Kredi dosya masrafı iadesi – Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararlarının icraya konması prosedürü nasıldır ?

İlçe Kaymakamlık Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararı verdi, bundan sonra ne yapmalı ?

Tüketici olarak örneğin kullandığınız kredi dosya masrafını almak için  Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurdunuz ve uzun süreden sonra olumlu bir karar aldınız. Bu masrafı bankadan nasıl geri alacaksınız, yani  ne yapacaksınız ?

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararını Kaymakamlığa giderek alabileceğiniz gibi kararın adresinize gelmesini de bekleyebilirsiniz.

Bu karar 2004 sayılı İcra İflas Kanunu gereğince ilam gibidir yani mahkeme kararına benzer. Bu kararları bulunduğunuz yere yakın bir icra dairesinden icra takibine koyabilirsiniz.

İcra dosyasının hazırlanması ve takibi avukatların işidir.  Sizin adınıza başka birisi (avukat dışında) bu işlemleri yapmaya yetkili değildir.

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararını İcra Dairesinden işleme koymak için uyuşmazlık konusu rakam 28.05.2014 tarihli başvuru öncesi için 1.272,19 TL (2013 yılı 1.191,52 TL) nin altında olması gerekir.

28.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Tüketici Kanunu gereği İlçe Hakem Heyeti Sınırı 2.000,00 TL, İl Tüketici Hakem Heyeti sınırı ise 3.000,00 TL’ye çıkarılmıştır.

Bu değerin üzerindeki Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyetine götüremezsiniz.

Şunu da belirtmek gerekir ki hakem heyetinin verdiği her karar sizce doğru değilse avukata gösterip fikrini almanız en doğrusudur. Yoksa kendi kafanıza göre açtığınız İlçe Hakem Heyeti Kararına İtiraz Davalarında masraf ve karşı tarafın avukat ücretini ödemeniz  olasılık dışı değildir.

İlçe Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararlarını nasıl icraya koyabilirsiniz ?

Tüketici Sorunları Heyetine başvurmadan önce banka tarafından haksız olarak kesilen bedeller ayrı ayrı 3.000,00 TL yi geçiyor ise Tüketici Sorunları Heyetine başvurmadan Tüketici Mahkemelerinde dava açmalısınız. Ayrı ayrı 2.000 TL’den düşükse İlçe Hakem Heyetine başvurunuz.

Hakem Heyetinden alacağınız olumlu kararı alarak avukata işlem yapması için verebilirsiniz. Avukat 7 gün içinde ödenmesi için karşı tarafa (banka vs) yasal icra talebini iletecektir.

Avukatlık Ofisimiz bu gibi Hakem Heyeti kararlarını icraya koyarak tahsil etmektedir.

Randevu için 0553 254 81 34’ü arayınız. (İstanbul için)

AV.TEVRAT DURAN

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir