Sendika nedir, Türkiye’deki sendika iş kolları

Sendika: İşçilerin veya işverenlerin çalışma ilişkilerinde, ortak ekonomik ve sosyal hak ve çıkarlarını korumak ve geliştirmek için en az yedi işçi veya işverenin bir araya gelerek bir işkolunda faaliyette bulunmak üzere oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kuruluşlardır. 6356 sayılı yasa ile hukuki altyapısı belirlenmiştir. Kuruluşlar, bu Kanundaki kuruluş usul ve esaslarına uyarak önceden izin almaksızın kurulur. Sendikalar kuruldukları işkolunda faaliyette bulunur.

Sendika üyesi işçiler sendikal ayrımcılık yasağı nedeniyle yasa tarafından işe iade davasındaki işe başlatmama tazminatı, 12 aylık ücretten az olmayacak sendikal tazminat vs. gibi bir takım ayrıcalıklı haklar verilerek özel koruma altında bulunmaktadır. Sendikalı işçinin bağlı olduğu sendika  bir de işveren ile Toplu İş Sözleşmesi imzalamış  ise ayrıca ücret artışı ve sosyal haklara kavuşmaktadır. Buna ilaveten  işçinin sendikalı olması anayasa tarafından teşvik edilmektedir. Aşağıdaki iş kollarından hangisinde iseniz mevcut sendikalara üye olarak bu yasal statüye kavuşmanız lehinizedir.

 

NO İŞKOLLARI

1 Avcılık, balıkçılık, tarım ve ormancılık

2 Gıda sanayi

3 Madencilik ve taş ocakları

4 Petrol, kimya, lastik, plastik ve ilaç

5 Dokuma, hazır giyim ve deri

6 Ağaç ve kâğıt

7 İletişim

8 Basın, yayın ve gazetecilik

9 Banka, finans ve sigorta

10 Ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar

11 Çimento, toprak ve cam

12 Metal

13 İnşaat

14 Enerji

15 Taşımacılık

16 Gemi yapımı ve deniz taşımacılığı, ardiye ve antrepoculuk

17 Sağlık ve sosyal hizmetler

18 Konaklama ve eğlence işleri

19 Savunma ve güvenlik

20 Genel işler

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir