Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırması hakkında duyuru

Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırması hakkında duyuru

 1. İstanbul Başakşehir’de bulunan Olimpiyat stadı yanında büyüklüğü 200 ila 300 metrekare arasında değişen özel mülkteki 1700 arsa bulunmaktadır.  Bu arsalar için kamulaştırma kararı alınmış, yapılan protokol ile Başakşehir Belediyesi yetkilendirilmiştir. Bu nedenle mal sahiplerinin muhatabı ilgili belediyedir.
 2. Başakşehir Belediyesi, arsaların metrekaresine 300 TL civarında değer takdir etmiş, bu kabul edilmediği için bedel tepiti ile tapunun iptali ile tecili için 2942 sayılı yasanın 10. maddesine göre davalar açmış bulunmaktadır. Tapu hanesinde maliklerin güncel adresleri bulunmadığından ve yine birçok arsa malikinin vefat etmiş olması, mirasçılarının da haberdar olmaması nedeniyle mahkemeler gazete ilanı yoluyla tebligatları yapmakta, malikleri veya mirasçılarını duruşma günden haberdar etmeye çalışmaktadır. Bu nedenle davanızın takip edilmesi gerekir.
 3. Belediye tarafından Arsalara biçilen değer, piyasa karşılığının- rayicinin oldukça altında kalmaktadır Çünkü arsanın yakındaki TEMA İstanbul, Ağaaoğlu, Teknikyapı Metropark gibi projelerdeki evlerin fiyatlarının yüksekliği ve özellikle de arsaların metrekaresinin yüksek olmasına karşın arsanın metrekaresine 300 TL den değer teklif edilmesi makul değildir. Esasen mahkemeye arsların yakınında yer alan, benzer büyüklükteki arsaların yakın tarihteki alm satım değerlerini emsal olarak bildirmek gerekir. Sonuçta her dosyadaki delil durumu farklı olacağından farklı değerler belirlenmesi gündeme gelecektir.
 4. Mülkiyet hakkı hukukumuzda temel metin olarak Anayasanın 35. maddesiye teminat altına alınmış olup Anayasanın 46. maddesine göre ancak ‘… gerçek karşılıkları peşin ödenmek şartıyla’ kamulaştırma yapılabilir.
 5. Gelinen bu aşamada Arsa sahiplerinin önünde bir fırsat var. Şu anda belediyenin teklifini kabul etmeyen arsa sahiplerine 2942 sayılı yasanın 10. maddesine göre bedel tespiti ve tecili davaları açıldı. Bu davada malik olarak davalı olduğunuz için endişe etmenize gerek yoktur. Teknik olarak açılmış bir davadır ve davalı sıfatı sizin için hak kaybı anlamına gelmeyecektir.
 6. Bu davada arsa sahipleri avukatına vekalet verip arsalarının gerçek değerini alma hakkına sahiptir. Yani olimpiyat stadı yanında bulunan arsaların sahipleri belediyenin ya da fırsatçı emlakçıların verdiği düşük bedelleri kabul etmek zorunda değildir. Bunun için Küçükçekmece Asliye Hukuk Mahkemesi’nden size gelen dava dilekçesine karşı süresinde tercihen avukatınızla birlikte itiraz etmek yasal hakkınızdır.
 7. Dava dilekçesi henüz gelmemişse e-devlet sistemi üzerinden TC kimlik numaranız ve e devlet şifrenizle ( şifre almadı iseniz en yakın PTT’den kimliğinizi gösterip alabilirsiniz) size açılmış davanın dosya numarasını ve mahkemesini öğrenebilirsiniz. Sonra da işin uzmanı bir avukatla anlaşabilirsiniz. Şunu ifade edelim ki, bu davalarda avukat tutmak mecburi değil fakat arsanızın gerçek değerini almanız için avukata vekalet vermeniz lehinize olacaktır. Emsal alım satımların tespiti ve mahkemeye delil olarak sunulması, cevap dilekçesi verilmesi, bilirkişi raporuna itiraz edilmesi gibi aşamalarda ancak bir avukat size hukuki anlamda yardımcı olabilecektir.
 8. Dava dilekçesi tebliğ edilen arsa sahibi, tebliğden sonraki  otuz gün içinde, kamulaştırma işlemine karşı idari yargıda iptal davası açma hakkına sahiptir. Bu süre dava dilekçesinin size tebliğinden itibaren 30 gün olup iptal talebinizin yanısıra yürütmeyi durdurma kararı da talep etmelisiniz.
 9. Bu yerlerle ilgili mağduriyetlerin giderilmesi için kendisinin de aynı yerde arsası bulunan Sayın ‘Ertekin AKSU’ başkanlığında bir dernek de kurulmuştur. ‘Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırma Mağdurları Derneği’ Bu derneğe de üye olarak süreci doğru yönetebilirsiniz.
 10. Yılların birikimi ile satın aldığınız arsanızın gerçek değerinin size ödenmesi için hukuki süreçlerde aktif olarak yer almanız sizin yararınızadır. Unutmayın kimse size hakkınızı vermez, sizin de çaba sarfetmeniz gerekir. Komşuda pişer bize de düşer mantığıyla davalara katılmamak size bir şey kazandırmaz. Aksine kayıplar yaşayabilirsiniz. Emsal alım satımların mahkeme dosyasına sunulup, akit tablosu ile emlak vergisi değerlerinin sunulması ile arsanızın gerçek değerine yakın bir bedel alabilirsiniz.

Avukat Tevrat DURAN
Burayı tıklayarak bizi arayabilirsiniz
Bizi arayın
+905532548134

Adres           :Atatürk Mah. Güner Sok.No:1 Metropark Towers B1 Blok Kat:36 D:295  PK 34307 –  Küçükçekmece/İSTANBUL

GSM              : 0533 631 16 42 

'Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırma Mağdurları hakkında duyuru'
‘Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırma Mağdurları hakkında duyuru’

Web               : http://www.tevratduran.com

Google map : https://goo.gl/maps/zp1FsuXNUA42
Burayı tıklayarak bizi arayabilirsiniz
Bizi arayın

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

6 thoughts on “Olimpiyat Stadı Çevresi Kamulaştırması hakkında duyuru

 • 2 Mayıs 2018 at 12:03
  Permalink

  İyi günler acaba davanın son durumu nedir bizimde 250 metrekare yerimiz varda

  Reply
  • 4 Mayıs 2018 at 14:25
   Permalink

   Dosyada bilirkişi incelemeleri yapılmaktadır. Her dosyanın safahatı ise farklıdır. Eş zamanlı dosyalar yürümediğini bilmenizde yarar var. Aynı şekilde emsal satışların dosyaya bildirilmesi dosya sahibi için hayati değerdedir. Fakat bilirkişilerin hazırladığı raporlar tatmin edici olmadığını istinaf ve temyiz aşamalarında bu itirazların önemli olacağını söylemek isterim.

   Reply
 • 5 Mayıs 2018 at 19:50
  Permalink

  İlginiz işin çok tesekkür ederim iyi çalısmalar

  Reply
 • 8 Mayıs 2018 at 17:56
  Permalink

  İlginiz için çok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  Reply
 • 29 Eylül 2019 at 13:21
  Permalink

  Başakşehir Atatürk Olimpiyat stadı cevresindeki arsaların son durumu nedir? Teşekkürler.

  Reply
  • 30 Eylül 2019 at 11:50
   Permalink

   Hukuken kamulaştırma süreci durduruldu, belediye artık ödeme yapmamakta davalar takip edilmemektedir. Kamulaştırma öncesinde ne durumda ise arsalar aynı hale geri gelmiştir. Sadece beklentiler oluşturulduğu için olumsuz ekonomik kayıplar vardır.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir