Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırma Mağdurları hakkında duyuru

Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırma Mağdurları hakkında duyuru

  1. İstanbul Başakşehir’de bulunan Olimpiyat stadı yanında büyüklüğü 200 ila 300 metrekare arasında değişen 1000’in üzerinde arsa bulunmaktadır.  Başakşehir Belediyesi bu arsalar için spor tesisi yapacağım diyerek ‘kamulaştırma kararı’ almış bulunmaktadır.
  2. Başakşehir Belediyesi arsaların metrekaresine 300 TL civarında oldukça  düşük bedeller teklif etmiş, kabul etmeyenlere  karşı bedelin tepiti ile tapunun kendi adına tecili için 2942 sayılı yasanın 10. maddesine göre davalar açmış bulunmaktadır.
  3. Arsalara biçilen değer rayiç değerin oldukça altında bu nedenle de küçük birikimlerle arsa satın alan malikler tarafından kabulü mümkün olmayan bir bedel. Çünkü arsanın yakındaki TEMA İstanbul, Ağaaoğlu, Teknikyapı Metropark gibi projelerdeki evlerin metrekaresi 5 bin TL’ civarında iken arsanın 300 TL den değer teklif edilmesi arsa sahiplerini rahatsız edici.
  4. Mülkiyet hakkı hukukumuzda temel metin olarak Anayasanın 35. maddesiye teminat altına alınmış olup Anayasanın 46. maddesine göre ancak ‘… gerçek karşılıkları peşin ödenmek şartıyla’ kamulaştırma yapılabilir.
  5. Gelinen bu aşamada Arsa sahiplerinin önünde bir fırsat var. Şu anda belediyenin teklifini kabul etmeyen arsa sahiplerine 2942 sayılı yasanın 10. maddesine göre bedel tespiti ve tecili davaları açıldı. Bu davada davalı olduğunuz için endişe etmenize gerek yoktur. Teknik olarak açılmış bir davadır ve davalı sıfatı sizin için hak kaybı anlamına gelmeyecektir.
  6. Bu davada arsa sahipleri avukatına vekalet verip arsalarının gerçek değerini alma hakkına sahiptir. Yani olimpiyat stadı yanında bulunan arsaların sahipleri belediyenin ya da fırsatçı emlakçıların verdiği düşük bedelleri kabul etmek zorunda değildir. Bunun için Küçükçekmece Asliye Hukuk Mahkemesi’nden size gelen dava dilekçesine karşı 10 gün içinde tercihen avukatla birlikte itiraz etmek yasal hakkınızdır.
  7. Dava dilekçesi henüz gelmemişse e-devlet sistemi üzerinden TC kimlik numaranız ve e devlet şifrenizle ( şifre almadı iseniz en yakın PTT’den kimliğinizi gösterip alabilirsiniz) size açılmış davanın dosya numarasını ve mahkemesini öğrenebilirsiniz. Sonra da işin uzmanı bir avukatla yola çıkabilirsiniz. Şunu açık bir şekilde paylaşmak isterim ki , bu davalarda avukat tutmak mecburi değil fakat arsanızın gerçek değerini almanız için emsal arsaların tespiti, cevap,bilirkişi raporuna itiraz  vs gibi süreçlerde ancak bir avukat size hukuki anlamda yardımcı olabilecektir bunu unutmayınız.
  8. Dava dilekçesi tebliğ edilen arsa sahibi, tebliğden sonraki  otuz gün içinde, kamulaştırma işlemine karşı idari yargıda iptal davası da açma hakkına sahiptir. İleride arsaların büyük sermaye sahiplerine peşkeş çekilmesini istemiyorsanız bu yola başvuru yapınız. Yine arsanın spor tesisi dışında amaçla kullanılmasını istemiyorsanız iptal davası açmanızı tavsiye ederim. Bu süre dava dilekçesinin size tebliğinden itibaren 30 gün olup Yürütmeyi durdurma kararı talep etmelisiniz.
  9. Bu yerlerle ilgili mağduriyetlerin giderilmesi için kendisinin de aynı yerde arsası bulunan Sayın ‘Ertekin AKSU’ başkanlığında bir dernek de kurulmuştur. ‘Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırma Mağdurları Derneği’ Bu derneğe de üye olarak süreci doğru yönetebilirsiniz. Yine BİMER, CİMER ‘e başvuru yapabilirsiniz.

Yılların birikimi ile satın aldığınız arsanızın gerçek değerinin size ödenmesi için hukuki süreçlerde aktif olarak yer almanız sizin yararınızadır. Unutmayın kimse size hakkınızı vermez, sizin de çaba sarfetmeniz gerekir. Komşuda pişer bize de düşer mantığıyla hareket etmemek, davaya katılmamak size bir şey kazandırmaz. Her dava taraflarını etkiler.  Emek verenle emek vermeyen bir olur mu ?

Avukat Tevrat DURAN
Burayı tıklayarak bizi arayabilirsiniz
Bizi arayın
+905532548134

Adres           :Atatürk Mah. Güner Sok.No:1 Metropark Towers B1 Blok Kat:36 D:295  PK 34307 –  Küçükçekmece/İSTANBUL

Tel                 : 0 212–553 37 93

GSM              : 0533 631 16 42 

'Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırma Mağdurları hakkında duyuru'
‘Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırma Mağdurları hakkında duyuru’

Web               : http://www.tevratduran.com

Google map : https://goo.gl/maps/zp1FsuXNUA42
Burayı tıklayarak bizi arayabilirsiniz
Bizi arayın
+905532548134

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir