KPSS’yi kazanan işçinin tazminat hakkı var mı ?

Özel sektörde işçi olarak çalışırken KPSS’yi kazanarak devlet memuru olan kişiler bize tazminat haklarının olup olmadığını pekçok kez, farklı platformlarda ulaşarak sorduklarında tek tek yanıt vermeye çalıştım. Bu sorunun bizi meşgul etmesi üzerine bir de  buradan yanıt verme ihtiyacı duydum. ki, geniş kitleler de duyabilsin.

Kimler kıdem tazminatı alabilir ? 

Bu sorunun cevabını 1475 sayılı İş Yasasının yürürlükte kalan tek maddesi olan 14. maddesinde bulabilirsiniz.

Peki KPSS’yi kazanan eski işyerinden bunu gerekçe göstererek ayrılsa kıdem tazminatı alabilir mi?

Bu soruyu Yargıtay kararıyla yanıtlayalım. ‘1475 sayılı İş Kanunu’ nun 14. maddesinde işçiye hangi hallerde kıdem tazminatı ödeneceği sayılmıştır. Bu hüküm, mutlak emredici olup, yorum yoluyla genişletilemez” (Yargıtay 22.Hukuk Dairesi Esas: 2013/71 Karar: 2013/1642 Karar Tarihi: 04.02.2013)

Sorunun öz cevabı; Kpss’yi kazanmak kıdem tazminatına hak kazandırmaz.  Fakat yasal düzenleme ile Kpss’yi kazanmak kıdem tazminatı almak için haklı bir neden  olabilir. Burada iş TBMM’ye düşüyor.

17.08.2014

AV.TEVRAT DURAN

(İncirli-İSTANBUL)

kpss kıdem tazminat

140 defa okundu

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir