Yeni iş arama izni

Îşveren ihbar öneli tanıyarak işçisinin işine son vermesi halinde işçinin hakları vardır. İhbar süresi içinde işveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur.

İş arama izninin süresi günde iki saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. Ancak iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçi, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlamak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır.

 İşveren yeni iş arama iznini vermez veya eksik kullandırırsa o süreye ilişkin ücret işçiye ödenir.

 İşveren, iş arama izni esnasında işçiyi çalıştırır ise işçinin izin kullanarak bir çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini yüzde yüz zamlı öder.

AV.TEVRAT DURAN

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

2 thoughts on “Yeni iş arama izni

 • 12 Haziran 2014 at 11:59
  Permalink

  iyi günler tevrat bey 30 06 2014 tarihinde tazminatımı alarak işten ayrılıyorum yılda 2 defa ikramiye hakkımız var bayramlarda veriyorlar tazminatıma ek olarak ikramiye lerimi alma hakkım varmı bilgi verirseniz sevinirim

  Reply
  • 12 Haziran 2014 at 15:20
   Permalink

   Tazminatlarınız hesaplanırken ikramiye ücreti hesaplamaya dahil edilecektir. Örneğin 2.000 TL ücretle çalışan biri ile 2.000 TL + ikramiye alan kişinin alacağı tazminat farklıdır. Normal çalıştığınız döneme ait ikramiyenizi ayrıca alabilirsiniz.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir