Onarıma rağmen araçtaki arızanın tekrar etmesi

Onarıma rağmen araçtaki arızanın tekrar etmesi

 1. Araçtaki arıza yetkili servisteki tamir işlemine rağmen giderilemiyorsa yani aynı arıza tekrar ediyorsa araç sahibi duruma göre tüketici ya da girişimci (tacir) olarak aracını iadeye hazır olduğunu bildirip bedelinin iadesini isteyebilir.

  Onarıma rağmen araçtaki arızanın tekrar etmesi
  Onarıma rağmen araçtaki arızanın tekrar etmesi tüketici – araç sahibine bedel iadesi hakkı verir.
 2. 6502 sayılı yasa kapsamında araç sahibi tüketici ‘tamir, bedel indirimi, sözleşmeden dönerek bedel iadesi veya değişim’ talep edebilecektir.  Yine 6098 sayılı yasa kapsamında taşınır satımından kaynaklı araç sahibinin hakları vardır.
 3. Tüketici aracındaki arıza nedeniyle ; ‘aracın yenisiyle değişimini’ ya da ‘onarımını’ istemişse alıcının talep hakkı sona erer ve ‘ya yeni aracını alır’ ya da ‘aracı tamir’ edildiğinden kullanmaya devam eder. Burada sözleşmenin devamı iradesi alıcıda vardır.  Ancak tüketici aracının onarımını yetkili serviste yaptırmış fakat onarım başarısız  olmuşsa yani arıza giderilememişse ya da yeni aracı da ayplı çıkmışsa diğer seçimlik haklarını kullanabilecektir. Çünkü alıcı araç sahibi,elindeki sözleşmeyi sona erdirme gibi bir hakkı kullanmayıp  arıza halinde sözleşmeyi ayak tutmak yani aracını kullanmaya devam etmeyi istemektedir. Bu durumda satıcı araç sahibinin bu aynen ifa talebini yerine getirmezse 6098 sayılı yasanın 125. Maddesince sözleşmeden dönerek ödediği bedelin iadesini talep edebilecektir. Onarıma rağmen araçtaki arızanın tekrar etmesi sıklıkla rasladığımız bir durumdur. Bunda ehil yetkili servis elemanının olmayışı, arızanın doğru tespit edilmemesi ya da arızanın tamirinin mümkün olmaması etken olabilir.
 4. Tüketici Onarıma rağmen araçtaki arızanın tekrar etmesi halinde bu durumda araç sahibi
  -sözleşmeden dönerek ödediği bedeli ve yaptığı masrafları
  -arıza nedeniyle bedel indirimini talep edebilir. ,
 5. Örneğin aracındaki basit bir çizik dolayısıyla araç değişimi ya da bedel iadesini isteyemeyen alıcı tamir hakkına başvurmuş fakat aracı onarılamamışsa artık alıcı yenilik doğuran bir irade beyanıyla noterden ihtarname ile ‘araç için ödediği bedelin iadesini’ talep edebilecektir. Onarıma rağmen araçtaki arızanın tekrar etmesinin yasal sonucu budur.
 6. Çünkü Satıcı kendine tanınan onarım şansını iyi değerlendirememiş alıcının para iadesinden başka çaresi kalmamıştır. Bu durumda iyiniyetli araç sahibi kötüniyetli satıcıya karşı korunacaktır. Artık satıcı tamir seçeneğini teklif edemeyecektir. Yeri gelmişken söylemek gerekirse; bu işlemlerde hukuki prosedürün işletilmesi gerekecektir. Bunun için bir avukatla yol almanızı tavsiye ederim, aksi halde haklı iken haksız olmanız tehlikesi vardır.

  AV. TEVRAT DURAN, İstanbul

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

2 thoughts on “Onarıma rağmen araçtaki arızanın tekrar etmesi

 • 24 Ocak 2017 at 23:29
  Permalink

  Merhaba, Dava açmak için aynı arızanın iki defa olması yeterlimidir. Yoksa üç defa gibi bir durum sözkonusumudur.Teşekkürler.

  Reply
  • 25 Ocak 2017 at 16:41
   Permalink

   Kanunda arızanın tekrar etmesinden bahsedildiğine göre 3. arızaya gerek yoktur.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir