Taşınmaz satış vaadi sözleşmesine dayanarak müteahhit adına olan tapusuya konan haciz şikayet ile kaldırılır.

ihtarname avukatlık bürosu istanbulMaketten ya da topraktan daire alarak kar etmek isteyen tüketiciler kendilerini hukuken güvence altına almak isteyebilir. Yasa gereğince bu  sözleşme noterden yapılacaktır. Taşınmaz satış vaadi sözleşmesi ile daire alan kişiler bu haklarını ‘tapuya şerh verdirme’ hakkına sahiptir. Medeni Kanun 1009/1 ve Tapu Kanunu 26/b.7 gereğince bu hak sözleşmenin taraflarına aittir.

Dairenin tapusu halen müteahhit üzerine olduğundan 3. kişilerce müteahhitin borcu için haciz edilebilir. Bu durumda alıcının hakkı zarara uğrayabilecektir. İşte bu şerh  Tapu Kanunu 26/b.8 maddesine göre 5 yıl süresince alacaklıya haczin kaldıırlması için şikayet hakkı vermektedir.

Alıcı, müteaahhitten aldığı dairesi üzerine haciz konduğunda İcra Mahkemesine şikayet ettiğinde bu haczin kaldıırlmasına karar verilecektir. Alıcı için bu şikayet için bir süre öngörülmemiştir.

Bu haciz tehlikesi alıcı açısından sözleşme yapmakla bertaraf edilmiş olacaktır. Topraktan daire satan müteahhitlerin sermaye sağlamak için daha inşaata başlamadan daire satmalarından dolayı borçlularına ödeme yapmama ihtimali dolayısıyla haciz tehlikesi yüksektir.

Bu nedenle topraktan daire alacak olanların taşınmaz satış vaadi sözleşmesini noterden yapmaları yerinde olacaktır.Sözleşme yaparken haklarını güvence altına almak için bunun gibi bir çok hususların dikkate alınması gerekir.  28.10.2016

AV. TEVRAT DURAN,İstanbul

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir