrılısam tazmınat ala bılırmıyız tesekkurler

 37. Koray Özdemir diyor ki:

  Merhaba, 1997 yılı sigorta başlangıcım
  Ve 3600 prim günüm de fazlasıyla dolu.

  Benim sorum şu ki; işyerinden istifa etmeden kıdem tazminatımı talep edebilir miyim?

 38. Metin diyor ki:

  Merhaba tevrat bey. Benimde bir sorum olqcak. 2001 sigorta girisliyim daha sonrasinda askerlik ve universite boyunca sigortam yatmadi suanda 2000 gun sgk var. 2016 yilinda isten ayrildigim zaman 15 yil dolmua oluyor. Bu sure icerinde isten ayrilirsam tazminatimi alabiliyor muyum ? Yoksa , 2000 sonrasi icin daha fazla yil mi aigortali olmak gerekiyor. Simdiden cok tesekkur ederim. Iyi calismalar.

  • avtevrat diyor ki:

   Aslında SGK dan ne zaman emekli olacağınıza dair yazı almanız halinde daha sağlıklı olur. Çünkü emeklilik yaş dışındaki diğer şartları taşıyorsanız kıdem tazminatı alma hakkınız var. İşveren bu hakkı yasadaki boşluk olarak değerlendiriyor fakat bu yasa boşluğu değil işçiye verilmiş bir hak.

 39. Oguz diyor ki:

  Merhaba ,

  SGK dan 4 sene önce 3600 is günü doldurduğunu dair belge alarak isimden ayrıldım ve kıdem tazminati mi aldım
  Fakat şu anki işyerinde yaklaşık 3 sene 6 ay çalışıyorum ve işten soğutma kendi istifa etmeme uğraşıyorlar mob bing uygulanıyor tavır yerindeyse.
  bu işyerinden sgk ya başvurarak tekrar belge alıp kidem tazminati mi alabiliyor muyum?

  Teşekkürler,

  İyi calismalar

 40. serdar diyor ki:

  1996 Çıraklık okulundan sgk girişim var.ilk sgk pirimim 2002 de yattı…4500 günüm var 10 yıldır aynı işyerindeyim.bu yasadan faydalana bilirmiyim…

 41. mutdat demiray diyor ki:

  sy duran ben tersanede gemide çalışıyorum 6 yıldır eldem gemide çalışıyorum bize sormadan giriş çıkış yapıyorlar sorduğumuzda bütün haklarınız bizde saklı diyorlar artı maaşlarımızı zamanında vermiyorlar sgk mızı asgari üzerinden yatırıyorlar maaşım 1900 tl dir bunun üzerine ustabaşı ile tartıştık ve işten ayrıldım tazminatımı alabilir miyim bana boş kağıt aimza at dediler atmadım sgk dan 3600 kağıtı aldım iş yerine teslim ettim ne yapmam gerekiyor bana cevap verebilirmisin teşekkürler

 42. atay diyor ki:

  Merhaba ben işimden ayrılmak istiyorum. Prim gün sayım 3600 geçti sgk 15 yılı geçti 17 yıl oldu ama bu aynı iş yerinde değil bir kaç kere işe girip çıktım işten ayrılma sebebim ben normalde soförüm yani gidecek yere kum falan götürüyorum ama işveren tarafından kepçe yada pompada çalıştırılıyorum ve pompa kullandığımı bildiğime dair bir belge yok bu yüzden işten çıkmak istiyorum kıdem tazminatı alabilirmiyim?

  • avtevrat diyor ki:

   Kıdem tazminat hakkınız var gibi görünüyor 0553 254 81 34 ya da 0212 553 37 93’ten arayıp randevu alabilirsiniz.

 43. Murat diyor ki:

  Merhaba
  1979 doğumluyum. 1989 çıraklık sigorta girişliyim. 3aylık
  2004ten bu yana 3600 günü doldurdum.
  Tazminat hakkım var mıdır?

 44. Nuh diyor ki:

  Slm ben 01.10.1996 yılında çıraklık okuluna gittim oradan bana çıraklık sigortası yapmışlardı sağlıktan yararlanmak için 2006 şubatta sigortam yatmaya başladı şu an 2200 gğnğm var 9 senedir özel sektörde çalışıyordu tazminat alabilirmiyim 1982 doğumluyum

 45. Samet diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey

  Ben 15.09.1982 dogumluyum.Özel bir bankada güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım fakat bizlere sabah 1 er saat erken gelmemize ragmen ve oglen saatinde çalışmamıza rağmen fazla mesai ücreti odenmemektedir,ilk sigorta girişim 24.09.1999 Meslek lisesinde okurken yapilmis olup normal calismamda 2001 de baslamistim toplam sigorta gunum 3640 olup kidem tazminatina hak kazanabilir miyim ? Yada bana bu konuyla ilgili bir yol gosterir misiniz Ne yapmam gerekir.Tesekkur ederim,Saygilarimla

  • avtevrat diyor ki:

   Sorunuzun cevabı için SGK ya giderek ‘kıdem tazminatı alabilir’ diye yazı isteyin alabilirseniz cevap evet. Belge ile hukuki süreci başlatmak en doğrusu.

 46. engin diyor ki:

  merhabalar -Tevrat bey, ben 1978 Mayıs doğumluyum 01/09/1998 ssk başlangıcım var ssk dan 3300 pırım gunum var ayrıca 413 gun bagkur yatırdım (işyeri açtım kapattım ) şuan ki çalıştığım iş yerinde son sekiz yıldır çalışıyorum
  işyerim vardiyalı olduğundan sıkıntılar yaşıyorum ve ayrılmayı düşünüyorum
  kıdem tazminatını hak ediyormuyum
  işyerim ozel sektör pirimlerimiz maaş uzerınden yatıyor maaşım şuan itibariyle 2000 tl -ayrıca ayrıldığım zaman tazminatım nasıl hesaplanır -emekli olanlar 3500tl çarpı yıl üzerinden pirim aldılar

 47. Ayhan diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey,1983 doğumluyum meslek lisesi mezunuyum okulda verilen sicil numarası (06.01.1999) tarihli ve ilk sigorta primim (01.01.2001) tarihinde yatmaya başladı.şuan 4000 gün sigorta günüm var 15.yılım 01.01.2016 da doluyor buna göre tazminat hakkım doğuyor mu? ilginiz için teşekkür ederim.

  • avtevrat diyor ki:

   kıdem tazminatı alabilir Yazısını almak için SGK ya gidiniz orda durum belli olur.

   • Meemir diyor ki:

    Vermiyorlar ne yapabiliriz

    • avtevrat diyor ki:

     Dava açın öyleyse;

     Not: Sorulara yanıt verip vermemeye bizler karar veririz. Sorulara yanıt verme zorunluluğumuz yoktur. Bu bilgiler kısa içeriklere sahip olup ayrıntılı sorunuza yanıt almak için danışmanlık hizmeti almalısınız. Danışmanlık hizmeti almak için tıklayınız Aynı soruyu tekrar tekrar yazmayınız, dikkate alınmayacaktır. Hukuka,ahlaka aykırı sözler sahibine cezai ve hukuki yaptırım olarak geri dönecektir.

 48. ismail diyor ki:

  aldigimiz maas uzerinden gosterilmiyor ssg pirimimiz bunu nasil ispatlarim pirim tazminatim 3777 olmustur

 49. selma diyor ki:

  26.10.1964 doğumluyum 22.2011. sgk girişliyim evt hocam aklı başına geç gelmiş biriyim bunu nasıl telafi ederim 5400 iş günü 63 yaşa razıyım fakat 2011 girişli olmam yüzünden 25 yıl şartı kısmi emeklilik için geçereli ise70 yaşlarda emekliliği ne yapim beni aydınlatırmısınz sorum erken emeklilikde 25 yıl şartı varmı şu anki hizmet günüm 800 halen eğitmen olarakda çalışıyorum

 50. batu diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey, ben 9 yıldır bir gazetede fikir işçisi olarak çalışmaktayım. iş yerindeki bazı sorunlar maaş geç ödenmesi başka işler yaptırılması gibi nedenler işten ayrılmak yani istifa ederek çıkmak istiyorum. basın çalışanlarına 5 yıl dolunca kıdem veriliyor diye biliyorum ancak çalıştığım yer 5 yıl dolunca bana tazmitan vericeğini söyleyip vermedi. bu şekilde ayrılırsam tazminat alabiliyormuyum? ilginiz için teşekkür ederim.

 51. Melek diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey. Ben 1976 doğumluyum.1997 sonu işe giriş tarihim. 13 yıllık sigorta prim ödemem var.4000 günü geçtim. Şuan çalıştığım iş yerinde 7 yıldır çalışıyorum. Maaşım çok az olduğu için buradan ayrılıp yeni bir işe başlayacağım.. Birkaç Muhasebeciye sordum alamayacağımı söylediler.Size sormak istediğim soru şimdiki iş yerimden ayrıldığım takdirde herhangi bir tazminat hakkım var mı alabilir miyim ?? İlgi ve alakanız için Şimdiden çok teşekkür ederim..

  • avtevrat diyor ki:

   Bu şartlarda hakkınızı alabilirsiniz, hukuki konuları muhasebecilere değil de avukatlara danışmanız gerektiğini bilmelisiniz.

 52. ersin yilmaz diyor ki:

  slm ben 17 10 1999 tarihinde ssk liyim 3600 u haketmem icin askerlik askerlikyen yatirirsam geriye donuk olurmu hak edermiyim

 53. ersin yilmaz diyor ki:

  slm ben 17 10 1999 tarihinde ssk liyim 3600 u haketmem icin askerlikten yatirirsam geriye donuk olurmu hak edermiyim

 54. fikret türk diyor ki:

  nisan 1997 sigorta girişliyim 4500 günüm var tazminatı alabilir yazısını alıp noterden ihtar çektirdiğimde ihtar patrona geçince kıdem tazminatını ne kadar sürede ödemesi gerekir hepsini peşin alabilirmiyiz saygılar…

 55. hakan diyor ki:

  merhabalar tevrat bey ben 9/8/1999 girişliyim prim gün sayım 5400 sgk dan tazminat alabilir yazısı aldım resmi bir kuruma bağlı taşeronum taşeron şu an kayyumda bana kıdem tazminatımı kim verecek?illa noterden ihtar çekmemiz gereklimi ben elden şirketin burda yetkil kıldığı elemana evrağı verdim sorun olurmu şirket ödeyemezse ne olacak (kısmi emeklilik yasasına bağlı kıdem tazminatı:)ödemeyi en geç hangi sürede alabiliyoruz normalde hemen ama yasal süresi ne kadar?

  • avtevrat diyor ki:

   İhtarname yolunu hem hakkınızı tevsik etmek hem de ciddiyet bakımından salık veririm tercih sizin.

 56. gülten diyor ki:

  Ben 21 agustos 2015 tarihinde kendi isteğimle isi bıraktim. Daha sonra 1475 sayili kanundan haberdar oldum. 04.09.2015 tarihinde sgk dan 15 yillik süreyi ve 3600 prim gun sayisini gosterir belgeyi aldim . 13 ekim 2015 de noter kanali ile isyerime gonderdim. Tazminat alabilirmiyim.

  • avtevrat diyor ki:

   21 Ağustosta bu şartları taşıyorsanız evet ama bununla ilgili yargıtay kararı bulmalısınız.

   • gülten diyor ki:

    Tabiki 21 agustosta 17 yıllık sigortalılık sürem ve 3909 gün prim gün sayim var. Ben sadece istifa edip işten ayrildiktan sonra tazmınata başvurdum. Elinizde örnek karar var midir ?

 57. sedat diyor ki:

  İyi günler 10/10/1990sigorta girisim sonişyerimde şubat.2016, sonu dört yıl doluyor 3600 günü geçtim izin ve agi ye ait belge vermiyorlar sadece asgari ücret bordurosu imzaliyorum her ay kidem alabilirmiyim bide diger haklarimi alabilirmiyim tesekkurler

 58. yasin diyor ki:

  iyi günler 1986 dogumluyum ,aynı işyerinde 2008 yılının 5. ayından itibari ile çalışıyorum.toplamda 3560 gün ssk var,ama çalıştıgım kurumda asgari ücret çalışmaktayım bize işe başlarken bi maddeye imza attırdılar asgari ücret dışında zam talep edemiyoruz,asgari ücret ne kadar zamlanırsa o kadar zam alıyoruz, bedenen çalışıyorum malzeme taşı getir götür gibi,ilerde bel fıtıgı olma ihtimali olabilir,ben kendim işden ayrılmak istesem tazminat alabilirmiyim,alabilirsem ne şartlarda alabilirim, aynı kurumda 10 yılını dolduran tazminat alabiliyor diye duydum bende bundan istifade edebiliyormuyum 10 yıl dolunca .yardımlarınız için teşekkür ederim

 59. ayhan diyor ki:

  Kolay gelsin ismim ayhan isten ayrilmak istiyom ama gunum 3600 gun doldurmuyor

 60. DENİZ diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey; 1976 yılı doğumluyum ilk işe başlamam; 1993 yılıdır. 6000 günden fazla sigorta çalışmışlığım var. Şuan çalışmış olduğum iş yerinde; 2003 yılından beri çalışmaktayım. Yani aynı işverenin yanında aralıksız 12 yıldır çalışmaktayım. Bugün işten kendi isteğimle ayrılsam; kıdem tazminatı alabilir miyim. Şimdiden ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkür ederim.

  • avtevrat diyor ki:

   Sayın deniz Yazıcıoğlu ; Tazminat hakkınız var. Bürokratik işlemler ve noter ihtarnamesi gibi prosedürü işletmeniz gerekecektir. Ofisten randevu alarak başvuru yapabilirsiniz. 0553 254 81 34 Adres bilgileri için

 61. ayhan diyor ki:

  Kolay gelsin isten ayrilmak istiyorum ssk gun sayim 3528 prim yatma gunu 01 11 2004 ama ciraklik okulunda ssk numaranin baslangici 11 09 1997 bu aralarda prim yok isten kendim ayrilsam prim alabilirmiyim cevab verebilirmisiniz

 62. mustafa diyor ki:

  merhaba ben 1996 sigirta girisliyim 4400 pirim gunum var tek tarafli fes edim issizlik maasi alabilirmiyim

  • avtevrat diyor ki:

   Evet işçi hakları kapsamında hakkınız bulunmaktadır. Hukuki prosedür hakkında ve süreci yönetmek için bize ya da tanıdığınız avukata başvurunuz.

 63. Erol diyor ki:

  Merhaba ben erol 2001 sigorta girisliyim bi isyerinde 12 senedir calismaktayim daha oncede sgk gittim bana 25 sene 4500 pirim olmasini soylediler yani tazminatimi o zaman hak ediyorumusum peki ben avukat yolu ile alabilirmiyim

  • avtevrat diyor ki:

   Tazminatınızı alabilmek için yasal şartları taşımanız gerekmekte. Bu şartları taşımazsanız avukatın da size yararı olmayacaktır. Yalnız avukatın hukuken size olan katkısı sizin bilmediğiniz başkaca haklrınızı biliyor olmasındandır. Örneğin buraya tıklayarak başkaca haklarınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 64. yüksel diyor ki:

  01.06.1999 ssk başlangıcım var toplamdada 4647 gün primim var şuanki çalışmış olduğum şirkettede yaklaşık 6 yıldır çalışmaktayım kendi isteğimle işten çıkmak istiyorum tazminat alabilirmiyim yardımlarınız beklemekteyim
  şimdiden ilginize teşekkür ederim
  saygılar..

  • avtevrat diyor ki:

   Bu şartları taşıdığınıza dair belgeyi SGK dan alıp ofisimize getirmeniz halinde noter kanalıyla işverene bildirim yapabilir tazminatınıza hak kazandırabiliriz. İletişim telefonu 0553 254 81 34 dür. Whatsapp ile de ulaşabilirsiniz.

 65. leyla diyor ki:

  Merhaba,13.09.1999 sgk girişim var toplam gün sayım 4950 şuan çalıştığım şirketten ayrilabiliyormuyum.bu sifkette de toplamda 15 yıldır çalışıyorum. Sgk bu yazıyı vermediklerini söylüyor sizce sebebi neden.

 66. Nihat diyor ki:

  Tevrat bey mrb ben 1995te işe başladım suan 6850 gun primim var ama istifa etmek istiyorum tazminat almak icin alabilirmiyim arti başka bir iş yerinde işe baslayabilirmiyim

  • avtevrat diyor ki:

   Mazeret bildirme değil de yasal sebebinizi bildirmeniz daha doğru bir ifade olur. İşten çıkmanın gerekçesini bildirmenizi tavsiye derim. İşten ayrılma Sürecinde avukattan Hukuki destek alınız. İletişim bilgilerimiz için tıklayınız

 67. Nihat diyor ki:

  Mazeret bildirmeden istifa etmek istiyorum

 68. arsz diyor ki:

  15 yıldır aynı işyerinde calısıyorum 5450 iş günüm var ve kendi isteyim le işten cıkarsam tazminat hakkım varmı dır tesekkürler

  • avtevrat diyor ki:

   Burada ilk Sgk girişinizin tarihi önemli. Fakat güçlü bir ihtimalle tazminat hakkınız var. Av.Tevrat DURAN’a 0553 254 81 34 ten ulaşabilirsiniz.

 69. Sinan sahin diyor ki:

  Merhaba tevrat bey ben 2001 girisliyim 10 yıldırda ayni şirkette çalışmaktayım normalde 25 yıl 4500 gün de tazminat hakkım doğuyor fakat sgk çalışanı bi arkadaşım bilgilerimi inceledi ve 2016 kasımda tazminat alabileceğimi söyledi gerekçeside 15 yıllık sigorta başlangıcı ve aynı işyerinde 10 yıl çalışmamı gösterdi varmi boyle bir hakkim 2006 11.ay ise başlangıç tarihim

  • avtevrat diyor ki:

   Sizin durumunuzu bir avukatın incelemesi daha doğru olur. Herkes kendi işini yapacak. Sokma akılla yol alınamaz. Şimdi arkadaşınızın verdiği dedikoduyu avukata doğrulatmak ya da sormak saygısızlıktır.

 70. Ümit diyor ki:

  Merhaba tevrat bey eski iş yerimden 7 yıllık tazminatimi yaktım 1 yıl once bıraktım tekrar baslasam 7 yıllık tazminattan devam mı eder sifirdan mi başlar ilginiz için teşekkür ederim

 71. fatih çoban diyor ki:

  merhaba,
  1970 doğumlu, teknik lise mezunuyum. 1986 ve 1987 yılları yaz döneminde 20’şer gün staj yaptım. ancak EML lisesi arkadaşlarda olduğu gibi bize SSK no verilmemiş, okulumdan teyid ettim. 2004 yılından itibaren verilmeye başlandığını söylediler. staj yasası çıkar ve staj başlangıcı SSK başlangıcı sayılırsa benim bir hak iddiam olabilir mi? ayrıca 1990 yılında ÜNV öğrecisiyken staj yaptım. yine numara verilmemiş. normal SSK başlangıcım 1992’dir. teşekkürler

  • fatih çoban diyor ki:

   Sayın Tevrat Bey,
   benim sorum için bir cevap verebilecek misiniz acaba?
   teşekkürler

 72. cihan diyor ki:

  iyi akşamlar tevrat bey ben iş yerimde plotform elemanıyım fakat bana kuryelik yaptırıyorlar ben kuryelik yapmak istemiyorum bu yüzden işi bıraksam tazminat alabilirmiyim

  • avtevrat diyor ki:

   İş görev tanımınızın çerçevesi yazılı metinlerle belirlenmişse kurumsallık kapsamında ekstra işler yaptırılamaz.

 73. ramazan diyor ki:

  eşim 25.04.1982 dogumlu şuan 5200 günü var sigorta giriş tarihi 1998 nisan ayı biz kıdem tazminatını alabilirmiyiz teşekkürler

 74. ramazanlaleli diyor ki:

  ıyıaksamlar tevrat by ozelsektorde yaklasık 11 yıl calıstım 15 yıl 3600 den ssk dan yazı alarak ayrıldım ıs yerı tazmınatı hesapladı cıkan rakamda anlasmıstık sonucta maaslar bankaya yatıyodu ıs yerı cıkan rakamı odemedı ıs mahkemesıne 7 arkadas dava actık 2015 ın 5 ayı davayı actık 2 durusma oldu sahıtlar dınlendı 3 durusma subat 2016 ya gun verıldı bılırkıse gonderıldı bnım sorum bu dava ne kadar surer daha bıttıgınde cıkacak rakamı sırket pesın mı oducek yoksa taksıte bolme hakkı varmı

 75. mehmet diyor ki:

  merhabalar ben özel sektörde çıraklık sigortası 1996 girişli ilk pirim yatış günüm 2003 ten beri aynı firmada çalışıyorum 4380 iş günüm var ve kıdem tazminatımı alma şansım var mı.

 76. cemal uçar diyor ki:

  merhaba 01.05 .1996 işe girişim var ve son iş yerimde 5 yıldır calısıyorum 6.200 gün pirmım var.iş yerimden 3600 gun 15 yıl sıgortalılık hakkından ayrılmak istıyorum. işyerinden tazminatımı alıp çıkmak ve işsizlik maaşından yararlanmak istiyorum işşizlık maaşı alabilirmiyim tsekkurler efendim….

  • avtevrat diyor ki:

   Görüşüme göre alabilirsiniz fakat İŞKUR ‘a başvurarak uygulamaya dair bilgi alabilirsiniz. Malum uygulama ile hukuk aynı olmayabilir, haklı olsanız bile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

 77. Murat diyor ki:

  Merhaba ise 1999 5 15 de başladım ama sigortami 2003 te başlatılar şu an sigorta günüm 4025 işten kendim ayrıldım tazminat alabilirmiyim

 78. Mehmet diyor ki:

  01 09 1998 tarihinde sigortalı oldum o tarihte 14 yaşında idim şimdi 32 yaşına girdim 15 yıl ve 3600 pirim gününü doldurdum 5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum tazminat ala bilirmiyim

 79. ömer diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey,
  2004 ağustos ayından ilk sigorta girişim var. ½44 oranında sağlık raporum var ve devlet memurluğunu kazandım. 4 yıldır çalıştığım firmadan ayrılmak zorundayım ve 3800 sigorta primim var. kıdem tazminatını almam için nasıl bir yol izlemeliyim?

 80. Tülay diyor ki:

  Merhaba ben 1998 sigorta girişliyim ve 1984 doğumluyum ben bu hakka sahipmiyim tazminatımı alabilirmiyim

 81. özgür diyor ki:

  Eşim bu yasayla ilgili SGK dan tazminat alabilir dilekçesi aldı noter kanalıyla işyerine 3 günlük ihtar çekildi ama iş veren tazminatı ödeniyor 3 gün süresinde geçti ne yapmamız gerekiyor

 82. Murat cinar diyor ki:

  Sayın tevrat bey calisdigim fabrikada 1800tl maaş alıyorum sigortam asgari ucretten yatıyor işyerinden bankaya verilmek üzere 1600tl maaş aldığıma dair bir belge almisdim kaşeli imzalı mahkemede isime yararmi acaba

 83. hasan diyor ki:

  selam işten ayrılalı 6 yıl olacak tazminat ala bilir miyim tsk ederim

  • avtevrat diyor ki:

   Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatında 10 yıllık zamanaşımı süresi var hakkınız varsa alabilirsiniz.

 84. Bekir diyor ki:

  10 yıldır yıllık izin kullanmıyorum parasını alabilirmiyim

  • avtevrat diyor ki:

   Elbette alırsınız tazminatınızı da alabilirsiniz. Unutmayın çalışmaya devam ederken izin parası alınmaz izin kullanılır.

 85. Yusuf yağcı diyor ki:

  Merhaba Ben yaklaşık 12 senedir bir sitede çalışmaktayım aynı sitede 7 senedir taşeron şirket değiştiğinde çalıştım son beş senedir sitenin kendi bünyesinde yim tazminat hakkım dolmuş bulunduğundan dolayı �stifa etsem kaç senelik tazminat alırım 12 mi yoksa 5 senelik mi bilgilendirirseniz sevinirim

 86. Yusuf yağcı diyor ki:

  Merhaba Ben yaklaşık 12 senedir bir sitede çalışmaktayım aynı sitede 7 senedir taşeron şirket değiştiğinde çalıştım son beş senedir sitenin kendi bünyesindeyim tazminat hakkım dolmuş bulunduğundan dolay( sigorta girişim 99 Şubat ve 3600 Prim günüm dolmuş durumda) istifa etsem kaç senelik tazminat alırım 12 mi yoksa 5 senelik mi bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim kolay gelsin

 87. Yusuf yağcı diyor ki:

  Merhaba Ben yaklaşık 12 senedir bir sitede çalışmaktayım aynı sitede 7 senedir taşeron şirket bünyesinde çalıştım son beş senedir sitenin kendi bünyesindeyim tazminat hakkım dolmuş bulunduğundan dolay( sigorta girişim 99 Şubat ve 3600 Prim günüm dolmuş durumda) istifa etsem kaç senelik tazminat alırım 12 mi yoksa 5 senelik mi bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim kolay gelsin

 88. murat diyor ki:

  merhaba ,sigorta başlangıç tarihim 19/06/1988 1971 doğumluyum özel bir şirkette 2005 2010 yıllar ıarasında çalıştıktan sonra işyerindeki bazı durumlardan dolayı istifa ettim işveren 52 gün süreyle ihbar süresini çalışmam gerekçesiyle beni çalıştırdı ben kıdem tazminatı yoluna başvurmamıştım sigortadan alabileceğim bir evrakla bunu yapabiliyormuşum fakat istifa etmiş ve dilekçemi vermiş oldum şimdi; geriye dönük olarak aynı şirkete bugün sigortadan aldığım evrakla başvursam kıdem tazminatımı istifa etmiş dahi olsam alabilme hakkım varmıdır ilginize teşekkür ederim.

 89. ayhan ay diyor ki:

  merhaba tevrat bey 1982 dogumluyum 01.11.2005 işe giriş ve sgk girişim tarihim10 yılı aşkındır aynı şirketde çalışıyorum işi bırakmak istiyorum haklarımı nasıl alabilirim.?

 90. neco diyor ki:

  sayın tevrat bey 2 senedir zam alamıyorum 3600 dolmadı 6 yıldır çalışmaktayım az ücretden dolayı tazminat alabailirmiyim?

 91. halil keklikci diyor ki:

  22 05 1982 doğumluyum.1998 staj girişim var.ilk işe giriş tarihim 03,05,2004 11 yıldır aynı işte çalışıyorum…kıdem tazminatı alarak kendi isteğimle işten ayrılabilir miyim

 92. ALİ diyor ki:

  tevrat bey saygılar efendim ben bir fabrikada 10 yıldır aşcı olarak çalışıyorum işyerim il dışında işi için beni aşcı olarak göndermek istedi bende gitmedim 1 ay sonra fabrikada beni aşcılık görevinden alıp mesleğim harici üretim bölümünde işci olarak çalışacaksın dediler iş kanunuda var dediler evrak sözleşmeye imza at dediler atmadım 15 yıl 3600 yasasına şartlarım oluşuyor üretimde çalışmadın diye işten atabilirlermi ne yapmalıyım hürmetler

 93. hakan diyor ki:

  1983 dogumluyum 20/07/1998 ssk girisim var hizmet surem hakkinda net bir bilgi sahibi olamadim ve 15 yil 3600 den yararlanabilirmiyim

  • avtevrat diyor ki:

   Bunun yolu çok açık SGK ya başvurunuz kıdem tazminatına hak kazanma belgesi almaya çalışın, verirlerse sorun yok.

 94. Ferhat diyor ki:

  15-09-1997 ssk girişim var2000 ile 2002 arası askerlik boşluğum var.2002 den bugüne kadar yani 2016 yılına kadar girişten itibaren aynı işyerinde çalışıyorum. İstifa etmem halinde tazminat hakkım varmı bahanesiz olarak… tşk. ederim.

  • avtevrat diyor ki:

   Elbette var. Bunun için yasal prosedürü izlemeniz gerekir. Aksi halde emeğiniz boşa gidecektir.

 95. Onur gedik diyor ki:

  Merhaba. 1997 yılında çıraklık eğitim okulu tarafından sigorta girişim yapıldı. Pirim ödenmeye 2004 yılında başlandı. Şuan 4.200 günüm var ve halen çalışmaktayım. ( son iş yerinde 11 yılın doldu )tazminat Hakkı’m varmıdır. Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler. Kolaylıklar

  • avtevrat diyor ki:

   İlg SGK lılık tarihinize göre işi bırakmanız halinde size tazminat ödenmez, işyerinin sizi çıkarması ya da haklı bir nedenizin varlığı şarttır. İşçi için haklı nedenler İş yasasında sayılımıştır. Avukattan hukuki danışmanlık almanızı tavsiyeederim.

 96. fatos diyor ki:

  merhaba avtevrat bey ben 01.003.2000 yılında işe girdim şuan 5404 primim var 15 yıl oldu çalıştıgım ssgk dan taminat yazısı alabirmiyim

  • avtevrat diyor ki:

   Üzgünüm Fatma Hanım, mevzuat denilen devasa yaratık 8.9.1999’da sizin önünüzü kesti. Bu tarihten önce sigortanız başlamış olsaydı yanıtım evet olurdu. Maalesef hayır bu nedene bağlı olarak hak sahibi olamazsınız. Yine de içiniz rahat olsun istiyorsanız SGK il müdürlüğüne giderek de belge talep edebilirsiniz oranın da yanıtı hayır olacaktır.

 97. Cengizhan ŞANLI diyor ki:

  Sayın Avukatım merhaba,
  Aynı iş yerinde 10 yıl 9 ay 10 gün daimi çalışma sürem vardır. SGK başlama tarihi ise 01.07.1998 dir. 16.02. 2016 tarihi itibari ile 17 yıl 4316 gün prim ödeme gün sayım vardır. İşten ayrılmam durumunda haklarımı alabilir miyim? Yardımcı olabilir misiniz?

 98. Plnar diyor ki:

  Tevrat bey merhaba.Benim sigorta girişim 11.04.2000.Bildiğim kadarlyla ben 15 yll 3600 günden kldem tazminatl alamlyorum.Bir değişiklik varml acaba olumlu yönde.Tesekkür ederim

 99. Plnar diyor ki:

  Tevrat bey bi sorum daha olucak 2001 senesinden itibaren aynl yerde çallşlyorum .Primim 4500 günü geçti.Hiç bir şekilde kldem tazminatl alamazmlylm.

 100. Cengizhan ŞANLI diyor ki:

  Merhabalar
  Aynı iş yerinde 10 yıl 10 ay daimi çalışma sürem vardır. SGK başlama tarihi ise 01.07.1998 dir. 16.02. 2016 tarihi itibari ile 17 yıl 4346 gün prim ödeme gün sayım vardır. İşten ayrılmam durumunda haklarımı alabilir miyim?

 101. hasan diyor ki:

  Selamlar 1982 doğumluyum 1997 ilk işe giriş Tarihi 5500 prim günüm var çıraklık sigortasımı bilmiyorum sgk 18 yaşından itibaren sigortalı sayılırsınız dedi yani 3600 değil 4500 25 sene ne yapmalıyım teşekkür ler

 102. hakan diyor ki:

  sigorta başlangıcım 01.10.1994 01.10.2006 bir işyerine girdim fakat beni 04.07.2007 den itibaren sigortalı göstermeye başlamışlar 5850 günüm var benden istenen gün sayımı aştım normalde 2019 da da 25 yıl sigorta sürem doluyor benim ögrenmek istediğim aynı işyerinde 10 sene bitince o işyerinde 3600 doldurmak mı yoksa 10 seneyi mi doldurmak önemli ? 04.07.2017 de o işyerinde 10 senem doluyor sigorta dan kağıt alıp getirsem tazminat alabilirmiyim ? arada işyeri beni girdi çıktı göstermiş o girdi çıktı 10 seneyi etkilermi ? şimdiden teşekkür ederim

  • avtevrat diyor ki:

   Bu durumda tazminat hakkınız var bunun için noterden ihtarname çekerek hukuki süreci ofisimize gelerek başlatabilirz.

 103. Fırat diyor ki:

  Tevrat bey merhaba ;
  ilk işe giriş tarihi ve sigorta başlangıcım tarihi 11.10.1996 çıraklı SGK var ama 2005’da kadar prim yatırmamış ve sigortaya prim yatırma tarihi 01.03.2005’dir prim işte 3720 gün şuan 6 yıldır şirket’de devam ediyorum kendim isteyerek işten ayrılmak istiyorum acaba tazminat alma hakkım varmı? En kısa sürede cevap verirsen sevinirim. TEŞEKKÜRLER

 104. sevda diyor ki:

  mrb sigorta girişim 2001 bir kaç yerdde çalışdım ayrıldım şuanda da12 yıllık bi yerde çalışmışlığım var son yasalara göre siğorta girişi staj gördüğüm tarihnden itibaren e devlet sayfama giriş olarak 1993 olarak eklenmiş pirimim 4034 bu durumda kendi isteğimle ayrılsam tazminatamı alabilrmiyim cevabınızı bekliyorum tşk ediyorum

 105. sevda diyor ki:

  slm ilk siğorta giriişm 2001 bir kaç yerde çalışıp ayrıldım şuandaki çalışdım yerde 12 yıllık çalışmışlığım var pirim gün sayısı 4034 ancak yeni yasaya göre ilk staj gördüğümüz e devlet sayfamıza eklendi o girişde 1993 şimdi ben kendi istegimle ayrılsam kdem tazmnatını alabilrmiyim cvp bekliyorum tşk ediyorum…

 106. Hakan diyor ki:

  Merhabalar işe girişim 2005,in son günüydü ve şu zaman itabariyle 2016 dan berı aynı yerde calışmaktayım ben burada 3600 doldurmus olurmuyum

 107. Muhammet diyor ki:

  22.05.2003 giriş liyim kesintisiz SGK lı olarak çalışıyorum kendi isteğim ile iş ten ayrilsam tazminatı alabirmiyim

  • avtevrat diyor ki:

   Yazımı dikkatli okursanız ilk sgk girişinizin 8.9.1999 öncesi olması ve 3600 gün prim ödenmiş olması şartının birlikte gerçekleşmesi şarttır.

 108. fatih diyor ki:

  1996 sigorta girişim var 8 yıldır bu iş yerinde calışıyorum kıdem tazminatını almak için sgk dan belge alsam tazminatımı alabilirmiyim ve sonraki iş yerinde almış oldugum belge sorun teşkil edermi sgk o belge ayrı iş yerleri için kaç defa alınır emeklilik için sonra bana zararı olurmu

  • avtevrat diyor ki:

   Belgeyi SGK dan aldıktan sonra yalnız 1 defa kullanabilirsiniz. Emekliliğinizde tazminat almanıza engel değildir.

 109. Metin69 diyor ki:

  Merhaba
  1991 yılından 2004 yılına kadar özel bir şirkette calıstım. Fabrika kapandı tazminatımı aldım.İlk şirketten 4150 gün sigortam var.Aralıksız sigortam yattı.2 yıl aradan sonra tekrar bir özel bir şirkette 2006 yılından 2016 yılına kadar çalısmaktayım.Kendi isteğimle işten ayrıldıgımda acaba tazminat alma hakkım var mı? .Bu şirkettende 3360 gün sigortam var.

 110. Ülkü diyor ki:

  Tevrat bey merhaba, ben meslek lisesi stajımı yaparken sigorta başlangıcım 15.09.1997 de yapıldı, bu sürede prim ödemesi yapılmıyormuş. Fiilen çalışmaya başladığım tarih ise 01.10.1999.. Ben e-devlete girip baktığımda ilk işe giriş tarihim 15.09.1997 yani staj yaptığım tarih görünmekte. Prim gün sayım da şu an 5502. Ben 3 senedir bir özel şirkette çalışıyorum, e devlette görünen sigorta tarihine göre 3600 gün 15 yıl doldurmuş olup tazminat hakkı kazanmış oluyor muyum? Bir de ben bu haktan yararlanıp iş değiştirmek istiyorum. Bu mümkün müdür? Bir diğer sorum ise; bu haktan yararlanıp tazminatımı alıp başka bir şirkete geçtiğimde sigorta sürem nasıl devam edecek. 5505 mi baz alınır 3600 mü yani emekliliğime nasıl bir etkisi olur? Bildiğim kadarıyla bayanlarda 7000 gün prim yatırılmalı dolaylısıyla 3600 gün den yararlanıp tazminatımı alırsam, 5502 olan prim gün sayımı yeni işime geçtiğimde. 7000 güne tamamlayabilir miyim? Yoksa yaşı beklerken 3600 güne göre mi emekli aylığı bağlanır. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar…

  • avtevrat diyor ki:

   Sosyal güvenlşk konuları ilgi alanım dışında olduğundan ve sayfamızda dikkat ederseniz bu konuda paylaşım yapılmamaktadır sorunuza yanıt veremiyorum.

 111. Yakup diyor ki:

  Tevrat bey merhaba 04/04/2003 işe giriş tarihim 4500 gün sigortam var 14 yıldır aynı firmada çalışıyorum kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabilirmiyim ve ne yapmam gerekiyor

  • avtevrat diyor ki:

   8.9.1999 öncesi sigorta başlangıcınız olmadığından bu hakkınız yoktur. İşyerindeki çalışma şartlarınızın hukuka yasaya sözleşmeye aykırı olması halinde haklarınız doğacaktır. Pek çok defa şuna şahit oldum; işçinin net haftalık çalışması 45 saatin üzerinde fakat fazla mesai ücreti ödenmiyor. Bu halde işçi fazla mesai alacağı ile birlikte kıdem tazminatını da alacaktır.

 112. burhan diyor ki:

  Tevrat bey merhabalar,
  Babam 2006 da emekli olmuş ve şuana kadar çalışmaya devam etmektedir ve işveren herhangi bir katkı payı vs. ödememiştir bu süreçte .Bu ay sonu ayrılma kararı almış bulunmakta.Buna bağlı olarak yasal bir tazminat hakkımız var diye biliyorum kısmen ! Bu konuda profosyonel bir desteğe ihtiyacımız var. Diğer bir sorumda bu süreçde babamda herhangi bir cezaya maruz kalırmı ?

 113. RamaZan diyor ki:

  Selam 2007 de sgk başlangıcım oldu kac yıl calışmam gerekıyor pırımlerımı doldurup sigortasız işte calışsam olmaz mı

  • avtevrat diyor ki:

   Kayıt dışı çalışma anayasal olarak mümkün değil; fiili durum yaratılıyor o kadar.

 114. Necdet diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey 01101998 yılından beridir siğortalıyım çalıştım işyerimde ayrılmak istiyorum yasal olarak kıdem tazminatı alabilir miyim.Kıdem tazminatı aldımda ne kadar süre geçmesi gerekiyor başka bir işyerinde siğortalı çalışmak için.

 115. Necdet diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey 01101998 yılından beridir siğortalıyım çalıştım işyerimden ayrılmak istiyorum yasal olarak kıdem tazminatı alabilir miyim.Kıdem tazminatı aldımda ne kadar süre geçmesi gerekiyor başka bir işyerinde siğortalı çalışmak için

 116. Ali diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey mayıs 2001 işe giriş tarihim 4,000 günüm var 10 yıldır aynı işyerinde çlışoyorum şu anda ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim

  • avtevrat diyor ki:

   Süreci avukatla birlikte takip ederek hakkınız arama yoluna başvurmanız gerekir tazminat şartı olarak 8.9.1999 öncesi sgk girişinizin olması ve 3600 gün primi doldurmanız yeterlidir.

 117. ahmet diyor ki:

  1982 doğumluyum 1997 ssk girişim var sgk dan kıdem tazminatı alır evrağı aldım ama işveren 08.09.1999 da 18 yaşımı doldurmadığım gerekçesiyle kıdemımı vermiyor hakkım varmı ne yapmam lazım

 118. ali diyor ki:

  1986 dogumluym ilk ise giris tarini 2002 3000 pirim var 3600 oldugunda isten kendim ayrilsam tzmnat alablrmym

 119. ferit diyor ki:

  merhabalar;
  2008 iş girişim var ve 15 yılımı doldurduğumda kendi isteğimle işten çıktığımda tazminat alabiliyormuyum

 120. uğur diyor ki:

  mrblar tevrat bey güvenlik olarak kayyumun atadığı bir taşeronda çalışmaktayım.güvenlik şirketinin işleri bozulduğu için kapatacaklar burdan tazminatımı alamazsam,kayyumdan tazminat isteme hakkımız varmı üst iş verenden yani?

 121. Aydin diyor ki:

  Merhaba, 2000 mart da ilk sgk başladı.15 yildir ayni sirketteyim.7.000 is gunu,58 yasa tabiiyim.7.000 is günümü doldurduğunda kıdem tazminatimi almaya hak kazanıyor muyum.saygilarimla

 122. erhan diyor ki:

  06.12.1999 pirim ödeme başlangıcı şu an 5000 gün pirimim yatmış durumda kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabilirmiyim

 123. Raşit YESÜGEY diyor ki:

  selamun aleykum tevrat bey benim sgk başlangıcım 2001 on beş yıldır bu işyerinde çalışıyorum pirim gun sayım 4250 gun ben tazminatımı alıp kendi işimi kurmak istiyorum bide ben bu işyerinden hiç ayrılmadım benim haberim olmadan girdi çıktı yapiyorlar bana bir yol gösterirseniz sevinirim şimdiden tesekkür ederim.

  • avtevrat diyor ki:

   ilk sgk başlangıcınız 8.9.1999 öncesi olmadığından bu haktan yararlanamazsınız ancak işyerinde kesintisiz çalıştığınız halde sigortanız aralıklı olarak yatırılmışsa bu konuda avukatla birlikte ihtar çekerek tazminat hakkınızı kazanabilirsiniz. Avukatlık ofisimiz İstanbul İkitellide bulunmaktadır randevu için 0553 254 81 34 ü arayabilirsiniz.

 124. göksel diyor ki:

  iyi akşamlar Tevrat bey ben 17.12.1998 işe giriş tarihim 4680 pirim günüm var kendim istifa edersem ihbar vermem gerekirmi lütfen cevap yazarmısınız

 125. Ercan diyor ki:

  Merhaba tevrat bey ben 01.11.2005 tarihinden beri sigortam devam ediyor. Yani 10.5 yıldır Şuan 3782 gün var istifa etsem tazminat alabilirmiyiz.

 126. şükrü diyor ki:

  1997 sigorta girişim var 4900 pirim var 2012 den beri çalıştığım işyerinden ayrilsam tazminat alabilir miyim tşk

 127. irfan diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey,
  Doğum Tarihim 25/09/1982,İlk İşe Giriş Tarihim 01.09.1998 ve toplam prim gün sayım 3857.
  18 yaşından küçük olarak sigortaya başladığımdan dolayı ‘Kıdem Tazminatı alabilir’yazısı almam mümkün mü.
  Bu yazıyı sadece teyit için alıp daha sonra kullanmasak bir sakıncası olur mu?Yani daha sonra kullanmadığımız bu belgenin yenisini sgk dan ileri bir tarihte talep edebilir miyiz.Yardımlarınız için teşekkürler.

 128. kadir diyor ki:

  Merhaba tevrat bey 09 10 2000 ssk yim 5350 isgunum var tazminatimi nasil alabilirmiyim tesekkur ederim kolay gelsin

  • avtevrat diyor ki:

   Bu şartlarda 3600 gün 15 yıl şartından tazminat alamazsınız yalnız farklı hukuki haklara sahip olabilmeniz ihtimaline göre ofisimize randevu alarak gelmeniz halinde danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 129. Rahmi diyor ki:

  merhaba tevrat bey 1993 sgorta başlangıcım 20 yıldır aynı işyerinde çalış maktayım kendi isteğimle işten ayrılmak istiyorum acaba kıdem tazminatı alabilirmiyim nasıl alabilirim yardımcı olurmusunuz ?

  • avtevrat diyor ki:

   Hakkınızı elbette alabiliriz, hukuki süreci ofisimizle birlikte yürüterek sonuç alabilirsiniz. Yasal olarak bun hakkınız var. Yalnız haklı olmak yeterli değil hakkınızı da yasal olarak aramak durumundasınız.

 130. Cenk diyor ki:

  İyi günler Tevrat bey ben 06.11.2001’den buyana aynı iş yerinde çalışıyorum işi bırakmak istiyorum hakkımı nasıl alabilirim.
  Sigorta girişim 06.11.2001

 131. ylmz4444 diyor ki:

  ben 1996 yılındaki iş kanunu ve emeklilik kanunu yasasını nasıl ulaşabilirim

 132. serkan aslan diyor ki:

  01.05.2015 tarihinde sigorta girişim var 3600 gununu geçiyor kendim ayrılsam tazminat alabilirmiyim

 133. fatih diyor ki:

  İyi günler tevrat bey 1998/8 yılında bağ-kur girişim var 3.5 sene ödenmiş. 2010/1 yılında sigorta başlangıcım var halen çalışmaktayım. İstifa etmem durumunda tazminat alabilirmiyim.

 134. ceyhun diyor ki:

  Ben aynı iş yerinde 10 çalışmaktayım işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim

  • avtevrat diyor ki:

   10 yıl çalışma tek başına tazminat hakkı vermeyecektir. İşçilerin kıdem tazminatı alma şartları 1475 sayılı yasa 14. maddesinde düzenlenmiştir. Ayrıca 4857 sayılı yasa ile düzenlemeler yapılmıştır. Hakkınızın olup olmadığını iş davasında tecrübeli avukattan hukuki destek almalısınız.

 135. Ismail diyor ki:

  İyi günler Tevrat bey
  1994 bağ-kur girişim var. Mart 2000’de ilk kez SSK’lı oldum ve o günden beri aynı şirkette SSK’lı çalışıyorum. 15 yıl ve 3600 günü doldurduğum için SGK’dan kıdem tazminatı alabilir belgesi alabilir miyim?

 136. ümit diyor ki:

  1996 sgk girişim var 5025 pirimim var 13 yıldır çalıştığım işyerinden kendi isteğimle çıkarsam kıdem tazminatı ihbar tazminatı ve işsizlik ödeneğinden faydalanabilirmiyim.

  • avtevrat diyor ki:

   Kıdem tazminatına hak kazanırsınız. İhbar ve işsizlik ödeneği hakkınız olmaz.
   Not: Sorulara yanıt verip vermemeye bizler karar veririz. Sorulara yanıt verme zorunluluğumuz yoktur. Bu bilgiler kısa içeriklere sahip olup ayrıntılı sorunuza yanıt almak için danışmanlık hizmeti almalısınız. Danışmanlık hizmeti almak için tıklayınız Aynı soruyu tekrar tekrar yazmayınız, dikkate alınmayacaktır. Hukuka,ahlaka aykırı sözler sahibine cezai ve hukuki yaptırım olarak geri dönecektir.

 137. Erdal diyor ki:

  01 Mart 1999 tarihinden sigorta başlangıcım var 08 Eylül 1983 doğum tarihim 4500 sigorta günüm var sigortalı olduğumda 16yaşında olduğum için 15yılı doldurmamış gözüküyorum tazminatlı işten ayrılmak için ne yapmalıyım

 138. kadir diyor ki:

  29.01.2000 işe giriş tarihi 4700 günüm var hakka sahipmiyim

 139. Mehmet diyor ki:

  Slm 08 /08/1996 sigorta girişim var 5032 prim gün sayım var işe başlama tarihi 17/ 08/2007 tarihinde şuanki çalıştığım iş yerinden 02 /08 2016 tarihinde kendi isteğimle ayrılmak istiyorum kıdem tazminatı alabilir miyim tsk

 140. Dogan diyor ki:

  Merhaba
  3 yıldır yazılarınıza gözatmaktayım cevap bulamadığım soru vardı Tevrat bey cevaplarsanız sevinirim
  2006 iş başı 10 yıl aynı yerde çalışıyorum
  son 3 yıl hariç her yıl giriş cıkış yapıldı asıl iş veren aynı kaldı altta taşören şirket değişti tazminat verilmedi ssk daki ödemelerden asıl işverenin suçu delil olurmu
  ilk 3 yıl 12 saat çalıltı arkadaş şahitte bulamayız
  sonraki yıllar 11 ve 10 saat çalıştık bankadan mesai az yatması ıspatlanabilirmi
  ör 10 saate 1500 tl +300 yemek katı veriliyor az mesai verdiğine delil yeterlimi
  şuan arkadaşlar dava açsa en uç noktadaki iş yerine gönerdiliyor uyması gerekirmi
  işten çıktıktan sonra nekadar zamanda mahkeme açılmalı,çıkmadan mahkeme açmalımı
  Teşekkürler

  • avtevrat diyor ki:

   Fazla mesai alacağı 5 kıdem tazminatı 10 yıllık zamanaşımına tabidir bu sürede davanızı açmalısınız. Fazla mesai az yattı derseniz fazla çalıştığınızı yazılı delil ile ortaya koymalısınız.

 141. asya diyor ki:

  11 yıldır özel okulda calsıyorum .sözlesmelı memur atandıgum takdırde gecerlı mazeretten dolayı tazmınat hakkım dogar mı 2004 gırıslıyım. tesekkurler

 142. KADER diyor ki:

  MERHABA.BENİM 2006 KASIM AYINDA SİGORTAM BAŞLADI.3600 GÜNÜM DOLMAK ÜZERE.TAZMINAT HAKKIM VARMI.TEŞEKKÜRLER

 143. Fatih karaboga diyor ki:

  3600 den istifa ettim ve pisman olup geri donmek ve istifami iptal ettirmek istiyorum. Bu mumkunmudur.

  • avtevrat diyor ki:

   Tazminatınızı henüz almadıysanız bu talebinizden feragat edebilir çalışmaya devam edebilirsiniz. Ancak SGK’ya bildirim yapılmış tazminatınız ödenmişse bu talepten vazgeçemezsiniz.

 144. Burak diyor ki:

  3600 günüm var işten ayrılmak istiyorum tazminat alabilirmiyim ohal etkiler mi

  • avtevrat diyor ki:

   OHAL kapsamında Bakanlar Kurulu’nun çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında bu konu düzenlenmemiş olup bu hakkınız önceden olduğu gibi devam etmektedir. Bu hakkınızı kullanabilmek için 8.9.1999 öncesi ilk SGK priminizin ödenmiş olması belirsiz süreli iş akdi ile çalışmanız, 1 yılı doldurmuş olmanız gerekli ve yeterlidir.

 145. Suat diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey, SSK Başlangıcım 2000 yılı.. Aynı işyerinde 10 yıl oldu ve prim gün sayım 3600 den fazla.. Kendim istifa etsem tazminat alabilirmiyim.. Şimdiden teşekkürler ederim..

  • avtevrat diyor ki:

   Hangi durumlarda işçinin işten ayrılmaları halinde tazminat alacakları yasada sınırlı olarak sayılmıştır. Bunlar 3600 gün 15 yıl prim ödeme, askere gitmek için ayrılma, emeklilik,bayanlar için evlendikten 1 yıl içinde ayrılma gibi haller. Bu sebepleri çoğaltmak mümkün. Yalnız bahsettiğiniz gerekçe ile kıdem tazminatı alabilmeniz mümkün değildir.

 146. DAVUT diyor ki:

  Tevrat bey merhaba
  1977 doğumluyum 1998 tarihinde bağkur gırişim var.fakat borcum vardı silinmiş.2004 tarihinden itibaren ssk girişim mevcut yaklaşık 4500 gün aynı firmada çaĺişıyorum .ssk 3600 yazısı alabilirmiyim.

 147. Serkan caloska diyor ki:

  Merhaba ben 1983 dogumluyum haziran 2004 de sigortam basladi 2007 den 2016 halen ayni is yerinde calisnaktayim prim sayim 4300 gun kendi istegimle ayrilip tazminat hakki talep ede bilirmiyim

 148. Serkan diyor ki:

  Mrb ben 2004 haziran sigorta baslangici oldum 2007 den 2016 halen ayni is yeri de calismaktayim 4300 is gunum var kendi rizamla ayrilmak istiyorum boyle bir hakkim varmidir tesekkur ederim

 149. Sinan diyor ki:

  Tsklr

 150. fiko diyor ki:

  Ben 1998 girişliyim 3600gün tamamlayıp ayrılınca işssizlik maaşı ve ihbar alırmıyım

 151. Mehmet diyor ki:

  Tevrat bey merhaba 07011998 yılına ait sigorta numaram var girişim gözüküyor ama pirimim 2002 den buyana yatıyor 3600 le ayrılarak tazminat almam mümkünmü evrak almıştım ssk dan yeni tarihli evrak almak istedim hakkınız yok dedi yardımcı olabilirseniz sevinirim

 152. Serdar diyor ki:

  Merhaba tevrat bey 2002 sigorta girisim var 2004 den bu zamana kadar 4426 gunum var tazminat hakkim varmi.yoksa ne kadar daha calismam gerekli.simdiden teşekkür ler

 153. Mehmet diyor ki:

  Merhaba tevrat bey 07011998…. Sigorta numarası kayıtlıyım ilk ilk işe giriş tarihim 01091998 olarak görünüyor sistemde gün sayılarım ise şubat 2002 den ihtibaren yatmakta şuan 5102 günüm var 3600 le ayrılabilir yazısı ssk dan almıştım yazının tarihini yenilemek icin gittim hak etmemişsin dediler ne yapmam lazim işten ayrılmak istiyorum napmam lazım

 154. Plnar diyor ki:

  Tevrat Bey Merhaba;
  Benim sigorta girişim 11.04.2000
  Bu süre zarfında aynı işyerinde çallşmaktaylm.Prim gün sayım 5000 bu durumda kıdem tazminatl alma gibi bir hakkım varml acaba.Yardlmlarlnlzl rica ediyorum.

 155. ALPER diyor ki:

  İyi günler Tevrat bey sigorta girişim 16.08.1999 Doğum tarihim 06.05.1982 sigortada primim 2000 yılının 3 ayında 76 gün olarak gösteriyor ve 5000 günümü doldurdum 15 yıl 3600 den yararlanamıyorum sgk 25 yıl 4500 gün diyolar hukuki bir prosedürü varmıdır acaba ilginiz için teşekkür ederim şimdiden

  • avtevrat diyor ki:

   SGK dan yazı almayı deneyin. Bu yazıda kıdem tazminatı alabilirsiniz yazıyorsa sizin için tazminat hakkı var demektir.

 156. Vildan diyor ki:

  Merhaba ben 8 yildir ayni sirkete calisiyorum esim calismami istemedigi icin ve evde olusan sorunlardan dolayi bosandik, 6 ay oldu. Esimle yeniden baristik iki tane cocugumuz var yeniden evlendigimiz taktirde kidem tazminatimi alabilirmiyim? Tesekkür ederm

 157. Bora Akkuş diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey 3600 gün ve 15 yıl süreli tamamlayıp işyerine Dilekcemi verdim noter kanalıyla işlem yapmadım ancak işveren tazminat için ay sonunu beklemem gerektiğini söyledi yaklaşık 25 gün sonra yani buna hakkı varmı

  • avtevrat diyor ki:

   Noter ihtarnamesi ile işverenin tazminatınızı yatırması için süre veriyoruz bu sürede işveren tazminat hakkınızı yatıracağı süreyi bilebil ektedir.Bu halde süre iki taraf için de belli olmaktadır. İhtarname çekmek için 0553 254 81 34 ten irtibat kurabilirsiniz.

 158. Plnar diyor ki:

  Tevrat Bey rica etsem soruma yanlt alabilirmiyim lütfen

 159. ferdi diyor ki:

  merhaba 21/09/2001 den beri sigortaliyim 4530 gunum var tazminat alabilirmiyim

 160. Ahmet diyor ki:

  Hocam benim 1998 yılında sigorta girişim var ama prim yatmadı 2005 e kadar şu an 3600 günü doldurdum faydalana bilirmiyim

 161. Şaziye şima diyor ki:

  Merhaba 14.09.1998 girişliyim.toplam 4783 günüm var. Şuanda çalıştığım işyerine 08.07.2007 tarihinde girdim 2017 yılının mayıs ayında doğum yapacağım bu yüzden işi bırakmam gerekiyor. Tazminat alma hakkım varmı acaba

  • avtevrat diyor ki:

   Bu şartlarda işi bırakarak tazminat alma hakkınızı kullanmak için SGK belgesi alarak ofisimize başvurmanız halinde hukuki işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

 162. ayça diyor ki:

  Tevrat Bey merhaba 01.02.2001 işe girişliyim şu an çalıştığım işyerimde 10 yıl 9 aydır çalışıyorum yönetimle bazı sorunlar yaşıyorum toplam 5100 gün sigorta pirimim var çalışmaya hiç ara vermedim sadece 2 çocuğum var doğum izni kullandım 15 yıl çalışma sürem mevcut .işten ayrılsam kıdem tazminatı alabilirmiyim

 163. Nihan Çağlar diyor ki:

  Tevrat Bey merhaba,
  SSK web sitesinden aldığım güncel 4A hizmet dökümümde,
  İlk işe giriş tarihim: 14.09.1998 (stajerlik)
  Toplam uzun vade gün sayısı: 4400 olarak gözükmektedir. Şu anki işyerimde 13 yıldır çalışmaktayım.
  İşten ayrılmak istiyorum. Kıdem tazminatımı alabilir miyim?

 164. yasemin diyor ki:

  Merhaba,
  01.07.2004 girişliyim. 3456 günüm var. Toplamda 5100 gün olduğunda istifa edersem kıdem tazminatına hak kazanıyor muyum?

 165. Şenol diyor ki:

  Merhaba
  01/05/2006 da ise başladım resmi tatil vermiyor firma Mesai de vermiyor 2 hafta yıllık izin kullandırıyor mesai saatleri 07; 50 19:00 30 dk çay molası 40 dakika yemek molası var birde maaşin bir kısmı elden bir kısmını bankadan alıyorum mahkemeye versem ne kadar tazminat alabilirim bankaya yatan 1840 tl elden aldığım 1000 tl yardımcı olursanız sevinirim

  • avtevrat diyor ki:

   50 bin TLnin üzerinde hakkınız vardır. Tam hesaplama yapılması için detaylı bilgi vermeniz gerekir, alacağınızı dava yoluyla almanız mümkün olacaktır.

 166. Ayla diyor ki:

  Merhaba av bey ben 13 yıl özel sokterde çalıştım birden bire isten atıldım ve iş mahkemesine basvurdum 2013 yılından beri mahkemem suruyor av hizmet tespit davamin yargıtaya gittiğini söylüyor hizmet tespit davam bitmediği için tazminat davam devamlı erteleniyor size sormak istediğim avukatim çok yoğun olduğu için pek bisey bilmiyorum mahkemeyi kazana bilicekmiyim ve tazminat nekadar olur alacagim 13 yıl hizmet pirimimde sizce 13 yilimi kazana bilirmiyim ve ssksiz çalıştırmış yıllarca beni patronum 13 yıl benim ssk var biliyordum meğerse bana sormadan ssk çıkarmış beni patronumun muhasebesi ile ssk çıkışını vermiş ama 13 yıl ssk var diye ne yıllık iznim vardı nede bayramın nede hafta sonu tatilim nede öğlen iznim yoktu ve 2012 yılının aralık ayında işten attı beni patronum tazminatsız ve 14 ay maaş ödemeden afedersiniz köle gibi çalıştım ve enson aldığım maaş 2010 da 450 tl idi yargıtaya dosyanın gidişi 6 ay oldu ama e devlet sayfasında daha yeni gösteriyor davamin yargıtayda olduğunu sizce yargıtay ne kadar sürer benim barodan 2 avukatım var biri 2 sene surer yargıtayda gelmesi davanın diyor biride gelecek diyor sizce nekadar surer yargıtay dosyamın gelmesi nutfen bana yardımcı olur musunuz lütfen 2 avukatım çok yoğun çalıştığı için pek iletişim kuramiyorum 2 Side çok iyi ve yoğun çalışan avukatlarim neolur bana yardim edin çok merak ediyorum 13 yıllık emegimi hakkımı alabilekmiyim insallah çok tesekkur ederim şimdiden bana cevapiniza iyi gunler

 167. ekrem diyor ki:

  mrb kolay gelsin ben 1981 doğumluyum ilk işe giriş 01,10,1998 staj girişi ssk prim günü:4661 gün ssk prim girişi 06,02,2016 ben bu durum da 3600 dan yararlanabilirmiyim

 168. serkan diyor ki:

  tevrat bey ben 2002 giriş sigortam 15 senemi doldurmama as kaldı eger 15 senemi doldurdugumda hakkımı alabilirmiyim yardımcı olursanız cok sevinirim

 169. Ahmet diyor ki:

  Merhaba doğum tarihim 27.04.1963 işe girişim 18.06.1980 toplam 3923 günüm var 3600 doldurdugum tarih 1997 acaba en geç kaç yaşında emekli olabilirim

 170. Plnar Polat diyor ki:

  Tevrat Bey Merhaba;
  Benim sigorta girişim 11.04.2000.Prim gün sayım 5000 iş günü.15 ylldlr aynl işyerinde çallşlyorum.Bu şartlarda kldem tazminatl alma hakklm varmldlr yardlmlarlnlzl Rica and ediyorum.Kolay gelsin

 171. Yasin diyor ki:

  Slm tevrat bey 06.02.2001 girisliyim ssk 9 ay kadar bir yerde 9ay kadar başka bir yerde 8ay kadar biryerde 30.05.2006 yılından beri ayni yerde halen ayni yerde calisiyorum ayrılsam herturlu tazminat hakkım varmi 19.11.2016 çalışmaya devam etmekteyim şuanda daha.tsk

 172. Kartal diyor ki:

  Merhabalar,

  08/09/1999 öncesi sigorta başlangıcım bulunmaktadır, Şu anda da 14 yıldır aynı firmada bir fiil çalışmaktayım. İşten ayrılma gibi bir talebim olursa taminat hakkım varmıdır, Var ise nasıl hesaplanmaktadır. Teşekkürler.

 173. Şerife diyor ki:

  Merhabalar Tevrat bey ben 1979 doğumluyum 1991 yılında sigortam başladı 6 yıl çalıştım ama tazminat almadım 2000 yılında yine bir özel sektörde çalışmaya başladım şimdiye kadar aynı iş yerinde çalışıyorum fakat turizm olduğu için bizim sigorta primlerini kışın yatırmıyorlar bu 17 senedir böyle toplamda 4000 günüm var şimdi yine çıkış yaptılar bir ay oldu tazminatımı istedim tamam dedi ama 9000 TL veriyor 2 doğum yaptım çocuklarımı edindiğim dönem içinde yarım gün çalıştım bu iş yerinde toplamda 10 yıllık sigortam var 3 yılımıda kesmiş zaten yarım gün geldi diye böyle bir şeye hakkı varmı bana tazminatımı tam yatırmak zorunda değilmi nasıl bir yol izleyebilirim şu anda durumumda yok mahkemeye verecek yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 174. Erkan yigit diyor ki:

  6yildir aynı iş yerinde çalışıyorum tazminat hakkım varmi

  • avtevrat diyor ki:

   6 yildir aynı iş yerinde çalışıyorsanız 3600 gün prim ödeme şartıyla yine ilk sigortanız 8.9.1999 öncesinde başlamışsa tazminat hakkınız vardır. Tazminat almak için aynı işyerinde 6 yıl çalışmak tek başına bir haklı neden değildir.

 175. harun diyor ki:

  Tevrat bey mrb ben mayıs 2002 ssk baslangicliyim kendim ayrilirsam ne zaman tazminat hakkım olur.

  • avtevrat diyor ki:

   SGK’dan emeklilik işlemleri yapıldığından oraya sormanızda yarar var. Çünkü yaş dışındaki şartları tamamlayanlar için iştey ayrılıp tazminat alma hakkı tanınmıştır.

 176. NAZ diyor ki:

  Merhaba yaklaşık 10 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum yalnız benim bilgim dışında başka firma kodlarına giriş çıkışlarım olmuş giriş çıkış yapıldığı süre zarflarında yaklaşık 3 ay (22. kod ile çıkış) ve birinde de 21 gün (3. kod ile çıkış) sgk yatmamış olarak gözüküyor. 15 yılımı doldurduğumda benim için problem olurmu tazminatım hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim Teşekkürler..

  • avtevrat diyor ki:

   Çıkış bildirgelerindeki bilgilere ve imzalara bakmanız gerekir ayrıca 15 yılı doldurduğunuzda otomatik olarak tazminat hakkınızın olduğunu düşünmeniz doğru değil 3600 gün 15 yıl şartı için 8.9.1999 öncesi sigortanız olması gerekir. Bu şartlarda 15 yıl aynı işyerinde değil ilk sgk girişinizin olduğu tarihten başlayacaktır. Buradaki SGK başlangıcı şu anki işyeri değil işçi olarak ilk defa sigortalı olduğunuz tarihtir.
   Hukuki destek almak için ofisimize gelebilir ya da yakınınızdaki bir meslektaşımdan destek alabilirsiniz.

 177. derviş teksöğüt diyor ki:

  İYİ GÜNLER SİGORTA BAŞLANGICIM 01.06.1999 sigorta başlangıcım. ama sadece 15 gün 23.03.2004 yılında tekrar başladı. şuan çalıştığım işyerinde 8 yıla gireceğim ve toplam 4385 gün sigortam var iştem ayrıldığım takdirde tazminat alabilirmiyim.

 178. derviş teksöğüt diyor ki:

  iyi günler 01.06.1999 sigorta başlangıcım. ama sadece 15 gün gösterimiş 2004 yılında tekrar devam ediyor. toplamda 4385 gün sigortan var. işten ayrıldığım takdirde tazminat alma hakkım varmı.birde resmi tatillerde çalışıyoruz ve karşılığında hiç bir ücret ödenmiyor. yani yılbaşı 23 nisan 19 mayıs gibi bunu nasıl ispat edilebilir.

 179. İrfan Alabaş diyor ki:

  1991’den beri sigortalı çalışıyorum. 2002 1. ayın 1’inden itibaren çalışmaktayım iş yerinden ne kadar tazminat alabilirim ?

 180. Nazan diyor ki:

  Merhaba 1982 doğumluyum ve 2003 sigorta girişliyim 10 yıldır aynı şirketteyim 3600 günüm var kıdem tazminatımı alabilirmiyim

 181. Fatih diyor ki:

  Merhabalar, ben 03.2001 tarihinden beri sigortalı olarak çalışıyorum, bu sürecin 3 yılı başka bir firmada geri kalan 12 yılısa başka bir firmada çalışmaya devam ediyorum işten ayrılmayı düşünüyorum kanunen tazminat hakkım varmı

 182. hanife ersöz diyor ki:

  Merhaba 18 02 1982 dogumluyum 2000 sigorta girisim var calistigim yerde 8 senedir calisiyorum 8 ay sonra 3600 gunum dolacak ben cikisimi kendi istegimle isten ayrilsam cikisimi ve tüm haklarimi alabilir miyim

 183. Mehmet diyor ki:

  Merhabalar, ben 1982 doğumluyum.13.09.1999 tarihinde stajyerlik sebebi ile sigortaya girişim yapıldı.01.03.2005 yılında özel bir şirkette çalışmaya başladım ve ilk sgk hizmet primim yatırıldı. 25.01.2017 tarihinden itibaren aynı işte sigortalı olarak çalışıyorum, iş kanuna uygun olarak yaşı beklemek için kendi isteğimle işten ayrıldığında hangi şartları yerine getirmem gerekir.

 184. kemal diyor ki:

  10/03/1998 skg başlangıcım, son 12 yıldır aynı firmada calışıyorum. 6100 gün sgk günüm var.1981 doğumluyum. işten ayrılsam tazminat alırmıyım tahmini ne kadar alırım. daha sonra başka bir yerde çalışabilirmiyim.

 185. Soner diyor ki:

  1994sigorta girişim var 9yıldır aynı firmada çalışıyorum ne kadar tazminat alırım acaba teşekkürler saygılar

 1. 28 Eylül 2015

  […] 10- 1475 sayılı İş Kanunu’ nun 14. maddesine eklenen 5. bent uyarınca işçinin emeklilik konusunda yaş hariç diğer çalışma süresi ve prim gün sayısı kriterlerini (15 yıl ve 3600 prim ödeme gün sayısını dolduranlar) yerine getirmesi halinde kendi isteği ile işten ayrılması halinde kıdem tazminatına hak kazanır. Ayrıntılı bilgi için http://www.tevratduran.com/iscinin-3600-prim-gunu-ve-15-yillik-hizmet-suresini-tamamlamasi-halinde-t… […]

 2. 7 Şubat 2017

  […] süresini doldurması halinde de işi kendi bıraksa dahi tazminat hakkı vardır. Yazımı http://www.tevratduran.com/iscinin-3600-prim-gunu-ve-15-yillik-hizmet-suresini-tamamlamasi-halinde-t… tıklayarak […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir