Trafik kazası tazminatları sakatlık tazminatı malüliyet tazminatı nasıl alınır ?

trafikTrafik kazası, beraberinde maddi ve manevi pek çok mağduriyetlere sebep olmuştur. Peki trafik kazası sonucunda yaralanmanız veya bir yakınınızın vefatı halinde ne gibi yasal haklara sahipsiniz. Kısaca özetleyelim;

I- TAZMİNAT DAVALARI SÜRECİ

youtube Haklarınızı videoyla izlemek için tıklayınız.

 1-Trafik sigortasından sigorta poliçesi kapsamında malüliyet ya da sakatlık tazminatı; TV yayın videosunu izlemek için tıklayınız. 

2-MANEVİ TAZMİNAT ALACAĞI

 Trafik kazasında yaralanma halinde kişinin kendisine ya da vefatı halinde yakınlarına ; kazaya sebep olandan alınmak üzere manevi tazminata hükmedilir. Manevi tazminatın belirlenmesinde “Trafik Kazasının oluş şekli”, “kusur durumu”, “yaralanmanın ağırlığı” “tarafların ekonomik ve sosyal durumları” “vefat edene yakınlık derecesi” vs.  kriterleri etkilidir.

3-MADDİ TAZMİNAT ALACAĞI

 a-Trafik kazasında vefat halinde geride kalanlar; (kişinin anası,babası,eşi,çocuğu,bakmakla yükümlü olduğu varsa halası,teyzesi,yengesi vs.) destekten yoksun kalma tazminatına hak kazanmaktadır.

 b-Trafik kazasında yaralanan kişinin, malüliyet hali varsa işgüç kaybı tazminatı, hastane ve tedavi giderleri, işyerinde çalışamamaktan kaynaklı kazanç kaybı tazminatına vs. hak kazanmaktadır.

Son olarak ifade etmek isterim ki; Kazanın yarattığı mağduriyete ek olarak bir de piyasada el ilanları, broşürlerle müşteri avlayan simsarlar  “trafik kazası mağduru iseniz bizi arayın” sloganı ile sizleri mağdur etmesin istiyorsanız ya işinizi kendiniz takip ediniz ya da bildiğiniz, itimat ettiğiniz avukat kanalıyla hakkınızı arayınız. 

Av.Tevrat DURAN

Av.Tevrat DURAN
Av.Tevrat DURAN
0553 254 81 34
0553 254 81 34

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir