Maaşınız asgari ücretten mi gösteriliyor ?

Maaşınız asgari ücretten fazla fakat Maaşınız Sigortaya tam bildirilmiyor mu ? Yasalar bu duruma ne diyor. Mahkeme (1) uygulaması nasıl ?

 • Çalışma yaşamında daha az vergi ya da sigorta pirimi ödenmesi amacıyla zaman zaman, iş sözleşmesi veya ücret bordrolarında gösterilen ücretler gerçeği yansıtmaz. Bu durumda işçi ve işvereni için gerçek ücretin tespiti önem kazanır. Çünkü SGK kayıtlarında  asgari ücret alıyor gözüken işçinin alacağı tazminat,izin parası vs. çok çok az olacaktır. Bu da işçinin hakkından daha az bir tazminat alması anlamına geliyor. SGK’da asgari ücret alıyor gözüken işçi, asgari ücret üzerinden tazminatını alacak” şeklindeki görüş hatalıdır. 

 

Bordrolarda asgari ücret gözüküyor ve imzalıyorsanız dahi gerçek ücretiniz üzerinden hakkınızı almanız mümkün.

 • İşçinin kıdemi, meslek unvanı, fiilen yaptığı iş, işyerinin özellikleri ve emsal işçilere ödenen ücretler gibi hususlar dikkate alınarak  imzalı bordrolarda yer alan ücretin gerçeği yansıtmadığı şüphesi ortaya çıkarsa mahkemede dinlenecek tanık beyanlarına başvurulmalıdır. Yine  işçinin meslekte geçirdiği süre, işyerinde çalıştığı tarihler, meslek unvanı ve fiilen yaptığı işe göre sendikalarla, ilgili işçi ve işveren kuruluşlarından emsal ücret araştırılarak işçinin aldığı ücret belirlenir. İşçi böylece gerçek maaşı üzerinden tazminatını alır.

 Ücret nedir ?

 • 4857 sayılı İş Kanununda 32 nci maddenin ilk fıkrasında, genel anlamda ücret, bir kimseye bir iş karşılığında işveren veya üçüncü kişiler tarafından sağlanan ve parayla ödenen meblağdır.

Ücret ödeme zamanı ?

 • Ücret kural olarak dönemsel (periyodik) bir ödemedir. Kanunun kabul ettiği sınırlar içinde tarafların sözleşmeyle tespit ettiği belirli ve sabit aralıklı zaman dilimlerine, dönemlere uyularak ödenmelidir. Yukarıda değinilen Yasa maddesinde bu süre en çok bir ay olarak belirtilmiştir.

Maaşınız neye göre belirlenir ?

 • İşçi ve patronı, asgari ücretin altında kalmamak kaydıyla sözleşme özgürlüğü çerçevesinde ücretin miktarını serbestçe kararlaştırabilir.

Yazılı iş sözleşmesi yapılmamışsa ne olacak ?

 • İş sözleşmesinde ücretin miktarının açıkça belirtilmemiş olması, taraflar arasında iş sözleşmesinin bulunmadığı anlamına gelmez. Böyle bir durumda dahi ücret, Borçlar Kanunun 323/2 ye  göre tespit edilir.
 •  İş sözleşmesinde ücretin kararlaştırılmadığı hallerde ücretin miktarı, işçinin kişisel özellikleri, işyerindeki ya da meslekteki kıdemi, meslek unvanı, yapılan işin niteliği, iş sözleşmesinin türü, işyerinin özellikleri, emsal işçilere o işyerinde ya da başka işyerlerinde ödenen ücretler, örf ve adetler göz önünde tutularak belirlenir.

Yazılı iş sözleşmeniz yoksa işverenin işçiye belge vermesi gerekir.

 • 4857 sayılı Yasanın 8 inci maddesinde, işçiyle işveren arasında yazılı iş sözleşmesi yapılmayan hallerde en geç iki ay içinde işçiye çalışma koşullarını, temel ücret ve varsa eklerini, ücret ödeme zamanını belirten bir belgenin verilmesi zorunlu tutulmuştur.

Maaşınız bankaya yatıyorsa ücret hesap pusulası alabilirsiniz. 

 • Aynı yasanın 37 nci maddesinde, işçi ücretlerinin işyerinde ödenmesi ya da banka hesabına yatırılması hallerinde, ücret hesap pusulası türünde bir belgenin işçiye verilmesi zorunludur.Usulünce düzenlenmiş olan bu tür belgeler, işçinin ücreti noktasında işverenden sadır olan yazılı delil niteliğindedir. 

Ücret miktarınızı ıspatlamalısınız. 

 • Kural olarak ücretin miktarı ve ekleri gibi konularda ispat yükü işçidedir. Ancak bu noktada, 4857 s. Kanunun 8 inci ve 37 nci maddelerinin, bu konuda işveren açısından bazı yükümlülükler getirdiği de göz ardı edilmemelidir. Bahsi geçen kurallar, iş sözleşmesinin taraflarının ispat yükümlülüğüne yardımcı olduğu gibi, çalışma yaşamındaki kayıt dışılığı önlenmesi amacına da hizmet etmektedir. Bu yönde belgenin verilmiş olması ispat açısından işveren lehine olmakla birlikte, belgenin düzenlenerek işçiye verilmemiş oluşu, işçinin ücret, sigorta pirimi, çalışma koşulları ve benzeri konularda yasal güvencelerini zedeleyebilecek durumdadır.

Çalışma belgesini işveren işçisine vermemişse tabiri caizse (davaya) maça 5-0 yenik başlamış demektir. Davayı lehine çevirmesi zorlaşmıştır. 

 • Çalışma belgesiyle ücret hesap pusulasının düzenlenerek işçiye verilmesi, iş yargısını ağırlıklı olarak meşgul eden, işe giriş tarihi, ücret, ücretin ekleri ve çalışma koşullarının belirlenmesi bakımından da önemli kolaylıklar sağlayacaktır. Bu bakımdan ücretin ispatı noktasında delillerin değerlendirilmesi sırasında, işverence bu konuda belge düzenlenmiş olup olmaması mahkemelerce araştırılmaktadır.
 • Aldığınız ücret asgari ücretten fazla örneğin 2.000 TL fakat SGK’ya asgari ücretten bildiriliyorsa hukuka aykırı bu durumun giderilmesini işvereninizden isteyiniz, eğer işvereniniz bu talebinize uygun işlem yapmazsa iş akdinizi haklı olarak feshedip işyerinden ayrılma hakkınız vardır. Bu durumda kıdem tazminatı hakkınızı alabilirsiniz. Uzman avukat yardımı alarak bu hakkınızı alabilirsiniz.

Çalışma yaşamında İşveren ve işçinin yasalara uygun ve iyiniyetle iş ilişkilerini sürdürdüğü, çalışma barışının bozulmadığı günler dilerim. 28.03.2014

AV. TEVRAT DURAN

0553 254 81 34’ü sadece İstanbul’dan ve randevu almak için arayabilirsiniz.

Adres bilgisi için  http://www.tevratduran.com/iletisim/ tıklayınız.

 

 

(1) 

T.C. YARGITAY

9.Hukuk Dairesi
Esas: 2013/6313
Karar: 2013/19591
Karar Tarihi: 25.06.2013

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

You may also like...

95 Responses

 1. Enes diyor ki:

  Sigortali calisiyorum pirimlerime e devlet uzerinden bakinca 1 ay geriden yayiyor birde maasin tumunu elden aliyorum ileride bir sıkıntı yaratirmi bana acaba

  • avtevrat diyor ki:

   Maaşınızın tamamını banka üzerinden almanız sizin için ve işveren için yasaya uygun demektir. Aynı şekilde SGK primleri 1 ay geriden görünür bu da normal örneğin bugün 17 ekim ve siz e devlet üzerinden eylül ayı priminizin yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

 2. Umut diyor ki:

  Maasim 1.350 ve sigortam asgari ücret üzerinden gosteriliyor üstelik çalışma saatim belli değil ve maasi elden alıyorum üstelik herhangibir bir is sozlesmesi çalışma belgesi gibi şey yapılmadı sigortam 2015 yılında bir ayında 15 günlük eksik yatirilmis bunda benim hakkım nasıldır. Tazminat davası actirmis olsam ne kadar haklı cikabilirim üstelik sabıt çalıştığım yok il dışına yolculuk ediyorum uzun mesafelere gidiyorum çalışma saatlerim çok uzun ve mesai tarzı bir olayım yok hiç bir şekilde mesai almıyorum şimdi benim haklı olma durumum nasıldır yardiminiz için tesekkurler

  • avtevrat diyor ki:

   Haftalık 45 saatin üstü çalımalar fazla mesai ücreti gerektirir ödenmiyorsa hukuki yollara başvurunuz

 3. cem diyor ki:

  iyi günler ;
  ben makine mühendisiyim maaşım asgari ücretten yatıyor, bana asgari ücretten tazminat vermek istiyorlar 1 ay sonra iş yerinden ayrılacağım ne yapmamı tavsiye edersiniz
  benden önce ayrılan arkadaşıma hiçbir şey yapamazsın diye telkinde bulunmuşlar
  yardımlarınızı bekliyorum

  • avtevrat diyor ki:

   Sayın Demir, işinize son verilecekse aylık maaşınızı ıspata yarar işyeri yazışmaları vs gibi delil elde ediniz. Yine istifa vs gibi gerçek iradenizi yansıtmadığını düşündüğünüz belgelere imza atmayınız. Tazminat hesabı yapılırken gerçek alınan ücret tespit edilir ve hesaplama da buna göre yapılır. Sürgit işyeri uygulaması hukuk tarafından örülen duvara kadardır.

 4. Burak diyor ki:

  12 sene bi firmada asgari ücretten sigortam ödendi maaşım asgari ücretin üstündeydi bi kısmı bankaya kalanı ve mesai ücretlerini elden alıyorduk kendi isteğimle isyerinden ayrıldım ama firmaya dava açmak istiyorum mümkünmü.

 5. Yakup diyor ki:

  2200 tl maaş alıyorum sigortam aldığım maaş üzerinden ödenmiyor 2.5 yılımı doldurdum hep düzelecek diye oyalıyorlar kendi isteğiyle ayrılmak istesem tazminat hakkım olurmu oluyorsa nasıl ve nereye müracat edeyim şimdiden teşekkür ederim

  • avtevrat diyor ki:

   Noterden ihtarname ile karşılıklı hakları borçları muhtevi belirsiz süreli iş akdinin haklı nedenle ileriye etkili olarak feshi işlemi yapabilirsiniz

 6. Kamil artvin diyor ki:

  Merhaba yılımın dolmasına 22 gün kaldı ama beni işten çıkarmak istiyorlar ayrıca sigortam asgari ücret üzerinden yatıyor ne yapmalıyım
  Teşekkür ederim

 7. Kadir diyor ki:

  Merhaba ben yurt dışında bi türk firmasında çalışıyorum sigortam asgari üçretten yatıyor ve benim normal maaşım asgari ücretin beş katı çıkış parasını asgari ücrete göre vereceklerini söylüyorlar ve birde şöyle bişey var bu şirket işçilerin maaşını türkiyedeki bankaya atıyor ve her işçiye ayrı bir isimde para atıyor yani şirkette çalıştığımızı sadece sigortayla kanıtlayabiliriz oda asgariden yatıyor çıkış alırken ne yapmalıyız

  • avtevrat diyor ki:

   Gerçek aldığınız ücret üzerinden çıkışta tazminalarınızın varsa izin ücreti vs nin ödenmesi yasa gereğidir. Önemli olan gerçek maaş üzerinden hak almaktır. Çıkış tazminatı verilse dahi eksik ödeme varsa ibraname imzalansa bile işçi dava açarak eksik kalan tazminatlarını alır önemli olan hukuki yolları iyi bilmek ve kullanmaktır. Aynı zamanda süreler içinde bu hak kullanırsanız hakkınızı alırsınız Çalışmaya devam ederken gerçek maaşınızı ıspat için delil bulmaya çalışınız. Çıkışta da bunu kullanırsınız. İş Hukuku, İş Kanunları, 6098 sy gibi irtibatlı yasalar, Ispata dair Usul kanunları, kanunlara bağlı çıkarılan Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelikler ile konuyla ilgili mahkeme kararlarından oluşur. yine alanında uzman profesörlerin yazdıkları bilimsel eserlerin okunması şarttır. Bu şekilde iş hukukunda yeterli bilgilere sahip olunur. Bu bilginin yanısıra pekçok iş davalarında mesleki deneyim de şarttır. Biraz uzun oldu fakat bu şartlarla davanızı kazanmanız mümkün olacaktır.

 8. ibrahim diyor ki:

  merhaba ben asgari ücret üzerinden maas alıyorum bankaya yatıyor. fakat mesai yapıyorum ve mesaimi elden alıyorum . sigorta primi asgari ücret üzerinden gösteriliyor. mesailerin bankaya yatması gerekiyor mu? iş akdimi bu nedenlere dayanarak haklı olarak feshedebilirmiyim

 9. bilal diyor ki:

  Merhaba
  ben özel bir şirkette Mart 2011 den buyana çalışıyorum maaşım 1900 tl +148 AGİ alıyorum fakat bankaya asgari ücret yatıyor geri kalanını elden alıyorum bu sadece benim için geçerli değil iş yerindeki çalışan bütün işçiler için aynı bi kaç kere müfettiş filan geldi sonuç değişmedi sonuç aynı ne yapmalıyım

 10. can diyor ki:

  merhaba ben bi şirkette koordinator olarak calısıyordum 2011 tarihinden beri geçen ay aralıkta işten cıkartıldıgım söylendi bana performans düşüklügünden dolayı verdikleri tazminat cok azdı kabul etmedim mahkemeye verdim. 5 sene boyunca sigortam asgariden gösterildi geri kalan maaşımı elden aldım bayramlarda resmi tatillerde hep çalıştım bugune kadar haftada 65 saat çalıştım bunların hiç birinin mesai ücretini almadım. mahkemeye verdim diye sgk ya kod:29 dan bildirmişler çıkışımı ahlak ve iyi niyet kurallarına uymamısım diye issizlik maaşı alamıyorum noterden ihtarname cektirmişler ama elime ulaşmadı. çalışanlardan şahit tutmuslar işe geç geliyordu iş saatlerine uymuyordu falan diye ama bunlarla ilgili benim 1 tane tutanagım yok yeni işe başlıyıcam bu kod 29dan dolayı başlayamıyorum artı işsizlik maaşı alamıyorum ne yapmam gerekiyor. işe başlarken istifa yazdırmışlardı ama tarih kısmı boş bide senet tarzı kagıtlar imzalattılar onlarla bişey ispat edebilirler mi

 11. Elif diyor ki:

  Merhaba ben aynı işyerinde 5 senedir çalışıyorum sigortam aldığım üretten değilde asgariden ödeniyor maaşım 2300 ne mesai veriyorlar nede resmi tatil ücreti ç bakanligina şikayet ettim birşey çıkmadı tabi bunları ispatlayacak bir brlgede yok maaşlar Elden ödeniyor bunlardan dolayi isimden ayrılmak istiyorum ama elim kolum bağlı yardimci olursaniz sevinirim teşekkürler

  • avtevrat diyor ki:

   Bu ifadenize göre işten ayrılıp tazminat almaya hak kazanıyorsunuz, ıspat için imkanlar var, sizin durumunuzda olan işçilerin davasını açıp sonuçlandırdım. Başvuru yaparsanız yardımcı olmak isterim

 12. mehmet ali aslan diyor ki:

  Mrb. Ben özel bir iş yerinde 4 senedir çalışmaktayım. Bankaya asgari ücret üzerinden yatıyor. Elden ise kapalı zarf içerisinde 3,200tl almaktayım. İşten ayrılmam durumunda gösterebilecegim belge her ay ev kredisi 2,300tl ve kredi kartı harcamalarım her ay 1,500tl cıvarında oluyor. Bu kayıtlı harcamalarım maasımı ıspatta kullanılabılır mı? Ayrıca evı ısverenımden aldım henüz inşaatken elden ödeme yapıyordum makbuzları durmaktadır. Yaklasık 2,5 senelik ev taksiti odemelerimi ispatlayan belgelerim var banka ve elden dekont seklinde ve devam etmektedir. İşten ayrılmam durumunda haklı nedenle derhal fesih sebebı olurmu yanı ısverene 14 gun sure tanımam gerekıyormu?

  • avtevrat diyor ki:

   Mehmet Bey, ücretler düşük prim ödemek için genellikle de az tazminat ödemek için olduğundan az gösteriliyor.
   Bu bir Türkiye gerçeği.
   4 yılın kıdem tazminatı ile fazla mesai vs haklarınızı almak için biz şu şekilde bir yöntem izliyoruz.
   İşçi noter ihtarnamesi çekiyor, verilen sürede ödeme yapılmazsa dava yoluna gidiliyor.
   İhtarnameyi avukat yazıp noter göndermektedir. Kısaca bu şekilde. Detaylı bilgi ve hukuk yoluna başvurmak için ofisimize başvurabilirsiniz.

 13. DURDANE diyor ki:

  mrb . ozel bı hastanede 5yıldır calısmaktayım.Son aylarda acıl sorumlusunun basıkısı altındayım.Bu şekılde calısmak artık cok yormaya basladı .İş yerımden ayrılmak istiyorum tabıkı gıderken de hakkım olarak dusundugum tazmınatımıda almak ıstıyorum. Ayrıyeten maaşimin bır kısmını elden almaktayım. sayın tevrat bu konuda bana yardımcı olabılırmısınız.Ne şeklde durmam gerekıyo.TESEKKURLER

 14. esma kara diyor ki:

  Merhaba, askeri ücret 1404 tl hesabıma yatıyor işveren 200 tl işcilerin bir kısmından geri topluyor daha acemisiniz ustalar 1404 tl alıyor sizin için çok fazla şeklinde konuşarak maas 1202 tl düşüyor. Konu hakkımda benden başka itiraz eden yok diğerleri işten çıkarılma ve hakkını bilmeme söz konusundalar. Ben bunu 170e şikayet edeceğim ancak nasıl ispatlayabilirim neler yapabilirim öğrenebilir miyim ayrıca iş sözleşmemiz yoktur şuan yazdığınız metinden incelediğim kadarıyla temel ücret ve varsa eklerini, ücret ödeme zamanını belirten bir belgenin verilmesi zorunlu tutulduğu belirtilmiş, konu hakkında yapmam gerekenler için geri dönüş bekliyorum 8 aylık süreçte yaklaşık 2 aydır ve bundan sonra hileli maaş verileceği belirtildi. İş mahkemesine müracaat etmem mümkün değil bundan sonra alınmaması için nasıl halledilebilir.

 15. Hasan Yasar diyor ki:

  Merhaba. Benim maasim 4000 tl ama sigortam asgari uzerinden yatiyor. Maasin tumu bankadan yatiyor fakat yapilan odemede aciklama kisminda “maas odemesi” vs. yazmiyor. 1.5 senedir her ay bankaya yatiyor maas ama aciklama kisminda “borc odeme, odeme, nakit transferi” gibi seyler yaziyor. Yazdiklarinizdan anladigim kadariyla isten ayrilma durumunda tazminat talebim olabilir, sigorta asgariden yattigi icin. Acaba banka kayitlarini delil olarak gosterebilir miyim? Birde yazili is sozlesmesi imzalamadik. Bu, lehte veya aleyhte bir durum olusturur mu? Tesekkurler.

 16. İnci diyor ki:

  Merhabalar ben ssk lı olarak sabah 7.00 de işbaşı çıkışım 2.30 olmak üzere Çalışıyırum garson olarak . 2 çocuk annesiyim. Bu arada. Fakat maaşımı elden aldığımdan dolayı asgari ücret alamıyorum artı agi de almam gerekmiyor mu? Haklarımı nasıl alabirim ne yapmam gerek ? Bilgi verirseniz sevinirim .

 17. gokhan diyor ki:

  Maasim 2200 tl sigortam asgari ucretten yatiyor 5 yildir ayni yerde calisiyorum isten ayrilmak istesem tazminat alabilirmiyim ve ne kadar alabilirim

 18. ali diyor ki:

  Sigortam asgari ucret yatiriliyor maasim yuksek isten ciksam tazminat alirmiyim

 19. Saka diyor ki:

  merhaba ben bu maaşı asgariden yatırıp üşütünü elden vermesini nereye şikayet edebilirim böyle sigorta da bi birim yokmu bunların direk ihbar üzerine gelip muhasebe bilgisayarına bakıp on senelik elemana asgari yatırdığını görerek nebiliyim iş yerine büyük miktarda ceza kesse devlet sonuçta bunu biliyor sigorta primiyle bu adamların emeklilik gününü görenler bu dalavere işleri yapıp iş sahibi vergi kaçırdığına nasıl göz yumuyor illa faturasız bir mal alıp göndermek mi vergi kaçakçılığı oluyor sonuçta buda primini verdiği maaşla deil asgari primle yatırarak devleti çalıyor bunlar icinde avukat mı tutmamız gerekir

 20. Yaşar Onaran diyor ki:

  İyi günler şu anki Çalıştığım işyerinde 1800 lira maaş alıyorum ama Sigortam asgari ücretten yatıyor Haftalık 70 saat çalışıyoruz fazla çalıştığımız mesaileri tekrar alabilirmiyim resmi olarak

  • avtevrat diyor ki:

   Fazla mesai ücretleri asgari ücret üzerinden hesaplanıp ödeniyorsa; gerçek aldığınız ücret üzerinden hesap edilmesini isteyebilirsiniz. Yalnız fazla mesai hesabında saat başına düşen ücretin miktarını bilirkişi hesaplamaktadır.
   Fazla mesai alacağı 5 yıl içinde dava edilmelidir.

 21. barış diyor ki:

  merhaba.ben işyerınde 2,5 senedır calısıyorum.trafık kazası gecırdım ve sag omuzumda kalıcı iş görememezlıgım var.işyerım maaşımı asgari ücretten gösterıyor.normalde ben 2300 tl maaş alıyorum.işyerımden tazmınatımı alıp cıkmak ıstıyorum yardımcı olurmusunuz.nasıl bir yol izleyebılırım

  • avtevrat diyor ki:

   İş kazası nedeniyle işveren kusuru varsa ayrılmak dolayısıyla tazminat hakkınız var. Ayrıca iş kazası nedeniyle de tazminat hakkınız var.

 22. Serkan Çağlar diyor ki:

  Tevrat bey merhaba. Ben iş güvenliği uzmanı olarak bir işyerinde 3 yıldır çalışmaktayım. Maaşım 2000 tl üzerinden gösteriliyor, fakat gerçekte 5000 tl almaktayım. Her ay maaşımın tamamı (5000 tl) çalıştığım şirketin hesabından benim hesabıma eft yapılıyor. Hatta birkaç eft nin açıklamasında ocak maaş, şubat maaş şeklinde ibarelerde yer alıyor. Bankamdan alacağım geriye dönük dekontlar delil niteliği taşırmı. Saygılarımla. İyi çalışmalar.

 23. Sevda diyor ki:

  Merhaba,benim sorum uzmanlığınızla ilgilimidir tam olarak emin değilim ama şuanda çalıştığım iş yerinde 3 yıl önce iş kazası geçirdim.işten ayrıldım ama kaza ile ilgili hiç bir tazminat almadım normal çıkış işlemlerim yapıldı.kaza yaptığım aracın sigorta şirketinden tazminat aldım.%8 hasar raporum mevcut.şu anda aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyorum ama bu kazadan dolayı iş yerine bir daha açma ve tazminat hakkım varmı?ne yapabilirim?

  • avtevrat diyor ki:

   İşkazası sonucu SGK işlem yapmışsa bu durumda malüliyetiniz tespit edilmiştir yüzde 10 un altıda ise aylık bağlanmaz bu durumda maddi ve manevi tazminat davası için bizimle irtibata geçebilirsiniz.AV.TEVRAT DURAN

 24. ismail diyor ki:

  slm adım ismail 3 yıldır aynı firmada çalışıyorum maaşım 3000 üzeri sigortamız askeriden yatıyor atı her ay eksik yatıyor ayda 25 27böyle yatıyor yılda ortalama 70 80gün eksik bana bu konuda nasıl yardımcı olursunuz

 25. Deniz diyor ki:

  Merhabalar,işe başladığım tarihten yaklaşık 1,5 ay sonra sigortamı yaptılar.Arkasından Maaşımı düşükten gösterip elden para verdiler.Bu durum doğum sonrası çalışmadığım süre boyunca devletin doğum yapana ödediği miktarın düşük olmasına neden oldu.Ayrıca bazı günler akşam çalıştığım halde mesai ödenmedi.Haftalık 45 saat çalıştırılma kuralına uymayan bir iş yerinde yaklaşık 3 yıl 5 ay çalıştım.( Sigortalı olarak 3 yıl 3 ay).En son iş yerinden daha iyi imkanlarda iş bulduğum için kendi isteğimle istifa edip ayrıldım.Bu durumda iş mahkemesine başvurduğumda yada SGK’ ya şikayet etme durumunda ispat edebilmem mümkün müdür?

 26. Cumali diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey.Ben 15.03.2007_ den bugune kadar ayni isyerinde halen calismaktayim.Ön muhasebe sorumlusuyum ayricada satin alma,satis,indir,bindir vs.isler yapmaktayim.sabah 7 de dukkani acip aksam 8-9 arasi kapatiyorum.maasim 2.000 tl oldu yilbasinda.ama asg.ucrtten yatiyor ssk.ve bankaya.10 yildir hic yillik izin kullanamadim ne ucretini nede iznimi verdiler.bunu dile getirdigimde ise 5.000 tl verelim hakkini ama 31.12.2016 ya kadar isyerimizden herhangi bir maas,mesayi ve izin hakkim yoktur.isvereni ibra ederim.dilekcesini yazip imzalatmak istiyorlar.ne yapmam gerekiyor. ayrica 2007 ve 2009 da ssk mi yapmamislar tplam 15 aymaaslatimizida 8 aydir bankadan aliyoruz,daha oncesi eldendi…ilginiz icin simdiden tesekkur ederim…

  • avtevrat diyor ki:

   Cumali bey, çalışma şekliniz İş Kanunu ve bağlı mevzuata uygun değil bu nedenle işten ayrılma dahil tüm haklarınızı kullanmanız ancak dava başvurusu ile mümkündür. Tabi yasaların sayısı hukukçularca dahi bilinmediği İş yasasını bilen ve tecrübeli bir avukattan destek almanız iyi olur. İstanbulda iseniz bizimle 0553 254 81 34 üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Bu numara sadece randevu almak içindir sorulara yanıt verilmemektedir.

 27. Ekrem diyor ki:

  Merhaba ben ekrem yaklaşık 3 buçuk yıldır Uluslararası bir fuar şirketinde çalışıyorum 2200 lira maaş alıyorum fakat maaşım asgari ücretten bankaya yatıyor kalan kısmını elden alıyoruz ortalama her ay en az 10-15 gün yurt dışında geçiriyoruz yurt dışında kaldığımız her gün için 30 dolar harcırah adı altında ücret alıyoruz ve her fuar içinde 100 dolar prim ödeniyor ama bunu da elden alıyoruz fuar alanına giris saatimiz en geç 9 ama çıkışımız belli değil genelde gece 11 ‘i buluyor bazen daha geç bile oluyor ama mesai vermiyorlar şirket son donemlerde küçülmeye gidiyor ve işten cikarilmalar olacağı söyleniyor elden aldığımız ücretleri belgeleyen resmi bir evrak yok fakat çalışanların hepsi bu durumdan şikayetçi hatta elden verdikleri maaşı video kaydıyla belgeleyenler var şimdi şunu öğrenmek istiyorum tazminat verip cikarirlarsa bu asgari ücretten olacak bu primler harcarahlar hesaplanmalimi hiç bir resmi tatilde izin almadık bayramlarda dahil ki çoğunlukla yurt dışında olduğumuz için ne yapmalıyız nasıl bir yol izlemeliyiz

 28. Recep diyor ki:

  İyi günler 2011 12. Ayından itibaren mobilya ustası olarak çalışıyorum fakat maaşım 2700+ agi olmasına rağmen 1465 tl den sonrası elden veriliyor ama bunu belgeleyen birşey yok bazı tesmi tatillerde tetil yapmıyoruz ve sabah 8.30 iş başı akşam 6.30 paydos öğen arası yarım saat ve çay moşaşarı toplam yarım saat ne gibi haklarım olabilir

 29. Yüksel yerlikaya diyor ki:

  Merhaba ben antalyada kuyumcu ustasıyım 3 yıl önce işverene eksik primle ödemesini düzeltmen gerekir diye uyarmıştım olumsuz yanıt alınca alo 170 e sigorta primlerim gerçek maaşım üzerinden ödenmiyor diye şikayette bulunmuştum. İsmimide gizlemeden. Aradan 3 ve 6 ay geçtikten sonra defatken aramıştım şikayetimin sonucunu yoğunluktan dolayı henüz araştırma yapılamadığını şimdi aradan gecen 3yıl sonra tekrar aradığımdada Devam ettiğini ancak şu ana kadar hiç bir inceleme için bile gelen olmadı.ancak bordromuzu askeri ücret üzerindende imzalamaya devam ediyoruz. Kavga gürültü moral bozukluğu en önemlisi işimizden olmayalım diye. Dediğim gibi şikayet bile bir işe yaramadı sanki akar suya anlattık şikayetimizi. Bu arada maaşımı elden alıyorum 3400 tl yi. Bu işçilerin kaderimidir. Bordroyada imzaladığımız için bizimkisi boş bir muhabbetmi olmuş oluyor.

  • avtevrat diyor ki:

   Aslında gerçek durumun kayıtlara düzgün yansımadığı işçi işveren ilişkilerinde bir gerçek. Bu nedenle umutsuz olmanıza gerek yok.

 30. Orhan diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey, öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. 9 senedir aynı iş yerindeyim, sigortam düşük yatıyor ve geri kalanını elden, belgesiz, alıyorum. Whatsapp tan ( senin bakiye ne kadar kaldı -cevaben: …Avans aldım, … Bankaya yattı… Kaldı şeklinde işverenimle yazışmam ve iban verip hesabıma yatırması) mevcut. Delil sayılır mı, yatmayan Agi ler ve Gerçek Maaşım üzerinden tazminatımı alabilirmiyim, gerekirse mahkeme yoluyla.

  • avtevrat diyor ki:

   Delil sayılır. Hukuki süreç içinde ihtar çekmek gibi yapmanız gereken ve çalışmaya deva ederken dava açmak gibi yapmamanız gerekenler var.Hukuki Destek alınız.

 31. ALİ diyor ki:

  AVUKAT BEY MERHABA;
  1: YAKLAŞIK 5 YILDIR BİR FİRMA DA ÇALIŞMAKTAYIM ÖN MUHASEBE YAPMAMA RAĞMEN MESLEK KODUM PAZARLAMACI OLARAK GEÇİYOR BUNU BİR ZARARI VARMIDIR..?
  2: YİNE ÇOĞU ÇALIŞAN GİBİ BENİM ÜCRETİM DE NET DEĞİLDE ASGARİDEN YATIYOR.. ÇIKMAK İSTEDİĞİMDE TAZMİNAT HAKKIM VARMIDIR? AYRICA İMZALI Bİ BELGEM YOK AMA MUHASEBECİ OLDUĞUM İÇİN BÜTÜN YILLARIN DÖKÜMÜNÜ ALABİLİYORUM.. ORADA BANKAYA YATAN VE ALDIĞIM MAAŞ AYRI AYRI BELİRTİLİYOR İSPAT OLARAK İŞİMİ GÖRÜR MÜ? ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM EMEĞİNİZE SAĞLIK…

 32. Yüksel yerlikaya diyor ki:

  Merhaba tevrat bey ben antalyada kuyumcu ustasıyım 3 yıl önce işverene eksik primle ödemesini düzeltmen gerekir diye uyarmıştım olumsuz yanıt alınca alo 170 e sigorta primlerim gerçek maaşım üzerinden ödenmiyor diye şikayette bulunmuştum. İsmimide gizlemeden. Aradan 3 ve 6 ay geçtikten sonra defatken aramıştım şikayetimin sonucunu yoğunluktan dolayı henüz araştırma yapılamadığını şimdi aradan gecen 3yıl sonra tekrar aradığımdada Devam ettiğini ancak şu ana kadar hiç bir inceleme için bile gelen olmadı.ancak bordromuzu askeri ücret üzerindende imzalamaya devam ediyoruz. Kavga gürültü moral bozukluğu en önemlisi işimizden olmayalım diye. Dediğim gibi şikayet bile bir işe yaramadı sanki akar suya anlattık şikayetimizi. Bu arada maaşımı elden alıyorum 3400 tl yi. Bu işçilerin kaderimidir. Bordroyada imzaladığımız için bizimkisi boş bir muhabbetmi olmuş oluyor.

 33. ZAFER diyor ki:

  5 ay önce bi şirkette 2 ay operatör olarak çalıştım hiç para alamadım askari ücreti dahi alamadım paramı vermiyorlar zor durymdayım napcağımı bilmiyorum

 34. Murat diyor ki:

  Merhabalar Tevrat bey;
  1- 2003 yılında bir şirkete girdim sonra 2004’de askere gittim 2005’de geldiğimde aynı şirkette işe başladım sigortam 2015 yılına kadar hep asgari’den ödendi son 2 yıldır tam yatıyor. Ben geriye dönük haklarımı alabilir miyim, nasıl alabilirim?

  2- Yukarıdaki şartlarda çalıştığım şirketten kendi isteğimle ayrılırsam kıdem tazminatımı alabilir miyim? Lise staj sigorta girişim 2000 yılı bu ilk şirkette sigorta girişim 2003 yılı askerden sonra ise 2005 yılıdır.

  Teşekkürler, gerekirse sizden kanuni yardım talebim olacak.

 35. Mücahid diyor ki:

  Meraba Tevrat bey,
  Maaşımın düzensiz yatırılması nedeniyle işten ayrıldım, istifa dilekçesi vermedim. 1 yılı aşkın süredir çalışıyorum 22 haziranda işi bıraktım ve hala haziran ayının maaşını alamadım. Önceki aylarda da sürekli bir düzensiz yatırımlar vardı. Maaşımın asgari ücretini bankadan gerisini elden alıyordum, kanıt olarak bankaya yatırılan parayı gösterebilir miyim? ve bana hangi haklar doğar öğrenebilir miyim?

 36. gülseren diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey ;
  Benim maaşım 2300 tl bankaya 1777,60 krs yatıyor. gerisini elden alıyorum . e devlette 2300 görünüyor. benim sigortam asgari ücretten mi yatıyor ? yoksa aldığım maaş 2300 tl mi yatıyor. ? Şimdiden teşekkür ederim.

 37. Mustafa diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey;
  Özel bir firmada 4000 tl maaşla çalışıyorum ancak 1750 tl si bankaya yatıyor kalan kısmı zarf içinde elden veriyorlar. Haliyle de sigortam düşük yatıyor. Bunu işverene tebliğ ettim düzelteceğini söyledi ancak aylar geçti değişen bir şey yok. 1. senem doldu ve aynen devam ediyor. Bu durumun kanıtı içinde elimde bir evrak yok çünkü herhangi bir kağıt imzalatmadılar.
  A.G.İ evrağını geçen ay imzalattılar ama detayını bilmiyoruz. (Yatırılmış göstermek için mi ya da bundan sonra yatırmak için mi belli değil. )
  Şehirdışı yolculuklar olduğu için uzun süreli çalışmalar da gerçekleştirdim. ( Sabah 05:30 gece 21:30 gibi)
  Bu durumda ne yapmam gerekir ve ne gibi haklara sahip olabilirim?

 38. Mehmet diyor ki:

  Merhabalar
  Ben özel bir şirkette dördüncü yılın başında (şehir plancısı ) olarak çalışmaktayım…. ve Hemen Hemen her plancı gibi maaşımız ve sigortamız asgari bedelden yatırılmaktadır. Bu son aya kadar maaşımın kalan kısmı bankama yatmaktaken bu aydan itibaren elden alınmaya başlanacağı bize bildirilmektedir….
  Ben sigortamımın maaşdan yatırılmasını talep ederek aksi halde istifa edeceğimi yazılı olarak bir dilekçe ile işvereni mi bildirsen.
  Ve iş verenim bu durumu kabul etmeyeceğini bana söyleyecek ve bu yüzden ben istifa edersem tazminat alabilir miyim ?

  • avtevrat diyor ki:

   Bu işlemleri noter ihtarnamesi ile yapınız. İhtarname dikkatli yazılmalı, kaş yapacağım derken göz çıkarmayın. Haklı iken haksız hale düşmeyin. Önemli olan hakkınız ve hakkınızı aramanın yolu. İstifa değil fesh hakkınızdan söz edilebilir.
   Maaşın eksik ya da kayıtdışı yatması formel çalışmaya aykırı bu nedenle idari yaptırımları bulunmaktadır.
   Burayı tıklayarak bizi arayabilirsiniz
   Bizi arayın
   +905532548134

 39. yılmaz diyor ki:

  Merhaba;
  Şuan yurt dışında bir firmada çalışıyorum ve projenin sona ermesine 1 ay kaldı. Büyük ihtimalle çıkış vermeyip Türkiye şantiyelerini çalışmam için gösterecekler.
  1- Fakat ben bunu kabul etmek istemiyorum ? Tazminat hakkım olurmu ?
  2- Ayrıca maaşım ile sigortaya yatan arasında büyük fark var. Tazminat davası açarsam gerçek aldığım ücret üzerinden mi hesap yapılacak.?
  3-Türkiye sigortasına e devletden baktığım zaman şirkete bağlı farklı addaki şirketlerde sigortalı gözüküyorum. Bu benim yurtdışında çalışdığımı ispatlamama engel olurmu?
  4-Yurt dışında aldığım ücreti Türkiye ki banka hesabıma yatırıyorlar. Dekontta yatıran holdingin ismi geçiyor. Bu dekontlar gerçek aldığım ücreti ispat etmeme yetermi?
  5-Burda çalıştığımı ispat etmeye yarayacak herhangi bir belge veya başka çeşit bir dökümana ihtiyacım olabilirmi ?
  Teşekkür ederim.

 40. Taner diyor ki:

  Bir çoklar gibi benimde sgk primim maasimdan düşük yatıyor. Tazminat hakkım doğuyor.ama dava nekadar bi sürede sonuçlanıyor.

 41. Özgür diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey.Bilgilendirğiniz için size çok teşekkür ederim.
  Çalıştığım şirket vergiden kaçırmak için önceden elden verdiği maaşı bankaya avans olarak yatırmaya başladı yaklaşık beş aydır durum böyle.3300 TL maaş almama rağmen asgari ücret üzerinden gosteriliyorum..Bu durumda ne yapabilirim.

 42. Murat diyor ki:

  Mrb ben 5 yildir ozel sektorde calisiyorum suanda maas 1400 tl agi 190tl yemek 250tl ve yol 300 tl olmak uzere toplamda 2140 tl her ay maas aliyorum . 1400 tl banka hesabima yatiyor. Kalan ucretleri ustunde detayli olarak yaziyor sekilde zarf ile elden aliyorum ve sigortada maasim asgari ucretten gostereliyor ve bu zarflarimi sakliyorum isten cikip tazminat alma hakkim varmidir lutfen cevaplayabilirmisiniz

  • avtevrat diyor ki:

   Sosyal güvenlik hakkınızın ihlali size haklar tanımıştır biri de dediğiniz gibi iş akdini feshtir. Kullanma şekline dair usulu takip etmenizi tavsiye ederim.

 43. Esat diyor ki:

  Abi oncelikle meraba e.5 yikdir ayni sirkette calisiyrm isten cikardilar hic bisey imzalamadim bankaya asgari ucret yatiriyolar geri kalanini eldeb aliyorum 3 tane ayni isyerinden sahit buldum asgari ucret yatirip geri kalanini elden verdiklerine dair dava acsam kazanabilirmiyim normal maasim uzerinden tazminat almak icin

 44. Hasret diyor ki:

  Merhaba, özel sektörde 11 yıl 5 aydır çalışıyorum… Ofis ortamında tek çalışanım… Bundan 2-3 ay önce belki daha fazla işlerin iyi gitmediğini sizi buradan emekli edemem belki bende burayı kapatırım evden home ofis olarak devam ederim gibi konuşma yapıldı. ( Firma yetkilisi ve benim dışımda çalışan yok ). 8 Kasımda aynı konuşmaya benzer bir konuşma ve siz olmasanız da idare ederim, size ihtiyacım yok, başıma bir şey gelirse ailemden tazminatınızı alamazsınız gibi konuşma. Sonra arkadaşının işçi aradığını istersem burada çalışırken oraya deneme için gidip bakabileceğimi ama asgari ücretten biraz yüksek ve yemek verildiğini ( ki ben askerinin üstünde çalışıyorum! ) kararı size bırakıyorum dendi.
  Tabi ben tazminatımı verirsiniz çıkarım sonra başımın çaresine bakarım dedim. İşsizlik maşımı alır bir süre dinlenirim vs dedim. Yanlış anlamayın arkadaşımın yanında çalışsanız da yine tazminatınızı vereceğim dedi… Ben benim için sorun değil tazminatımı verin isterseniz yarın çıkarım dedim… Buradan aldığım maaşın çok daha azına çalışacağım yeri tavsiye ve yönlendirme yapıyor. Bu şirkete Haziran 2006 da girdiğim. O zaman sanırım askeri ücretten 100 tl fazla ile işe başlamıştım. Şu durumda sorun askeriden maaş ( pirim ) ödeniyormuş gösterilmesi artı elden para verilmesi. İspatlamak zor elden verilen para masaya bırakılıyor ya da bizzat veriliyor. Herhangi bir evrak vs yok. Girdiğim günden beride herhangi bir şey imzaladığımı hatırlamıyorum. 2009 yılından itibaren banka yoluyla maaş ödemesi yapılıyor. Tek ispat maaşı talimatı geçildiği gün, iş çıkışı en yakın atm den elden alınanı hesaba yatırmak. Başka bir kazancım yok o para havadan geliyormuş gibi sanki. Çoğunlukla talimatın yattığı gün elden de üstüne alıyorum ama bazen üstünü 1 gün hafta sonuna denk geldiyse 2 gün sonra alabiliyorum. Bankadan döküm isteyebilir tek ispatım bu şahit yok evrak yok. Tahminimce sene sonunda çıkış yapacaktır. Sözlü yapmış oldu sayılır yazılıda ihbar vermesi gerekiyor değil mi ? İki taraflıda ihbar süremiz 8 hafta. Tabi tazminatım-ihbarım ve işsizlik maaşımda hak kaybım olacak. Hatta tazminat fazla tutmuyor gibi bir laf etti. Askeri ücretin netine agi dahil 1404,06 + elden 940 alıyorum. Şimdi o askerinin brütünden k.tazmınatı hesabı yaptıracak bende itiraz edeceğim. İhbar alamayacak olsam da hak kaybımdan dolayı vermesini rica edeceğim tabi kendi vicdanına kalmış  Öneriniz nedir acaba bu zamanda işsiz kalmakta pek akıl karı değil ama ne yapalım. Zahmet verip okuduğunuz ve yanıtınız için teşekkür ederim…

 45. Metin diyor ki:

  Slm 12 yildir bi is yerinde calisiyorum aldigim net maas 3.500tl ancak ir yeri sigortaya burut 1980 tl gosteriyor.meslek kodu 7113.13 gosteriyo.fakat gercek meslek kodum 8114.14. Bu durumda ne yapmam lazim?

  • avtevrat diyor ki:

   İş sözleşmesinin gerçek duruma uygun hale getirilip SGK’ya bildiriminin yapılması için hukuki süreç başlatabilirsiniz. İş mahkemeleri bu durumda aldığınız ücretin ıspatlanması için sizden yazılı belge ve destekler mahiyette delil istemektedir. Bu tür davalar hakim taraf delilleriyle yetinmeden serbest delil toplama yoluna gitmektedirler.
   Sizin bunun dışında kıdem tazminatınızın gerçek ücretiniz üzerinden ödenmesi talepli dava açma hakkınız da bulunmaktadır. Önerim, öncelikle kıdem tazminat vs. gibi alacak davası açmanızdır. 1 ocak 2018 sonrasında doğrudan dava açma yolunuz kapanarak arabuluculuk yoluna başvurmanız gerekecektir.

 1. 16 Ocak 2017

  […] Maaşınız asgari ücretten mi gösteriliyor ? […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir