İstifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi ?

3600 günü dolduran işçinin işi bırakarak tazminat alma hakkı vardır.

 • İstifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi ?
 • olarak haklı bir sebebi olmadan işten kendisi ayrılan yani istifa eden işçi kıdem tazminatı alamaz. Fakat işçi, haklı bir sebep göstererek işyerinden ayrılırsa ‘ki buna haklı nedenle fesh‘ denilmektedir;  işçi işi kendi bırakmış olsa dahi kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Peki hangi haller işçi için haklı sebeptir. Aşağıda işçinin işi bırakması için haklı sebeplerin bir kısmına yer veriyorum.
 • 1475 sayılı İş Kanunu’ nun 14. maddesinde işçiye hangi hallerde kıdem tazminatı ödeneceği sayılmıştır. Bu hüküm, mutlak emredici olup, yorum yoluyla genişletilemez” (Yargıtay 22.Hukuk Dairesi Esas: 2013/71 Karar: 2013/1642 Karar Tarihi: 04.02.2013)
 • Kural olarak haklı bir sebebi olmadan işyerinden kendi isteğiyle ayrılan yani istifaeden işçi kıdem tazminatı alamaz. Bu işçi, kıdem tazminatı alamayacağı gibi istifa etmeden önce yazılı olarak işverenine bildirim yapmamışsa bir de ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir. Çünkü 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17. maddesine göre iş sözleşmesini fesih etmek isteyen işçi/işveren feshi yazılı olarak ve bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa bildirmelidir. İhbar süresine uymadan işyerinden ayrılan işçi, kıdem tazminatı alamadığı gibi işverenine ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.
 • İşçi, haklı bir sebep göstererek işyerinden ayrılırsa işi kendi bırakmış olsa dahi kıdem tazminatına hak kazanacaktır. Peki hangi haller işçi için haklı sebeptir. Aşağıda işçinin işi bırakması için haklı sebeplerin bir kısmına yer veriyorum.
 • İstifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi ? İstifa eden işçi kıdem tazminatı alabilir mi ?
 • 1-“İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse ” işçi istifa ederek kıdem tazminatı alabilir. “Bu bakımdan, işverenle bir çekişme içine girmek istemeyen işçinin, haklı nedene dayanarak iş sözleşmesini feshetme hakkı da bulunmaktadır. Ücretin hiç ya da bir kısmının ödenmemesi bu konuda önemsizdir. “Yargıtay 9.Hukuk Dairesi Esas: 2010/13886 Karar: 2012/19879 Karar Tarihi: 07.06.2012
 • 2- İkramiye, prim, yakacak yardımı, giyecek yardımı, fazla mesai, hafta tatili, genel tatil gibi alacakların ödenmemesi durumunda da işçinin haklı fesih imkanı bulunmaktadır (Yargıtay 9. HD. 16.7.2008 gün 2007/22062 E, 2008/16398 K.)
 • 3- İşçinin SSK primleri gerçek ücretten yatırılmıyorsa (Yargıtay 9.Hukuk Dairesi Esas: 2010/13886 Karar: 2012/19879 Karar Tarihi: 07.06.2012)işçi  işten istifa ederek tazminat alma hakkı vardır. Daha doğrusu bu istifa değil iş akdnin haklı feshi niteliğindedir.
 • 4- “İşçinin sigortası işverence geç ve eksik bildirilmişse” (Yargıtay 9.Hukuk Dairesi Esas: 2010/7060 Karar: 2012/24858 Karar Tarihi: 28.06.2012) işçi istifa ederek tazminat alabilir.
 • 5- İşçi “1 Mayıs, 23 Nisan,19 Mayıs gibi resmi tatillerde çalıştırıldığı halde ücreti kendisine ödenmiyorsa
 • İşçiye “yıllık ücretli izni 14-20-26 gün olarak kademeli şekilde ücreti ödenerek tam olarak kullandırılmıyorsa” istifa ederek tazminat hakkına sahiptir.
 • 6- “İşçinin haberi olmadan SGK’da giriş-çıkış yapılıyorsa “ işçinin istifa ederek tazminat alma hakkı vardır.
 • 7- İşçi işyerinden istifaya zorlanıyor, tazminatsız çıkarılmak isteniyorsa (mobbing) işçinin bu durumu belgelemek kaydı ile istifa ederek tazminat hakkı vardır.
 • 8- Kadın işçi, evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde evlilik nedeniyle işten ayrılması halinde tazminat hakkı vardır.
 • 9- İşçi, belirli ya da belirsiz iş sözleşmesi ile çalışsın askerlik nedeniyle işyerinden ayrılırsa tazminat hakkı vardır.
 • 10- İşyerindeki ağır çalışma şartlarından yani işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı bozulursa (belfıtığı vs.) işçi istifa ederek tazminata hak kazanır.
 • Bu sebepler çoğaltılabilir. Her işin ve işyerinin durumuna göre işçinin haklı şikayetleri tek tek ele alınmalı ve istifa için haklı sebep olup olmadığı değerlendirilmelidir.
  AV.TEVRAT DURAN,İstanbul
  0553 254 81 34

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

You may also like...

26 Responses

 1. Sergen Yılmazer diyor ki:

  Sn. Duran merhabalar, yazınızı okudum ve verdiğiniz bilgilere dayanarak bir kaç sorum olacak. Benim 20.04.2011 tarihinde çalıştığım firmaya sigorta girişim var. Daha sonra 29.02.2016 tarihinde “04” işten ayrılış neden kodu ile çıkışım yapılıp 01.03.2016 tarihi ile başka bir şirkete girişim yapıldı. Bu bağlamda “işçinin haberi olmadan sgk giriş çıkışı yapılıyorsa” söyleminiz oluşuyor sanırım. Önceki iş yeri şahıs firması, şu anki iş yeri Limited Şirketi, sahibi aynı kişi, iki firma da halen açık. Ayrıca SSK primlerim de aldığım ücretten yatırılmıyor. 2.550 TL maaş alıyorum, SSK primlerim ise asgari ücretten yatıyor. Gerçek maaşımın bu noktada 2.550 TL olduğunu ispatlamam gerekiyor sanırım, bunu nasıl yapabiliriz peki? Bize her ay bordro içmali imzalatılıyor asgari ücretten. Neticede işten ayrılmayı düşünüyorum ve imkanlar elverirse Mart ayı gibi istifa edeceğim. Yukarıdaki bilgilere dayanarak tazminatımı alabilir miyim acaba? Eğer alabilme hakkım var ise bilmek, bu doğrultuda istifa ederken tazminatımı talep ederek işveren ile orta yolda anlaşmaya çalışmak isterim. Eğer işveren tazminat ödemeye yanaşmaz ise dava açmak isterim. Yerim İkitelli OSB ‘de, sanırım yakınız ve bu süreçte sizinle çalışabiliriz belki. Teşekkürler.

 2. Yasin diyor ki:

  Selam ben kendi isteğimle işten çıkmak istiyorum nedenlerimden biri üç senedir askari üçrete calışıyorum bana artı zam yapmıyorlar ve aldığım para bana yetmiyor kira idi fatura falan derken para kalmıyor ustelık borçlu çıkıyorum

  • avtevrat diyor ki:

   Aleyküm selam, bireysel iş sözleşmenizde aylık ücretlerinize zam yapılmasına dair bir hüküm, madde varsa haklısınız yoksa haksızsınız. Çünkü işverenin size zam yapmaması kanunen sizi haklı çıkarmaz. Bu nedenle işe girerken sözleşmeyi okuyup imzalamanızı tavsiye ederim.

 3. Ada diyor ki:

  Sayın Duran çalıştığım işyerinden evlenme nedeniyle işi bırakacağım Tanzimat alabilmem için;nikah tarihimden sonramı bırakırsam tanzimat alırım yoksa daha niikahtan bir ay önce bıraksam davetiyemi göstererek de Tanzimat alabilirmiyim Farklı ilde olmamdan dolayi nikahtan 1ay önce bırakırsam benim için daha uygun olacak Hazırlık yapılacak düğün için çünkü

 4. BURAK diyor ki:

  Merhaba Avukat Bey, Sağlık sektöründe 9.5 yıldan beri laboratuvarda çalışıyorum.İstifa etmeyi düşünüyorum.Haftalık 45 saat çalıştırmaları gerekirken 56saat çalıştırılıyoruz.Bu sebepden dolayı tazminat hakkım doğarmı?Çok araştırdım.Emsal teşkil edecek kararlarda gördüm duydum .Sizin bu konu hakkındaki görüşünüz nedir?

  • avtevrat diyor ki:

   Benzer davalarım oldu ve kazandım. Bende işçiye tazminat ödenmesi gerektiğine dair Yargıtay kararları var. Fakat sizin iş akdinizi fesh yani sona erdirme ve sonrasını da kapsar şekilde avukattan hukuki destek almanız gerekir. Pek çok şahit olduğum olaya göre işçi arkadaşlar hakları olmasına rağmen süreci bilmedikleri için haklarını alamadıkları için mağdur oldular. Bu nedenle avukat desteği almanızda yarar var. İletişim bölümünden bizimle irtibata geçebilir ya da tanıdığınız iş avukatı varsa ondan destek alabilirsiniz.

 5. Hasan diyor ki:

  11 senedir aynı işyerinde eczanede çalışmaktayım. ..Asgari ücretle….benim emsallerim 2000_2500 tl maaş alıyorlar……İşveren ben bu kadar maaş verebiliyorum işinize geliyorsa çalışırsınız. ..işinize gelmiyorsa çıkabilirsiniz. …kimseye ödeyecek tazminatı yok…param yok diyor….
  Tazminatını alarak ayrılmak
  Istiyorum. …ne yapmalıyım

 6. Hatice bölük diyor ki:

  17 yıldır ayni iş yerinde çalışıyorum işi birakmak istiyorum tazminatımı alabilirmiyim ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim

 7. Cüneyt ünlü diyor ki:

  Mrb lastik firmasında 14 senedir çalışıyorum günlük 10 ila 11 saat mesai ücreti almıyorum resmi bayramlar pazar değilse çalışıyorum ücretim üzerinden siğortam gösteremiyor tazminat alma şansım varmı kendim bırakırsam saygılar

  • avtevrat diyor ki:

   Fazla çalışma ücretiniz size ödenmiyorsa işçi olarak çalışmaya devam etmeniz sizden beklenemez. Bu durumda işi bırakarak tazminatınızı alabilir diğer işçilik alacaklarınızı da alabilirsiniz. Fakat süreci avukatla birlikte yönetmenizi tavsiye ederim.

 8. Ferhat diyor ki:

  Selamın aleyküm ben 10 yıldır fizik tedavi hastanesinde çalışıyordum hiç bir kabahatım suçum olmamasına rağmen yüksek ihtisas hastanesine gönderdiler firma aynı hastaneler arasında anlaşmada var fakat 1 aydır burda çalışıyorum ortamı ve vardiya sistemi farklı alışamıyorum buraya ve çok mutsuzum acaba ayrılsam tazminatı alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  • avtevrat diyor ki:

   Mutsuz olmanız size kanunen hak vermez. Kurum içi yazışma ile probleminizi çözmenizi tavsiye ederim.

   • Ferhat diyor ki:

    Tevrat bey olay sadece mutsuzluk değil çalışma saatleri de farklı mesala fizik tedavi hastanesinde sabah 8 akşam 17 çalışırken burda sabah 7 akşam 16.30 çalışıyorum yani hergün yarım saat daha fazla bide orda vardiyadayken 1 gün gidip 1 gün gitmiyorum burda ise 1 gün git 1 gün gidilmiyor fakat aynı ay içerisinde extra 2 gün sabah 7 akşam 15.30 nöbet yazıyorlar ve mesai tamamlıyoruz diyorlar yani çalışma saatleri tamamen farklı ben çalışmaya başlarken fizik tedavi hastanesinin çalışma şartlarını kabul ederek işime geldiği için başlamıştım fakat burası öyle değil ve kendi isteğimle gelmedim

    • avtevrat diyor ki:

     ikinci sorular yanıtsız bırakılmaktadır.

     • Ferhat diyor ki:

      Neden yanıtsız bırakılıyor?

     • avtevrat diyor ki:

      Her soruya yanıt vermiyorum daha doğrusu veremiyorum. Danışmanlık ücretlidir, sadece yol gösterici olma adına burdan gördüklerimiz yazabiliyorum. Ayrıca sorulara yanıt vermeye kimse bizi zorlama hakkına sahip değildir. Sizin için önemli olduğunu düşündüğünüz konularda avukattan hukuki destek alınız, burdan yazılanlar hukuki destek olarak yorumlanamaz.

 9. burak şişman diyor ki:

  2000 yılı őncesi sgk başlangıcı olan bayanlar aynı iş yerinde 10 yılı doldurup işten ayrıldıklarında kıdem tazminatı alabiliyorlarmı. evli hanımların kıdem tazminatı almaya hak kazanabilecekleri durumlar yalnızca evlendikten 1 yıl sonrasina kadar olan haklarındanmı ibarettir .

 10. Mustafa BOSTANCI diyor ki:

  Tevrat Bey merhaba,
  Enerji sektörüde çalışmaktayım, Ağustos 2010 yılında başladım. Patronların birbiriyle olan davalarından dolayı 3 ay personele maaş ödemediler. Birçoğunun da işine son verdiler. Geri kalan 3-4 kişiyle yoluna devam eden patronlardan bir tanesiyle bir süre yolumuza farklı bir adreste devam ettik. Bu zaman zarfı içerisinde SGK primlerimiz tavan ücretten yatırılıyordu (2013 yılına kadar). 2013 yılında yeni bir şirket kurarak yolumuza burada devam edeceğiz dedi ve bir süre maaşlarımızı resmi olarak asgari ücretten göstereceğini ancak diğer kalanını yine banka hesabımıza yatıracağını söyledi. her ikisi içinde hem işyeri değiştirirken hemde maaşları asgari ücret üzerinden gösterilmesine dair bize bir muvafakatname imzalatmadı. Her ay maaşımızı banka hesabına şirket hesabından asgari tutarı yatırıyor kalanını da kızının hesabından gönderiyor, bunu gün yapıyor veya biriki gün sonra yapıyor. Kızı da şirketin yönetim kurulunda, şirket sahibi olarak ise küçük kızını gösteriyor. Kendisi ise şirket yöneticisi konumunda duruyor. Aklınca resmi olarak üzerine gelinmesin diye böyle birşey yapmış. Geçen aylarda bankadan bir kredi almam gerekti ve kendisinden gerçek maaşım üzerinden bir maaş yazısı istedim. Bana bunu veremeyeceklerini devlete karşı zor durumda kalabileceklerini söyledi. Kendisinden bu asgari ücret meselesini çözmesini istedim, geçtiğimiz yıllarda da yine banka kredisine ihtiyacım olduğunda aynı yazıyı verdiklerini ve bu yazıyla bankadan kredi aldığımı hatırlattım. Zaten bankada bu yazının aslı olduğunu o imzaladığı maaş yazısından da sorumlu olduğunu söyledim. İlgili makamlar araştırırsa zaten bu evraklara ulaşabileceklerini tekrar hatırlattım. Bankadan alacağım kredi miktarı kadar bana her ay maaşımdan kesilmek üzere bir iş avansı maaşıma göndererek benim gönlümü almaya işimi çözmeye çalıştılar ve öyle yaptılar. Bu olaydan sonra sürekli bir baskıyla, alakasız işler yükleyerek, anlamsız kontroller ve güvensizlik göstergesi olan, şeref ve haysiyetime zarar verircesine davranışlarda bulunarak bana mobbing uygulamaktalar.

  Eski şirkette olan 3 aylık maaşımı hala alamadığım gibi biz bu şirketten çıkartırken ne ihbar nede kıdem tazminatı ödemediler. O şirkette işe başladığım zaman özel bir iş sözleşmesi imzalamıştık, ama bunun orjinalleri muhasebe müdüründe duruyordu ben her ihtimale karşı imzalanmış olan bir fotokopisini almıştım.

  Şimdi özetlemeye çalıştığım bu durum karşısında neler yapabilirim?
  1- Eski şirketteki alacaklarımı alabilirmiyim. Şirket iflasını vermedi davaları hala devam ediyor ama hiçbir faaliyeti de yok.
  2- Yeni şirketten istifa ederken göstereceğim haklı gerekçe gerçek maaşımızı SGK’ya yatırmaması ve emeklilik maaşımızın buna oranla ömür boyu düşük alacağımızı da öngörürsek Kıdem+İzin Ücretleri+İhbar tazminatlarımı alabilirmiyim.

  Bunlar nasıl olacak, yardımlarınızı rica ediyorum.

  Saygılarımla,

 11. Abdussamed diyor ki:

  Selamlar
  Ben 10 yıldan fazla bir süredir Özel bir bankada Güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım.Bizlere on yıldan bu yana sabah 8 de geldiğimiz halde 8 den 9 à kadar 1 saat herhangi bir fazla mesai ücreti ödenmemektedir.Eğer bankadan ayrilmak istediğimizde tazminat ödemezler ise kanuni olarak tazminat alabilir miyim.Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.Syg.

 12. emine diyor ki:

  bende avukatlık birosunda çalışıyorum 2004 den bu yana . şimdi bana işleimiz iyi degil para kazanamıyoruz diyorlar iki aylık maaşımıda avermediler daha .bende çıkmak istiyorum artık huzurlu degilm ama tazminatımı vermek istemiyorlar. iki yıl ssksız çalıştım burda ayrıca asgari ücret almadım taki 3 sene öncesine kadar .nasıl istifa edebilirm .e devlette ssk girişim 15/9/1999 yazıyor sonra burada 11/102006 tarihinde başlamışım

  • avtevrat diyor ki:

   8.9.1999 öncesi sgklılar gerekçe göstermeden işten ayrılıp tazminat alabilir, sonrasında sgklı olanlar ise gerekçeleriyle birlikte bu hakka sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir