Beyaz yakalı/üst düzey personelin fazla mesai hakkı

Beyaz yakalı işçi olarak tabir edilen işyerinde üst düzey pozisyonda çalışan müdür,amirlerin fazla mesai yapması halinde hakları var mıdır ? Bu soru sıklıkla sorulmaktadır. İşyerinde üst düzey yönetici konumda çalışan 4857 sayılı yasaya tabi olarak çalışan işçi, görev ve sorumluluklarının gerektirdiği ücretinin ödenmesi durumunda, Yargıtay uygulamaları ile tespit edildiği şekliyle  ayrıca fazla çalışma ücretine hak kazanamaz. Bunun sebebi üst düzey çalışanın çalışma saatlerini kendisinin belirlediği varsayımıdır. Bununla birlikte üst düzey yönetici konumunda olan işçiye aynı yerde görev ve talimat veren bir başka yönetici ya da şirket ortağı bulunması halinde, işçinin çalışma gün ve saatlerini kendisinin belirlediğinden söz edilemez , yasal sınırlamaları aşan çalışmalar için fazla çalışma ücreti talep hakkı doğar.Üst düzey yönetici bakımından fazla mesai hakkının doğup doğmadığının tespiti bakımından şirketin yöneticisi veya yönetim kurulu üyesi tarafından fazla çalışma yapması yönünde bir talimatın verilip verilmediğine bakılmalıdır. İşyerinde yüksek ücret alarak görev yapan üst düzey yöneticiye işveren tarafından fazla çalışma yapması yönünde açık bir talimat verilmemişse, görevinin gereği gibi yerine getirilmesi noktasında kendisinin belirlediği çalışma saatleri sebebiyle fazla çalışma ücreti talep edemeyeceği kabul edilmektedir.

AV.TEVRAT DURAN

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

6 thoughts on “Beyaz yakalı/üst düzey personelin fazla mesai hakkı

 • 2 Mayıs 2015 at 13:24
  Permalink

  Bence siz bir yerde işverensiniz? Bu felsefeyle fabrikalarda mavi yaka kalmaz zaten, işçileride beyaz yaka gösterirler onlarda mesai alamazlar böylelikle.. Yapan varmı bunu çok niye çünkü bunu siz ve sizin gibi insanlara borçlular. Bence maaşda vermeyin! Demi ne gerek var ? Komik olmayın lütfen ve kanunlarıda işinize geldiği gibi yorumlamakdanda vazgeçin olurmu?

  Reply
  • 3 Mayıs 2015 at 21:14
   Permalink

   Çok içerlemişsiniz anlaşılan. Bu web site saygın ve çıkarsızdır. İşveren değil avukatım. Yazılan yazılar Yargıtay kararları ve mevzuat odaklıdır kişisel görüşüm değildir.

   Reply
   • 14 Şubat 2017 at 19:40
    Permalink

    Avukat olmanız işveren olmadığınız gerçeğini değiştirmiyor bence, sonuç olarak yanınız da çalışan birileri vardır mutlaka.

    Reply
    • 14 Şubat 2017 at 22:11
     Permalink

     Hasan Bey, yanlış düşünüyorsunuz yanımda çalışan , istihdam ettiğim kimse yok. Öyle olsa dahi hukukun üstünlüğüne inanmış bir avukat olarak yanıtlarım değişmeyecektir.

     Reply
 • 21 Haziran 2018 at 17:26
  Permalink

  BU KANUNLAR HEP ÇALIŞANLARA GÖRE YAPILMIŞTIR,,,İŞ VERENLERE NE OLACAK ? ONLAR DA İŞ VERMESENLER ,,,ÇALIŞANLAR NERDE ÇALIŞACAK ACABA ? BENCE DEĞİŞTİRMELİ BU KANUN,,,,

  Reply
  • 22 Haziran 2018 at 11:44
   Permalink

   Aslında yasa, işçi ve işveren arasındaki ilişkiyi düzenliyor burada işverenlerin insan kaynakları ve avukatla işbirliği içinde süreci işletmesi halinde haklı durumdayken haksız duruma düşmesi engellenebilr.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir