Mirastan mal kaçırma halinde haklarınız ?

Bilindiği üzere yakınımızın vefatı üzerine kanunen miras hakk doğmaktadır. Miras hakkı tanınan kişiler Türk Medeni Kanunu’nda sayılmıştır. Ölen kişinin mirası kanunda sayılan kişiler arasında paylaştırılacaktır bu konuda tartışma yoktur. Fakat uygulamada kişi ölmeden önce malını mirasçılarından birini satmış gibi göstererek diğer mirasçıları tercihen kızları bu haktan mahrum bırakmaktadır. 

Mirasın ya da hayatta iken malların nasıl ve kimler arasında paylaştırılacağı Genellikle patriliniyal yani mirasta baba soyu hakimiyet ve üstünlüğüne faydalıdır. Yasalarımız ise bilateral yani hem anne hem baba tarafından eşit pay alma sistemini benimsemiştir. İşte çerçevede kızların ya da izole edilmiş oğulların yasaca tanınmış haklarını almasına dayalı bu davalara Uygulamada ve öğretide <muris muvazaası> olarak tanımlanan muvazaa niteliği itibariyle nisbi (mevsuf-vasıflı) olabilir. Söz konusu muvazaada miras bırakan gerçekten sözleşme yapmak ve tapulu taşınmazını devretmek istemektedir. Ancak mirasçısını miras hakkından yoksun bırakmak için esas amacını gizleyerek, gerçekte bağışlamak istediği tapulu taşınmazını, tapuda yaptığı resmi sözleşmede iradesini satış veya ölünceye kadar bakma sözleşmesi doğrultusunda açıklamak suretiyle devretmektedir.

Bu durumda, yerleşmiş Yargıtay İçtihatlarında ve 1.4.1974 tarih 1/2 sayılı İnançları Birleştirme Kararında açıklandığı üzere görünürdeki sözleşme tarafların gerçek iradelerine uymadığından, gizli bağış sözleşmesi de Medeni Kanunun 706, Borçlar Kanunun 237 ve Tapu Kanunun 26. maddelerinde öngörülen şekil koşullarından yoksun bulunduğundan, saklı pay sahibi olsun veya olmasın miras hakkı çiğnenen tüm mirasçıların dava açarak resmi sözleşmenin muvazaa nedeni ile geçersizliğinin tespitini ve buna dayanılarak oluşturulan tapu kaydının iptalini isteyebilirler.

Hemen belirtmek gerekir ki; bu tür uyuşmazlıkların sağlıklı, adil ve doğru bir çözüme ulaştırılabilmesi, davalıya yapılan temlikin gerçek yönünün yani miras bırakanın asıl irade ve amacının duraksamaya yer bırakmayacak biçimde ortaya çıkarılmasına bağlıdır. Gerçekte ölen kişinin zihninde gizlediği gerçek iradesinin ve amacının tespiti gerekir. Bunun içinde ülke ve yörenin gelenek ve görenekleri, toplumsal eğilimleri, olayların olağan akışı, mirasbırakanın sözleşmeyi yapmakta haklı ve makul bir nedeninin bulunup bulunmadığı, davalı yanın alış gücünün olup olmadığı, satış bedeli ile sözleşme tarihindeki gerçek değer arasındaki fark, taraflar ile mirasbırakan arasındaki beşeri ilişki gibi olgulardan yararlanılmasında zorunluluk vardır. Örneğin 500.000 TL’lik bir  apartman dairesini tapuda 100.000 TL göstererek oğluna satan kişinin gerçekte bu daireyi oğluna bağışlamış olduğu kabul edilir.

Ölen kişinin yaptığı satışın gerçekte satış olup olmadığının sağlıklı olarak belirlenmesi gerekir. Örneğin miras bırakanın mal satmaya ihtiyacının olup olmadığı, davalıların alım gücüne sahip olup olmadıkları, murisin başka taşınmazlarının ve sosyal güvencesinin bulunup bulunmadığı, ölümünden önce nerede ve kiminle yaşadığı araştırılmadığı gibi hususların titizliklikle araştırılması gerekir. Yukarıdaki örnekte mirasbırakanın yaptığı satış zamanaşımı engeliyle karşılaşmadan iptal edilecek ve mirastan mahrum bırakılan kişi dava açarak hakkına kavuşabilecektir. Son bilgi notu olarak söylemek gerekir ki her olaya göre yukarıdaki kural değerlendirilmelidir.

 

Av. Tevrat DURAN

avukattevrat@gmail.com

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

You may also like...

159 Responses

 1. ercan coşkun diyor ki:

  merhaba.. cevap yazarmısınız bilmem..

  mirasla ilgili danışacaktım

  babam amcamla ortak iş yaptı ,almanyada çalışan babam kazancını türkiyedeki amcam gönderdi,amcamda yatırım yaparak gayrimenkul edindi..babam annemden boşanmak üzere olduğundan anneme mal bırakmamk için tapu kayıtlarının amcam üzerine yapılmasına onay verdi,boşanmadan sonra mallar eşit olarak paylaşılacaktı,ne olur ne olmaz diye amcamdan mal tutarı kadar senet aldı…boşanma bittiğinde babam malların yarısını istedi amcamda vermek istemedi senet devreye girdi ve babam mahkemeyi kazandı..

  amma ; yalnız bu dava amcamla babam üzerinden görülmedi,babamın 30 senedir nikahsız yaşadığı metresi üzerinden görüldü,yani babam senedi ciro edip metresine vermiş,metreside amcama alacak davası açımış ve kazanıldı,yasal olarak alacaklı metres..metresi babama alacak davası açmamış ve zaman aşımmına uğramış..bu metres babamın 40 yıllık birikimi olan 3 milyon lirayı alıp bize bir şey vermek istemiyor..icra satışı başladı muhtemelen 3 ay sonra satılıp dosyaya para yatacak ve biz bir şey alamayacağız..her ne kadar babamın ve metresin avukatları ,metresin 2 daire aldıktan sonra geri kalanını bize vereceğini söylesede yazılı bir anlaşmaya yanaşmıyorlar,bizim avukatta yanaşmıyor:) sanırım bize bir şey vermeden paylaşacak metres ve iki avukat..

  ne yapabiliriz ?nasıl bir dava açabiliriz,en önemlisi kazanabilirmiyiz?

  • tevratduran diyor ki:

   Sorunuz içeriğinden avukatınızın olduğu görünmektedir, vekil meslektaşımın olduğu bir davada görüş belirtmeyi etik olarak doğru bulmuyorum.

 2. ahmet korkmaz diyor ki:

  Selamlar.

  Dedem sağlığındayken değer olarak yüksek olan evin tapusunu 2 erkek kardeşe veriyor. değer olarak daha düşük olan 2 adet tarlayıda 3 kızkardeşe şahitler huzurunda sözel olarak bıraktığını söylüyor. Tapuda işlem yapılmıyor. Dedem vefat ettiğinde bu 2 adet tarlaya doğal olarak erkek kardeşlerde yasal mirascı oluyor. 2 erkek kardeşe ait olan ev yıkılıyor ve apartman yapımına başlanıyor. Bu durumda kız kardeşlerden herhangi birisi değer olarak daha yüksek olan diğer miras hakkından pay almak için ne yapabilir. Ve bu durumda süre sınırı varmıdır ?

  • tevratduran diyor ki:

   Süre sınırı yok fakat dedeniz kabul edilebilir sınırlar içinde mallarını paylaştırmışsa Yargıtay, ölenin işlemlerine saygı duyuyor ve iptal etmiyor.

 3. deniz diyor ki:

  babamın 300 tane koyunu, 200 kovan arısı var.bunların gelirinden büyük abime 11 dönüm tarla, traktör; diğer erkek kardeşime de 11 dönüm tarla, 4 dönüm arsa, 200 kovan arı,30 tane koyun; 2 kız kardeşime de beş buçukar dönüm tarla verilmiştir. ayrıca kalan koyunları da abim almıştır ve koyunların kayıtları abimin üzerinedir.Koyunlar satıldı, bütün parayı abim aldı aslında bu koyunlar babamındı. biz 10 kardeşiz ve 6 kardeşe bu paylaşımdan hiçbirşey düşmedi.Bu paylaşımı babam kendisi yapmadığını beyan ediyor.Senelerdir bunların gelirlerinden onlar faydalanıyor.Hak talebimize karşılık bize birşey vermeyeceklerini söylüyorlar.Mağdur olarak bizim yasal haklarımız nelerdir?

 4. arzu diyor ki:

  Merhaba
  biz uc kiz kardesiz .annem ve babam tum herseyi satip kiz kardesime veriyor.ablam ve benim yasal olarak ne yapacagimizi bilmiyoruz .bize yardimci olabilirmisinz

  • tevratduran diyor ki:

   Anne baba hayatta iken bu tür mal paylaşımlarına karşı dava açamazsınız çünkü; şu anda miras hakkınız bulunmamaktadır.

 5. tayfun diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey.

  Bizim söyle bir sorunumuz var. Ve avukat aramaktayız.
  Öncelikle olay 19 yıl evel halamın babamı kaldırması ıle baslıyor
  Baba.dan ev alacağını söyleyerek babamın üstüne olan evi kendisine vermesini ıstıyor.gerı vereceği skyluyerek gerekce olarak kredi cekebılmesı ıcın hıpodek edırmek dıyor.babamla Noter huzuru nda bınde bir ı fiyatına tabuyu veriyor. Olaydan bizim haberimiz evı mutaaıte vermek ısteyınce oluyor. Babam tabuyu geri ıstıyor ve gerı vermiyor benım diyor ve mutaıtle kendi anlaşma yapıyor…ne yapmamız gerek mal kaçırma davası mı acsak yoksa babammı dava acsa kazanabılırmıyız

 6. Serkan diyor ki:

  Merhabalar,
  bizim yillardir söyle bir sorunumuz var. Biz bes kardesiz. Babam 10 yil önce vefat etti. Sonradan paylasmasi daha kolay olur diye mallarin hepsini annemin üstüne devrettik. Ama annem bir kac senedir sürekli mallarini özellikle iki kardese dagitiyor (birine cok daha fazla). Kalan üc kardesi disarida birakiyor. Son bir ayda son iki kardesede birer 3+1 daire verdi bana ise 1+1 vermek istiyor ama hic bir sekilde esit olmadigi icin ve kalan daha bir cok mal oldugu icin kabul etmek istemiyorum.
  Bu kafasina göre dagitimi durdurabilirmiyim veya esit bir dagitim olmasi icin birsey yapabilirmiyim daha bir ölüm durumu olmadan?
  Yardimci olabilirseniz cok mutlu olurum.
  Selamlar

 7. selin diyor ki:

  Merhabalar benim annem yetmis yasindaki uzak arkabasi ahmet beyle evlendi . ahmet bey sahip oldugu mal varliginin tumuyle anneme kalmasini istiyor kardeslerinin mirasci olmasini istemiyor bu mumkunmu munkunse nasil bir yol izlemeliyiz. Yardimci olurmusunuz???

 8. pinar diyor ki:

  Tevrat bey merhaba
  Benim sorunum babam vefat etmeden önce bir dairesine erkek kardeşime kimsenin haberi olmadan satış göstererek bağışlamıstir bizde babam vefat edince öğrendik ve dava açtık fakat avukatımız bir tek annem den vekalet aldı. Dava sonucunda da 4/1 i annemin 4/3 erkek kardeşimin olduğu yazıyor. Bu durumda bizim yasal hakkımız oluyormu yoksa birtek annemin ve kardeşimin mi oldu yardimci olurmusunuz şimdiden tsk ederim

 9. SAFİYE ERMİŞ diyor ki:

  annemler 7 kardeşler 3 erkek olmak uzere dedem 1981 yılında oldu mallarını dayımlar annem ve teyzemlerde tapudan bize satın biz size paranızı odeyeceğiz dediler kızlarda inandılar imza verdiler tapudan sattılar hala dayılar ödeme yapmadılar ennem 2003 te oldu arkadan teyzemler öldü bir teyzem yaşıyor 2 dayım hayatta ne yapmamız gerekiyor zaman aşımı varmı tapudan annemlar sattılar fakat tek kruş alamadılar yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla ..

 10. sinem diyor ki:

  babam 2 yıl evvel öldü ve küçükken anne ve babası ayrılmış. bir daha da arayıp sormamışlar. annesi daha sonra tekrar evlenmiş ve ondan da çocukları var babasından bir haber yok. ben şimdi onlardan hakkımızı almak istiyorum nasıl bir yaptırımı vardır bilgilendirir misiniz ? anne ve baba hala hayatta.

 11. ercn diyor ki:

  Babam ölmeden önce ikinci eşinden olan oğluna evin tapusunu vermiş ve kardeşim bu evi sattı yasal olarak ne yapabilirim saygılar;

 12. mevlüt boz diyor ki:

  Merhabalar.Sorum şu.Annemin annesi vefat etti ve annemin iki erkek kardesi ondan kalan para ve altinlari kendileri talan ettiler.annemin babasi hayatta.Annemin annesinden kalan bu mirasta hakki varmiydi yokmuydu.Bu mirastan pay almasi gerekmezdiydi.Dava acilabilir mi?

 13. Umut AYYILDIZ diyor ki:

  Öncelikle Selamlar. Babam annemin vefatından sonra evlendi (20 yıl önce). Şimdi öğrendiğime göre yeni eşine evlenirken bir ev almış. Ayrıca yakın zamanda kendi üzerine olan arabayı satıp ehliyeti olmayan eşinin üzerine sıfır bir otomobil almış. Şimdiki oturdukları babamın üzerine olan evi de satmayı düşündüklerini söylüyorlar. Belli ki elindeki mallarını yavaş yavaş bizden kaçırıyor. Bu durumda bizler ne yapabiliriz.

  • tevratduran diyor ki:

   Mal sahibi, kazanırken de harcarken de özgürdür alıp satabilir. Ancak mirastan mal kaçırmak amacıyla yani bir mirasçıyı mahrum edip diğerine kazanç sağlar şekilde yani bağışlama varsa bu halde diğer hakları ihlal edilen mirasçılar dava açabilir. Bu işlemi de mirasçı vefat etmeden yapamaz.

 14. Serpil diyor ki:

  Biz 3 kız 1 erkek kardeşiz. Babam Ölmeden yaklaşık bir yıl önce 2 dükkanından birini erkek kardeşime devretti. Bu devri yaparken kardeşime Demiş ki diğer dükkan paylı mülkiyette diğer pay sahibi mahkemeye verirse bu dükkanı sat ve paylı mülkiyetin olduğu Binayı al dedi. Aradan 11 yık geçti babam vefat edeli. Şimdi babamin bize bıraktığı paylı mülkiyette olan dükkan diğer pay sahibi yarasından mahkemeye verildi. Ama kardeşim babamın kendisine verdiği dükkanı satmak istemiyor bunu bana babam verdi benim hakkım diyor deyim yerindeyse ne hâliniz varsa görün demek istiyor kanunen erkek kardeşim paylı mülkiyette olan dükkanın da mürisi. Annem de halen hayatta ama o da kardeşime söz geçiremediği için onu destekliyor. Biz 3 kız Kardeş mirastan mal kaçırma Davası açabilir miyiz? Ve 11 yıldan beri oradan aldığı kira için de tazminat isteyebilir miyiz cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler mail da atabilirsiniz.

  • avtevrat diyor ki:

   Buradan sorulara hukuki cevaplar vermiyoruz, hukuki danışmanlık hizmeti almanızda yarar var.

 15. miniriye bayar diyor ki:

  babam babasından kalan tarlayı annemin vefatından sonra evlatlarına hiç haber vermeden satmış.babam hem alkol alıyor,hemde hastalıkları var.babamınepilepsi vealzehimer hastalığıvar. bu olayın üzerinden 5 yıl kadar oldu.babamın uzun süredir kullandığı ilaçlar var.bu satış bozulabilirmi

  • avtevrat diyor ki:

   Tapu kaydına esas olan vekaletnameye bakmanız yararlı olur. Bir de satışın amacı sizden mal kaçırma amaçlı mı değil mi ? Babanız hayatta ise bu hakkı kullanamazsınız herkese sağlıklı ömürler dilerim.

 16. Ilknur diyor ki:

  Merhaba, babam hayatta iken malini bana devretti. Vefat ettikten sonra kiz kardesim mal kacirma davasi acti dava aleyhime sonuclandi ve mulk uzerinde 3/8 payini kardesime tapu da satis yaptim. Bu olaydan sonra annem de vefat etti kardesim bu mal.kacirma davasina istineden annem adina da bana karsi dava acabilir mi

 17. erdi diyor ki:

  Merhaba avukat bey bundan 4 yıl önce dedem Elinde bulunan dükkanı 3 kardeşe eşit olarak dağıttı ve diğer 4 kıza bir şey vermedi fakat verirken eşinden kalan 2 daireyide eşit olarak 7 kardeşe pay etti ve kendi hakkı olan yarısınıda almadı cocuklarına dağııtı siz benden birşey istemeyin diye ve dükkanı cocuklarına bağışladı şimdi sorum kızlar bu tapuyu bozabilirmi dedemin vefatından sonra ? gerekli delilleri toplayabilirlerse tabi toplayamazlarsa sonuc ne olur teşekkürler şimdiden.

 18. Esra diyor ki:

  Merhaba ,
  babamın ilk evliliğinden 3 ,
  2. evliliğinden 2 çocuğu var .
  5 yıl önce 2. evliliğinden boşanırken üzerine olan evi yiğeninin üzerine geçirdi ,
  boşanma sırasında üzerinde ev bulunmaması için ..yakın bir zaman da vefat etti ,
  şuanda tapu sahibi olan yiğeni , evi en küçük çocuğun üzerine yapacağını iletiyor . amcamın bu şekilde vasiyeti vardı diyor , hak talep edebilir miyiz ? Hukuk yoluna başvurulmalı mı , konu ile ilgili görüşlerinizi rica ederiz

  • avtevrat diyor ki:

   Konuyla ilgili detaylı bilgi- belge incelemesi sonucu hukuki kanaatimi paylaşırım bu şekilde bir şey söylemem doğru olmaz.

 19. A. Altınkaynak diyor ki:

  İyi günler,
  Eşimin annesi vefat etti. Eşimin 5 kız kardeşi ve 1 Abisi var. Babaları 70 Yaşın üzerinde. Abileri Miras korkusu yüzünden TR ye tatil amaçlı gidip Babasından kendi üzerine tapuyu geçirmiş hediye olarak. Kızlara hiç birşey kalmadı. Abilerinin böyle birşey yapmaya hakkı varmıydı? Yani tapu Abisinin üzerine geçti diye diğer 6 kıza hiç birşey kalmıyormu? Yaşayan Baba ölmeden tüm varlığını 1 oğluna vermeye hakkı varmı diğer tarafta 6 kızı daha varken? Cevap verirseniz sevinirim. Saygılarımla

  • avtevrat diyor ki:

   Hayatta iken kişi kendine ait malını satabilir bağışlayabilir isterse parasıyla tatil yapar dünya turuna çıkar yani kendi bileceği iştir. Bu sizin için de geçerlidir. Sizin bir katkınız yoksa babanıza bir şey söyleme hakkınız yoktur. Burada dava konusu olan baba bağışlamak istediği mülkünü şekil şatlarına uymayarak satış göstermesidir. Bu halde dahi malını elinden çıkaran vefat etmeden bir dava açılması da hukuk tarafından kabul edilmeyecektir. Tatsız can sıkıcı bir durum sizin için farkındayım yalnız hukuk düzeni böyle buyurmakta.

 20. celal diyor ki:

  Merhaba avukat bey Benim dedem 84 yaşinda dedeminarsa ve binasini amcam üstüne almak istiyo bunu için sağlik raporu alacak sonradan dedem vefat ettikten sonra baba dava açipta hakkini geri alabilirmi

 21. ayse diyor ki:

  Merhaba,

  Annem sun anda sag yasiyor ve Abime bir ev verdi kucuk kiz kardesime de Tarlayi verdi tapulariylan. Gerekcesi benim yurt disin da yasiyor olmam mis ve bana birsey vermek istemedigine belirtti durumum iyi oldugundan dolayi!.
  Size sorum burda ne yapmaliyim ve hangi davayi acmam gerek ve zamn asimi varmi 2 yil gecti zaten tapu larin verilisi?
  Cevaplarsaniz sevinirim Saygilar.

 22. engin diyor ki:

  kolay gelsin hayirli calismalar avukat bey oncelikle cok ciddi bir sorun ile karsi karsiyayim ne yapabilirim bilmiyorum ..
  benim ailem epey karisik olmakla birlikte babamin 2nci esinden (imam nikahli olarak) tek cocugum ilk esinden yani resmi nikahli olandan 3 cocugu mevcut ve hepsi bana cocuklugumdan beri dusman . aile sirketimiz vardi tum kardesler ortakti bende okul icin yurt disini sectim bu arada onlarda firsattan istifade daha babam olmeden sozlesmeli olarak aralarinda ne kadar mal varsa paylastilar .. en buyuk abim sirketteki yari mallari karisinin ustune yapti ortanca abim sozlesmeli olarak (babama ait sozlesme) usulsuz olarak payini aldi en buyuk ablam da baskasiyla evli olmasina ragmen mal paylasimina girdi ulkeye dondugumde beni evlendirdiler .. evliligimde olan butun harcamalari hakkimdan keseceklerini soylediler oylede yaptilar bir ev vereceklerini soylediler ve bir miktar ayakta durmam icin nakit para ve verilen sozlerin hicbirisi tutulmadi evimi kendim dayadim dosedim en buyuk abim oturdugum evin tapusunu karisinin ustune yapti .. nakit olarak ta telefonda agza alinmayacak kufurlerle birlikte SENIN BIZDE HAKKIN YOK dedi .. ve bunuda babam destekledi ..
  ve avukat bey bunu soyleyen herseyin basinda olan en buyuk abim suan devlet tarafindan kacak olarak sehri terk etmis nerede yasadigi bilinmeyen bir adam simdi size sorum su .. ben bu insanlardan hakkimi nasil alabilirim? cevabinizi bekliyorum saygilar sunuyorum !

 23. şakir diyor ki:

  Merhaba Babamdan kalan malları kardeşim ben yurtdışındayken kadostora gelince kendi üzerine yazdırdı ve sonrasında bu malların birkısmını sattı ve kardeşim vefaat etti kardeşimin sattığı arazilerin nerede olduğunu ada pafta no sunu öğrenebilirmiyim elindeki mallara ve satmış olduğu arazilere mahkemede hak talep edebilirmiyim teşekkür eerim

  • avtevrat diyor ki:

   Elbette. Bu tür davalarda askı süresine göre 10 yıl zamanaşımı süresi var bu süreyi kaçırmayın

 24. serpil diyor ki:

  meraba benim dedem kardeşine arazi vermiş bundan bizim haberimiz yoktu tapu geçti mi bilmiyoruz ayrıca dedemin şeker fabrikasında daha önce hissesi varmış eğer tabu geçmişse biz bişeyler alabilir miyiz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

 25. Nur diyor ki:

  Benimde sorum hemen hemen dier arkadaşlarla aynı. Beni suanki ailem 10yıl önce noter aracılığı ile üzerine almış. Ben şuan onların soyadını taşıyorum. Babam öldü annem babamdan sakat maaşı alıyor. 5 yıl önce bn bazı nedenlerden dolayı çocuk esirgeme kurumunda kaldım. Bu zaman çerçevesi içinde beni mahkemeye vermiş. Üzerinden sildirmek için. Ama mahkeme düştü. Ben geçen yıl yurttan çıkıp evlendim. Annemde mallar bana kalması diye her şeyi dayımın oğlunun üzerine yapmış. Benim bu durumda dava açma hakkım yokmu

 26. Melike diyor ki:

  Hocam iyi gunler diliyorum . Annemin adına 38 dönüm değerli arazi var. Annem bu arazileri yalnızca 6 erkek çocuğuna bağışlamak için bir takım calssmalar yapıyorlar . Geri kalan 4 kızına ise babama ait 19 donum araziden kalan payimida alacam diyor sizin hakkınız bir dönüm diyor . İhtiyacı olmayan gayet varlıklı annem 69 yaşında ne yazikki en değerli araziler zamanında babam satın alıp annemin adına yapmıştı . Kardeşlerim ise annem biraz rahatsız olduğundan hasta döseginde onu böyle bir şey yapması için ikna etmiş durumdalar . Yalnız annemin korkusu aralarında kan çıkmasından korkuyor şayet öyle bir şeyler olursa muhtemeldir ki bir şeyler olur. Lâkin benim kanaatim hukuksal olrak gidebildiğim yere gitmek . Ve kardeşlerim annemin ölümünden sonra gerçekleşecek davalardan da korktuklari için mirasi alır almaz satacaklar. Durumum inanin hiç iyi değil ben yıllardır sürünerek çocuklarını okumaya çalıştım onlar arazinin yaklaşık her yıl 200 milyarlık gelirini yediler zevkü sefa içinde yaşadılar. babam öleli 17 yil oldu o olsaydı asla öyle bir şeye mahal vermezdi neye yazikki geleneksel toplum yapımız erkekten yana. Ne yapabilirim maddi durumum hiç iyi değil dava açarSam dahi sağdan soldan borç alarak açacağım. Lâkin önemli olan netice eğer ki buna dava açarsam taşınmaz malin iptalini gerçekleştirebilir miyim annem ölene kadar mirasın adında kalması kesinlikle satış yapmamasıni sağlayabilir miyim ?

 27. mehmet diyor ki:

  İyi gunler hocam benim sorum şu dedem 1995 te vefat etti Dedemin 5 erkek 4 kız çocuğu var her birine tam bilmiyorum ama yaklaşık 650 dönümlük arazi kaldı dedemden. dedemin vefatindan beş yıl sonra erkek çocuklar kız çocukların okuma yazması olmadığı için kağıtlar imzalatip mirasın hepsini kendi uzerine yaptilar diğer kız cocuklar bu durumdan şikayetçi değil ama annem hakkını almak istiyor dava acilirmi açılsa nasıl sonuçlanabilir cevap verirseniz çok sevinirim hayırlı günler

  • avtevrat diyor ki:

   Mirastan mal kaçırma davaları için ofise gelerek danışmanlık almanızı tavsiye ederim.

 28. Ayşe diyor ki:

  Mrhb ben 6 aylıkken annemin halası beni almış büyüttü evlendirdi şimdi kendisi 78 yaşına hiç evlenmemiş beni üstüne almadılar şimdi Bi tane oturdukları ev var bana vermek istiyorlar ama mirasçısı var kardeşi ve olen kardeşinin çocukları ben bu evi bakma karsilgiylami almam gerekir yoksa hibemi bana yardımcı olursanız sevinirim Nasıl bir yol inceliyimki olunce mahkeme açılmasın

 29. Şenol Buğday diyor ki:

  Merhaba benim babam ölmeden önce rahatsizligindan dolayi (felcliyken) aileden habersiz bir arkadaşına vekâlet vermiş bu vekâlet ile akrabamiz olan birisine satış yapmış öğrendiğimiz zaman vekâlet iptal ettirdik ama satış yapılmıştı mallar üzerindeki hakkımızı alabilir miyiz bilgilendirebilir misiniz ? TEŞEKKÜRLER

 30. Fatma diyor ki:

  Meraba benim sorum su biz uc kardesiz babam dukkanini 500 bin liraya satarak erkek kardeslerime birer ev aldi diger mallarinida bir sekilde kardeslerime ölmeden. once vermeye calisiyor. Bu durumda bana hukuki bir hak dogarmi? Dava acabilirmiyim? Babamin vefatindan sonrami dava hakkim doguyor? Dava acmam durumunda hakkimi alabilirmiyim? Yardimci olursaniz sevinirim

  • avtevrat diyor ki:

   Baba hayatta iken adil paylaşım yaparsa temlikler iptal olmaz aksi halde vefatından sonra kardeşler arasında ihtilafa neden olur.

 31. mesut diyor ki:

  Dedemden kalan toprakları amcalarim babamı kandirarak vekalet yolu ile almislar sonrasında birçok tapuyu kendi üstlerine geçirmişler babam şimdi bunu fark etti ve hakkını olanı alabilir mi ? Sonuçta babadan olan hiçbir şey için herhangi bir şey alamadı satış vs yok

 32. Baki diyor ki:

  Merhaba avukat bey babam 1975 100 metrekarelik bir arsa alıyor o zaman arsanın tapusu yoktu tanıdık birinden alıyor 2 dukkan yaparak burayı isletiyor. Arada 15 yıl geçiyor tapusu başkasının üzerine yapılıyor. 40-50 yıldır biz isletip kirasini alıyoruz ama tapusu baskasinjn üzerinde tapumuzu geri alabilir miyiz

 33. taner diyor ki:

  dedem bakicisina 3sene önce bi ev sattti annemde ayni gün bakicisindan evi saatin Aldi baska sina gitmesn diye ama komik rakamlarla babamin ablalari daa bir dava acmislardir kara nedir

 34. Nejla Baskın diyor ki:

  Tevrat bey merhaba,
  Geçen gün bir yakınımla konuşurken bazı yeni şeyler öğrendim şöyle ki;
  Babam 2003 yılında vefat etti. Dargın olduğumuz için ne hastalığı ne de vefatı bana bildirilmedi. Mal paylaşımı yüzünden mecburen beni buldular. Sadece bir ev ve bir araba olduğunu söylediler. Bunlar ben, babamın karısı ve oğlu yani kardeşim, arasında bölündü bana bir miktar para verip tekrar yolları ayırdık. Geçenlerde bir yakınımın bana dediğine göre babam kendi üstüne olanları satıp yeni bir ev veya herhangi bir gayrimenkul hep eşinin üstüne almış. Bu durumda geçmişe dönük benim yapabileceğim birşeyler var mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • avtevrat diyor ki:

   Miratan mal kaçırmak amacıyla sizi mahrum etmeye yönelik satışlar varsa bağışlama iradesi babanızda var demektir. O halde tapu kayıtlarının tedavüllü resmi senetlerin avukat tarafından incelenmesi halinde net bir yanıt vermem mümkün olacaktır. Zamanaşımı yoktur.

   • Nejla Baskın diyor ki:

    Merhaba,
    Öncelikle hızlı geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim
    Bu durumda tapu kayıtlarını mı çıkarmam gerekecek? Öyle ise tapudan bana bu bilgileri verirler mi acaba? Ayrıca babamın tc numarası falan yok bende..

 35. nigar erenbay diyor ki:

  Merhaba avukat bey kayinpederim bundan bir yil önce
  oturdugu müstakil evi önce bir komsumuzun üzerine devretti iki ay sonra beyimin üzerine devretti bunu
  6 kardesim var bozabilirlermi .

  • avtevrat diyor ki:

   Gerçek bir satış yoksa bağış var fakat tapuda satış gösterilmişse MUVAZAA DAVASI AÇILIRSA sizin tabirle SATIŞ bozulabilir.

 36. hakan diyor ki:

  Merabalar efendim bir soruda benim olcakdi babam tarlayi birisine satmis o sattigi kisidende kardesim almis tapuyu yani yeri kardesime vermis oluyor buna bir itiraz etme seklim varmi.cevaplayabikirseniz sevinirim tesekkurler

  • avtevrat diyor ki:

   Dolambaçlı olarak kardeşiniz tarlayı üzerine almış bu durumda dava hakkınız var demektir. Burada önemli olan gerçek bir satışın olmaması gerekir.

 37. atilla heperdoğan diyor ki:

  Annem 15 sene önce %50 hissesi bulunan zeytinliği tapuda üzerime geçirdi.vefatı halinde soyadları değişik üç kardeşim hak iddia edebilirmi?

 38. Özcam diyor ki:

  merhaba dedemin vafet edeli 2 yıl oldu dedem babama ewlenirken bi dölüm tarla vermiş tapusu babamın ustüne Şuan babamında ewleleli 25 sene oldu şimdi babamın kardeşleri tapuyu bozabilirlermi saygılar

 39. hüseyin gümüş diyor ki:

  salam öncelikle kolay gelsin biz beş kardeşiz ben kardeşlerimden ayrı ilde yaşıyorum . babam 90 yaşında kardeşlerim babama yerleri satırıyor ve bana hak vermiyorlar bu konu hakkında ne yapa bilirim babam ben yanına gidince beni cıkartamıyor . yardımlarımızı bekliyorum

 40. Aycan diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey
  Ailemizde miras paylaşımı konusu açılmıştı
  Herkese eşit paylaşılacak hak yenmeyecek dedi baba ve daha sonra ihtiyacı olmadığı halde evlerini satıp yeni yerler alıp oğulları üzerine yaptı ayrıca oğullarının şuanda oturduğu evi onlara BAĞİŞLAMIŞ kalan 1 2 yeri de 2 kız 2 oğlan ortak paylaşacak deniyor . Fakat bu durumda oğullar hak aldıkları halde kız kardeşlerin paylarını alacaklar . Şuan hepsini de üzerine verebilir aklına girmişler ve baba çok alakasız ve bizim demediğimiz şekilde konuşuyor . ( örneğin kızlar miras istemiyor haklarını helal etti gibi fakat 2 kız da böyle bişey demedi ) kısaca oğullar miras kaçırıyor . Bu durumda dava açıp kazanma ihtimalimiz ne durumdadır bir hak arama durumumuz var mıdır
  Teşekkürler

  • avtevrat diyor ki:

   İhtimal hesapları ayrı bil bilim dalı, hukuken haklarınızı almak için TENKİS DAVASI AÇILABİLİR.

 41. Turgut diyor ki:

  Merhaba sayin Tevrat bey

  Benim babam bütün tasinmazlarini en büyük agebeyimin üzerine vermis nasil aldigini bilmiyoruz muhtemelen babam cok yasli oldugu icin kandirarak almis ve simdide kimse ondan haktalep edemesin diye bütün tasinmazlari karisinin kardesinin üzerine yapmis.simdi ben ve kiz kardeslerim bu tasinmazlardan hakkimizi alabilmemiz icin hukuki olarak ne gibi bi yol izlemeliyiz yada biz bu kisiden kendi hakkimiza düsen tasinmazlari hukuki olarak nasil alabiliriz.

  Simdiden cok tesekkür ederim

 42. irfan diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey.benim sorum şu.biz 4 kardeşiz.2 kız iki erkek.87 yaşında babam var.annem 12 yil once rahmetlik oldu.o gunden sonra babama ben bakiyorum.(ne olrsa olsun olene kadarda bakacagim.hznimimda bu konuda bana destek)babam baba kim bakarsa evi ve onundeki tarlayi ona verecegini soyledi.buyuk abim asla bakmam dedi.2 ablamda bizde bakamayiz dediler.ohalde ben bakarim dedim ve babam evin tapusunu bana verdi.(ev+tarla 5 dönem)abime ev yapmasi için 4donum tarla verdi.şimdi ablalarimdan birisi surekli bizi ozellikle hanimimi taciz ediyor.geride kalan arazimiz ise 40 donum.babam nereyi istersen vermeyim diyor ama ablam.illa evi isterim diyor.bilakis evin yapiminda benim emegim hem parasal hem bedenen cok fazla.babam oldugu zaman mahkemeye verecegini soyluyor.ileride mahkemeye verse kazanirmi?veya benim ne yapmam gerekiyor.babam bu durumdan ckk uzuluyor.bana bilgi verirseniz sevinirim

 43. FURKAN diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey, Temmuz ayında Vefat eden annanem adına belediyeden yaklaşık 20.000 tl tutarında arsa vergisi geldi.Annanem 12 sene önce vefat etti.Lİste yaklaşık 2 sayfa ve sayfanın en sonunda 2015 yılı da dahil edilerek ödeme emri gönderilmiş.Bu ne anlama geliyor annanem üzerine bir arazi mevcut olduğu içinmi bu evrak gelmiş.Soyle de bir durum var daha önceden bazı yerler satılmış ve kardeşlere paylaştırılmış.O zamanlar belediye hastane ve okul yapılacağını söyleyerek arazilerin bir bölümüne el koymuş.Bize gelen bu arsa vergisini hayatta olan iki kızının (annem ve teyzem)ödemesi gerektiğini söylüyorlar.Sonuç olarak vergi geliyorsa herhangi bir arazi mevcutmudur.Teşekkürler iyi çalışmalar.

 44. Gülizar diyor ki:

  Iyi aksamlar avkat bey ben almanyada yasiyorum benim bir avkata ihtiyacim var size nasil ulasanilirim cok acil simdiden tskler

 45. Gülizar diyor ki:

  mrb sayin teveatbey ben almanyada yasiyorum annem 40 sene almanyada calisti sonra kesin dönüs yapti 5 sene öncede vefat etti
  uvey kizkardesim annemle beni görüstürmedi annem butun mal varligini duydugum kadariyla baskasinin ustune satis yaparak kiz kardesime birakmis oglan kardesim ve bana bir igne birakmadi ben 62 yasindayim yavrum hastayim calisamiyorum
  kiz kardesim annemden kalan parayla sefa suruyo bana haber yollamis buraya gelme bir igne alamaz diye dört senedir bekledim
  simdi ögrenmek istedigim acaba ben annemden miras alabilirmiyim avkata versem sonuc alamamiycagimi dusundugum icin bugune kadar bekledim bana ricam etsem bilgi verirmisiniz simdiden cok tsk ediyorum
  saygilarimla

 46. cagla diyor ki:

  Merhaba avukat bey bi sorum vardı cevaplarsaniz çok memnun olurm biz beş kardeşiz iki erkek üç kız. babam iki ay önce vefat etti. Iki evi vardı. Smdi öğrendik ki babam küçük oğluna ölmeden noterde evin tekini ölene kadar bakarsa onundur diye imza vermiş. Ne yapmamız lazım. Hangi dava açılır.

  • avtevrat diyor ki:

   Eğer sözleşme gereği küçük oğul babasına bakmışsa eve sahip olur davanız reddedilir. Aksi halde hakkınız vardır.

 47. Ali diyor ki:

  Merhaba
  Dedem 40 dönüm tarlasını2 dayımın oğullarına tapu etti .4 kızına ise kırsal bir mevkide 18 dönüm ayırmış ama 2 dayım buralardan da pay istiyor .Dedem tapu işini ölmeden 10 yıl önce yapmış ve verdiği torunlarının da o dönemde yaşları 18 ila 20 arasında alma durumları yok .Biz tapu davası açabilirmiyiz ? Teşekkürler

 48. Deniz diyor ki:

  Sayın Tevrat Bey,
  Sorumu cevaplarsanız çok mutlu olurum. Annemin 2 evi var. Benim haricimde 2 çocuğu daha var(öz ama ben görüşmüyorum onlarla) Annemin onlara birşey bırakmasını istemiyorum, sebep para değil. Annem onları mirastan men edip herşeyini bana bırakabilir mi sağ iken? Bunu nasıl yapar ve sonrasında bu kişiler bana dava açabilir mi, hak alacakları olur mu? Yol göstermenizi rica ederim. Teşekkürler.

 49. Esra diyor ki:

  Merhaba avukat bey biz 5 kardesiz babam annem hala yaşıyor fakat bizim haberimiz yokken 3 dükkan ve bir evini kendisine bakma karşılığında sözleşme imzalatip erkek kardeşime vermiş bunu tesadüfen vergi borcundan öğreniyoruz ne yapmamız gerekir lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim.

 50. Canan diyor ki:

  Merhabalar Tevrat Bey,
  Kardeşim babamın evini kendi üzerine yapması için 2 yıldır baskı uyguluyordu. Bizimkilerde artık bezdi üzerine verecekler. Benim uyanık kardeşim noterden evden hakkımızı aldığımıza dair sözleşme yapmamızı istiyor. Tabiki bana verilen birşey yok. Ailemde sesini çıkarmıyor. İmzayı atmamı istiyorlar. Bizde kadına mal varlığından paylaşım yapan olmaz, böyle geldi böylee gidiyor. Ailemle kötü olmamak için mecbur imzayı aticam. Ilerde bunu bozma gibi bir durumum olabilir mi?? Noterde bedelsiz olarak verdiğimi yazdirmam bir ise yarar mı? Lütfen yardımcı olun

  • avtevrat diyor ki:

   Canan hanım, gerçek iradeniz ne ise ona imza atın yoksa arkadan iş çevirmeyin ya imzayı atın ya da imzanızı bozdurmayı düşünmeyin açık ve net olun.

 51. Melih diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey
  Dedem dayıma ölmeden önce 4 evini veriyor biz hukuksal yol ile mahkeme açtık annem bu davada hakkına ne düşer evlerden hakkını alabir mi ?

  • avtevrat diyor ki:

   Davanızı nasıl ve neşekilde açtığınızı talebinizin ne olduğunu bilemiyorum.
   Açılmış davalarla ilgili sorulara yanıt vermemiz mümkün değildir. Ancak uzman görüşü kapsamında ücreti mukabili rapor verebiliriz.

 52. Elfida diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey;
  Annemin babası tum mal varlığını dayım a vermis. Fakat dayıma mal varlıgı direk olarak gecmedi mallar baska birinin ustune gecirildi. Ve bu yıl icinde o kisi tarafından yerler satıldı ve tum mal varlıgı daire ve toprak karsılıgı esinin uzerine gecirildi. Benim sormak istedigim bu olaya dava acılırsa annem ve diger kız kardesleri haklarinı alabilirmi ve babalari oleli 5 yıl oldu zaman asımına ugrama yada kazanama gibi durumlarla karsilasabilirmi yazima cevap verirseniz cok sevirim cunku konu hakknda bilgi almadan hareket etmek istemiyolar

 53. Dursun diyor ki:

  Sayın Tevrat Bey;
  Babam geçen ay vefat etti. Babamın memleketinde arsaları olduğunu, ancak ne kadar ve tam olarak nerede olduğunu bilmiyorum. köye kadastro gelmediği için bu arsaların tapuları da yok. Buradaki arsaları miras yoluyla nasıl alabiliriz?
  İlgiiz için şimdiden teşekkürler.

 54. birsen diyor ki:

  Eşimin iki dairesi var ikinci hanımıyim eşim kanser ben bakıyorum çocukları aramiyor bile vana bir daire verirse eşim ölünce elimden alabilirler mi

 55. Serkan akyol diyor ki:

  Merhaba babam 2 sene once evi abime tapuda verdi abim bu gunlerde 50 bin tl babamin hesabina para yatirmis ancak babam sag dava acarsam sonuc ne olur saygilar

 56. birsen diyor ki:

  Eşimin eski karısınin arsaları var eşim vefat ettiginde bana hak düşüyorum tsk ederim

 57. Dilek Fidan diyor ki:

  Annemin ikitane dairesi var ikisinide satip kardesime vericek.Annem sag bu durumda ben nasil hak idda ederim..Öldükten sonra dava acabilirmiyim alabilirmiyim hakkimi???tesekkurler…

 58. erhan er diyor ki:

  mrb babam 85 yaşında sağ yeni öğrendim babam 2.5 dönüm arsayı torununa ipotek 300.000 yapmış tapuya şerh koydurmuş dahaa onra öncede kredi çekip biçerdöver aldı dahaynı torununa başka araç alıp onun üzerne vermiş yine bir traktörüde takas yapıp kendi üzerlerine traktör almışlar ne yapmalıyız

 59. yakini55 diyor ki:

  Tevrat Bey yazılarınızı okudum ve birçok konu hakkında bilgi sahibi oldum.Kendi adıma teşekkür ediyorum.Benim size şöyle bir danışmam olacak cevaplarsanız çok mutlu olacağım.Bizim köyümüzdeki orman arazisi ve Vakıf arazileri toprağı işleyen köylülere tapu halinde verilecek.On sene önce tapu kadastro elemanı köye gelip bilirkişi eşliğinde yerlerin sahiplerini belirleyip köyü parsel parsel sahiplerine böldü.Üç sene önce tapuların kimin adına hangi yer çıkacağı askıya asılmış.Annem ve dört kız kardeşe hiçbir şey sorulmadan dedemin yerleri üç tane oğlunun üstüne yazılmış.Yaklaşık 60 dönüm yer üç erkek arasında pay edilmiş ve üçü de nisan ayında tapularını alacak.Annem de bu yerlerden payını istediğini söylüyor.Önceden tapusuz olan ve şimdi tapuya çıkacak olan ve vergisi dedem tarafından verilen bu topraklarda annem de hak iddia edebilir mi?Annemin okuması ve yazması yok böyle bir durumun olduğunu yeni öğrendi sizce bu topraklardan hak iddia edebilir mi?
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

 60. Cemalettin diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey,
  Babam arsamizi kat karşılığında mutaite verdi ve daireler bitmek üzere. Fakat babam har vurup harman savurgan bir kişiliğe sahip olduğu için şimdiden dairelerin bir kısmını satma düşüncesini paylaştı. Hatta iki daireden para dahi alınmış.
  Biz bu dairelerin satılmasına razı değiliz. Bu durumda mirasçısı olarak mani olmak için ne yapmamız gerekir.
  İyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla.

  • avtevrat diyor ki:

   Bu davayı mirasçı olarak değil babanızın savurganlığı gerekçesiyle açıp kısıtlama kararı aldıramak için Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapabilirsiniz.

 61. muzaffer diyor ki:

  Merhabalar babam 3 sene önce vefaat etti biz beş kardeşiź ama babam 6 sene önce evin tapusunu komşumuzun üzerine yapmış şimdide o komşumuz küçük olan kardeşimize evin tapusunu verecek ne yapmalıyız. Teşekkürler

  • avtevrat diyor ki:

   Komşunun üzerine taşınmaz malı diğer 4 kardeşlerden ve anneden kaçırmak için yapmışsa bu tasarrufi muamele için dava açılması mümkün.

 62. Isa diyor ki:

  Acilabilirse sizinle iletisime gecmek istiyorum zamani kararlastirabilirmiyiz.bu hakkimiz olan yeri alabilirmiyiz.

 63. Coskun diyor ki:

  Merhaba esimin dedesinin raporu var bu rapor ile araba almak istiyoruz esimin halasinda vekaleti var dedenin esimin halasi notere gideriz arabayi senin aldina dair imza atariz diyor bu durumda dede vefat etse ogullari benim rapor uzerine aldim araca hak sahibi olurmu

 64. Sabri diyor ki:

  Babam 11 yıl önce vefat etti ben o zamanlar 10 yaşındaydım amcam babam öldükten 1 gün sonra tapuları aldı bir hafta sonrada annemden işleri yürütmesi adına babamın bütün mallarını annemden almış (rızası olmadan) amcam hiç bir zaman bize 1₺ katlısı olmadı malların çoğunu bankada ki bütün parayı da satıp yemiş şimdi ben bu kalan malları ve satılan malları amcamdan alabilirmiyim dava açsam mahkeme bu malların babam hemen öldükten sonra babamın adından amcamın adına geçmesinde bizleri haklı görür mü geri alma şansımız var mı? Şimdiden teşekkür ederim

 65. Fatma diyor ki:

  Mrba benimde bir sorum olcak cevaplarsaniz sevinirim benim annem öldu babam baska biryle evlendi elinde nevar ne yok hep satti yediler 4 kiz kardesik kizlarina hic bisey birakmamak icin satti.suanda babam sağ bababa dava acabilirmiyiz yada ne yapmam gerekir yardimci olursaniz tsk

 66. ONUR diyor ki:

  SAYIN AVUKAT BEY ;

  BİZ 19 KARDEŞİZ , BABAM VEFAT ETTİĞİNDE , BANA VE 18 KARDEŞİME MİRASIN 3/4 , ANNEME 1/4 MİRAS KALDI. FAKAT MAL PAYLAŞIMI YAPILMADI. BEN BABAM ÖLDÜKTEN HEMEN SONRA ABİME BABAMDAN KALACAK YERLERİ NOTER KANALI İLE SATTIM. BEN SATTIKTAN SONRA KARDEŞLERİM ANNEMİ KANDIRARAK MAL PAYLAŞIMINDA BULUNMUŞLAR VE ANNEME 11 PARSELDEN KALAN 1/4 YERİNE , DEĞERSİZ 1 PARSELDEN YER VERMİŞLER. DEĞERLİ YERLERİ KENDİ ARALARINDA PAYLAŞMIŞLAR. ANNEM VEFAT ETTİ VE BEN BU DURUMU ÖĞRENDİM. BANA ANNEME VERİLEN DEĞERSİZ YERLERDEN MİRAS KALMIŞ OLDU. ŞİMDİ NE YAPMAM LAZIM ?
  SAYGILARIMLA
  ONUR ARTAR

 67. Adnan diyor ki:

  Merhaba,
  Benim 4 ablam var. Babam 1992 vefat etti. Annem sag ve üstüne olan mallari kizlarinin üstüne kacirdi.
  1. Daire.. ablamin enistesinin üstüne yapti…
  2. 2.ablamin tanidigina simdi kizina devredilmis durumda.
  3. Kizinin üstüne yapilmis.. su an orayi satti.
  4. Enistemin kardesinin üstüne yapildi.

  Bu 4 ablama yapilan mallar benden mal kacirmasi olayi ile gerceklesti.

  Neler yapabilirim hakkimi aramak icin, bana yardimci olursaniz sevinirim.

  Ben yurtdisindayim, anneminde babamin vefatindan dolayi her ay 5500 TL aliyor.
  Satmasina muhtaci olmadiginin kanaatindeyim,
  Saygilarimla

  Adnan Taskaya

 68. Gülizar diyor ki:

  Bizim sorunumuz eşimin dedesi 220 metre arsanın 4 üçünü 3 oğluna satıyor üç kardeş 5 katlı ev yapıyorlar dede para katmıyor ama yapı kullanma izin belgesinde onun adı yazıyor Daha sonra dede kendine ayırdığı hisseyi 1 oğluna bağış yapıyor ve daire olduğu iddia ettigi evi vasiyetle yine aynı oğluna veriyor bu hisseyi alan amca evde dedenin hakkı olduğunu hem kendi hakkı olduğunu söylüyor kayınpederi oyalıyor Evi3 kardeş paylaşlaşıcaz diye 4 yıl geçiriyor şimdi eşim kayın peder in hissesini bağış yoluyla bende diğer kadir olan amcanın hissesini bağış yoluyla aldım ön alım hakkı olurmu ve biz bu dedenin hissesini alan amcanın dedenin hissesiyle evden hak almasını istemiyoruz evin arkasındaki 80 m olan arsadan almasını istiyoruz ve mümkün olursa dedenin hissesini 3 e paylaşılsın istiyoruz ben ve eşim amcaya dava açıp kazanabilir miyiz zamanaşımı gibi problemler olurmu 2013 yılında dede hissesini veriyor 220 m arsa bütün çözüm varmı kat mülkiyetine geçmek istiyoruz amcayla anlaşamıyoruz dedenin olduğu iddia ettiği e i boşaltmıyor cevap verirseniz çok sevinir

 69. Selami diyor ki:

  Iyi günler Anem vefat edelli 1,5 sene oldu, Babamla Anemin 2 dairesi vardi ama daireler babimin üzerine imis.Babam tekrar evlendi 5-6 ay oldu babam simdi 1 daireyi satip kadinin östüne baskabir daire almis ve simdi 2 daireyide satiliga cikarmislar, Babam benle ve kardeslerimden mal kaciriyor bu durumda nasil davrana billiriz dava acma hakkimiz varmi

 70. Ahmet diyor ki:

  Merhaba babam 85 yaşında kanser hastası biz 4 kardeşiz babam üzerine olan malları kardeşim adına yaptığını söyledi bunun için herhangi bir beyanda bulunabilir miyiz teşekkür ederim

 71. Levent Çorapcı diyor ki:

  İyi geceler
  Eşime anneannesi 2008 yılında 87 yaşındayken oturduğu evi hediye etti (tapu değeri 28 000 Tl) 8 tane mirasçı var bunlardan 3 tanesi olayı biliyor. Anne annenin 4 tane daha dairesi var bu yıl vefat etti mirasçılar elimizden daireyi alabilirlerMi? Teşekkür ederim. Saygılarımla

 72. furkan aran diyor ki:

  Avukat bey benimde bir sorum olucak simdi babam akli basi yerindeyken beni evlendirmek yerine ev al diger ev abimin ablamada para veririz dedim babam beni evlendirmek yerine ev aldi tapusunu filn herseyini ben yaptirdim direk gittik mutaitten evi aldim sifir olarak simdi babam vefat etti kardeslerim dava acsa bu evi tapusunu bozdurabilirlermi bana diyorlarki ev sende kalsin bunu resmiyete dokmeye gerek varmi sorum buydu

 73. Buse diyor ki:

  Merhaba benim kayinpederim bes alti sene once babasindan kalan suanda cok degerli olan sekiz donum tarlayi kiz kardeslerine verip kendine eski kohne iki evi almis. Var olan evlerin daha degrrli oldugunu dusunmus ve suandada yanlis yaptigini kabul etmiyor benim istedigime veririm diyor biz cocuklari olarak bir dava acabilirmiyiz hakkimizi alablrmiyiz

  • avtevrat diyor ki:

   Kendisi dava açabilir fakat aldatılmadan sonraki 1 yıllık süreyi geçirmiş bu nedenle hakkınız var görünmüyor ama yine de avukattan randevu alarak tapu kayıtlarını inceletebilirsiniz.

 74. İbrahim diyor ki:

  Babam 2001 rahmetli oldugunda 17 yaşındaydım annem babam dan kalan tapuları kız kardeşleri ile pay etmiş , babamın üzerinde n devredimenlerin parsel numaralarını nasıl bulabilirim ve hakkıma düşeni nasıl alabilirim bu işlemler 2004 te devrelmis

 75. Ozgur Seker diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey,
  Oncelikle yazilarinizi cok faydali buluyorum ve cok tesekkur ederim.
  Benim sorum şu; babannem hayattayken 2014 subatta kendisine ait evi torunu yani bana satış gosterdi. Cunku evi bana vermek istiyordu. Bu satisi hayattayken yapti ve 2016 kasimda vefat etti. Bu satis gerceklesirken akli dengesi yerinde olduguna dair saglik raporu ve 2 sahit ile satis islemi gerceklesti.

  Babannemin vefati uzerinden 6 ay, tapu satisinin uzerindense yaklasik 3,5 yil gecti. Amcam ve babam evi benden almak icin dava acabilir mi

 76. Hamdi Tayhan diyor ki:

  Tevrat Bey,

  Tahminimce; tapu – satış vb. işlem olsaydı muris muvazaası olduğu tarafımızdan kolayca ispatlanacağı ve iptal edileceği (bir avukata danışılarak) öğrenilmiş ve bundan dolayı Muris notere götürülerek vasiyet yaptırılmıştır. (Kendisi gitmiş değil).

  Her ne kadar ortada tapu işlemi yoksa da vasiyet ile bağışlamış gibi yaptırılmıştır ve üstelik murisin okuma yazması yokmuş gibi gösterilip (kendisine böyle beyan ettirilip) imza yerine parmak bastırılmak suretiyle… (Ki imza örnekleri var, sadece okul mezunu – diplama sahibi değildi merhum).

  (Yine tahminimce, prensip olarak mahkemelerin olabildiğince vasiyetin yerine getirilmesinden yana olmasından yararlanmak ve diğerine göre iptalini zorlaştırmak istemişler)..

  Kısacası miras muvazaası sadece tapu işlemlerinde mi olur yoksa vasiyet yoluyla olursa da bundan bahsedilebilir mi?, Vasiyetin iptali davasında da bu kavram ileri sürülebilir mi?

  Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

 77. Nuray Demir diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey,
  Biz 3 kardeşiz annemden kalan bütün mallardaki hakkımızı erkek kardeşime tapuda satış göstererek devrettik. Annemin vefatından sonra kardeşimin evinden yaşıyorduk ,biz evlenene kadar bize bakmasına karşılık verdik. Biz evlendik ve benim eşim mallarınızı geri alın diyor , ne yapabilirim. Mallar şuan çok değerli , Diğer kız kardeşimde erkek kardeşimin yanında ve onun tarafında oluyor.çok teşekkürler

 78. yasemın ergın diyor ki:

  slm avukat bey
  kayınpederım yaklaşık 40 gun önce vafat ettı.1 oğlan 2 kız üç çocuğu var.yaklaşık 12 yıl önce maddı değerı yuksek olan arazıyı eşime satış yoluyla babası vermiştı.eşim de 3 yıl kadar önce bu arazıyı sattı.
  bıkaç gun önce öğrendıkkı eşimin sattığı arazıyı alan kişiye ve eşime mal kaçırma davası açmış ablalarından bırısı.
  bu dava nasıl sonuçlanır bılgı verırsenız sevınırım…

 79. Erdal AKSAKAL diyor ki:

  Tevrat bey iyi günler ;
  babam ile amcam kendilerine miras kalan arazi ve evleri ortak olarak bölüştüler. halama hiç bir hak tanımadılar. Halamda ihtiyacı olmadığı için sorun çıkarmadı. şimdi babam kendi payına düşen arazileri satılığa çıkardı 1 tanede tarla sattı yakın zamanda evide satacak. kimse engelleyemiyor. alkol ve kumar borçları var bilğim kadarıyla. Halam bu satışları engellemenin tek yolu kendi hisseleri olduğunu ve bana vekalet vererek haklarını almamı dolasıyla babamın tapuları üzerinde hissedar olmamı istiyor. kadostra 5 yıl önce geçti ve bildiğim kadarıyla 10 yıl itiraz sürem varmış. Ama şimdi bu durumda amcam itiraz ediyor. Tapular yeniden bozulup taksim edilirse baban benim yatırımlarım üzerinde hak iddia edecek ben arazi üzerinde ev yaptım yerleştim ( eski evi tamir ettirdi ). benim sormak istediğim eğer vekaleti alırsam mevcut tapuları bozmadan her ikisine ayrı ayrı ortak olma imkanım yokmu zira benim amcamın arazilerinde gözüm yok sadece babamın tapularına ortak olup satış yapmasının önüne geçmek istiyorum

 80. Cemalettin diyor ki:

  merhaba irfan bey. anneannem 2004 dedemde 2007 vefat etti.dedem ve dayım 2006 bütün mallarını annemden imza alarak dayımın üzerine geçirdi dayım anneme ben sana mirastan vericem diyyerek kandırarak atırdı. fakat şehirdeki 2 katlı olan ev dedemle anneannemin üzerineymiş şimdi bize bazı tanıdıklar siz mirasçısınız evi satamazlar diyorlar bize bir yol gösterirmisiniz

  • avtevrat diyor ki:

   Aynı soruyu tekrar tekrar yazıp meşgul etmeyin. Bu soruyu okumamı sağlamaz. Aksine ısrarla aynı soruyu sormanız tarafımızdan silinmesine neden olur. Neden sorumu sildiniz ya da cevaplamadınız şeklinde sormayınız. Burada amacımız yol gösterici olmak yoksa danışmanlık vermek değil. Sorulara yanıt verme gibi mecburiyetimiz bulunmadığı gibi size sorunuza yanıt olma hakkı vermez.

 81. Cemalettin diyor ki:

  merhabaTevrat bey. anneannem 2004 dedemde 2007 vefat etti.dedem ve dayım 2006 bütün mallarını annemden imza alarak dayımın üzerine geçirdi dayım anneme ben sana mirastan vericem diyyerek kandırarak atırdı. fakat şehirdeki 2 katlı olan ev dedemle anneannemin üzerineymiş şimdi bize bazı tanıdıklar siz mirasçısınız evi satamazlar diyorlar bize bir yol gösterirmisiniz bu durumda mirasçı oldugumuzu nasıl ortaya çıkaeabiliriz

 82. Ömer diyor ki:

  Merhaba;
  Dedem ve anneannem aynı yıl içerisinde vefat ettiler. ikisi de yaklaşık 80 yaşında idiler.2 dayım .vefat eden bir teyzem ve annem olmak üzere 4 kardeşler.dedem vefat etmeden bir kaç ay önce büyükçe bir arazisini dayımlar, annemlerden kaçırmak amacıyla alakasız birinin üzerine satış gerçekleştirmişler.Bağış olma ihtimali de bulunuyor.Bu şekilde daha önceleri de arazi almışlıkları vardı.Biz bunlar için dava açsak kazanma ihtimalimiz var mıdır,var ise yüksek midir?Zaman aşımı falan var mıdır bu tür davalarda?Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

 83. Emine diyor ki:

  Merhaba, mart ayında babam vefat etti ve agustos ayında mahkeme aracılığıyla bütün mirasını anneme biraktigini ogrendik .Bu benim evlat olarak zoruma gitti benim öğrenmek istediğim itiraz edebilirmiyim?Ne yapmam gerek?
  4 kardeşiz yurtdışında yaşıyoruz kardeşlerim konuyla fazla ilgilenmiyor .

 84. ahmet erdem diyor ki:

  İyi günler biraz uzun olacak Ama cevap verirseniz çok sevinirim olay biraz karışık bizde tam olarak anlamadık bir yol gösterirseniz çok sevinirim. Şuan bizim oturduğumuz müstakil ev ile yanımızda 2 amcamın oturduğu 3 katlı apartman var. Bu evler aynı Arsa üzerinde. Eskiden dedem bu müstakil evde oturuyor yandaki apartman yokmuş. Babam almanyada çalışıyor evin parasıda babam tarafından veriliyor. Babam geldiği zaman dedem de yandaki apartmanı yaptırıyor(fakat şöyle o apartmana yapım izni çıkmıyor ve dedemde nasıl yaptıysa artık bu müstakil evi tapuda yıkılmış gösteriyor ama ev yıkık değil ve biz oturuyoruz) apartmanı yaptırdıktan sonra Ölmeden önce üst katı 1 amca alt katı bir amcamın üstüne yapıyor. Biz tapuyu İstediğimizde ise bişey söylemiyordu. Bu arada müstakil evimizin Belediyede kaydı var ve elektrik su bizim adımıza. Tapuya gittiğimzde bizimle ilgilenmiyor. Nasıl bi yol izleyebiliriz. Mümkünse mahkeme son çözüm olsun

 85. Şenol diyor ki:

  Merhaba, dedem vefat etmeden önce bankada bulunan parasını çekip amcama verdi amcam ise o kadar yüklü miktarda parayı kazandığını ıspat edebilecek bir mesleğe ve vergiye tabi değildir bu durumda diğer kardeşler o parayı yasal yollar ile bozabilir mi?

  • avtevrat diyor ki:

   Para dedenizin ve parasını dilediğine verebilir siz de kendi paranızı istediğinize verebilirsiniz, hayattaki birinin mirasçısı olmaz, öldükten sonra mirasçısı olur. Hayattaki adamı diri diri öldürmek de nedir ? Siz dedenizin malına hayatta iken ortak mısınız ? Bunu anlamakta zorlanıyorum. Kanunun iptal ettiği sağlar arası işlemler sınırlıdır ve bunlar arasında sizin sorunuzdaki işlem yoktur. Detaylı bilgi için avukattan danışmanlık alabilirsiniz.

 86. Ali diyor ki:

  Slm kardeşimle ortak tarla aldık ben yurtdışıydım tapu kardeşimin üzerine aldı .ortak aldıgımız tarlanın bana düşen payımı vermiyor.saygılarımla

 1. 24 Nisan 2016

  […] Mirasbırakan kişi mirastan mal kaçırmak için yaptığı satış, zamanaşımı engeliyle karşılaşmadan dava açılarak iptal edilecek ve mirastan mahrum bırakılan kişi dava açarak hakkına kavuşabilecektir. Örneğin baba 2000 yılında tapuyu büyük oğluna vermiş olsun 2015 te de vefat etmiş olsun. Hakkı çiğnenen mirasçı davasını 2016 da açabilecektir. Bu davayı kazanması için yasanın aradığı şartların varlığı şarttır. Konu ile ilgili olarak yazımı okumak için tıklayınız. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir