Müdahalenin meni ve ecrimisil davası nedir ?

Tapu sahibi sizsiniz fakat gayrimenkulü başkası kullanıyorsa ve buna razı değilseniz

 

ya da

Hisseli tapunuz var ve sizin taşınmazı kullanmanız engelleniyorsa

meni müdahale ve ecrimisil davası açmalısınız. Bu dava size engel olan öteki paydaş veya haksız işgalciye karşı elatmanın önlenilmesi davası olarak açılır.

Mirasçılar,hısım akraba arasında bu tür davalar açılmaktadır. Hatta miras hissesinde dahi paydaşlardan biri öteki paydaşların olurlarını almadan veya miras şirketine temsilci atanmadan tek başına ortak taşınmazdan yararlanmasına engel olan ortaklar aleyhine elatmanın önlenilmesi davası açabilmektedir.

Yerleşmiş Yargıtay İçtihatlarına ve aynı doğrultudaki bilimsel görüşlere göre payından az yer kullandığını ileri süren paydaşın sorununu elatmanın önlenilmesi davası ile değil, kesin sonuç getiren taksim veya şüyuun satış yoluyla giderilmesi davası açmak suretiyle çözümlemesi gerekmektedir.

Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen elatmanın önlenmesi ve ecrimisil davası; Anayasada yer alan mülkiyet hakkına dayalı olarak açılmaktadır. Bu nedenle hak sahibinin hakkına razı olmayan kötüniyetli kişilere karşı açacağı bu dava ile hakkına kavuşması, ecrimisil alması ve kötüniyetli kişinin o yerden uzaklaştırılması sağlanmaktadır.  20.08.2014

AV.TEVRAT DURAN

1.154 defa okundu

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Sevebilirsin...

7 Yanıt

 1. hüseyin öz diyor ki:

  efendim gayet açık ve net bir şekilde açıklamada bulunmuşsunuz saygıyla teşekkür ediyorum..
  böyle olası durunda karşılaşmış olsam ki böyle bir hadisem de var %50 %50 hisseli bir taşınmazı diğer hissedar 10 yıllık kira sözleşmesi vaadi ile 3 . kişiye satmış oda taşınmazda ikamet etmekte bende taliye davası açtım fakat kira sözleşmesi olduğu için mahkeme red verdi. ben bu haksız el atmanın önlenmesini nasıl yapabilirim rica etsem bana bu konuda bir dava dilekçe örneği meil adresime göndere bilirmisin .

  saygılarımla arz ederim.

 2. enver can diyor ki:

  Merhaba,
  Konuyu size özetle anlatım bankadan gayrimenkul aldım içinde oturan var benimle veya bankayla herhangi bir sözleşmesi yok evde oturanı tahliye etmek istiyorum süreç ne olur en acil davayı siz alırsanız masraflarım ne kadar tutar konuyla ilgili bilgi verirseniz ona göre bir yol izlemek isterim ilginize tesekkür ederim iyi çalismalar

  • avtevrat diyor ki:

   Meni müdahale davası açmalısınız. Dava masrafları size ait olmak üzere avukatlık ücreti yaklaşık 7-8 bin TL civarında alınmaktadır bu ücret yaklaşık olup taşınmazın değerinin % 10 undan aşağı olamaz ki bu yasa emridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir