Topraktan daire satın alma /Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesiyle daire alma

gayrimenkul avukat
Av.Tevrat DURAN

Uygulamada tüketiciler “topraktan satış” adı verilen yani ortada bina yokken müteahhitten daire ya da işyerini uygun fiyatla satın alma pek çok anlaşmazlığı beraberinde getirmektedir. Konut ya da işyerini maliyet fiyatına ya da daha ucuza alayım derken tüketici zarar edebilmektedir. Bu nedenle hukuken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta vardır. Öncelikle topraktan daire alırken mutlaka ve mutlaka noterden müteahhitle “taşınmaz satış vaadi sözleşmesi” imzalayınız. Müteahhitle “adi bir kağıt” üzerinde yapacağınız sözleşme size daire tapusunu alma hakkı vermez; sadece verdiğiniz parayı geri alma hakkı verir. Noter masrafından kaçınmayınız. Noterden sözleşme yapmanız dahi size tapu alma hakkını garanti etmeyecektir. Müteahhitler genellikle arsa sahibi ile kat karşılığı inşaat sözleşmesi ile bina inşaat etmektedir. Müteahhittin toprak sahibi ile sözleşmesi uyarınca binayı inşa edip teslimi gerekir. Bu halde müteahhitten satın aldığınız dairenin sahibi olabilirsiniz. Müteahhitten daire satın almanızın diğer riski aynı daireyi 2,3 farklı kişiye satmış olabileceği ihtimalidir.      

Vaad alacaklısı/alıcı; siz oluyorsunuz.

Vaad borçlusu/satıcı; müteahhit ya da yüklenici oluyor.

Buna göre; Noterde akdedilen Taşınmaz satış vaadi sözleşmesinde, sözleşmenin herhangi bir sebeple aynen ifa edilememesi sonucu, vaat alacaklısının yani alıcının zarara uğrayacağı açıktır. Borçlar Kanunu’nun 96. maddesi <alacaklı hakkını kısmen veya tamamen istifa edemediği takdirde, borçlu kendisine bir kusur isnat edilemeyeceğini ispat etmedikçe, bundan mütevellit zararı tazmine mecburdur’ hükmünü içerir. Buna göre vaat borçlusunun yani müteahhitin vaat alacaklısının zararını tazmin etmesi gerekir. Vaat borçlusunun sorumlu olmasının nedeni sözleşmeyle yükümlendiği taahhüdünü ihlal etmesidir. Borçlunun taahhüdü, genellikle bir akde dayanır. Buna <akdi tazminat>, sorumluluğuna da <akdi sorumluluk> denir. Satış vaadi sözleşmelerinde borçlunun edimini yerine getirmemesinden ötürü vaat alacaklısının karşılaması gereken zarar daima müspet zarardır. Çünkü, borç ifa edilmiş olsaydı; alacaklının mal varlığına hem borcun konusunu teşkil eden şey (satış vaadine konu teşkil eden eşyanın mülkiyeti) fiilen girmiş, hem de satış vaadi alacaklısı bundan başka bitmiş daire, işyerini kiraya verme vs. gibi  kazançlar elde etmiş olacaktı.

Sözleşme gereğince müteahhit, daire sahibine daireyi yapıp teslim etmemişse müteahhitin  B.K.nun 96. maddesi uyarınca ödemesi gereken tazminat sözleşmeye konu taşınmazın dava tarihindeki rayiç değerinin bilirkişiler marifetiyle saptanıp bu değer olarak belirlenecektir. Yani alıcı, verdiği parayı değil dairenin bitmiş halindeki rayiç değerini alabileceksiniz.

Son olarak tekrar etmek gerekir ki; müteahhitten topraktan daire alırken aranızda basit A 4 kağıdına yapacağınız sözleşme size hak bahşetmeyecek ve sizi mağdur edebilecektir. Topraktan daire alırken mutlaka ve mutlaka noterden taşınmaz satış vaadi sözleşmesini yapıp bir de tapuya şerh ettiriniz. Buna rağmen daireniz zamanında bitirilip size teslim edilmemişse müteahhite tazminat davası açabileceksiniz.   30.10.2013

Av.Tevrat DURAN

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

128 thoughts on “Topraktan daire satın alma /Taşınmaz Satış Vaadi Sözleşmesiyle daire alma

 • 6 Aralık 2013 at 22:01
  Permalink

  Merhaba Tevrat Bey,
  inşaatfirması ile aramızda sözleşme yaptık sözleşme sayfalarında şirketin kaşesi ve kaşe üzerine,imza sirküleri olan şirket yöneticilerinden 2 kişinin ıslak imzası var. Ayrıca dairenin kalanı banka kredisi üzerinde yapılacak .. bu durumda noter onayına ihtiyaç varmıdır.. ilerde olası ne gibi sorun yaşarım.. Teşekkürler

  Reply
  • 7 Aralık 2013 at 12:57
   Permalink

   Taşınmaz satışları tapu ya da satış vaadi sözleşmesi noterden yapılmalıdır. inşaat firmaları kendilerine ait olmayan arsa üzerinde kat karşılğı ya da hasılat paylaşımlı sözleşme ile inşaat yapmakta oldukları durumlarda arsa sahiplerinden olan kişisel haklarını sizlere temlik etmektedir. Bu gibi durumda inşaat sahipleri inşaatı tamamalayıp teslim etmeleri halinde sıkıntı yok, aksi takdirde sadece ödediğiniz parayı inşaat şirketinden geri alabilir tapuyu alamazsınız.

   Reply
  • 1 Şubat 2017 at 03:28
   Permalink

   Merhaba tevrat bey,
   Ben temelden ev aldim bir miktar peşin para verdim lakin mutahit iflas ettiğini söylüyor paramı vermiyo ev ortada yok ne yapmaliyim noterdende sözleşme kagidimiz yok kendi islak imzalı sözleşme kagidimiz var verilen miktarda yazıyor tesekkurler

   Reply
   • 1 Şubat 2017 at 22:38
    Permalink

    Sözleşmeniz noterde yapılmadığından geçersiz haklarınızı garanti altına almadığınızdan da alacağınız çöpe gitmiş oldu, çünkü parayı verdiğiniz kişinin malvarlığı yok. Tüm bu ihtimalleri öngörüp size hukuki himaye sağlamayı bir avukattan alacağınız destek ile alabilirdiniz.

    Reply
 • 29 Mart 2014 at 18:54
  Permalink

  Tevrat Bey merhabalar ,
  Öncelikle bu faydalı siteyi oluşturduğunuz için sizlere teşekkür etmek isterim.
  Yardımınıza ihtiyaç duyduğum ve ön bilgi almak istediğim konu ise topraktan bir eve girdim bu yapı Emlak konut güvencesinde ve bir inşaat firması ile ortak gerçekleştirilen bir proje. Bu projeye gerekli krediyi ve ön peşinatı ödedikten sonra bir öne sözleşme imzaladık ancak noter onaylı değil, ön sözleşme işlemlerin yapılabilmesi içinde noter vekalet namesini ilgili firmaya ilettik, sonrasında bize satış esnasında satıcının ifade ettiği bazı ortak kullanım alanlarının olmayacağı öğrenmemiz gerekçesi ile noterden bir ihtarname çektirerek bu ayıplı satışın giderilmesini istedik. Şuan geldiğimiz noktada en son biz firmadan bilgi alamayıp sözleşme sürecinin durumunu sormaya gittiğimizde firma bizimle sözleşme yapılmasın diye not aldığını ve hukuk takibinde olduğunu iletti 1.5 sene sonra biz gitmesek bilemeyecektik. Bu kapsamda ne yapmam gerektiğinden emin değilim nasıl ilerlemem gerektiğini bilmiyorum. Bu konuda yorumlarınızı alabilirsem ve yol gösterirseniz sevinirim.

  Reply
  • 29 Mart 2014 at 19:04
   Permalink

   Adi yazılı sözleşmesine göre bütün edimlerinizi yerine getirmiş iseniz daire teslim edilmesi ve tapusunun adınıza düzenlenmesi gerekir.
   Söz verilen Sosyal alanların olmaması halinde teslim alıp derhal ihtarname ile bedelin indirilmesini vs isteyebilirsiniz.

   Reply
 • 29 Nisan 2014 at 12:39
  Permalink

  Elimizde bir gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi bulunmaktadır. Ancak noterlikçe yapılmadığından şekil şartından yoksun bir sözleşmedir. Bİz de bu sözleşmeye ilişkin olarak peşinat olarak makbuz karşılığı bir miktar ödeme yapmış bulunmaktayız. geri kalan bakiye ise tapunun teslimi halinde gerçekleşecek idi.fakat muteahhit bize tapu vermiyor.elinizden geleni ardınıza koymayın diyor bunun hukuki sonuçları nasıl sonuçlanır.yardmcı olursanız çok memnun olurum…

  Reply
  • 29 Nisan 2014 at 15:07
   Permalink

   Hukuksal işlem öncesinde avukat yardımı almanın önemi daha da anlaşılıyor. Maalesef tapuyu almanız mümkün görünmüyor. Ancak makbuzda yazılı ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz.

   Reply
 • 6 Mayıs 2014 at 11:11
  Permalink

  Merhaba,topraktan ev almayı düşünüyoruz.firma ile sözleşme imzalayacağız paranın bir kısmını peşin verceğiz kalanını firma anlaşmalı olduğu bankadan düşük faizli kredi kullandırarak alacak.Banka aracılığıyla ödediğimiz para garantide olur mu?ne gibi sorunlar yaşayabiliriz.

  Reply
  • 7 Mayıs 2014 at 12:52
   Permalink

   Paranızı geri alma hakkınız doğar. Fakat, yüklenicinin batması halinde paranızı da kaptırma ihtimali var; bu ihtimali yabana atmayın.

   Reply
 • 3 Ağustos 2014 at 22:13
  Permalink

  tevrat bey merhaba ben 2008 yılında mutehitten 3 adet daireyi topraktan satın aldım noterden satış vaadi sözleşmeside yaptım mutahitin toprak sahibinden satış yapma yetkisi olan sözleşmede eklendi bizim sözleşmeye ama sonra mutahit binanın kaba inşahatini bitirdi bütün katları yaptı ama çatısını ve geriye kalan sıva fayans kapı pencere v.s.hiçbir ince işçilik dediğimiz kısımları bitirmeden kaçtı .kat ittifakı kurulunca benim dairenin tapuları toprak sahibinin adına çıkmış oldu şimdi ben hukuken toprak sahibine dava açsam tapularmı alabilirmiyim yada ne yapmalıyım toprak sahibi mutahit beni madur edip kaçtı binamı bitirmedi deyip tapularımı vermiyo lütfen yardımcı olun ..

  Reply
  • 4 Ağustos 2014 at 10:17
   Permalink

   Freağa icbar davası açmalısınız, binanın tamamlama oranı, imara uygun yapılıp yapılmadığı vs. gözönüne alınarak davanız neticelenir.

   Reply
   • 4 Ağustos 2014 at 21:43
    Permalink

    tevrat bey bina imara uygun ama çatısı hiç yok duvarlar ise sadece 2 katta örülmüş bina tamamen kaba inşaat buna göre yüzde kaç yapılmış oluyo kanunen bilemiyorum sizce kazanma şansım varmı yada yüzde kaç kazanma şansım var…bukadar çabuk cevap verdiğiniz ayrıca teşekkür ederim.

    Reply
 • 25 Aralık 2014 at 18:45
  Permalink

  merhaba tevrat bey ben 2013 temmuz ayinda topraktan ev almak icin muthaitle noter huzurunda sozlesmemizi yaptik fakat sozlesmede evi 4+1 diye anlastik fakat ev suan 2+1 yapili

  Reply
 • 13 Ocak 2015 at 05:33
  Permalink

  1993 Yılında Projesi üzerinden Noter satış sözleşmesiyle Daireleri satın aldık , inşaatına başlandı, Bizim binamızın yer sahibine ait olan zemin kattaki iş yerleri tamamlandı. İşyeri olarak Ruhsat izinleri alındı. İşyeri olarak da faaliyetine 1994 yılında başladı. Diğer kalan kısımları müteahhitle yer sahibinin anlaşması sonucu, toprak sahibi tarafından bizlerin bilgisi dışında müteahhitin, azledilmesi, sözleşmesinin fes edilmesi sonucu , kaba inşaatları yani betonları atılmış geri kalan kısımları yapılmadan bırakıldı.(İnşaatın bitim tarihi 31.12.1994 olmasına karşılık yer sahibi müteahhiti altı ay önceden 30.06.1994 yılında azletmiştir. fesihnamenin içeriğini bilmiyoruz.) Bizler müteahhite neden yapmıyorsun, paramızı aldın, satış sözleşmemiz var ne olacak dediğimiz de bize yer sahibinin kendisini azlettiğini sözleşmesinin de fes edildiğini kendisinin inşaata girmesinin artık yasal olmadığını, yoksa inşaatı tamamlayabileceğini bu yüzden bundan sonra işimizi yer sahibiyle halledeceğimizi söyleyip Şehiri terketmiştir. Sonrasında bizler 7 mağdur kişi olarak yer sahibine gittiğimizde de müteahhit iflas etmiş olduğunu duyduğunu bu yüzden müteahhitle anlaşıp karşılıklı fes ettiğini söyledi. Yer sahibinin sayesinde mağdur edilmiş olduk. Bizler araştırdık müteahhiti mahkemeye verdiğimizde uzun bir zaman inşaata çivi bile çakılamayacağını inşaatın mühürleneceğini öğrendik. Zaten elimizde avucumuzda ne varsa ev sahibi olmak için müteahhite verdik zor geçiniyorduk çoğumuz kiradaydık. Sonra borçlarımızı ödeyip durumlarımız düzelince bu inşaatı tamamlarız düşüncesiyle 6 yıl bekledik .Bu arada yer sahibi vefat etti mirasçılarıyla muhatap olmaya başladık. Sonra 7 daire sahibi olan bizler ve 1 dairenin de yer sahibinin olmasından dolayı 8 daire yi herkes den eşit olarak para toplayıp inşaatı tamamlama kararı aldık ve aramızdan inşaattan anlayan 2 dairesi olan birinin önderliğin de inşaatımızı tamamladık. Sonuç olarak da, Binamıza elektrik, su telefon, telefon gibi hizmetler yasal olarak verilmiştir . Emlak vergimizi dahi yatırmaktayız. Bu arada bazı daireler noter satış sözleşmesiyle el değiştirdi. Daha sonra daire sahipleri olarak bizler yer sahibinin mirasçılarından tapumuzu almak için girişimde bulunduk, fakat anlaşamadık, mahkemelik olduk. 9 yıldır mahkememiz devam etmektedir. Sonuç olarak mahkeme binanın ruhsatını almamız şartıyla tapularımızın verilmesi kararını verdi. Bu durum karşısında binadaki eksikliklerimizi tamamlayıp , Gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık fakat yeni Deprem yönetmeliğine takıldık deprem testi yaptırmamızı bugünkü deprem yönetmeliği şartlarını sağlatmamız için güçlendirme yaptırmamız istenmektedir. Bitişik binalarında aynı proje aynı müteahhit ,aynı mimar ve mühendisler tarafından aynı tarih de yapılmalarını bile emsal teşkil ettirip ruhsatını alamamış durumdayız. Binamızın ruhsatı olmadığı için kentsel dönüşüm ve güçlendirme kredilerinden de faydalanma imkanımız yoktur bunu kaldıracak gücümüzde yoktur. Yer sahibi binanın yapımında hiçbir maddi katkısı olmadan bizim sırtımızdan 22 yıldır 2 işyerinden kira elde etmektedir 15 yıldır da dairesinden gelir elde etmektedir haksız kazanç sağlamaktadır. Hesaplarımıza göre elde ettikleri kira kazançları bugünün hesabından 900 bin tl nin üzerindedir. Bu durumda nasıl bir yol takip edebiliriz. Hangi davayı açmamız gerekir. Sonuçları neler olabilir. Kısacası hakkımıza nasıl sahip çıkarız.

  Reply
 • 14 Ocak 2015 at 04:01
  Permalink

  Merhabalar Tevrat bey soruma cevap verirsenin inanın çok makbule geçecekdir. 7 kişi sizin göstereceginiz yönde hareket edecegiz.lütfen bize yardımcı olunuz. şimdiden teşekkürler.

  Reply
 • 16 Mart 2015 at 10:05
  Permalink

  Merhaba Tevrat Bey,
  ben noter onaysız sözleşme ile daire satın aldım.23,000 TL peşinat verdim 12/05/2014 tarihinde.
  Daireyi 10 gün sonra teslim alacaktım.bana daireyi satan müteahhittin ortağı daireyi satmaktan vazgeçti.Tüm resmi evraklar tapular daireyi satmaktan vazgeçen ortağının üzerine.Bana satan müteahhit satıcı gibi görünüyor resmi bişey yok.Ben daireyi kendim oturacağım için kendi zevkime göre masraflarını ben karşılamak suretiyle yaptırdım.Fakat şimdi sorun çıktı.bana daireyi satan müteahhit hem sözleşme hemde söz verdiği için bana başka yerde aynı metrekare büyüklükte ve bitene kadar kira masraflarını karşılayım diyor.Veya 23,000 TL yerine zararını karşılayacak miktarı geri vereyim diyor.50,000 TL istesem geri veriyor.Mahkemeye başvursam dairemi alabilir miyim yoksa müteahhitin bana teklif ettiği şartları mı kabul ediyim.Lütfen bana bir yol gösterin.Müteahhit tanıdığım biri benim mahdur olmamı istemiyor.Satış kariyerini düşünüyor.Benim istediğim şartları kabul ediyor.o daireyi bırakmam şartı ile.

  Reply
  • 16 Mart 2015 at 11:35
   Permalink

   Anlaşmayı ön plana alınız. Hukuken dolandırıcılık şikayetinden başka seçenek görünmüyor.

   Reply
 • 28 Nisan 2015 at 23:42
  Permalink

  Merhaba tevrat bey, 2014 yılında topraktan daire aldım. Müteahhit ile aramızda sözleşme yaptık. Ev şuan bitti ve ben tapuyu üzerime almadan (2500 TL masrafı var çünkü) satmak istiyorum. Yeni bir sözleşme yapalım tapuyu direk sattığım şahıs alsın ben vergimi öderim diyorum. Ama müteahhit kabul etmiyor. Önce sen alacaksın tapuyu sonra satarsın diyor. Tşk.ederim

  Reply
 • 8 Mayıs 2015 at 14:07
  Permalink

  Tevrat bey 2012 yılında topraktan adi sözleşme ile bir daire satın aldım. Parasını peşin ödedim (banka transferi). müteahhit 2013 te daireyi teslim etti. Anahtarlarını verdi bende oturmaya başladım. Ancak tapumu vermedi. Tapuyu sorguladığımda 3. bi şahsa satış yapıldığını öğrendim. Müteahhit birinden borç para aldığını bu paraya karşılık benim dairemi teminat olarak verdiğini ve borcu bitince de dairemi teslim edeceğini söyledi. 3 yıldır borcu bitmek bilmedi bitecek gibide görünmüyor. Her görüşmemizde 3-5 ay sallıyor.
  1- dava açarak dapumu alma şansım varmı?
  2- paranızı alırsınız derseniz yasal faizli mi? yoksa sadece ödediğim çıplak ücretimi yoksa emsal daire tutarınımı alabilirim.
  ilginize teşekkür ederim. Bilgilendirmeniz doğrultusunda hukuksal işlem başlatmak istiyorum. iyi çalışmalar.

  Reply
  • 8 Mayıs 2015 at 14:38
   Permalink

   Tapunuzu almanız zor; ödediğiniz paranın munzam zarar kapsamında bugünkü değerini talep edebilirsiniz.

   Reply
   • 11 Mayıs 2015 at 10:50
    Permalink

    “Tapuda kayıtlı bir taşınmazın mülkiyetin devir borcu doğuran ve ancak yasanın öngördüğü biçim koşullarına uygun olarak yapılmadığından geçersiz bulunan sözleşmeye dayanılarak açılan bir cebri tescil davasının kural olarak kabul edilmeyeceğine; bununla beraber Kat Mülkiyeti Kanununa tabi olmak üzere yapımına başlanılan taşınmazdan bağımsız bölüm satımına ilişkin geçerli bir sözleşme olmadan tarafların bağımsız bölüm satımında anlaşarak alıcının tüm borçlarını eda etmesi ve satıcının da bağımsız bölümü teslim ederek alıcının onu malik gibi kullanmasına rağmen satıcının tapuda mülkiyetin devrine yanaşmaması hallerinde; olayın özelliğine göre hakimin M. K.nun 2. maddesini gözeterek açılan tescil davasını kabul edebileceğine ilk iki toplantıda üçte iki çoğunluk sağlanamadığından 30.9.1988 günlü üçüncü toplantıda salt çoğunlukla karar verildi.” (Yargıtay İçtihadı Birleştirme Genel Kurulu E. 1987/2 K. 1988/2 T. 30.9.1988) BU DURUM Bİ FAYDA SAĞLAMAZMI BİZE TEVRAT BEY

    Reply
    • 11 Mayıs 2015 at 13:57
     Permalink

     Somut olayın özelliğine göre durumun belirlenmesi gerekir. Bu karardan bilgim vardı, olayın niteliğine göre aynı taşınmazı başka birine tapudan satması halinde buna öncelik verilir ki yüklenici her zaman bunu yapabilir. Siz siz olun taşınmaz ile ilgili işlemleri tapu ya da noterden yapınız ki böyle bir istinai mahkeme kararları aramak zorunda kalmayın.

     Reply
     • 9 Ocak 2018 at 14:57
      Permalink

      Merhaba tevrat bey Yapılan adi sözleşme geregi ödedigimiz miktarı geri almak istiyoruz ama Mütahit üzerine kayıtlı hiçbirsey cıkmıyor ve 3 yıldır bekliyorum bir avk.destegi aldım ama ordan da birsey cıkmıyor Başka ne yapabilirim Bu kişiler resmen dolandırıcı ve esnaflık yapıyor ama kanunlar bunları masım bizi suclu yapıyor anlam ceremiyorum cevap verirseniz sevinirim.

     • 9 Ocak 2018 at 15:24
      Permalink

      Kanunlara uysaydınız başınıza bunlar gelmezdi, sürekli yazıyorum taşınmaz alım sayımı, vaadi noterden ya da tapudan gerçekleşmek zorunda diye. Burada kendi kusurunuzu yasaya, mahkemeye veya avukata fatura etmeniz doğru değil. Durumunuz üzücü, bununla ilgili yasal şartlarının değerlendirilip Savcılık boyutu düşünülebilir. Yüklenicinin üzerine kayıtlı mal varlığı olmayınca icra daireleri de çaresiz kalıyor.

 • 18 Mayıs 2015 at 02:04
  Permalink

  İyi günler dilerim
  ankara da bir koop üyesiyim, koop başkanı bodrumda kat karşılığı inşaat yapacağını söyledi. bizde güvenerek aramızda adi gayrimenkul satış sözleşmesi düzenledik 140.ooo tl olarak anlaştık ve 40.ooo tl sini ödedik, daha sonra öğrendik ki bizim sözleşme yaptığımız tarihte müteahhit in bodrumda arsa sahibi ile daha sonra kat karşılığı anlaşma yaptığıdır. aradan 1,5 yıl geçti bahsettiği dairenin bize satışını vermedi. Şimdi biz ne yapmalıyız Şu anda kat karşılığı yaptığı arsada arsa sahibinden tapu alacağı var? En doğru nasıl bir yol izlemeliyiz

  Reply
  • 18 Mayıs 2015 at 06:31
   Permalink

   Ödediğiniz paranın munzam zararıyla birlikte geri alınması için dava açabilirsiniz.

   Reply
 • 15 Temmuz 2015 at 07:31
  Permalink

  merhaba Tevrat bey 2011de eşim Maraş’da abim topraktan eve giriyor bizde girelim dedi eşimi abisinin yanına gönderdim basit bir sözleşme yapılmış 3 yıl da teslimi söylendi daha ortada birşey yok ben gittim durumumu izah ettim evi veremiyorsanız paramızıverin dedim tamam diyor ama gün vermiyor 80 binliranın yarısını ödedim banka makbuzlarım var ne yapmam lazım

  Reply
  • 16 Temmuz 2015 at 19:17
   Permalink

   Parayı kurtarmaya çalışın, maraşta bir avukat ile irtibat kurun.

   Reply
 • 6 Ağustos 2015 at 09:08
  Permalink

  merhabalar;
  haziran 2013 de büyük heves ve güven duyarak, Nisan 2013 tarihinde tamamlanmış 489 dairelik bir projeden, 166 m2 brüt daire satın aldım. Evimin brüt m2′ sine karşılık gelen net 143,35 m2 olmadığını tespit ettim. 24.07.2015 de firmaya şikayetimi bildirdim. 28.07.15 de tarafıma dairemin net ölçülerini belirten, duvardan duvara ölçü planını kaşeli ve imzalı mailime gönderdiler. Gönderdikleri planda da kataloglar, İnternet sitelerindeki ölçüler ve reklamlar ile beyan ettikleri net 143,35 m2 olması gereken dairemin net 128,99 m2 olduğunu teyit etmiş oldular. Bu planı dairemi alırken tarafımla paylaşmadılar. ayrıca dairemi alırken kredi kullandığım bankanın ekspertiz yaptırmadığını öğrendim. Bankanın neden ekspertiz yaptırmadığını bilmiyorum. Müşteri temsilcisi, sizler topraktan daire aldığınız kabul edilerek ekspertiz yapılmıyor dedi. Ancak şuanda şahıstan almış olursanız yapılacak dediler. Sizlerden öğrenmek istediğim, bu konu hakkında aradaki farkın iadesi ilgili dava açma hakkım söz konusu mudur? Şayet söz konusu ise; davayı kazanıp kazanamayacağım hakkındaki kişisel kanaatiniz nedir? öğrenebilir miyim?

  Reply
  • 10 Ağustos 2015 at 10:54
   Permalink

   Tespit davası açarak mevcut durumu somutlaştırmak ve ardından ihtarname çekmek sizin için en akıllıca yol olur. Elbette size vaad edilen dairenin neti 143,35’ken daha düşük teslim edilmişse aradaki farkı dava edebilirsiniz.

   Reply
 • 10 Ağustos 2015 at 03:39
  Permalink

  Merhaba Tevrat hocam bu adı sözleşme yaparak herkezi dolandir an mutait ve onun dairelerini satıveren dolandirici emlakci ya verilen kapora ve mutait e verilen para geri alınamıyor mu adi de olsa bu sözleşmenin hiçmi hükmü yok sonucda verilen tutar yazıyor ismi yazıyor imzası ve kasesi var.Bu resmen dolandiricilik sebepsiz milleti dolandir arak Zenginleşme degilmidir? Ne yapmamız lagzim psikolojik olarak çöktüm ailem dağıldı 🙁 bu iş yüzünden hiç mi bi çıkar yolu yok? ?

  Reply
  • 10 Ağustos 2015 at 10:59
   Permalink

   Bu soruyu daire almadan önce bir avukata giderek sorsaydınız keşke. Bizim millet, avukata danışma bedeli vermeyi aptallık sayıyor daha sonra böyle dolandırıcılar tarafından aptal yerine konuyor ve dolandırılıyor. Şimdi anladınız mı ?

   Reply
 • 9 Eylül 2015 at 11:23
  Permalink

  mutahitten daireye girdim noter sözleşmesi yok normal A4 kâğıdına inşaat başladı kargas bitti fakat mütahit 1 yılda ödeyeceğim parayı peşin istedi tapunu da veririm veririm dedi ben kabul ettim fakat gördümki arsa sahibi ipotek koydurmuş dairelere tapu mutahidin üzerine ipoteki borcumun tamamını verip tapuyu alırsam ilerde ne gibi sorunlar çıkar almassam mütahit başkasına satacağını söylüyor satarsa verdiğim parayı yasal faiziyle alabilirmiyim lütfen cevap yazarsanız çok mutlu oluırum tşk

  Reply
  • 10 Eylül 2015 at 16:23
   Permalink

   Kısa yol gösterici notlarla sizlere yardımcı oluyoruz. Sorunuza gelince;
   Buradan sorulara hukuki cevaplar vermiyoruz, hukuki danışmanlık hizmeti almanızda yarar var.

   Reply
   • 10 Eylül 2015 at 18:24
    Permalink

    Tevrat hocam bana mutait noter den ihtarname göndermiş 3 ay içinde paranın yatırcagi yazıyor ama ben buna bile inanamiyorum çünkü gelen ihtarname de bana satılmak için gösterilen dairenin ada pafta numaralari farklı ne yapmam gerek ?

    Reply
 • 20 Eylül 2015 at 16:51
  Permalink

  Merhabalar Tevrat bey ben müteahhit den toprakdan daire almayı düşünüyorum aramızda sözleşme yapsak aksilik olduğunda önceden ödediğim parayı alabilir miyim

  Reply
  • 21 Eylül 2015 at 16:28
   Permalink

   Sözleşmenin içeriğinin ne olduğu çok önemli. Uzman avukat desteği almadan ucuza daire alayım derken verdiğiniz para da gidebilir. Bu nedenle uzman avukat deteğini almanızı önermek isterim. Sağlam yüklenicilere diyecek bir şey yok fakat mahalle arası dedğimiz yükleniciden daire aldığınızda vazgeçmek istediğiniz takdirde paranızı geriye alamıyorsunuz. Bir de yüklenicinin adına tapu vs malvarlığı olmadığı için davayı kazansanız bile paranızı geri alamadığınız için mağdur olabiliyorsunuz. Yüklenicinin malvarlığı olsa bile üzerinde pekçok haciz, tedbir vs olabiliyor. Bunların nedeni maalesef ucuz etten yahni yapmak istenmesi, tamahkarlık. Siz siz olun işinizi hukuken sağlam kazığa bağlayın riskiniz projenin az ya da çok değer kazanması olsun. Bu site üzerinden pekçok kişi kararlar verdiğinden bu şekilde cevap vermek ihtiyacını duydum.

   Reply
 • 8 Kasım 2015 at 06:46
  Permalink

  sorulan sorulara cevap verdiğiniz ve halkı bilinçlendirdiğiniz için teşekkür ederim
  benim bir sorum olacak adi ön satış sözleşmesi ile daire devraldım. devralmadan kastım taşeron firmanın hak edişi olan daireyi bana devretti müteahhit- taşeron – ben üçlü imza ile adi sözleşmeyi yaptık, taşeron ile müteaahit arasında bir sorun çıktı denilerek benim devir aldığım dairenin tapusunu katirtifakları çıkmasına rağmen vermiyorlar bu konu hakkında sizden ayrıntılı bilgi almak istiyorum sizinle iletişime geçmek istiyorum sayğılarımla

  Reply
  • 9 Kasım 2015 at 09:16
   Permalink

   Rica ederim sizi aydınlatmak için çaba sarfediyorum ki haksızlıklar karşılığını bulabilsin, ülkemiz yaşanabilir bir yer haline gelsin.
   Sorunuzla ilgili olarak belgeleri gördükten sonra daha net ve sağlıklı yanıtlar verebilirim. Taşınmaz alım satım sözleşmesi tapu ya da noterden yapılmalı fakat alacağın temliki hükümleri de gözardı edilmemeli.

   Reply
 • 18 Kasım 2015 at 13:27
  Permalink

  Tevrat Bey merhaba;
  Ben proje daha hayata geçmemişken arsadan ev alacağım.Bir kısmını şimdi geri aklanını daire yapılıp,tapuyu aldığım zaman vereceğim.Daireyi alacağım mütahitle nasıl bir sözleşme yapmam gerekir mağdur olmayayım.Lütfen yardımcı olur musunuz?

  Reply
  • 18 Kasım 2015 at 14:26
   Permalink

   Taşınmaz satış vaadi sözleşmesini noterden yapmanızı tavsiye ederim. Sözleşme içeriğini sizin haklarınızı koruyacak şekilde oluşturmanız, sözleşmeye uyulmaması halinde yaptırımları detaylı yazmanız doğru olacaktır.

   Reply
 • 18 Kasım 2015 at 17:55
  Permalink

  Tevrat bey merhabalar okuduğum kadarıyla dolandırıldıgımı hıs ediyorum ben mutahıtle aramızda sözleşme yaptık 65 binlira peşin verdim fakat aramızda yaptığımız tarıh geçtı ne daire nede paramı alamadım ne yapmam gerekiyor lütfen bana yardımcı olun nereye bas vurmam gerekiyor paramı nekadar surede alabılırım

  Reply
  • 20 Kasım 2015 at 10:05
   Permalink

   Noterden avukatla ihtarname çekerek hukuki süreci başlatmanızı önermek isterim. yazıyı okuyunuz

   Reply
 • 25 Kasım 2015 at 21:36
  Permalink

  Merhaba. Ben projeden ev aldım oda ölçüleri projedeki ölçülerden farklı küçük yapılıyor ne yapmalıyım. Teşekkürler

  Reply
  • 26 Kasım 2015 at 13:15
   Permalink

   Bunun için delil tespit davası açabilisiniz. Burada keşif ve bilirkişi ile dairenizin neti brütü hakkında hesaplama yapılacaktır.

   Reply
 • 29 Kasım 2015 at 15:46
  Permalink

  Yaklaşık 4yil önce topraktan almış olduğumuz daire için su an mahkeme aşamasındadır müteahhit zamanında bitiremedi ve isterseniz mahkemeye verin beni dedi noterden onaylı sozlesmemizde var ve bizde tazminat davası açtık fakat 2 yıl geçti hala bir sonuç yok sizce normal bir süreçte mıyız su s da cevsplarsaniz çok sevinirim tesekkurler

  Reply
  • 1 Aralık 2015 at 11:38
   Permalink

   Süreç doğal işliyor

   Reply
 • 13 Aralık 2015 at 03:03
  Permalink

  Tevrat Bey Merhabalar,
  Oncelikle vereceğiniz cevabınız için teşekkür ederim.
  Bende 2013 yılında bir müteahhit ten 100 tl adı sözleşme ile insaatten ev aldım. 70 tl sini ödemistim. geri kalanini ev teslim tarihi olan 2014 başında, ev tesliminde odeyecek tim. Inşaat şu an % 45 civarında.
  Bina 8 daire bir dukkandan ibaret. 4 daire arsa sahibine, 4 daire bir dukkan müteahhite olacak sekilde, arsa sahibi ile 2010 yılında kkis yapmış. Bir yıl içerisinde bitirecegine dair sözleşme yapmış. Eğer inşaatı bir yılda tamamlayamazsa, yapılan imalatta hiç bir hak idda etmeden arsa sahibine devreder yazmışlar. Ayrıca inşaatı, teslim tarihi olan 2011 teslim edemez ise her ay için 3000 dolar ceza verir maddesi yazılmış. Arsa sahibinin alacağı daire toplam değeri 450bin tl iken bahsi geçen ceza şu an itibari ile 150 bin dolar. Faizleri ve Avukatlık giderleri hariç. Yani arsasını karşılığında alacağı dört dairenin yanında dört dairede ceza adı altında istemektedir.
  1. Hukuken böyle bir sözleşme olabilir mi?
  Inşaat firması iki yıldır maddi anlamda bitmiş ve inşaatı devam ettirememektedir. Arsa sahibi sözleşmeyi fes edececegim diyor.
  2. Müteahhit den daire alan dört kisi biz binayı yaptıralım istedik. Müteahhit ve arsa sahibi sıcak bakmıyor. Yasal olarak böyle hakkımız var mı?
  3. Müteahhit in haciz davası çok var. Ama iflasini vermiyor. Bu binayı yaptırmak için kayyum atanmasını isteyebilir miyiz?
  4. Arsa sahibi kkis fes etmeden önce veya sonra arsa sahibine sebepsiz Zenginleşme davası açabilir miyiz?
  5. Kendi aralarinda kkis sözleşmesini fes ederlerse, müteahhit ten para almamiz imkansız. Kendisi vermeyeceği gibi birsürü haciz davası var. Bize sıra gelmez. Bu oluşumu engel olmak için nasıl bir hukuki hakkımız var?

  Reply
 • 20 Aralık 2015 at 01:29
  Permalink

  Merhabalar. Bizde haziran 2015 te topraktan bir daire satin aldik ve bu tarihe kadar daire bedelinin %80 ini odedik. Alim esnasinda mutahit firma ile aramizda adi sozlesme yaptik. Fakat firmada olusan maddi sikintilar nedeniyle firma insaata bir turlu baslayamadi. Kalan %20 lik kismi kendimi garantiye almadan odemek istemiyorum. Firmanin elindeki tasinmazlardan birini yada birkacini ne sekilde ipotek ettirebilirim insaat bitene kadar.yani insaat sozlesmede yazan tarihte bitmezse firmanin tasinmazina nasil el koyabilecek bir sozlesme yapmam gerekir. Simdiden tesekkurler

  Reply
  • 20 Aralık 2015 at 21:26
   Permalink

   Sorunuz danışmanlık kapsamında ücretli olarak yanıtlanacaktır. Bunun için anasayfadan danışma kısmını okuyabilirsiniz. Yüklü bedeller ödeyerek taşınmaz alımına giriyorsanız danışma bedeli ödemelisiniz hatta bunu en başından yapsaydınız size katkımız daha çok olurdu. Bazen çok kar etmek için avukat danışma maliyetini çok görmeyiniz. Risk, katlanabileceğiniz kadar olmalı

   Reply
 • 4 Ocak 2016 at 21:00
  Permalink

  merhabalar oncelikle boyle bir site kurdugunuz icin cok tskler 23 12 2015 de ben topraktan bir ev aldim emlakci ve mutehait ile sozlesme yaptik paraninda yarisini odedim geri kalanida kat irtifaki tapusu alinca odeyecektim ev bitmek uzere suan fakat ben 3 tane banka ile gorustum kredi cikmadi bana, annem adina cekelim dedik annem de babanim muvafakatname gerekiyormus o da olmadi benim suan sigortam yeni oldugu icin cekemiyorum krediyi ancak haziran 2016 da cekebilirim benide mutehait te tehdit ediyor acil olarak ne yapmam lazim benim, elimden evi almamasi icin ne yapmam gerekir borc benim borcum odeyecegim ama ancak haziran ayinda kredi cekerek elimden evi almasindan korkuyorum , sozlesmede satici vazgecerse kapora miktarini kadar tazminat oder diyor acil olarak lutfen bana yol gosterin cok rica ediyorum yardimlariniz cok cok tskler simdiden 🙂

  Reply
  • 5 Ocak 2016 at 10:57
   Permalink

   Kredi çıkmıyorsa akrabalardan borçlanmak gerekir ki bu dönemde borç verecek kimse yok insan tefecilerin eline düşüyor bu yüzden. Hukuken ise sözleşme içeriğini incelemek gerekir. Bu gibi ihtimalleri hesaba katarak sözleşme yapmanın önemi anlaşıldı sanırım, avukatsız sözleşme yapmayın.

   Reply
 • 8 Ocak 2016 at 22:54
  Permalink

  Merhaba avukatbey bizde 6 sene önce topraktan bir daire aldik henüz bitmedi arsa sahibi mahkemeye Verdi mütahiti bizimde sözlesmemiz var sadece 10 daireden 7 dairenin ince isi kaldì yapamiyor sizce biz oturdugumuz dairenin tapusunu alabilirmiyiz.cünkü sözlesmede arsa sahibi dairelerin satisina izin verip imzalamis.cevaplarsaniz sevinirim.

  Reply
 • 13 Ocak 2016 at 23:23
  Permalink

  merhabalar.Kasım 2015 de bir adet daire karşılığında 200.000tl ye muteahhit ile anlaştım.50.000tl sini peşin ödedim.Müteahhit bana dairenin aralık 2017 de teslim edileceğini soyledi.aramızda yapılan sözleşme ise a4 kağıdı üzerinde sözleşme idi.Bu arada müteaahhit daha evin tapusunu bile almadı.bina da ise hiç bir ilerleme yok.bu sebeplerden ötürü sözleşme iptali istiyorum fakat sözleşme de iptal durumunda yuzde 15 kesinti ve 4 ay sonra 4 taksit yazıyor.bu sebeple burda da zarara uğruyorum.Ne önerirsiniz? İyi çalışmalar

  Reply
 • 18 Ocak 2016 at 20:13
  Permalink

  merhabalar
  ben mütaitten daire aldım fakat sadece ıslak imza ve kaşeli sözleşme var elimde mütait dairenin tapusunu başkasına vermiş elimizdeki sözleşme ile tapuyu iptal edemezmiyiz sözleşme tarihi tapudan önce
  yada paramızı almaya çalişsak daire bitiş fiyatı üzerindenmi alırız teşekürler

  Reply
  • 19 Ocak 2016 at 19:55
   Permalink

   Avukatsız iş yaparsanız olacağı bu işte. İşin başında hukuki destek almadığınız için şimdi size yanıt vermiyorum, kar edeceğim derken hesapsızca işin içine girerseniz olacağı bu.

   Reply
   • 24 Şubat 2016 at 03:35
    Permalink

    kimseye parasız cevap vermiyorsunuz mecburda degilsiniz o zaman bu sitede işiniz ne büronuzda çalışın

    Reply
    • 14 Nisan 2016 at 00:07
     Permalink

     O aklı kendinize saklayın ya da ofisime gelerek o aklınızı bizimle yüzyüze paylaşın. Kim ücretsiz emek veriyor bu devirde burası tekke mi ? Siz parsal menfaatiniz için soru soruyor parasız yanıt istiyorsunuz siz mi çok akıllısınız ya da bizim mi aptal olmamızı bekliyorsunuz şark kurnazlığı bunun adı. Haddinizi bilin, kimin nerede çalışacağını size mi soracağız. Bu siteden binlerce kişi yazılarımızı okuyup bilgi alarak hareket etti ve yarar gördü. Bir zahmet yazılarımı okusaydınız sorunuzun yanıtını bulabilirdiniz. Ama kolaycılık hastalığının tedavisi yok demek.

     Reply
 • 18 Şubat 2016 at 13:04
  Permalink

  Merhaba avukat bey
  bende 2011 kasım ayında inşaat firması ile şu an adını öğremdim ” adi ” sözleşme yaptım. sözleşmede teslim tarıhi olarak 2012 kasım ayı gözüküyor. firma yapı denetim ve arsa sahibinden kaynaklı sorunları nedeni ile teslim tarihine uymadı. şimdi ise yıl 2016 olmuş evinizi teslim edeceğiz ama yıl içersinde masraflarımız çok fazla oldu diye sözleşmede olmamısına rağmen bizden 13 bin tl ekstra ödeme istiyor. Ayrıca sözleşme harici yaptığı fazladan hiçbir şey yok. Yıl içersinde evninizin değeri arttı diyor. ve fazla dan istediği ödemeyi yapmazsak sözleşmeyi fesh etmekle tehtid ediyor. Bu arada ilk ödeme olarak 125000 tl olan ücretin 60000 tl sini peşin ödedik kalanı teslimde idi.ayrıca sözleşme fesih sebebleri mücbir olarak belirtilmiş. öne sürdükleri sebep yok. ne yapmam gerekir istediklerini ödemek zorundamıyım . teşekkür ederim.

  Reply
  • 29 Şubat 2016 at 08:59
   Permalink

   lütfen benim sorumudu ceaplarmısınız

   Reply
 • 21 Şubat 2016 at 22:02
  Permalink

  ben eylül 2014 te mütahitten topraktan daire aldım 20 bin tl kapora verdim ekim 2015 te noterden daireyi bana satacağına dair 80 bin tl hepsi ödendiğine dair yazı aldım bugün öğrendimki mütahit daireyi başkasına satmış tapusunu vermiş nasıl bir yol izlemeliyim

  Reply
  • 24 Şubat 2016 at 10:11
   Permalink

   Ödediğiniz paranın geri alımı için dava açabilirsiniz.

   Reply
 • 28 Şubat 2016 at 23:27
  Permalink

  Merhaba Tevrat bey,
  Antalya bolgesinden toprak sahibi kat karsiligi mutahit ile imzalar atilmis toprak sahibi (kardesler arasinda) kendine dusen daireyi simdiden satisa cikarmis.insaata 15 gun sonra baslanicak diyorlar. Oncelikle boyle bir riske bu devirde girilir mi, ne gibi tedbirler ile girilir, Antalya’da sizin gibi profosyonel onerebileceginiz avukat var mi?
  Simdiden yardimlariniz icin cok tesekkurler.

  Saygilarimla,

  Eyup Ozen

  Reply
  • 13 Nisan 2016 at 23:55
   Permalink

   Maalesef Antalyada tanıdığım avukat bulunmamaktadır.

   Reply
 • 1 Mart 2016 at 12:42
  Permalink

  Merhaba avukat bey
  bende 2011 kasım ayında inşaat firması ile şu an adını öğremdim ” adi ” sözleşme yaptım. sözleşmede teslim tarıhi olarak 2012 kasım ayı gözüküyor. firma yapı denetim ve arsa sahibinden kaynaklı sorunları nedeni ile teslim tarihine uymadı. şimdi ise yıl 2016 olmuş evinizi teslim edeceğiz ama yıl içersinde masraflarımız çok fazla oldu diye sözleşmede olmamısına rağmen bizden 13 bin tl ekstra ödeme istiyor. Ayrıca sözleşme harici yaptığı fazladan hiçbir şey yok. Yıl içersinde evninizin değeri arttı diyor. ve fazla dan istediği ödemeyi yapmazsak sözleşmeyi fesh etmekle tehtid ediyor. Bu arada ilk ödeme olarak 125000 tl olan ücretin 60000 tl sini peşin ödedik kalanı teslimde idi.ayrıca sözleşme fesih sebebleri mücbir olarak belirtilmiş. öne sürdükleri sebep yok. ne yapmam gerekir istediklerini ödemek zorundamıyım . teşekkür ederim.

  Reply
 • 4 Mart 2016 at 16:00
  Permalink

  Tevrat Bey
  2013 yılında inşaattan adi sözleşme ile daire aldım. 2014 de teslim edilecekti yıl 2016 halen tapu ve dairem teslim edilmedi. 3 veya 4 kişilere satmasından korkuyorum. Adi sözleşme noterden onaylanır mı? Onaylanırsa tapudan şerh edeceğim

  Reply
  • 13 Nisan 2016 at 23:54
   Permalink

   Onaylanmaz bu aşamada ancak verdiğiniz parayı alabilirsiniz o da yüklenici adına mülk varsa

   Reply
 • 26 Mart 2016 at 05:20
  Permalink

  Mrb Tevrat bey Adı sözleşme ile daire aldım ancak ada pafta numaraları farklı gözüküyor mutait firma daireyi 2-3 kişiye daha satmış parami alamadım bi avukat a bas vurdum ancak mutait in üzerine hicbirsey yok ve baya bi dosyası kabarık 1 yıldır avukat da bişey yapamadı. AVUKAT imi degistireyim bende anlamadım hocam ama mutait batık değil cvp yazarsaniz sevinirjm

  Reply
 • 21 Nisan 2016 at 14:59
  Permalink

  merhaba tevrat bey çok acil bir sorum olcaktı eğer vaktiniz varsa 1-2 saate yanıtlarsanız çok makbule geçer.Ben şimdi kura ile sağlıksen evlerine gircem müteahit sözleşme yapçak.Ancak ben bu sözleşmeden korkuyorum noter huzurunda yapsak daha iyi olmaz mı? Ancak bu bile tek başına yeterli gelmiyor bana.O nedenle sözleşmeye neleri ilave ettirmeliyim tedbir olarak bir de nelere dikkat etmeli?Saygılarımla

  Reply
  • 21 Nisan 2016 at 20:47
   Permalink

   Aceleniz varsa hukuki danışmanlık hizmeti almalısınız. Bu sorunuzun yanıtı burayı aşar; ancak şunu belirtmem gerekir ki taşınmazla ilgili tüm sözleşmeleri noterden yapmalısınız.

   Reply
 • 30 Nisan 2016 at 12:33
  Permalink

  merhaba ben mustafa memili dörtyol/hataydan mesaj yolluyorum size bişey danışacam 15 yaşındaki mandalina bahçemin tapullarımızın bölünmediği için kira sözleşmesi noterden onaylı kendi aramızda yaptığımda 5000mt kare olan bahçeme kredi alabalirim miyim zirai yılda tek ödemeli…sizden mesaj bekliyorum..

  Reply
  • 30 Nisan 2016 at 20:14
   Permalink

   Kredi alıp alamayacağınızı avukata değil bankanıza sorunuz.

   Reply
 • 30 Nisan 2016 at 15:56
  Permalink

  Merhaba Tevrat bey,

  mütahitten henüz inşaata başlanmamış bir kat aldık.Notersiz mütahit sözleşme yapmış bulunmaktayız ve sadece kaşesi mevcut.ev yapmama durumunda herhangi bir taleb hakkımız doğabilir mi.Mütaite güvenme konusunda bir kaç tanıdık bu sayede ev sahi oldu.Şuan 80000 nakit verdik ve çokda büyük hata yaptığımızı düşünüyoruz.Bu konuda bizi bilgilendirmenizi rica ediyorum.

  tşkler..

  Reply
  • 30 Nisan 2016 at 20:13
   Permalink

   Ödediğiniz parayı iade almaktan başka bir yasal hakkınız bulunmamaktadır.

   Reply
   • 9 Mayıs 2016 at 21:43
    Permalink

    Tevrat hocam Merhaba adı sözleşme ile daire aldık ama mutait dolandırıcı cikdi ve ada pafta numaralari da yanlış farklı yerler çıkıyor parami zi da vermiyor avukat a başvurduk ama bu kişinin birçok dosyası ve icrası çıkıyor. Uzerinede hiç birşey yok.Ama faaliyet lerine devam edip aynı yeri 4-5 kişiye sattigini duyduk.bu kisiden paramizi nasıl bir yoldan alabiliriz ? SAVCILIGA başvurmak gerekirmi çünkü burada çoğu avukat bu kişi ile ugrasmak istemiyor işin çok zor alamazsin diye geçiştiriyor yada bişey çıkmaz diye ugrasmak istemiyorlar anlayamadim cvp için şimdiden tsk ederim hocam

    Reply
    • 14 Mayıs 2016 at 20:00
     Permalink

     Hak sahibi olabilirsiniz fakat alacağınızı tahsil etmek ayrı mesele avukatlar da peşin ücreti alamadıkları için ya da sizi masrafa sokmak istemediklerinden işi almak istemiyor olabilirler

     Reply
 • 3 Mayıs 2016 at 11:15
  Permalink

  Tevrat bey merhaba ,
  mütahitten kaba inşası tamamlanmış bir ev alacağız. Kağıt üzerinde sözlesme yaptık. Pesinat henuz vermedım yaklasık 180bın tl pesınatla anlastık . Daire 4 ay sonra teslim edilecek. mütahitin kendisi de catı katında özel bir daire yapıyor ailesi ile oturmak için. Dha önce yaklaşık 300 daire teslim etmiş. Parayı havale ile gönderip dekont acıklamaya gerekenı yapıp makbuz almayı dusunuyorum. Takasbank diye birsey de duydum onu da arastırıyorum. Biraz aklım karısık. Yorumunuzu bekliyorum

  Reply
  • 3 Mayıs 2016 at 11:28
   Permalink

   Taşınmazın satışı da satışının vaadi de resmi yazılı şekilde yapılmalı bunun da yeri tapu ya da noterdir. Belgenizle yalnız ödediğiniz parayı iade talep etmeniz mümkün.

   Reply
 • 13 Mayıs 2016 at 09:14
  Permalink

  Avukat Bey,
  Yaklaşık 10 yıl önce adi sözleşme ile topraktan bir ev satın aldık. Ev teslim edildi ve 9 yıldır da içinde oturuyoruz. Henüz tapu verilmedi. Müteahhit 30.000 TL masraf çıkarmış (topraktan satın alanlara 4 kişi). Kendisi ile konuştuğumuzda haklı olduğumuzu fakat borçların kapanması için bu paranın ödenmesi gerektiğini söylüyor. Aksi taktirde icra işlemi başlatırsa ne yapmalıyız.
  Saygılarımla…

  Reply
 • 1 Haziran 2016 at 03:31
  Permalink

  Bizlere böyle bir fırsat verdiğiniz içi size çok teşekkürler ederim.
  Hocam bende malesef çok güvendiğim bir müteahitten daire aldım, aramızda sadece adil denilen uyduruk bir sözleşme yaptık ve tapuyu doğal olarak alamadım. Allahtan arsa sahibini tanıyoruz yani biraz nazımız geçiyor fakat bu müteahit geride çok borç bıraktığı için arsa sahibide zordurumda tabi oda bu borçları bizim dairelere raiç bedel üzerinden pay etmek iztiyor, eğer ben dairemin üzerine düşen raiç bedeli ödersem arsa sahibi benim tapumu vereceğini söylüyor. tabi ben aslında daha önceden daire bedelini %100 ödedim. fakat asıl sakat konu daha önceden tapuyu alanlar buna yanaşmıyorlar e durum böyle oluncada bu durumda benim arsa sahibinden tabuyu alacak olursam ne yapmalıyım kendimi bağri böyle nasıl garantiye alırım? yani hocam arsa sahibi derki biz tapusuzlara ”parayı getirin düdüğü çalın” fakat yapu tapulular yüzünden başımıza bir hiş gelirse? ne yapmalıyız hacam? yani bizden bir daha herne sebepten olursa olsun tapuyu altıktan sonra karşımıza çokıp bir daha bize düdüğü çaldırmasınlar hocam?
  Sonsuz sayğılar
  Bazı yabılmış emekler vardır asla parayla ödenmez
  Aldığınız her kürüş bence helaldir, siz bunca yıl boşunamı okudunuz.

  Reply
  • 3 Haziran 2016 at 09:51
   Permalink

   Teşekkür ederim doğru söylüyorsunuz. Şu şekilde aynı daireyi iki kişiye satma durumunda ilk alan kişi tapuya şerh vermemişse 2. alan bu satışı bilmediği için iyiniyetli sayılır ve kazandığı tapuya halel gelmez. Size tavisyem dostişi değil kanun işi yaparak mülkünüzü alın. İnsan bu çiğ süt emmiş kalbi her an değişir ya da şartlar değişir ortada kalırsanız. Ucuz alayım derken bütün paranız elinizden gidebilir. Siz siz olun işinizi yasaya uygun yapın kafanız rahat etsin bir de paranızla rezil olmayın

   Reply
 • 6 Haziran 2016 at 22:15
  Permalink

  Hocam bukadar kısa sürede beni aydınlattığınız için çok Teşekkür ederim.
  Sonsus saygılar
  Cemal

  Reply
 • 9 Ağustos 2016 at 20:34
  Permalink

  Ben 2015 te aralık ayında mütahitten inşaat halindeki binadan daire aldım satış vaadi sözleşmesi yaptım parayı peşin ödedim tapuya şer ettirmeye gittim dairenin 6ay önce başkasına satıldığını öğrendim mahkemeye verdim duruşma gününe iki ay var ama mütahit iflas etti ve föto soruşturmasında tutuklandı ve mal varlığına el kondu ben 80 binliramı kurtarabilme şansım varmı

  Reply
  • 10 Ağustos 2016 at 12:04
   Permalink

   Dolandırıcılıktan şikayet ediniz.

   Reply
 • 14 Ağustos 2016 at 02:27
  Permalink

  kolay gelsin ben mütaahhitle aramızda sözleşme yaptım. temelden daire aldım 20 000 lira verdim geri kalan da teslimatta verilecekti daire bittiğinde benden extra 20 000 daha istedi bende vermedim daireyi başkasına satmış bende mahkemeye verdim. davayı kazandım ama müteahhit in üzerinde hiçbir malvarlığı olmadığından paramı alamıyorum avukat beni oyalıyor mu? Yoksa yapmam gereken başka birşey varmı yardımcı olursanız sevinirim.

  Reply
  • 14 Ağustos 2016 at 10:51
   Permalink

   Davayı kazanan avukatınızı tebrik etmelisiniz. Borçlunun adına malvarlığı yoksa avukatınızın da sizin de hukuken yapacağınız bir imkan yok. Avukatın sizi oyalaması ifadesini anlamadım.

   Reply
 • 19 Ağustos 2016 at 21:36
  Permalink

  merhaba hocam ben 2009 da bır mütahitten adı sözleşme ıle ev aldım 2 tane evler teslım edildi beş yıldır evlerı ben kullanıyorum yalnız tapuyu almadan mütah,t iflas etti ve şu anda 26 tane ipotek var dairelerin üzerinde evlerimin tapusunu alabilirmiyim saygılar

  Reply
  • 19 Ağustos 2016 at 21:46
   Permalink

   Müteahhite dava açma yoluna gidiniz.

   Reply
   • 20 Ağustos 2016 at 20:59
    Permalink

    Ben 2012 de topraktan daireye yazildim.mutahit iflas etti.sozlesme kendi aramizda yaptik parami geri nasil alabilirim..yil 2016.

    Reply
    • 21 Ağustos 2016 at 14:34
     Permalink

     Ödediğiniz bedeli geri alabilmek için noterden ihtarname keşide edebilir ardından dava açabilirsiniz. Zamanaşımını dikkate alın gecikmeyin.

     Reply
 • 20 Ağustos 2016 at 20:55
  Permalink

  Slm tevrat bey.2012toprak tan insaata girdim.45000 tl odedim.2014 de mutahit iflasini gosterdi.sozlesme kendi aramizda imzali kaseli yaptik.ben 45000 tlyi banka havalesi ile gonderdim.sozlesme yaptigim kisi mutahit yetkilisiydi .uzerine birsey gorunmuyor diyorlar..bu parami nasil alabilirim ,,sayet alma durumum olursa 45000 lira olarakmi alirim..yil 2016. Saygilar,,,

  Reply
  • 21 Ağustos 2016 at 14:35
   Permalink

   Adına kayıtlı mal varlığı yoksa alamazsınız hapis cezası kalktı. Dolandırıcılık kastı varsa Savcılık Şikayeti yapabilirsiniz.

   Reply
 • 27 Eylül 2016 at 19:38
  Permalink

  Merhaba Tevrat bey
  Anka yapı evim Kadikoyden adi sozlesmeyle bir daire aldik. Tum odemelerimi tamamladim ve ekim 2015 te tapularin dagitilacagi sozuyle sirkete tapu masraflarinida odedik fakat hala tapumuzu alamadik. Daireler 2016 martta sozlesmeye gore teslim edilecekti fakat kabasi henuz bitti ve simdi tapuyu vermek için tapu paralarinin tekrar yatırılmasını istiyorlar cunku paralari kullanmislar ve harc icin paralari yokmus. Bı durumda ne yapabilirim

  Reply
  • 28 Eylül 2016 at 10:38
   Permalink

   Adi yazılı belge ile daire alınmaz, bu nedenle size tapuyu devir hakkı vermez. Harcı ödeyip daha sonra geri almak için dava açabileceksiniz.

   Reply
 • 2 Kasım 2016 at 00:00
  Permalink

  Merhaba sayın avukatım
  Benim elimde 3 tane dairem var ve kiradalar. Hepsini aldığım müteahhit Yen’i bir site yapacak. 8 ayda teslim diyor ve hakkaten hemen teslim ediyor. Bunlardan birini satıp topraktan bu Yen’i yapacağı siteden takas karşılığı Yen’i bir daire için sözlü anlaştık. Ortada projeler var ve onaylı hepsi. Yakında inşaat başlayacak. Ben ise hala 1 dairemi satamadığımdan bu yeni site için 1 daire almak için sözleşme imzalayamadım. Bugun bana takas yapalım diye teklifte bulundu. Benden yarın tapuyu üzerine geçirmemi istedi ve Yen’i daireler bitince bende o Yen’i dairenin tapusunu alıp üzerine biraz vereceğim. Bana sözleşme imzalarız hatta teminat mektubuda veririm dedi. Sizce ne yapmalıyım. Daileri hep zamanında teslim eden birisi ama hadi birşey olursa elimdeki dairem de elimden gider mi. Risk var. Sizce ne yapmalıyım. Lütfen bana bir yol gösterin

  Reply
  • 2 Kasım 2016 at 12:20
   Permalink

   Riskinizi azaltmanın yolu noterden sözleşme yapmanızdır bunun için de hukuki destek almanızı önermek isterim. Her işin bir gereği ve usulü vardır. Bu işlem taşınmaz piyasasında sürekli yapılmaktadır. Yatırımınızı akıllıca yaptığınız gibi hukuki metinleri de yasaya uygun olarak düzenletiniz.

   Reply
 • 10 Ocak 2017 at 19:29
  Permalink

  Hocam saygılar musaitseniz bit sorum olacaktı. Ben 2015 yılında adi sozlesme yaparak topraktan ev aldim. 70 bin pesinat verdim kalan borcu 40 ay taksit yaparak senet imzaladim. Bu güne kadar olan borcumu her ay odedim ama sözleşme gereği ocakta teslim edilmesi gereken eve henüz kazma vurulmadi. Bende kaygilanmaya basladim. Daha odemem gereken yaklaşık 20 senedim var ve müteahhit borç karşılığı senetleri bankaya vermiş. Bu durumda sizce ne yapabilirim. Kalan borcumu mahkeme yoluyla durdurma evin teslimine bağlama gibi bir ihtimal olurmu. Saygılar iyi çalışmalar

  Reply
  • 11 Ocak 2017 at 12:09
   Permalink

   Verdiğinizi geri alabilir senetlerin iptalini talep edebilirsiniz yalnız senetler 3. kişişlere ciro edilmiş ve 3. kişiler de iyiniyetli ise senet bedellerini ödeyip müteahhitten alma hakkınız var.
   Hukuki yollarla bu işe girseydiniz başınıza bunlar gelmeyecekti,
   avukatlardan hukuki desteği sorun yaşanmadan almalısınız.

   Reply
 • 12 Ocak 2017 at 10:46
  Permalink

  Merhaba Hocam, Yaklaşık 3 sene önce adi sözleşme yaparak bir ev aldım. Borcumun %90 bölümünü banka ve makbuz ile ödedeim. Şuanda evin %85 bölümü tamamlanmış durumda. Fakat müteahhit tapuda sorun çıktığını, o yüzden de bu sorun giderilene kadar inşaatın devam edemediğini söylüyor. İnşaatı yaptıkları arsa müteahhit’in kendisine ait. Fakat bize tapuda ki sorunun ne olduğunu söylemiyor sadece çözmeye çalıştıklarını söylüyor. Sizce tapuda oluşabilecek başlıca sorunlar nelerdir? Ve ben şimdi ne yapmalıyım.

  Reply
  • 12 Ocak 2017 at 15:08
   Permalink

   Durumu noterden ihtarname ile yükleniciye sorabilir ona göre yol alabilirsiniz

   Reply
 • 17 Ocak 2017 at 02:03
  Permalink

  Mrb. Kolay gelsin. Av. Bey. Size üç sorum olacak.
  1- ) 2015 hazıranda projeden daire aldım. 2016 şubat teslim yaziyo sozlesmemizde. 10 ay geç teslim aldım. Her geçen ay için sözleşmede yazan 500 tl. verilecektir. Şeklinde.
  2-) bana Daire için brüt 97 metre kare soylenen doğal gaz projesinde ve tapuda da 97. Ben ölçüm yaptırdım brüt 85 metrekare 12 metre kare küçük.
  3-) tapuyu bu hafta içi alcam. Ben 18 ay önce projeden alırken kdv %18 olarak hesaplanıp verildi. Şimdi ise tapuyu alırken İNŞ. Firması %8 OLARAK KDV. ödeyecek fatura kesecek. aradaki %10 luk indirim bana yansitmiyolar.
  Sonuç olarak tapuyu aldıktan sonra bu üç yaptıkları yanlıştan dolayı mahkemeye verir isem kazanabilirmiyim.

  Reply
 • 30 Ocak 2017 at 20:03
  Permalink

  Merhaba : iki yıl önce ev alacaktık bize iki yıl sonra biter dediler fakat 2 yıl sonra ev bitmemişti bize tekrardan 1 yıl sonra evin teslim edileceği söylendi yine teslim edilmedi ve müteahhit kaçtı. şuan da kat irtifakı tapumuz var fakat inşaat yarıda kaldı inşaatın %10 u bitti. arsa sahipleri kat irtifakı tapusunu iptal etmek için dava açtılar kat irtifak tapusunu iptal edebilirler mi müteahhit de kaçtı paramızı da müteahhitten alamıyoruz ne yapmalıyız
  şimdiden teşekkürler…

  Reply
  • 31 Ocak 2017 at 21:25
   Permalink

   Müteahhit (yüklenici) arsa sahibiyle birlikte sizi de mağdur etmiş anlaşılan. Yüklenicinin size sattığı tapu kendi hakkı değil arsa sahibinin hakkıdır. Yüklenici, inşaatı bitirip teslim etseydi arsa sahibine karşı tüm sorumluluklarını yerin getirmiş olacaktı. Bu halde de size sattığı daireye siz tam anlamda sahip olacaktınız. Fakat yüklenici arsa sahibinin hakkını size sattığı için siz bu durumda tapuda hak sahibisiniz fakat gerçekte arsa sahibine karşı haklı değilsiniz tapunuzun iptal edilmesi kaçınılmaz görünüyor sizin muhatabınız yüklenicidir. Suçun yasal ve maddi manevi unsurları varsa yüklenici hakkında suç duyurusunda bulunmanız mümkün. Ortada daire yok ki tapusunun değeri olsun. Maalesef yasa henüz inşaat bitmeden daire tapusunun verimesi işlemine izin veriyor ve sizin olaydaki gibi sustimal ediliyor. Bu nedenle inşaat şirketinin daha önce iş bitirmesine, mali sağlamlığına bir de çok ucuza almanıza bakmalıydınız. Bir de satın almadan önce riskler hakkında bilgilenmek için avukattan danışmanlık almalıydınız. Hayalleriniz, zamanınız ve paranız uçup gitmezdi.

   Reply
 • 3 Şubat 2017 at 12:30
  Permalink

  Tevrat Bey merhaba,
  Öncelikle bilgileriniz ve tecrübeleriniz ile insanlara yardımcı olduğunuz için herkes adına teşekkür ederim. Sayfadaki soruları okuyunca hemen hemen herkes güven ilişkisinden dolayı mağdur olmuş durumda ve sadece yaptıkları sözleşme sayesinde sadece verdiklerin ücretleri alabilecekler fakat % 90 yüklenici firmalarda nakit sıkıntısı olduğu için verdikleri verdiğim paralar geri dönüşü biraz geç olacaktır. Bende bir konuda yönlendirme ve yorumlarınız rica edeceğim.

  ÖZET
  • 75.000 TL ile yüklenici firmadan bitmiş bir ev için anlaştık ( sözleşme ve senet aldık ,senette bütün kurallara uyuldu iki imza vb) geri kalan 95.000 tl bakiye için ev satıldıktan sonra bakiyesi verilecekti (ben oturmak için değil al -sat amaçlı daire almıştım)
  • Tapuyu bana vermişti fakat al-sat yapacağımız için ve masraf olacağı için tapuyu almadım ve tabi burada yüklenici firmaya güveniyorduk ve kişiye güveniyorduk !!
  • Bu arada satış için bir müşteri ile anlaştık fakat tapuda ipotek olduğunu ve ben senin zararını karşılayacağı bildirdi.(ilk anlaşma ipotek olduğunu satılacağı zaman kaldıracağı söylemişti fakatkaldıramadı)
  • Şu anda ise mevcut başka bir inşaatı var % 75 bitmiş durumda başka bir daire için anlaştık ve eski daireden zararımı (karımı karşıladı)
  • Bana şu anda anlaştığımız dairenin tapusunu gönderdi , bina natamam olduğu için apartmanın projesini isteyeceğim ( kapı numaralı belli değil )
  • Binada benim bildiğim iki tane mahkeme var (izaleyi şuur ve başka bir mahkeme var)

  SORU 1 ) Ben dairemin tapusu alsam bu iki mahkeme bana ilerde sorun teşkil edermi ?
  SORU 2) Yüklenici firma apartmanı tamamlamazsa eğer !! mevcut elimde tapu ve sözleşme ile verdiğim ücreti alabilirmiyim ?

  Not: Benim amacım burada hali hazırda inşaattan yer almak ve en azından vermiş olduğumuz paramı kurtarmak ama bu iki mahkeme ve binanın tamamlanması aklıma takılıyor.

  Yönlendirme ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Reply
  • 3 Şubat 2017 at 18:24
   Permalink

   Bu kadar uzun sorular hukuki danışmanlık kapsamındadır.

   Reply
 • 28 Şubat 2017 at 05:24
  Permalink

  Mrb tevrat bey.biz bi adi sozlesme yaptik lakin para vermedik. Pesinat olarak 50.000 elden verin diyorlr eft kabul etmiyorlar cunki projeden tapu fazla cikar felan dediler.biz elden versek mutehitten verdigimize dair ne isteyebilirz tahsilat makbuzu dedek 5bin oluyor o max…01.03.17 50bin nakit 11tane senet 1.500lira. Yaziyor sozlemede sanirim bunun bi baglayiciligi yok…

  Reply
 • 17 Mart 2017 at 14:53
  Permalink

  tervat bey bende müteahitten bir dükkan alma düşüncesindeyim. Öncelikle olası iflas, tahahüte uymama, yada toprak sahibinin dahi itiraz etmesne imkan vermemek için nasıl bir anlaşma imzalamalıyım

  Reply
  • 17 Mart 2017 at 17:31
   Permalink

   Bu işlemi avukat ile yapınız bu şekilde web üzerinden alacağınız bilgi yeterli olmaz.

   Reply
 • 21 Mart 2017 at 11:07
  Permalink

  Sayın Tevrat bey biz noterde satış vaadi sözleşme yaptık fakat tapuda şerh koyamadık gerekçe ise malikğin muafakname istediler bunun başka bir yolu varmı yoksa tapu haklımı

  Reply
  • 21 Mart 2017 at 22:03
   Permalink

   Noter sözleşmesinde şerh için onay verildiği yazarsa sorun olmaz

   Reply
 • 30 Nisan 2017 at 17:35
  Permalink

  Merhaba ben mutahitten adi sözleşme ile bir adet dublex daire aldım ödemem gereken para ise 170 bin tldi 31bin kabora verdim 100bin bir arsa devrettim ve 39binde 0 bir araba verdim arsa satışını verdik ama araba satışı bizde duruyor arabada onlarda 31bin para makbusu var bende mutahit kaçtı ama dairem arsa sahibinde arsa sahibi dairemi inşaatın bitmesi için daire elinde koz olarak tutmuş inşaat bitimi ise 100 de 92.5 ortak alan bitmiş arsa sahibi daire benim olduğunu bildiği halde vermiyor mahkemeye sebepsiz zenginleşmede arsa sahibi ve mutahiti mahkemeye versem arsa sahibinden malımı kazanma şansım varmı teşekür ederim.

  Reply
  • 10 Mayıs 2017 at 00:10
   Permalink

   Danışma ücretlidir. Ücretini yatırmanız halinde sorunuz yanıtlanacaktır.

   Reply
 • 3 Mayıs 2017 at 02:38
  Permalink

  Tevrat bey siteniz için teşekkür ederim sizden Allah razı olsun böle garibanları bilgilendirdiğiniz için saygılar efendim.
  Efendim adi sözleşme yaptık muth ile daireyi 1 yil sonra teslim dedi ve teslim süresi gelmeden 2 ay once başkasına daireyi verdi bnm de hesabıma para makbuzu karşılığında verdigim ücreti yatırdı.90bintl.bana borcu kalmadı yani.ben dava açıp 1 yil parami kullandı die muth den ek para talebi edebilirmiyiz.
  Saygılar sunuyorum efendim

  Reply
  • 4 Mayıs 2017 at 11:54
   Permalink

   Garibanların daireleri olmaz. Danışma ücretlidir.

   Reply
 • 5 Mayıs 2017 at 02:23
  Permalink

  Teşekkür ederim nasıl anladiysaniz şaşırdım.
  Ben sadece durumum olarak gariban dedim mağdur sıfatında yine teşekkür ederim

  Reply
 • 21 Temmuz 2017 at 14:56
  Permalink

  Merhaba ben mutahitten adi sözleşme ile bir adet dublex daire aldım ödemem gereken para ise 170 bin tldi 31bin kabora verdim 100bin bir arsa devrettim ve 39binde 0 bir araba verdim arsa satışını verdik ama araba satışı bizde duruyor arabada onlarda 31bin para makbusu var bende mutahit kaçtı ama dairem arsa sahibinde arsa sahibi dairemi inşaatın bitmesi için daire elinde koz olarak tutmuş inşaat bitimi ise 100 de 87.5 ortak alan bitmiş arsa sahibi daire benim olduğunu bildiği halde vermiyor mahkemeye sebepsiz zenginleşmede arsa sahibi ve mutahiti mahkemeye versem arsa sahibinden malımı kazanma şansım varmı teşekür ederim.

  Reply
  • 15 Ağustos 2017 at 16:41
   Permalink

   Aynı soruyu 2 defa sorduğunuz için sorunuz yanıtlanmayacaktır.

   Reply
 • 25 Eylül 2017 at 01:20
  Permalink

  Merhaba tevrat bey,Biz mütahitten adi sözleşmeyle daire aldık.50 bin verdik kalan 60 bini tapuyu alınca vericektik.Senetimizde var elimizde parayı verdiğimize dair.Fakat mütahit 2. bir kişiye bizim 6 numaralı daireyi tapuda tapu irtifakı tapusunu vererek satmış.Mütahit iflas ettim diyip kaçtı.Biz bu daireye çok hayaller kurduk hergün inşaata gittik ne kadar yapılmış diye çok üzgünüz.Geri alma şansımız yok mu ? Şimdiden teşekkürler.

  Reply
  • 25 Eylül 2017 at 12:39
   Permalink

   Evet mağdur olmamak için yasaya uygun sözleşmeler imzalamanız kendinizi güvenceye almak için avukatla tapuya şerh dahil işlemleri yapmanız gerekirdi. Aslında gayrimenkul alımı yaparken hukuki desteği de maliyetiniz arasına koyarsanız sizin için en yararlı destek bu olacaktır. Hileli iflas varsa ya da dolandırıcılık varsa savcılık şikayeti yapabilirsiniz.

   Reply
 • 8 Ekim 2017 at 18:06
  Permalink

  Merhaba Tevrat Bey, öncelikle böyle bir site kurduğunuz ve bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Kat karşılığı inşaatı yüzde 90 tamamlanmış ve kat irtifakı çıkmış binada müteahhitten bir adet daireyi tapuda satın aldım. Müteahhit işi tamamlamaz ve arsa sahipleri sözleşmeyi fesh ederse satın aldığım daire üzerinde arsa sahipleri hak iddia edebilir mi. Cevabınız için teşekkür ederim.

  Reply
  • 9 Ekim 2017 at 22:31
   Permalink

   Evet bu şartlarda talep edebilir. Fakat fesh ileri etkili olarak yürürlüğe girer.

   Reply
 • 19 Ekim 2017 at 21:33
  Permalink

  Merhaba Tevrat Bey, topraktan daire almayı düşünüyorum. Kafama takılan alacağım dairenin yarısı müteahhidin diğer yarısı arsa sahibininmiş. Bu durumda her ikisiyle de sözleşme yapmam gerekir mi? Aralarındaki anlaşmazlıkta mağdur olan ben olur muyum?Denizli Çivril’den tanıdık avukat var mı?
  Bir de notere gittim 3500-4000 lira masraf çıkarttılar sözleşme için. Noter boşu boşuna bu kadar masraf yapma, aranızda halledin, en kötü paranı geri alırsın dedi.

  Reply
  • 20 Ekim 2017 at 17:10
   Permalink

   Noterin gösterdiği yol sizi mağdur edebilecektir. Bir hukukçu olarak böyle bir söz söylemesi etik değil.

   Reply
 • 24 Ekim 2017 at 09:58
  Permalink

  Selamlar,
  Projeden daire alıyorum. Noterden konut satış vaadi sözleşmesi yaptık. Sözleşmeyi tapuya şehr koydurmak istiyorum ama dilekçe metnine ne yazmalıyım ve gerekli evrak olarak sözleşmenin bir fotokopisi yeterli olur mu?

  İyi çalışmalar.

  Reply
  • 31 Ekim 2017 at 21:47
   Permalink

   İlgili tapu müdürlüğünde formlar var bunu doldurup noter sözleşmesinin aslı ya da onaylı bir sureti yeterli olacaktır, fotokopi belge ile tapu işlem yapmaz.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir