Postacının mahkeme/icra tebligatını kapıya yapıştırması yeterli değildir.

Hepimizin bir şekilde noter,mahkeme ya da icra dairesi gibi yargı ve resmi devlet daireleri ile yazışmaları olmaktadır. Bu tür yazışmalar sonucu belli bir mehil verilerek bir itirazı yapmamız, dava açmamız ya da ödeme yapmamız istenir. Sürelerin başlaması, kural olarak tebligat ile mümkündür. Buraya kadar sorun yok. Peki, tebligat bize nasıl ulaştırılmalıdır. Kapıya yapıştırılması yeterli midir veya evdeki ya da işyerindeki bir kişiye verilmesi süreyi başlatacak mıdır ? Bu gibi sorular Tebligat Kanunu ve Tüzüğü ile yargısal kararlar ile kendine cevap bulmaktadır.  Aşağıda yasa metinlerini ve uygulamasını Yargıtay kararı (1) çerçevesinde veriyorum. Unutmayınız ki, profesyonel hukuk yardımını bir avukattan mutlaka almalısınız. Burada yazılanlar ile hukuki yorum yeteneğine kavuşamazsınız. Nasıl ki, prospektüs okuyarak ilaçlar hakkında bilgi alamıyoruz, Tıp kitapları okuyarak da doktor olamayız !  

Tebligat, Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre “bildirim” anlamına gelmektedir.

7201 Sayılı Tebligat Kanunu’nun bilinen adrese tebligatı düzenleyen 10. maddesinin 1. fıkrasına göre; tebligat, muhatabın bilinen en son adresinde yapılır. 6099 Sayılı Yasa’nın 3. maddesi ile eklenen aynı maddenin 2. fıkrasına göre ise bilinen en son adresin tebligata elverişli olmadığının anlaşılması veya tebligat yapılamaması halinde, muhatabın adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresi, bilinen en son adresi olarak kabul edilir ve tebligat bu adrese yapılır.

Aynı Kanun’un tebliğ imkansızlığı ve tebellüğden imtina başlıklı 21. maddesine, 6099 Sayılı Yasa’nın 5. maddesi ile eklenen 2. fıkrasında: <Gösterilen adres muhatabın adres kayıt sistemindeki adresi olup. muhatap adreste hiç oturmamış veya o adresten sürekli olarak ayrılmış olsa dahi, tebliğ memuru tebliğ olunacak evrakı, o yerin muhtar veya ihtiyar heyeti azasından birine veyahut zabıta amir veya memurlarına imza karşılığında teslim eder ve tesellüm edenin adresini ihtiva eden ihbarnameyi gösterilen adresteki binanın kapısına yapıştırır. İhbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarih, tebliğ tarihi sayılır> hükmü yer almaktadır.

 7201 Sayılı Yasa’nın 10. maddesi ile ilgili değişikliğe ilişkin kanun gerekçesinde, kişilere getirilen adres kayıt sistemi zorunluluğu ile birlikte işleyişin kolaylaştığı dile getirilmiş, ancak yapılan yeni düzenlemeyle, öncelikle yine bilinen en son adrese tebligat yapılacağı, tebligatın yapılmasını isteyenin veya tebligatı çıkartan makamın bildirdiği adresin, tebligata elverişli olmadığının anlaşılması ya da bu adrese tebligat yapılamaması halinde, muhatabın 5490 Sayılı Kanun’a göre adres kayıt sistemindeki adresinin bilinen en son adresi olarak kabul edileceği ve tebligatın buraya yapılacağı açıklanmış, değişiklik ile birlikte adres kayıt sistemi dışında başkaca adres araştırması yapılmasının gerekmeyeceği vurgulanmıştır.

7201 Sayılı Yasanın 21. maddesi ile ilgili değişikliğe ilişkin kanun gerekçesinde ise, 21/1. maddeye göre bilinen en son adrese çıkartılan tebligattan sonuç alınamazsa, 10. madde gereği adres kayıt sistemindeki adres esas alınarak başkaca araştırma yapılmaksızın o adrese tebligat çıkarılacağı açıklanmıştır. Muhatap o adreste hiç oturmamış ya da adresten ayrılmış dahi olsa tebligat iade edilmeyecek, 21/2. madde gereğince işlem yapılacaktır. Bunun yapılabilmesi için de tebligatı çıkaran merciin, adresin, adres kayıt sistemindeki mernis adresi olduğunu tebliğ evrakında belirtmesi gerekmekledir.

Borçlunun bilinen adreslerine herhangi bir tebligat yapılmadan doğrudan adrese dayalı kayıt sistemindeki adresine TK’nun 21/2. maddesine göre yapılan tebliğ işlemi TK’nun 10. maddesi hükmüne aykırı olmakla usulsüzdür. Bu durumda borçlunun açtığı davada usulsüz tebligata ilişkin şikayeti kabul edilecek ve Tebligat Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca tebliğ tarihi borçlunun bildirdiği öğrenme tarihi olarak işleme alınacaktır. 25.03.2014

AV.TEVRAT DURAN

1-T.C. YARGITAY 12.Hukuk Dairesi

Esas: 2013/15362
Karar: 2013/21972
Karar Tarihi: 11.06.2013

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

You may also like...

33 Responses

 1. Günay Muratoğlu diyor ki:

  Özellikle kamu idarelerinin ölmüş kişiye tebligat çıkarması ve bunu da yargının geçerli saymasını anlamak mümkün değil…

 2. Deniz Balkız diyor ki:

  tebligatınız olduğuna dair haber kağıdı gelirse ve biz onu görmemezlikten gelirsek ne olur. Zaman aşımına uğratma şansımız olur mu ? yoksa gidip tebligatımızı hemen almamız mı gerekir ? bu konuda bilgi verirseniz çok memnun olurum. teşekkürler.

 3. akın arslan diyor ki:

  Merhaba avukat bey icra satışı için tebliğat gönderdim merliste kastamonu da bir yer göründüğü için tebliğat oraya gitti .postacı tebliğata imza ve kime teslim ettiğine dair bir şey yazdırmamış ve kaşe de bastırmamış bundan dolayı ihale fes edilirmi?

  • avtevrat diyor ki:

   Usulsüz tebligatın yasal sonuçları vardır biri de muhatabın ,haleyi fesh dava açma hakkının bulunması. Tebligata bağlanan hukuki sonuçlar çok ama çok ağıdır fakat postacıların ehliyeti pek o kadar ağır değildir.

 4. semih diyor ki:

  Merhaba avukat bey bana 13.11.2015 tarihinde ptt aracılığıyla İstanbul 21 İcradan diye bir tebligat haber kağıdı gelmiş ne yapmam gerekiyor bir banka borcum vardı muhtemelen onun için daha önce böyle bir şey başıma hiç gelmemişti.

  • avtevrat diyor ki:

   Size gönderilen tebligatın üstünde yazan yere yani Çağlayan adliyesindeki 2q. icra dairesine giderek dosyanızı bizzat inceleyebilir ya da avukatınızın dosyaya bakmasını ardından yasal hakkınızı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu gibi belgelere itiraz hakkınız sürelidir, vakit geçirmeden 5,7,15,30 gün gibi süre içinde işlem yapmalısınız.

 5. seçil seçkin diyor ki:

  Merhaba, Postacı haber kağıdı bırakmadan icra tebligatını muhtara bırakmış. Çok geç haberim oldu(Hukuk Bürosu aracılığıyla) Ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olurmusunuz? Kredi kefaleti nedeniyle çok zor durumdayım. Teşekkürler

  • avtevrat diyor ki:

   İcra dosyasına itiraz dilekçesi vererek takibi durdurmak mümkün olmadığı halde icra hukuk mahkemesine başvurmanızı salık veririm.

 6. Cagdas diyor ki:

  Benim bankaya borcum vardi ve ben onu odedigimi dusundum bana yaklasik 2 yildir bankadan ne arama ne de mesaj geldi borcum hakkinda sonra bir sabah uyandigimda postaci geldi ve bana tebligat verdi borcum iki katina cikmis sekilde ne yapmam gerekiyor bana yardimci olursaniz sevinirim tesekkur ederim

  • avtevrat diyor ki:

   7 gün süreniz var haklı olduğunuzu düşünüyorsanız ve bunun da avukata teyit ettirebilirseniz elinizdeki tebligat ile birlikte icra dairesine itiraz edebilirsiniz.

 7. İsmail yigt diyor ki:

  Sayfanız mükemmel çok tesekkurler

 8. İsmail yigt diyor ki:

  Yoruma güç yetmez mükemmel otesi

 9. Ahmet YUMUŞAK diyor ki:

  Eminim çok yarar görenler oluyor bu sayfadan hemde dünyanın çeşitli yerlerinden net sayesinde…. Evrensel teşekkürler Sayın Avukat…

 10. adalet diyor ki:

  Merhaba kapıma tebligat gelmiş evde yoktum muhtara gitmiş muhtardan haber gelmedi ve de ben hiçbirşeye imza atmadım tebliğ mi olmuş sayılıyor…

 11. Kemal diyor ki:

  Tevrat Bey
  Bir Arkadaşımın sonuçlanmayan nafaka icra takibi mevcut verilen adres kişinin ağabeyine ait ancak ne ilgili kişi nede ağabeyi tebligatı almıyor ve icra dairesindende mernis adresine gönderim yapılmıyor kesinleşmiş takip olmadan arkadaşım icra ceza mahkemesine birikmiş nafakanın ödenmesi yada borçlunun cezalandırılması hususunda dava açıyor ve birikmiş nafaka adi alacaklar sınıfına geçtiği için doğal olarak nafaka hükümlerine uymamak adına açılan dava düşüyor.
  icra takibinin geçmiş ve devam eden ayları kapsayabilmesi için ya borcun ödenmesi yada kişiye ceza verilmesi hususunda takip edilecek sıralama nasıl olmalı ve dilekçe örnekleri verebilirseniz memnun olurum teşekkürler iyi çaışmalar.

 12. Oğuz diyor ki:

  İyi çalışmalar.
  Eşim işten çıkartıldı.avukat aracılı ile dava açtık.2 duruşma oldu.ikisinde de tebligatın gitmediği söylendi.Fakat mesajlarda kayıtlı işverenin haberi var.üçüncü duruşma yapılacak 23 ekimde.nasıl bir yol izlenir tecrübeli bilginizi öğrenmek isterim.
  Saygılar sunuyorum.

 13. mert p diyor ki:

  Sayın Hocam;
  Noter yolu ile sorunlu olduğum kiracıma ihtarname çekmek istiyorum, ihtar çektiğim kişi bunu almazsa, imza atmazsa, kısaca görmemezlikten gelebilir mi? bu durumda ihtarnamem teslim edilmiş sayılır mı ? Teşekkürler.

  • avtevrat diyor ki:

   Noter belgesini posta memuru 7201 sayılı yasaya göre muhatabına tebliğ eder. Belirttiğiniz ihtimalde kiracı, tebligatı almazsa memur durumu tutanak ile tespit edip muhtara bırakır ve kiracının kapısına haber kağıdını yapıştırır. Artık kiracının muhtardan belgeyi alıp almamasının bir değer yoktur, işlem tamamlanmıştır. Önemli olan tebligat memurunun yasaya uygun olarak işlem yapmasıdır.

   • Mert p diyor ki:

    Kiracıya ihtarname tebligatı konusunda verdiğiniz hızlı cevap için
    Çok teşekkür ederim sayın Tevrat Duran
    🙂

 14. Deniz diyor ki:

  İyi günler, avukat aracılığıyla alacaklı olduğum kişinin adresine tebligat gönderdim, fakat adres e ulaşmamış, daha sonra muhtara gönderilmiş, tebligat ın bir parçası geri gelmemiş avukatın anlattığına göre. Böyle bir şey olabilir mi, şimdi yapmam gereken nedir

 15. Osman Akın diyor ki:

  Merhabalar avukat bey. 2 yıllık bir posta memuruyum suana kadarda herhangi bir usulsüz işlemden ceza uyarı vs almadım çok şükür. Ancak size danışmam gereken konu şudur. Karşımızdaki bizden kimliğimizi görmemizi istediğinde gösteriyoruz bunda sıkıntı yok. Ama resmi olmayan yerlere gittiğimizde yada toplu konus sitelerine gittiğimizde güvenlikler kimlik bırakmamızı istiyorlar fakat ben görevim icabı geldiğini belirterek hiç bir güvenliğe kimliğimi bırakmıyorum. Sizce kimliğimizi istemeleri doğru bişeymi. Yoksa vermeyerek ben mi yanlış bişey yapıyorum. En kısa sürede cevabınızı bekliyorum. Hayırlı akşamlar.

  • avtevrat diyor ki:

   Resmi görevli olduğunuz için kimlik bırakmanıza gerek olmadığı gibi sitelere girişinize izin verilmemesi sözkonusu bile olamaz.

 16. Tahsin diyor ki:

  Merhabalar, bir davam vardi aleyhime hakim karar verdi, daha teblig gelmeden karsi tarafin icraya vermek istedigini ogrendim, bu yuzden de acele odeme yapmam onerildi. Odenecek banka hesabi karsi tarafin avukat banka hesabi. Bu olaylar normal midir,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir