Radyoloji teknikeri/teknisyeninin haftalık çalışma saati ve Şua izni

 • Radyoloji, Radyom ve Elektrikle Tedavi Müesseseleri Hakkında Nizamname (Resmi Gazete : 06.05.1939 RG NO: 4201) ile Sadece röntgen ışını ile teşhis veya hem teşhis ve hem tedavi yahut radyom veya radyom emanasyonu yahut radyom mürekkebatı ile veya her türlü elektrik aletleri ile tedavi yapan işletmelerin bina vasıfları ve hastalar ile mütehassısları ve orada çalışan veya bulunan başkalarını elektrik cereyanı ve röntgen ışını ve radyom arızalarından koruyacak tertipler ile bunlara ait levazımın şartları ve radyom için bir müessesede bulunması lazımgelen en az miktar ve elektrik ile tedaviye mahsus aletlerin vasıf ve şartları bu tüzük ile düzenlenmiştir.

  RADYOLOJİ TEKNİKERİNİN HAFTALIK ÇALIŞMA SAAT SINIRI 27.5 SAATTİR.

 • Tüzüğün ‘İKİNCİ FASIL : Çalışma Tarzına Dair Hükümler’ine göre ; ‘Röntgen ve radyom ile daimi olarak günde beş saatten fazla çalışılamaz. Röntgen muayenehanelerinde pazardan başka ayrıca bir gün daha öğleden sonra tatil yapılmalıdır.'(21.madde)

 • Buna göre günde 5 saat çalışma olacak, pazar günlerinden başka çalışanlara yarım gün daha izin verilecektir. Haftanın 5 günü tam yani 5 saat, haftanın 1 günü yarım yani 2,5 saat çalışma olacaktır. Buna göre ara hariç haftalık çalışma süresi 27,5 saattir. Bunun üstü fazla mesai kapsamında zamlı ücretlendirilecektir. 

 • Hastahanelerde, röntgen ve radyom ile tam müddetle (günde 5 saat) çalışan kimseler, hastahanenin başka işlerinde kullanılamaz. Bunlara gece uykularını ihlal edecek iş verilmemelidir. (22.madde)

  RADYOLOJİ TEKNİKERİNİN YILLIK 4 HAFTA KESİNTİSİZ İZİN HAKKI VARDIR. 

 • Bu gibi müesseselerde, her röntgen mütahassısının veya röntgen ve radyom ile iştigal eden kimsenin senede dört hafta muntazaman devamlı tatil yapması mecburidir. (24. madde)

  KAMUDA ÇALIŞAN RADYOLOJİ TEKNİKERİNİN HAFTALIK ÇALIŞMA SAAT SINIRI 35 SAATTİR.

 • 3153 sayılı ‘Radiyoloji, Radiyom ve Elektrikle Tedavi ve Diğer Fizyoterapi Müesseseleri Hakkında Kanun’ EK MADDE 1 – (EKLENMİŞ MADDE RGT: 30.01.2010 RG NO: 27478 KANUN NO: 5947/9) uyarınca ; ‘İyonlaştırıcı radyasyonla teşhis, tedavi veya araştırmanın yapıldığı yerler ile bu iş veya işlemlerde çalışan personelin haftalık çalışma süresi 35 saattir. Bu süre içerisinde, Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikte belirtilen radyasyon dozu limitleri de ayrıca dikkate alınır. Doz limitlerinin aşılmaması için alınması gereken tedbirler ile aşıldığı takdirde izinle geçirilecek süreler ve alınacak diğer tedbirler Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.’ Buradaki haftalık 35 saat kamuda çalışanlar için geçerli olup özel sektördeki çalışma saati 27.5 saattir.

  Yasa ve tüzükteki çalışma saatlerini aşan çalışmalar zamlı fazla mesai ücretine tabi olup ödenmelidir. Bu süre en fazla olup sözleşme ile azaltılabilir. Şua izni ise yıllık izinden ayrı bir haktır içiçe geçemez. 23.3.2015

  AV. TEVRAT DURAN,İstanbul 

  0553 254 81 34

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

You may also like...

48 Responses

 1. Betül akbulut diyor ki:

  Özel bi hastanede radyoloji teknikerliği yapıyorum bu haklarımı kullanamıyorum dava açsam tazminat alabilir miyim

  • avtevrat diyor ki:

   Yasada ve yönetmeliklerde yazılı haklarınız size tanınmıyorsa elbette dava açma hakkınız vardır. Önce bu talebinizi işyerine iletmeniz kabul görmezse dava yoluna başvurmanız gerekir.

 2. Musa Öztürk diyor ki:

  Özel sektörde radyoloji teknikeri olarak çalışmaktayım,fiili hizmet süresi zammından faydalanmak için istenen 3600 gün çalışma süresi kanunun çıktığı 2008 Ekim başından öncesinide kapsıyormu,işyeri bu tarihten itibaren primlerde düzeltme yapıp 32 kodu ile primleri yatırıyor bu tarihten önceki çalışmalarımız nasıl değerlendirilecek emeklilik için yaş ı önceye çekebilirmi teşekkürler

 3. serkan dağdelen diyor ki:

  Merhaba bu 7 saat çalışma kesintisiz mi olmak zorunda yoksa 2 ye bölünebilirmi? öğle arasını 2 saat kullan aksam 5 e kadar çalış diyorlar?

 4. ahmet albayrak diyor ki:

  özel bir görüntüleme merkezinde haftada 6 gün günde 10 saat çalışıyorum. şua izni verilmiyor bu yasal bir zorunluluk değil mi? ne yapmam gerek?

  • avtevrat diyor ki:

   Radyoloji teknikeri için çizilen sınırlar içinde çalışma yapılması yasa gereğidir. Çalışma şeklinize göre fazla mesai hakkınız ve şu izni ise doğal hakkınızdır. Fazla mesai alacağı 5 yıl içinde istenmezse zamanaşımına uğrar bu nedenle elinizi çabuk tutmanızda yarar var.

 5. Türkay diyor ki:

  Haftada 55 saat calisiyorum röntgen de ne yapmam gerek

  • avtevrat diyor ki:

   Radyoloji teknikerinin haftalık çalışma süresi yasa ile belirlenmiş olup çalışma süreniz yasal sınırları aşmaktadır. Fazla mesai hakkınız var.

 6. Nuröz diyor ki:

  Mrda aylık 195 saat çalışmamızı istiyorlar bu doğru bi uygulama mı?

 7. celal diyor ki:

  peki iş yerimize fazla mesai yapmak istemediğimiz hakkında bir dilekçe vermeye kalksak bu dilekçeye hangi kanun ve maddeyi eklememiz gerekir.

 8. cfr diyor ki:

  özel bir hastanede diş bölümünde radyoloji teknikeri olarak çalışmaktayım haftalık sözleşmemde çalışma sürem 45 saat hafta sonları tatil işyerim cumartesi günleride tam gün ilave olarak artı 9 saat çalışmam için baskı yapıyor bu durumda dava açabilme hakkım varmıdır.

 9. Eş durumu mağduru diyor ki:

  Eş durumu ile bir ile atadım ve eşimi çalıştıgı ilçeye 65 km ola bir başka ilçeye verildim.İkametgahımız eşimin çalıştığı ilçede. Aracım olmadığı için çalıştığım ilçeye olan araç saatleri de uygun olmadığından çalıştıgım ilçede öğretmenevinde kalıyorum ama yaşanacak şekilde değil . Ayrıca eşimi göremiyorum aile birliği diye bir şey kalmadı. Müdürlüğe durumu ilettik 10 gün 10 gün birbirinizi idare ederek çalışın dedi. 10 gün çalışıp 20 gün dinlenme şeklinde .Fakat şimdi de 10 gün çalışmadan sonra 2 haftalık görevlendirme yapmaya başladılar. Ayrıca biz icap nöbetleri de tutuyoruz haftanın tüm günü etkin bir şekilde çalışıyoruz. Gece 12 ye kadar hastanede kalıp gece 12 den sonra kalacağım yere geçiyorum. 35 saat hesaplanırken icap nöbetleri de dahil 35 saati geçmemesi gerekiyor diye bir yazı okudum doğru mudur? Ben 1 haftada 105 saati doldurdum 2 haftalık görevlendirme yazıldı. Görevlendirmede çalıştıgım süreleri de hesaplarsam aylık 140 saati fazlasıyla aşıyor. Bi sorum da şu 140 saat derken görevlendirmeler de buna dahil mi? Cevap verirseniz sevinirim. Mesai ücretlerimizde yatırılmıyor. Nasıl bir yol izlemeliyim. 1 senelik evliyim evlilik aile birliği diye birşey kalmadı isme özel ceza verir gibi görevlendirme yapılıyor. Sendika başkanı ilgilenmiyor istedikleri kadar icap yazabilir diyor. 140 saat yasal calışma saatine icap nöbeti için hastanede durulan süre ve görevlendirmeler dahil mi? Hastane başhekimine 7 saati aşamayız dediğimizde o zaman 3 kişi her gün gelip 7 saatini tamamlasın her gün dedi icap nöbeti yazıldığı işin yarım saatte hastanede olma zorunlulugundan dolayı yine eşimin yanına ikametgah ilçemize gidemiyorum ne yapmam gerekiyor bu nasıl eş durumudur?

 10. Başak diyor ki:

  Radyoloji sekreteriyim ama bulunduğum yer radyasyon hastsafada mahkeme açsam herhangi bir hak talepte bulunabilirim

 11. mehmet diyor ki:

  radyoloji teknisyeniyim şuan çalıştığım özel hastane 1300 maaş veriyor haftalık gece nöbet ve haftasonu nöbet şeklinde çalışıyorum haftalıkda ardışık olarak 1 hafta 70 1 hafta 49 olmak üzere devamlı çalışıyorum ve hastanem sadece ayda 2 sefer tuttuğum 24 saat ile haftada bir sefer 4 saat şeklinde mesai veriyor bunun ücretide 5 tl saat başı artık gemileri yaktım istifa edicem ama ne yapabilirim efendim bana yardımcı olun

 12. Hasan genç diyor ki:

  Radyoloji teknikeriyim ozel bir kurumda çalışıyorum ve günlük 10saat çalışma surem var bu hastaların durumuna göre esneklik gösteriyor 1300 hesabıma yatıyor 300lirada elden yasadışı ödeme yapıyorlar 1630 liraya anlatmıştım ama bana bu şekilde yaptırdıklarını soylemediler şua ve mesajı yok sozlu dile getirdim ama biz böyle çalışmıyoruz dediler kabul etmediler yalnız bana ise girerken bir sözleşme imzalattilar 9 15:00 arası çalışma saati diye ama bu evrakta tarih yok ve sadece mesul mudurun imzası ve kasesi var ve bu sözleşmeye uyulmuyor. Biri stajer diğeri eski çalışan olmak üzere iki şahidim var ve giriş cikislarimi kanıtlamak için hastalardan aldığım yazılı evraklar var saatli ve tarihli.dava açmak istiyorum beni aydınlatırsaniz sevinirim gelip görüşmek isterim

  • avtevrat diyor ki:

   İş sözleşmesi ve yasaya aykırı çalışma süresi varsa bu hakkınızı dava ederek talep etmelisiniz. Ofisten randevu alarak gelebilirsiniz.

 13. soner diyor ki:

  Özel bir hastanede haftalık 35 saat calısıyorum fazla mesai hakkım varmı ?

 14. Ali diyor ki:

  Röntgen teknikeri olarak 18 aydır çalışmaktayım. Şua ya çıkarmıyorlar. ücret almadığım fazla mesailerim var.Dava açmayı düşünüyorum tazminat için. 18 ay a 1 şua mı yoksa 2 şua mı oluyor ? birde şua ücreti olarak ne kadar tazminat veriliyor. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

 15. ilker diyor ki:

  Mrhb tevrat bey. Özel hstanede radyoloji teknikeriyim. Usg hastalarının yatırılması hazırlanması iş tanımızda varmıdır.

 16. sibel diyor ki:

  merhaba öncelikle bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederiz. özel sektörde iki kişi 7:30-15:30 , 9:30-17:30 olarak çalışıyoruz yani haftanın 5 günü yemek hariç 7 saat çalışıyoruz. ama birimiz izine gittiğinde 7:30 -17:30 çalışmak durumunda kalıyoruz bu iki saatlik mesaileri para olarak değil artık saat olarak biriktirip izin olarak kullandırıyolar. ama bizim sıkıntımız şu ;mesela 12 gün alacağım olmasına rağmen bize bir hafta gidin gerisi sonra deniyor. yani hepsini bir bütün olarak kullandırmıyolar sizce hepsini tek seferde kullanabilmemiz için bir hak talep edebilirmiyiz ?şu an bu süreç konuşuluyo idarede ve biz çok rica ediyoruz cevap verirseniz çok mutlu oluruz iyi çalışmalar

 17. bahar diyor ki:

  ben özel bir kurumda radyoloji hemşireliği yapıyorum acaba benimde bazı haklarım var mı ?

 18. Uğur diyor ki:

  Aylık 22gün 154 saat çalışıyorum radyolojide 4 çalışan var 24 saatte 3 vardiya dönüyoruz bu yasal mı

 19. selim diyor ki:

  2013 yilinda cikan yonetmelikte fazla calisma yapilamaz diyor, nasil fazla calisma ucreti talep edebiliriz

 20. Ayse diyor ki:

  Iyi akşamlar ben özel sirkette çalışıyorum haftada 35 saatten fazla calisyrum ama az röntgen çekimi olduğu için fazla radyasyon almıyorsun diyolar bana ve sua izin konusnda da problem yaşıyorum bnde karşılıklı anlaşmali 10gun olacak sekilde 3 bölmeyi teklif ettim fakat hepsini veremem diyorlar ayrıca burda sözleşme yok hicbir calisnla imzalnmiyor ne yapabilirim bu konuda

  • avtevrat diyor ki:

   Haftalık 35 saat üst çalışma sınırı bu 30 saat de olabilirdi sözleşme ile bu nedenle 5 yıllık zamanaşımı süresi içinde fazla mesai ücretlerinizi dava ile talep ediniz, şua izni yılda 1 aydır ve size kullandırılıp ücreti de peşin verilmelidir.

 21. Aykut diyor ki:

  İyi günler ben bir özel yerde röntgen teknikeriyim haftada 35 çalışıyorum fakat Yemek saati hariç. Bu süreye yemek dahilmi olmalı yoksa yemek hariç 35 saatmi

 22. Erhan diyor ki:

  Mrb ben 2 yildir rontgende calisiyorum sabah sekiz aksam bes ogle arasi bir saat yani gunde sekiz saat calisiyorum nobetlerde aksam bes sabah sekiz uyumamizi engelliyolar sua izni vermiyolar bu uyuma konusunu tutanaga dokme haklari var midir aceba ve ileri zamanlarda cikisimi verirlerse fazla mesai saatlerimizi sua izin ucretlerimizi alabiliyo muyuz

 23. Ömer diyor ki:

  Özel bir hastanenin acil radyoloji bölümünde çalışıyorum tomografi teknikeri olarak ve bize hafta içi kendi hastamiz dışında iş yükü bindiriyorlar poliklinik hastasida cekiyoruz bu yasal mı yani bize kendi iş yükümüz dışında iş yüklenebilir mi

 24. nezahat diyor ki:

  mr teknisyeniyim 195 saat calisiyoruz bazen daha fazla radyasyon almiyoruz diye calismak zorundaymisiz.Ne yapabiliriz nasil bir yasal yol izlemeliyiz firma adina calisiyoruz

  • avtevrat diyor ki:

   Haftalık 35 saatin üzeri çalışmanız varsa fazla mesai davası açabilirsiniz ya da çalışma sürelerinizin yasaya uygun düzenlenmesini talep etmelisiniz bunlar için ihtarname keşide etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir