Sigortasız çalıştırılan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Sigortasız çalıştırılan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Kıdem tazminatı, işçiler için oldukça önemli bir alacak türüdür. Onu bu kadar önemli yapan ise, çoğu zaman yüksek rakamlar tutan miktarı ve işçi için âdeta bir emeklilik ikramiyesi gibi olmasıdır. Ancak kıdem tazminatını hak etmek her zaman mümkün değildir. İş Kanununda belirtilen şartlara sahip olmak, kıdem tazminatı alabilmenin ön koşuludur.

Kimler kıdem tazminatı alabilir?

Kıdem tazminatı almak için üç temel koşulun birlikte gerçekleşmesi gerekir:

  • Çalışanın İş Kanununa tabi bir işçi olması
  • İşçinin o işyerindeki kıdeminin en az bir yıl olması
  • İş sözleşmesinin kıdem tazminatı alabilecek şekilde sona ermiş olması

Bu şartlardan en önemlisi şüphesiz ki kıdem tazminatı alacak şekilde iş sözleşmesinin sona ermiş olmasıdır. Başlı başına bir yazı konusu olan bu sona erme şekilleriyle ilgili şu adresten bilgi alabilirsiniz.

Sigortasız çalışan işçi

Kıdem tazminatı alabilecek şekilde iş akdinin sona ermesi hali her zaman gerçekleşmediğinden, bazen işçiler kıdem tazminatı hakkından olmaktadır. Bazen de bu en önemli şartı sağlanan bir işçi, bilgi eksikliğinden dolayı kıdem tazminatı alabileceğini bilmediğinden, bu hakkından mahrum kalabilmektedir. İşte bu hallerden biri de sigortasız çalışan işçinin, kıdem tazminatı alamayacağını düşünmesidir.

Sigortasız işçi çalıştırmak ülkemiz mevzuatı gereğince mümkün değildir. Ancak sebebi ne olursa olsun hâlen sigortasız çalıştırılan işçilere rastlamaktayız. Oysa bir işçi, sigortasız bile çalışsa kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir.

Önemli olan işçi tanımı içine girmek

Kıdem tazminatı almanın ilk şartının İş Kanununa tabi işçi olarak çalışmak olduğunu yazmıştık. İş Kanununa tabi işçi sıfatını hak etmek için ise sigortalı olmak zorunluluğu bulunmamaktadır. Yani bir kişi sigortasız bile çalıştırılsa, İş Kanununa tabi bir işçi olabilmektedir.

Kıdem tazminatı zamanaşımına dikkat

Böyle bir durumda olup da uzun süre sigortasız çalışmış bir işçi, bu sigortasız dönemlerine ilişkin kıdem tazminatını işverenden talep etmemiş ya da alamamış olabilir. İşçinin işten ayrıldığı tarihten itibaren 10 yıl geçmekle birlikte kıdem tazminatı alacağı zamanaşımına uğrayacağından, sigortasız çalışılan dönemlere ilişkin kıdem tazminatı alacağının bu on  yıllık  zamanaşımı süresi içinde dava yoluyla alınabileceği unutulmamalıdır.

Yazar: Mustafa BAYSAL – E. İş Müfettişi / İşçi Dünyası sitesi editörü

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir