Otomobildeki hangi arızalar değişim ya da para iadesi hakkı verir ?

Av.Tevrat DURAN,Adres: Atatürk Mah.Güner Sok. No:1 Kat:36 D:295 İkitelli-İSTANBUL (Mahmutbey Gişeler -TEM Hospital-İETT Garajı yanı) Tel: 0553 254 81 34
Av.Tevrat DURAN,Adres: Atatürk Mah.Güner Sok. No:1 Kat:36 D:295 İkitelli-İSTANBUL (Mahmutbey Gişeler-İETT Garajı yanı)
Tel: 0553 254 81 34, Randevu içindir, danışmak için değildir.
  • Araçlarda meydana gelen arızalar sahibine aracın yenisiyle değişimi, para iadesi, onarım hakkı gibi haklar verir. Burada hangi arızalardan bahsediyoruz. Otomobildeki, kamyonetteki,suv araçtaki arıza önemli önemsiz diye ayrılması mümkün mü ? Arıza Kimine göre basit kimine göre önemli olabilir. Yetkili servisler hangi arızalardan ücret alabilir hangisini ücretsiz tamir etmelidir. İşte bu gibi soruların cevabı yasalarda ve Yargıtay kararlarında belirlenmiştir. Bu yazının konusu kısaca araçtaki arızaların türleri ve araç sahibine tanıdığı haklar konusunda araç sahiplerini bilgilendirmeye dönüktür.
  • Temel yasalardan 6098 sayılı Türk Borçlar Yasasının 219. maddesine göre ayıp şu şekilde tanımlanmıştır.

‘Satıcı, alıcıya karşı herhangi bir surette bildirdiği niteliklerin satılanda bulunmaması sebebiyle sorumlu olduğu gibi, nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan, kullanım amacı bakımından değerini ve alıcının ondan beklediği faydaları ortadan kaldıran veya önemli ölçüde azaltan maddi, hukuki ya da ekonomik ayıpların bulunmasından da sorumlu olur.Satıcı, bu ayıpların varlığını bilmese bile onlardan sorumludur.’ 

Arızalar araç sahibinin araçtan beklediği faydaları ortadan kaldıran veya önemli ölçüde azaltan maddi, hukuki ya da ekonomik ayıplardır. Aşağıda yazılı ayıpların varlığını alıcı bilseydi aracı almaktan vazgeçecekti, o halde aracın alıcısına bu aracı bir kere aldın, aracı bu arızasıyla birlikte kullan’ denilemez. Günümüzde araçlara ödenen bedeller hayat standardına göre yüksektir. Yeni araçların sahiplerinin yaşam standartlarını yükseltmesi arzulanan bir  durumdur. Hele hele lüks araçların fiyatlarının pahalı olmaası beklentileri artırmıştır. Lüks sınıf araçlarındaki basit gibi görünen arızalar da araç sahibine para iadesi vs gibi haklar verecektir. Yasaya göre 3 tür ayıp vardır.

1- Maddi ayıp; aracın parçası veya işçiliğindeki arızadır. Buna göre araçtaki şanzımanın bozulması, 0 km olarak verildiği söylenen aracın aslında kullanılmış olması, aracın tavanından su akması, aracım mekaniğinin bozulması, 1600 cc arac diye 1400 cc araç satılması, dikiz aynalarının düzgün çalışmaması gibi arızalar maddi ayıp kavramına girer.

2- Ekonomik ayıp; araç sahibinin ekonomik olarak beklediği faydayı araçtan alamamasıdır. Örneğin yakıt tüketiminin fabrika değerlerinden oldukça fazla olması, yük taşıyan aracın fabrika verilerindeki kadar yükü taşıyamaması,  araç sahibinin ekonomik olarak tatmin edilmemesidir.

3- Hukuki ayıp; aracı kullanmak isteyen sahibinin aracın şasi numarasının hatalı basımı ya da sahte basımı nedeniyle elindeki araca el konulması bu tür ayıplardandır.

  • Bu gibi ayıpların varlığı halinde araç sahibine aracı iade ederek ya da iadeye hazır olduğunu bildirip ödediği paranın iadesi ile varsa zararının tazmini hakkı yasa tarafından tanınmıştır. 6502 ve 6098 sayılı yasalar araç sahiplerine haklar tanımıştır. Unutmayın ki satıcı iyiniyetli olarak satmış olsa bile arızayı bilmese bile sorumludur. Bu yazıdaki araçlar garanti süresi içinde ve garanti kapsamındaki arıza için geçerlidir.
  • Aracı hor kullanmadan dolayı ya da garanti süresi bitmiş araçtaki arızalar kapsam dışıdır yukarıdaki haklardan yararlanamaz.  Yine iyiniyetli olarak araç  sahibi haklarını kullanmalıdır. 0 km araçta tekerlekteki kusur nedeniyle tümden aracın değişimi talep edilmesi korunmayacaktır.

Araç sahiplerinin sıfatlarına göre  yani tüketici olup olmamaya göre uygulanacak yasalar değişecektir. Bu nedenle nasıl ki araçlarınızı yetkili servis eliyle bakım, onarım yapıyorsak hukuki yoldan ilerlemek için avukatlardan destek almalısınız. Aracınızdaki arızaları derhal yetkili servise götürüp şikayetinizi forma yazdırıp alınız yine yapılan işlemlere ait dökümü, servis iş emrini alınız ve saklayınız ki delil olarak kullanabilesiniz. Nasıl ki röntgen filmini hekime gösteriyorsanız bu gibi araç servis fişlerini de avukatınıza gösteriniz. Noterden ihtarname gönderirken de dikkatli olmanızı öneririm. Çünkü hukuk tekniğine uygun yazılmamış ihtarname dava kaybettirebileceği gibi tam tersi de geçerlidir. 4.10.2016

AV. TEVRAT DURAN,İstanbul

http://www.tevratduran.com/arsivler/5111

AV. TEVRAT DURAN,tanbul

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

One thought on “Otomobildeki hangi arızalar değişim ya da para iadesi hakkı verir ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir