http://meggle.it/
read more
read here
Full Article
altace 2.5 mg

İşçi tazminat haklarının korunmasında noter ihtarnamesinin hukuki boyutu

Av.Tevrat DURAN

Av.Tevrat DURAN

İşçinin tazminat dahil haklarını alması için işverenine ihtar çekmesi gerekli midir ? Uygulamada bizlere sıklıkla sorulan bir sorudur, “işçi , işverenine noterden ihtar çekmeli midir ?” Kafa karışıklığını gidermek için birkaç kısa izah yaparak konuya girelim.  İhtarname “ Bir alacağın ya da hakkın yazılı olarak muhatabından (genellikle noter kanalıyla) talep edilmesi, hakkının ya da alacağının ödenmemesi halinde karşılaşabileceği maliyetin ve hukuki sonuçlarının dava öncesinde son kez hatırlatılması”dır.

 1. İşçi, işyeriyle olan iş ilişkisini evlilik, askerlik, emeklilik, 3600 gün 15 yıl hizmet süresini doldurması, maaşlarının ödenmemesi gibi nedenlerle sonlandırırken sebebini ve taleplerini açık ve net olarak noter kanalıyla bildirmesinde büyük hukuki faydalar vardır. Bu kapsamda örneğin 1475 sayılı yasanın 14. maddesinin 4. fıkrası uyarınca “kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile işten ayrılması” halinde yine “işçinin bağlı bulundukları kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla” işten ayrılması gibi hallerde işçi işverenine işten ayrılma sebebini, talebini açık ve net bir şekilde ıspat sorunu yaşamaması için noter kanalıyla bildirmelidir.

 2. İşçi, işverenine göndereceği ihtarname ile kıdem tazminatı,varsa ihbar tazminatı,fazla mesai alacağı,ücret alacağı,hafta tatili,ulusal bayram ve genel tatil alacağı vs. gibi işçilik alacaklarını da istemelidir. Bu halde işçinin işçilik alacakları zamanaşımına uğramayacak yani hakları zayi olmayacaktır. İşçilik alacağı davalarına bakan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi işçinin noter ihtarnamesiyle alacaklarını istemesi halinde zamanaşımının kesileceğini ve de işçinin alacak miktarını yazmasının şart olmadığını, sadece haklarını istemesinin yeterli olduğuna karar vermiştir.

 3. İhtarname başka hangi halde gerekir. Bir kısım işverenler, mobbing uygulamakta;yani işçisine yönelik tekrarlanan şekilde psikolojik baskı uygulamaktadır. Bu yöntemle işveren; işçisine tazminat  ödemeden işçinin işyerinden istifa ederek ayrılmasını amaçlamaktadır. İşte bu noktada işyerindeki psikolojik baskı, tacize son verilmesi yönünde işçinin işverenine ihtarname  çekmesi yerinde olacaktır.

 4. İhtarname bakımından uygulamada sıklıkla şahit olduğumuz başka bir husus şudur. İşveren, işçisinin tazminat almaması için genellikle devamsızlık yaptığını iddia etmektedir. Bu durumlarda genellikle işveren işçisinin iş akdini zaten feshetmiştir. Fakat feshine kılıf hazırlamak için yani işçini işten kovmasına rağmen “işe gelmedi,devamsızlık yaptı” şeklinde tutanak tutturup, noterden devamsızlık sebebini bildirmesi aksi halde iş akdini feshedeceği şeklinde ihtarname göndermektedir. İşte işçi, bu ihtarnameye karşı savunmalarını yasal süresi içinde yazılı olarak yine noter kanalıyla işverenine bildirmelidir. Bu örneklerin sayısını artırmak mümkündür. Özetle şunu demek isteriz ki; dava öncesinde işçinin haklarına kavuşması için” ön alması” yani “tedbir alması” gerekir. İşte bu ön almada ihtarname çok önemli fonksiyon icra etmektedir. Aksi halde işçi mahkemede dava açsa dahi haklarına kavuşamaması ihtimal dahilindedir.  Nasıl ki ağır bir kaza anında ilk yardım hayat kurtarıyorsa; ihtarname de dava öncesinde yapılan ve dava (hayat) kurtaran ilk yardım gibidir. Son olarak önemli belirtelim ki; davadaki “savunmanın temel omurgası” ihtarname ile kurulacağından “davayı açacak avukat eliyle” ihtarnamenin çekilmesi gerekir. İhtarnamenin çekilip çekilmeyeceğine, içeriğine avukatın karar vermesien doğru olanıdır.

 5. Avukatlık ofisimiz internet üzerinden ihtarname yazımında sizlere yardımcı olmaktadır. Yapmanız gerekenler

  1-Sorunuzu avukattevrat@gmail.com‘ a iletiniz.

  2-İşbankası Güngören Şubesi 1165- Hesap No:0359472  (Iban No: TR 75 000 64 0000 01 1165 0359 472) – 300 TL (Üçyüz Türk Lirası) yatırınız.avukattevrat@gmail.com adresine banka ödendi belgesini-dekontu gönderiniz.

  3-İhtarname tarafımızdan hazırlanıp mail olarak sizlere gönderilecektir.İşçi arkadaşlar ofisimize gelerek de ihtarname yazdırabilecektir. Sizler de avukatın hazırladığı  ihtarnameyi en yakınınızdaki notere götürüp yasal süreci başlatacaksınız.

  Bu süreçte ihtarnamenin vekalet vererek, avukat tarafından çekilmesini istiyorsanız ücret değişecektir.

  AV.TEVRAT DURAN-İstanbul/İncirli

  GSM: 0553 254 81 34

Paylaş...Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on LinkedIn0Share on Google+2

You may also like...

23 Responses

 1. sercan soylu diyor ki:

  Sayın Duran; verilen köklü iş değişikliği kararını kabul etmediğimizi beyan eden dilekçemizi işverene ulaştırmış olmamıza rağmen, verilen görevi yerine getirmediğimiz hususunda hakkımızda tutanak tutulmakta. Pazartesi günü 3. tutanaktan sonra işimize son verileceği bilgisine ulaştık. Bu durumda, yani verilen görevi yerine getirmeme durumunda tazminat ve işsizlik maaşı alma durumumuz riske girer mi? Teşekkürler. Bu arada yaptığımız iş çsgb’nın iş müfettişi tarafından tutanakla tespit edildi.

 2. sevda diyor ki:

  Tekrar merhaba
  Isten ayrldigim uc gun icinde mi ihtarnameyi yazdirmaliyim?

 3. sevda diyor ki:

  Merhaba
  Sali gunu itibari ile alti yildir calistigim isi biraktim ne zamana kadar noterden ihtarname gonderebilirim

 4. maside sultan diyor ki:

  Lutfen yardimci olur musunuz?

 5. maside sultan diyor ki:

  2 yildr ozel bi sirkette calisiorum evlilik icin cikicm kidem tazminati alicm insallah bunun icin notere gitmk veya sgk ya gitmk sart mi.sadece nikah cuzdanimi ve dilekcemi vermm yeterlimi.evlilik beyannamesi var onu doldurmk sart mi.o beyannamede butun haklarmi aldgma dair die imza atilio fakat odeme sora yapilior bu dogru mu.imza atmazsam kidemi alabilirmiym.veya imza atmis olmm kotu sonuclanir mi

 6. hamit mandacı diyor ki:

  berhaba av.bey ben bir sitede teknik olarak çalişıyorum sekreterle tartıştık müdür bey bana savunma hazırladı gerekçe tlf bakmıyor işini zamanında yapmıyor vs bende kendimce bu savunmayı hak etmediğim için imza atmadım ve müdür beyde birvunma daha yazarım sen bir kuruş tazminat alamassın dedi 7 sene emek verdi beni bilgilendirirseniz sevinirim .Teşekkürler

 7. aykut diyor ki:

  Ben yaklasik bir bucuk yildir ozel bir sirkette calisiyorum. Daha uygun bi ia buludugum icin isten cikicam. Tazminat alirmiyim ?

  • tevratduran tevratduran diyor ki:

   Bu gerekçe size kıdem tazminat hakkı vermez. İhbar önelini bildirip sonrasında ayrılırsanız ihbar tazminatı ödememiş olursunuz.

 8. beyhan diyor ki:

  merhaba.ben 4 ay once evlendım.noterden sırketıme ıhtar gonderdıM fakat buna ragmen odemıyorlar evlılık tazmınatımı.nasıl bır yol ızlemem nereye gıtmem gerekıyor.ve bana dava işçi mahkwemesıne verecegım ornek bır dılekçe gonderebılır mısınız.?bir de şahit isterlerse isim soyisim yeterli mi.lutfen yardımcı olursanız sevınırım

 9. ibrahim cetin diyor ki:

  2007 eylul 11 iş bası yaptım fırmaya bu fırmada 2014 un 6 ay 14 de saglık kuruluşundan aldıgım uzun surelı ayakta calışamaz raporuyla ve maaslarımız parca parca ve gununde yatmaması nedenıyle noter tarafından ıhbarname cekerek ayrıldım ve sektor muduru işçilere su kelımeyı soylemiş ıhbarnamede ceksenız hıç bı hak talep edemezsınız demiş bu işveren hangı yasaya yada hangı madde ya guvenıp boyle soylemiştir içerde calişan arkadaslar bu cumleyı bana soyledı benım dava acma hakkım var ihbarnememde saglık kuruluşundan aldıgım uzun surelı ayakta calışamaz raporunu yazılı bölum degişiliği teklıfı yapılmadıgını va aynı işime devam edecegımı ve maaslarımızın 1 yıldan askın gunun de yatmaması ve boluk boluk yatmasını gösterdım davanın sonucu nasıl sonuçların calışma bakanlıgına maas yönunden şikayet ettım ve arastırılmış fırmadan 3 tane calışan arkadaslarımı sormuşlar onlarda maasların gec yattıgını onaylamışlar

 10. armağan uyanık diyor ki:

  Merhaba hayırlı bayramlar.

  6 yıldır özel sektörde satış danışmanlığı yapmaktayım.arife günü (pazar) özel izin kullandım.müdürde artık seni mağazamda görmek istemiyorum bayram sonrası ilk çalışma günü olan perşembe günü merkeze git dedi.benim sorum şu olacak ben perşembeye kadar işe gidemeyeceğim.perşembe günü merkeze gittiğimde sen 4 gün üst üste özel izin kullanmışsın işine son veriyoruz deyip beni tazmınatsız işten çıkartabilirler.bunun olmaması için ne yapmalıyım, ne tedbirler almalıyım.

 11. mehmet diyor ki:

  merhaba 9yıl aynı şirkette calıştım maasımı yıllarca asgarı ucretten sgk ya gosterdıler.senelık ızınlerı daha hic kullanmadım parasını verdıler asgarı ucretten maaşım 1650tl resmi tatil ücreti hiç almadım noterden ihtar cektim işi bıraktım şimdi gel anlaşalım diyorlar ne yapayım

  • tevratduran tevratduran diyor ki:

   Bilirkişi Avukata ücretini vererek tazminatınızı hesaplatın, teklif bu rakama yakınsa kabul ediniz. Değilse dava açınız

 12. osman diyor ki:

  13 Yıldır bir iş yerinde çalıştım.15 Yıllık sigortam ve 3.600 günlük primim doldu.Bazı anlaşmazlık yüzünden kendi isteğimle SGK kurumundan tazminat dilekçemi getirerek istifamı verdim. Benim hakettiğim tazminat parasını vereceğiz diye 1 Aydır oyalıyorlar bu durumda ne yapmalıyım.

 13. ferdi şahin diyor ki:

  BEN 2011 yılın mart ayının 3 unde mersin Anamur da bir otomotiv firmasında işe başladım ama son 1 aydır bana yıldırma polıtıkası uyugulayıp çıkmamı ıstıyorlar ısten once fırmada 2. el satış sorumlusu ıken su an satış danışmanı olarak gözüküyorum yanı kalfa ıken cırak yapılıyorum. VE MAALESEF BU YAZILI ANLASMAYI ONUMUZE KOYDULAR IMZALIYACAKSIN DIYE IMZALAMAK ZORUNDA KALDIK.sureklı haftanın 4 gunu sehır dışında aktıf musterı pesınde kapı kapı araç satmam ıstenıyor.evıme gelemiyorum hafta sonları harıcın de ben de iş yerimden ayrılmak ıstıyorum fakat 2.5 yıl oldu tazmınatımı ve işsizlik maaşımı almadan ayrılmak ıstemıyorum evlıyım 1 oğlum var bu yıl okula baslıyacak onu burda guvenmedıgım bır ıs yerının olduğu ıle okula da başlatmak ıstemıyorum çünkü bız aslen ankaralıyız ve ankaradan geldık Anamur a tekrar dönmek ıstıyorum aılem annem babam evım orda aldığım maasla ge
  cınemıyorum maaşımı 1200 tl olarak oduyorlar anlaşmamız oyle ama asgarı ucret tutarı kadar bankaya yatmakta ustu 400 tl elden ımza karsılıgı maas farkı odemesı altında odenıyor asgari ücretten fazla maas aldığım halde ssk prım ım asgari ucret olarak yatmaktadır..MAAS + PRIM USULU ıle calısmaya başlamıştık sırket sureklı kota sını yüksek tuttuğu ıcın prım alamıyoruz halıyle gecınemıyoruz defalarca ve hala satış danışmanı olarak gozuktugum halde şoför gıbı gece gunduz yollara yollanıyorum uzun yollara ( ANAMUR İSTANBUL ANAMUR BODRUM ANAMUR İZMİR ANAMUR AYDIN ANAMUR SİVAS ANAMUR KARAMAN GIBI SIFIR ARAC TESLIMATINA GITMEKTEYIM.) bunların herhangı bır harcırahı VEYA fazla mesai ucreti soz konusu degıl alamıyoruz vermıyorlar işinize gelırse deyıp ısın ıcınden çıkıyorlar ayrıca dini bayram tatıllerınde resmı tatıl gunlerınde tam anlamıyla çalışıyor ve fazla mesai ucreti alamıyoruz vermıyorlar. V
  E AYRICA GENEL MUDUR PTRONUMUZUN OGLU VE BANA BEN OYLE BIR MUDURUM KI SENIN ESKI ISVERENLERINE MUDURLERINE BENZEMEM GECELERI BENI RUYANDA GORURSUN DIYE TEHDITLER SAVURARAK TELEFON EDIYOR BUNU SU ANKI SUBE MUDURUMUZ DE DUYUYOR CUNKU ONUN TELEFONUN DAN SESI DISARIYA VERMEK SURETIYLE OLDU BU KONUSMA ELINE VERIRIM 3000 TANE BROSUR SENI SATIS DANISMANLIGINDAN ALIR ANKETOR YAPARIM ARAC TA VERMEM YURUYEREK ANAMURDAN AYDINCIK A KADAR GIDERSIN HERGUN BIR FIIL DIYE TEHDIT ETTİ. AYRICA SABAH 8 DE İŞ BASI YAPIYOR VE AKŞAM 7 DE IS BIRAKIYORUZ GUNDE 11 SAAT CALISIYORUZ BUNUN HERHANGI BIR MESAI UCRETINI VERMIYORLAR. AYRICA BEN 2. EL SATIS DANISMANLIGI YAPIYORUM BU İŞ YERINDE VE 2. EL BİR ARAC ALIYOR İŞVERENIMIZ 0 KM ARAC TAKASI KARSILIGINDA VE BUNU DUKKANIN ONUNE KOYUYORUZ SATILMASI ICIN VE BEN AYNI GUN ARACI 1200 TL KAR İLE SATIYORUM VE PATRONUMUZ BENI ARIYOR BU ARACI BENDEN HABERSIZ NASIL SATARSIN BU ARAC 2500 TL KAR ILE SATILIRDI GIT MUSTERIDEN ARACI GERI ISTE FALAN FILAN DIY
  OR BEN ISTEMEM DIYORUM VE ONDAN SONRA BENIM SIRKETTEKI HESABIMA 1000 TL BORCLUDUR DIYE YAZDIRIYOR MUHASEBEYE BUNUN KAYITLARI VAR MAIL ILE MAIL CIKTISI ALDIM. ben bu ıs
  yerınden bu baskılarla ve bu sartlarla tazmınat alarak ve işsizlik maaşı alarak nasıl ayrılırım.
  teşekkür ederım.
  LUTFEN BANA YARDIMCI OLUN

 14. bahattin saban diyor ki:

  kıdem ve ıhbar tazminatımı eksık odedıler.5 yıl sıgortasız calıstırdılar maasımı yıllarca asgarı ucretten sgk ya gosterdıler.senelık ızınlerı daha kullanmadan ımzalattırıp yalnızca 1 hafta ızne yolladılar ızın gerıye kalan ızınlerımın ne parasını verdıler nede ızne yolladılar 27 yıl caliştım bana verdıklerı tazmınat 20000 tl oda 7500 tl sını ayda 1500 tl olarak odedılerdahacok seyler var yazacak bana yardımcı olurmusunuz ucret ne ıse odemeye razıyım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>