Müdürlerin,beyaz yakalı çalışanların fazla mesai ücreti

müdürlerin fazla mesai hakkıİşyerinde müdür, müdür yardımcısı gibi beyaz yakalı sınıfındaki üst düzey konumda çalışan işçinin görev ve sorumluluklarının gerektirdiği ücret genellikle rayice göre yüksek belirlenmektedir.

Bu yüksek ücretin ödenmesi durumunda bu çalışan sınıf ayrıca fazla çalışma ücretine hak kazanamaz. Bununla birlikte üst düzey yönetici konumunda olan işçiye aynı yerde görev ve talimat veren bir yönetici ya da şirket ortağı bulunması durumunda, işçinin çalışma gün ve saatlerini kendisinin belirlediğinden söz edilemeyeceğinden haftalık 45 saati aşan çalışmalar için fazla çalışma talep hakkı doğar.

İşyerinde yüksek ücret alarak görev yapan üst düzey yöneticiye işveren tarafından fazla çalışma yapması yönünde açık bir talimat verilmemişse, görevinin gereği gibi yerine getirilmesi noktasında kendisinin belirlediği çalışma saatleri sebebiyle fazla çalışma ücreti talep edemez.

İşin işleyişindeki karar alma buna bağlı olarak mesai saatlerinin belirlenmesindeki yetkileri düzenleyen belgele ve organizasyon şeması bu noktada delil mahiyetindedir.

Ispat yükümlüğü işveren üzerindedir. İşçinin çalışma saatlerini kendisi belirlediği, bağımsız çalışan üst düzey yönetici olduğunu işveren ıspat etmelidir. 01.10.2014

Avukat

Tevrat DURAN

Gsm

0 553 254 81 34 (Lütfen İstanbul dışı aramasın-Sadece Ofiste randevu almak için arayınız.Danışma ücretlidir.)

(Hafta içi 09:00-20:00)

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir