Üç (3) gün işe gelmeyen işçi tazminat alabilir mi ?

Üç (3) gün işe gelmeyen işçi tazminat alabilir mi ?
 1. Devamsızlık tutanağı niçin tutulur ? İşyerine gitmeyen işçi mazeretini belgelemesi halinde tazminatsız çıkarılamayacak aksi halde devamsızlığı ardı ardına 2 gün süren ya da bir ayda toplam 3 gün işe gitmeyen işçi tazminatsız işten çıkarılacaktır. İşçinin Sağlığının bozulması, eş veya çocuklarının hastalığı gibi durumlar işçi için mazeret olabilecektir. Bunu özel ya da devlet hastanesinden alınacak raporla belgelemeniz mümkündür. Yargıtay, aksi ıspatlanıncaya kadar özel sağlık kuruluşlarından alınan raporları kabul etmektedir.  
  Üç (3) gün işe gelmeyen işçi tazminat alabilir mi ?Üç (3) gün işe gelmeyen işçi tazminat alabilir mi ?
 1. Konuyla ilgili yasal düzenlemeye göre; 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25 II-(g) bendinde,
  işçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki iş günü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi” halinde işverenin haklı fesih imkanının bulunduğu kurala bağlanmıştır. İşveren işçisini bildirimsiz ve tazminatsız  göndermek amacıyla yasadaki bu hakkını kullanmak için devamsızlık tutanağı düzenlemekte işyerindeki müdür, ustabaşı, vardiya amiri ve işçilere imzalatmaktadır.
 2. Devamsızlık 1 gün ise haklı fesh olamaz. İşçi, İşte bir gün mazeretsiz olarak devamsızlık yapması olsa olsa geçerli fesih sebebidir haklı fesh olamaz. İşe 1 gün gelmeyen işçi, iş güvencesi varsa işe iade davası açabilirse de bu davası reddedilir. Fakat kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanır.
 3. İki 2 gün ardarda yapılan Devamsızlık, özürsüz, mazeretsiz olmalıdır.  İşçinin hastalık, yakının vefatı gibi mazeretleri varsa işe 2 gün gelmese de iş akdi tazminatsız feshedilemez.
 4. PROBLEM : İşveren; ‘işçi devamsızlık yaptı’ diyor İşçi ise ; işten kovuldum’. Hangisi doğru söylüyor ?  Bu halde tek tek olay avukat tarafından incelenmeli delil tanık dinlenmeli hayatın olağan akışı, akıl ve mantık süzgecinden geçirilmelidir.
  Örneğin işçi izne gitti izin bitiminde işine dönmedi deyip tutanak tunulmuşsa bu durumda ; eğer işveren işçisine izin vermiş, işçi izin başlangıcını ve bitim tarihini imzalamışsa ve izin bitimi işe dönmemişse o zaman devamsızlık var demektir. Ama izin belgesi yoksa işveren işçisini kovmuş anlamına gelir. ‘İşçinin  izne ayrıldığına ilişkin hiçbir belge sunulmaması karşısında bu savunmaya itibar edilemez ‘ (T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas: 2010/50057 Karar: 2013/8205) Belgeleme yükümü burada işverene aittir.
 5. -İşçi işyerindeki tartışmadan sonra işten ayrılmışsa işverenin işçiyi kovduğu anlamı çıkar.  ‘Davalı işveren bu tarihten sonra davacının devamsızlık yaptığını ileri sürmüş ise de, devamsızlığın ücret konusundaki tartışmadan sonra meydana gelmesi ve devamsızlık tutanağının tek taraflı her zaman düzenlenebileceği gerçeği karşısında davalı işverenin devamsızlık iddiasına itibar edilmemiştir’ ( T.C. YARGITAY 7.Hukuk Dairesi Esas: 2013/1880 Karar: 2013/2023)
 6. İşçiye tazminatını vereceğim diyerek işten çıkaran daha sonra da arkasından devmsızlık tutanağı düzenlenen işçi 2 gün içinde işçilik alacaklarını talep eder şekilde noterden ihtarname göndermesi isabetli olacaktır.  Yoksa işçi devamsızlıktan tazminatsız olarak işten çıkarılabilecektir. İhtarnameyi avukat yazar, noter gönderir. ihtarla ilgili yazdığımız ilk yazımızı okumak için
 7. İşverenin ücretli ya da ücretsiz olarak izin verdiği bir işçinin, izin süresince işyerine gitmesi beklenemeyeceğinden, bu durumda bir devamsızlıktan söz edilemez. Ancak yıllık izin zamanını belirlemek işverenin yönetim hakkı kapsamında olduğundan, işçinin kendiliğinden ayrılması söz konusu olamaz (Yargıtay 9.HD. 1.7.2008 gün 2007/21656 E, 2008/18647 K.)
 8. İşçi işe gitmiş ama çalışmamışsa burada devamsızlık sebebine dayalı olarak işine son verilemez. Devamsızlık, işçinin işine devam etmemesi halidir. İşyerine gittiği halde iş görme borcunu ifaya hiç başlamayan bir işçi devamsızlıkta bulunmuş sayılmamalıdır. İşçinin yapmakla yükümlü olduğu ödevleri hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi ayrı bir fesih nedeni olup, bu durumda 4857 sayılı Yasanın 25/II-h maddesi uyarınca değerlendirme yapılmalıdır.
 9. Yukarıda Yargıtay kararlarına yansıyan ve sıklıkla karşılaştığımız bir kaç örnek verdik. Tek tek olayları değerlendirip ona göre olayda işinin devamsızlığı mı var yoksa işçinin işine son mu verildi, bunu önce  avukat incelemeli sonucuna göre hukuki işlem başlatılmalı ya da boşa masraf yapıp dava açılmamalıdır. 
  15 Aralık  2016

  AV. TEVRAT DURAN,İstanbul
  0553 254 81 34
  Kıdem ihbar tazminatı nasıl hesaplanır

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

40 thoughts on “Üç (3) gün işe gelmeyen işçi tazminat alabilir mi ?

 • 8 Haziran 2017 at 01:53
  Permalink

  Merhaba ben 1 ayda 2 kere ise gitmemezligim bulunmakta bunun icin isveren beni tazminatsiz isten cikarma hakkina sahip oluyomu?

  Reply
  • 30 Temmuz 2017 at 22:09
   Permalink

   1 ayda toplamda 3 gün işe gitmezseniz çıkarabilir

   Reply
 • 28 Temmuz 2017 at 18:00
  Permalink

  Merhaba. Ben 13 yil calistigim is yerindeki personel sefimi telefonla ariyarak 5 gunluk ucretli iznimi kullanmak istedigi soyledim kendisi onayladi ve besinci gun gelip imza atmam gerektini bildirdi. 10 yili aşkın bir sure calistigim icin isyerinde bu sekilde izin alabiliyorduk ve daha oncede telefon ile izin almisligimiz olmustur. Fakat ikinci gunun sonunda bana haber verip iki gun mazeretsiz ise gitmedigimden dolayi is akdiniz feshedilecektir mazeret bildiriniz diye haber verildi. 3. gun ucretli iznimi kullanmak icin aradigimi ve imza atmak icin geldigimi soyledigimde beni guvenlikten iceri almadilar ve mesai saatinin bitmesini bekleyip kapida beklettiler. Mesai bitiminde personel sefi guvenlik kulubesine gelip noterden evrak yolladiklarini ve mazeret bildirmem gerektini soyledi. 3. Gune ait elimde boşanma belgem vardi ve o sirada adliyede oldumu bildiren bosanma evrakimi noter araciligiyla yolladim. Tazminat icin 2 yil once dava actim. Hakim bey tazminatimi hesaplamasi icin bilir kisiye rapor yollama karari aldi ve davayi erteledi. Son mahkemede hakim davayi reddetti ve suan yargitaya temyize yolladik dosyayi. Size sorum 3. gune ait bosanma evrakim gecersizmidir. Telefonda izin onaylandigi halde personel şefinin bunu reddettigini nasil ispatlarim. Ayrica hakimin tazminati bilir kisiye hesaplatip sonra davayi reddetmesi normal bir durum mudur. Temyizin onanma ihtimali varmidir yani bu tazminati hakedermiyim. Ve son sorum tazminat ve kidem tazminati adina dava acmistim temyiz karari bozarsa diger ucretli izin yilbasi ve bayram paralarininda tazminatini tekrardan hesaplatabilirmiyim onlarida ekleyebilirmiyiz sonradan dosyaya. Simdiden tesekkur ederim

  Reply
  • 30 Temmuz 2017 at 13:40
   Permalink

   Davanızda avukat olduğundan benim görüş beyan etmem etik olmaz.

   Reply
 • 20 Kasım 2017 at 19:57
  Permalink

  Isverenim sözlü olarak ise gelmememi söyledi 3 gün tutanak tutup gelmedi diye işten çıkaracaklar diye korkuyorum kendimi garantiye almam için ne yapmam lazım

  Reply
  • 21 Kasım 2017 at 19:45
   Permalink

   Noter kanalıyla noterden İhbarname çekmenizde yarar var. İhtarnameyi avukat yazar noter ptt ile işverene gönderir.

   Reply
 • 24 Aralık 2017 at 15:21
  Permalink

  Özel bir şirkette çalışıyorum 1 gün işe izinsiz gitmedim ertesi gün hastaneden 8 günlük rapor aldım lakin bu ayın 25 inde iş çıkışımı verecekler gibi şeyler söylediler raporum 03/01/2018 tarihinde bitiyor işten atarlarsa raporlu olduğum halde tazminat alma hakkım varmıdır??

  Reply
  • 9 Ocak 2018 at 13:10
   Permalink

   Raporunuzu işverene ulaştırınız, raporluyken çıkarılırsanız hakkınızı alırsınız.

   Reply
 • 3 Şubat 2018 at 18:50
  Permalink

  Merhaba ben guvenlik gorevlisi olarak bir yildir calistigim isyerin den 15 temmuz olaylarin da, iki gun hastane ye gittim ama rapor alamadigim icin isten cikarildim tazminat alabilirmiyim…

  Reply
  • 6 Şubat 2018 at 07:44
   Permalink

   Bu nedeninizi ıspatlayabilirseniz tazminat alabilirsiniz.

   Reply
 • 28 Şubat 2018 at 18:52
  Permalink

  Bir iş çinin ayda kaç kere hastaneye gitme akkı var acaba

  Reply
  • 1 Mart 2018 at 13:32
   Permalink

   Sağlığınızın bozulduğunu düşünüyorsanız tedavi için hastaneye her zaman gidebilirsiniz. Önemli olan hastalığınızın sizin kastınızdan ya da derlitoplu olmayan yaşayışınızdan kaynaklanmamasıdır.

   Reply
 • 2 Mart 2018 at 15:33
  Permalink

  Yanımızda çalışan bir işçi 2hafta üst üste rapor aldı rapor bittikten sonra 3 gün işe gelmedi noterden ihtar çekmiş maaş alamıyorum vs ki alacağı Yok bizde Mazeretsiz işe gelmediği için ihtar çektik şimdi avukata vermiş tazminat haklarını istiyormuş uzlaşmaya çağırdılar bundan ne çıkar rica etsem

  Reply
  • 12 Mart 2018 at 13:10
   Permalink

   İşyeri kayıtlarını düzenli tuttuğunuz takdirde bir avukattan hukuki destekle arabauluculuk sürecinde aktif olarak yer almanızı öneririm.

   Reply
 • 2 Mart 2018 at 22:20
  Permalink

  3 gun ust uste ise gitmezsem (isten cikmak icin) benden ihbar isterler mi

  Reply
 • 20 Mart 2018 at 10:15
  Permalink

  İyi günler. Ben iki vardiya çalışmaktayım. Gündüz vardiyası 9 bucuk saat gece 10 saat. 8 haftalık bir kursa kayıt oldum. Cumartesi gündüz vardiyası 13:30a “kadar, 2 hafta da bir cumartesi işe gitmesem 4 hafta. Tazminatsız işten çıkarabilirlermi. 1 hafta marttan, 2 cumartesi nisandan ve bir cumarteside mayıstan.

  Reply
  • 21 Mart 2018 at 16:30
   Permalink

   Üst üste 2 gün veya son bir ayda 3 gün veya tatil sonrası 2 gün işe gitmezseniz işten tazminatsız çıkarılırsınız. Buradaki ay ifadesi son 30 günü ifade eder yoksa nisan mayıs gibi ayları değil. Örneğin 13 Martta devamsızlık yaptınız 13 nisana kadar 3 gün özürsüz devamsızlık yaparsanız tazminatsız çıkarılırsınız. En iyisi mazeretinizi belirterek izin almaktır.

   Reply
 • 27 Mart 2018 at 11:16
  Permalink

  slm benim kardeşim 10 yaşından beri de aynı iş yerinde çalışmaktaydı şuan yaşı 28 ve 2012 den beri sigorta yaptılar maaşından dolayı işe gitmedi bende konuştum bir kaç gün dinlensin diye ama ertesi gün ihtar çekmişler haklı bir sebep gösterin diye ayrıca konusmaya gittiğimde de iftira derecesinde bir kaç beyanda bulundular şu an ne yapılabiliriz?

  Reply
  • 28 Mart 2018 at 14:32
   Permalink

   Siz de noterden ihtarname gönderiniz. İhtarnameyi tanzim ederken avukattan hukuki destek almanızı tavsiye ederim. Çünkü hakkınızın ne olduğunu ve hangi bağlamda talep edeceğinizi avukat size yazacaktır.

   Reply
 • 20 Nisan 2018 at 11:43
  Permalink

  Bir ayda 3 gün mazeretsiz işe gidemedim çıkarılmam durumunda ben ihbar ödüyormuyum yada çalıştığım süre ve yıllık izin ucretimi alacakmiyım

  Reply
  • 20 Nisan 2018 at 21:27
   Permalink

   Evet ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yıllık izin ücretinizi alabilirsiniz, haklı olup olmamanızla ilgisi bulunmamaktadır.

   Reply
 • 11 Haziran 2018 at 06:15
  Permalink

  09.06.2018 cumartesi günü çalışmaya gittiğimde ertesi gün mesai olduğunu öğrendim. 1.5 yıldır yatırılmayan mesai ücretlerinden dolayı bundan sonra mesai ücreti yatırılmazsa yarınki mesaiye gelmiyeceğimi çalıştığım kısım müdürünü arayarak haber verdim. Bu ay 3. Hafta tatili mesaisi olucaktı. Pazar mesaisine gelmeyen pazartesi işe gelmesin dendi ve kısaca işten kovuldum. hatta pazar günü yerime birini bulmuşlar pazartesi eğitime başlıyacakmış beni arayıpta durumu bildiren olmadı vardia arkadaşımdan öğrendim herşeyi. Bu durumda benim 3 gün içinde işyerine gitmem gerekirmi? Yada 3 gün içersinde ihbar çekmem mi gerekir? Tazminatlarımı mesailerimi yıllık izinlerimi almam için ne yapmalıyım Nasıl bir yasal yol izlemeliyim.?

  Reply
  • 12 Haziran 2018 at 17:07
   Permalink

   Fazla mesai ücretiniz ödenmiyorsa fazla mesaiye kalmak zorunda değilsiniz. Sİz normal iş günlerinde çalışmaya devam ediniz.
   n

   Reply
 • 11 Haziran 2018 at 13:55
  Permalink

  2.5 senedir özel sektörde çalışıyorum.birinci gün uyuyakaldim uyandigimda vardiya amirinini aradım uyuya kaldım dedim diğer amiri ara dedi tekrar uyumusum uyandigimda diğer amire mesaj attım.bende bel fıtığı var ve ayağımda intihap var ayagimdan rahatsız olduğum içinde ikinci gün vardiya amirine gelemicegimi mesajla haber verdim.2.gün bana haber gönderdiler mudur işten çıkardı gelme fabrikaya diye sonra ana fabrikaya cikisimi almaya gittim önüme kâğıt kalem koydu kendim istifa ediyorum diye yazmami söyledi.bende kabul etmedim cikisimi vermediler yıllık izin ve tazminatimi alamiyorum.gitmedigim iki gün içinde tutanak tutmuşlar ne yapmam gerekiyor.

  Reply
  • 12 Haziran 2018 at 16:59
   Permalink

   İşe gitmediğiniz günlere ait mazeretinizi belgelemenizde yarar var. Yasaya göre ardı ardına 2 işgünü işe mazeretsiz gitmeyen işçinin tazminatsız işten çıkarılması mümkün. Bu nedenle süreçte yasaya uygun davranmalı, varsa mazeretinizi ortaya koyacak delilleri edinmelisiniz. İşçi arkadaşların peşpeşe 3 gün işe gitmezse tazminatsız kovulacağını sanmaları gibi yanlış bilgilerinin varolduğunu gördüm. Her soruya yanıt veremiyorum, zamanım az bu nedenle bu vesile ile sorunuza yanıt vermiş olayım. Son olarak yıllık izin ücretinizi almanız için haklı ya da haksız olmanızın bir farkı yok, alabilirsiniz.

   Reply
 • 1 Temmuz 2018 at 09:55
  Permalink

  Senelik izin bittiğin gün işe 3 gün ark arkaya gitmezsek işten çıkarıldığım takdirde tazminat alamasam bile işsizlik maaşı alabilir miyim?

  Reply
  • 3 Temmuz 2018 at 16:41
   Permalink

   Devamsızlık nedeniyle çıkışınızı işveren istifa kodu ile verirse işsizlik maaşı alamazsınız.

   Reply
 • 19 Eylül 2018 at 17:05
  Permalink

  merhaba üç gün boyunca iş yerine haber vermeyince iş yeri işten çıkarınca ayrıca bi para talep edebilir mi ihpar süresini çalışmadığım için ücret çıkabilirler mi

  Reply
  • 24 Eylül 2018 at 12:53
   Permalink

   İhbar öneli kullanmadan işyerinden işçi hiçbir haklı nedeni ileri sürmeden uzak kalırsa işverenin işçiden ihbar tazminatı talep hakkı bulunmaktadır. Av.Tevrat Duran

   Reply
 • 6 Ekim 2018 at 21:45
  Permalink

  10 ocak 2015 de girdiğim işte halen güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum devlet kurumuna işe gireceğimden istifa etsem ihbar tazminatı ödermiyim kıdem tazminatı alabilirmiyim 19 yıl sigortalılık sürem ve 3460 gün ssk 720 gün bağkur sigortam var

  Reply
  • 15 Ekim 2018 at 11:49
   Permalink

   İlk sgk başlangıcınız 8.9.1999 öncesi ise evet hakkınız var.

   Reply
 • 19 Mart 2019 at 16:15
  Permalink

  Öncelikle selamunaleykum kanunda bir işçi haftalık 45 saatten fazla çalışırsa işveren mesai ücretini ödemek zorunda kalır diyor fakat bizlerhaftanin 6 günü 8 saat çalıştırılıyorsa buda haftada 48 saat yapıyor. Ve işveren mesai ücretini ödemiyor. Bunun için hukuki bir yolu varmı hakkımızı arasak

  Reply
  • 22 Mart 2019 at 15:09
   Permalink

   Öğle yemeği ve çay molaları çalışma sürelerinden sayılmaz. Buna göre haftalık çalışma saati 45 saati aşarsa fazla mesai ücreti ödenmesi gerekir.

   Reply
 • 9 Haziran 2019 at 21:23
  Permalink

  Bir fabrikada çalışmaktayım üniversite sınavına gireceğim bu nedenle 2 gün işe gitmezsem çıkış verilir mi

  Reply
  • 13 Haziran 2019 at 16:26
   Permalink

   Yasal mazeret kapsamında işten çıkarılmanız yasaya aykırı olur. Mazeretinizi belgesiyle işverene öncesinde iletiniz. Sınavda Emeklerinizin karşılığını almanızı dilerim.

   Reply
 • 18 Temmuz 2019 at 16:47
  Permalink

  Merhaba ben işverenim bir elemanımı işe verdiği zarar nedeniyle işten çıkarmak istedim 5 aylık çalışan kendisine ihbar imzalamasını 15 gün sonra işten çıkışı olacağını ilettik fakat imzalamadı ve o günden sonrada işe gelmedi artı şirketin laptop telefon ve firma hattınıda getirmedi bende işe gelmediği tatil sonrası 3 gün için rapor tuttum ama çıkışınıda henüz vermedim tam olarak ne yapmam gerekir . iyi günler

  Reply
  • 19 Temmuz 2019 at 12:29
   Permalink

   İş hukukuna hakim deneyimli bir avukattan evraklarınızı, özlük dosyasını da ibraz ederek hukuki destek almanızı öneririm.

   Reply
 • 25 Eylül 2019 at 20:14
  Permalink

  Ayagimdan rahatsizlandim. Rapor hakkim bittigi icin rapor alamiyorum. Isyeri rahatsizligimi biliyor. 3 gun ise gitmezsem tazminatsiz fesihimi verebilir mi. Ayakta is goremiyorum. Ancak oturarak gorebilirim. Nasil bir yol izleyebilirim

  Reply
  • 26 Eylül 2019 at 16:17
   Permalink

   Öncelikle geçmiş olsun; hekim raporu ile belgelediğiniz günlerin dışında 2 gün üst üste işe gitmezseniz iş akdiniz ihbar öneli tanınmadan işverence haklı olarak feshedilebilir, bu nedenle işe gitmeniz ve sağlık probleminizi söyleyerek buna uygun iş verilmesini talep edebilirsiniz. Başka bir hekimden rapor alabilirsiniz, bu noktada özel hekimden aldığınız rapor da geçerlidir.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir