Kilometresi ile oynanan ayıplı araç noter ihtarıyla iade edilip bedeli geri alınabilir.

Kilometresi ile oynanan ayıplı araç noter ihtarıyla iade edilip bedeli geri alınabilir. 

Aldığınız aracın  kilometresinde oynama yapılmış örneğin 50.000 km deki araç geraraba bozulduçekte 134.000 kilometre yapmış ve bunu tespit ettirdiğinizde ya da pertotal aracı satın almışsanız zaman geçirmeksizin noterden ihtarname çekerek yasal haklarınızı talep edebilirsiniz.Bunu internetten ayıplı araç ihtarname örneği ile değil bu konuda yasaları iyi bilen  ve deneyimi olan avukatla gerçekleştiriniz. Konuyla ilgili yazımı okumak için tıklayınız.

2. el araç alım satımlarında alıcı aracı görüp beğenerek satın almakta,  servise götürerek inceletmektedir. Fakat aracın km sinin oynanması gizli ayıp olduğundan alıcıdan saklanan bu kusurdan satıcı sorumludur. Hatta satıcı araçtaki kusuru bilmese de sorumludur. Yalnız makul süre içinde alıcı bu hakkını kullanmalı yoksa araçtaki ayıbı kabul etmek zorunda kalır.

Yasanın 219 vd maddelerine göre Alıcı,  ayıbı ihbar etmek suretiyle satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme, satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme, imkan varsa satılanın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteme haklarına sahiptir.

Buna göre alıcı, araçtaki ayıp nedeniyle sadece araçtaki ayıp sebebiyle oluşan değer kaybını almaya zorlanamaz ödediği bedeli tamamen iade alma hakkına sahiptir. Noter ihtarnamesine rağmen, satıcı araç için ödediğiniz bedeli iade etmiyorsa artık dava başvurusu yapılmalıdır. 24.12.2016 

AV. TEVRAT DURAN,İstanbul

Araçtaki kusur nedeniyle bedel iadesi
Araçtaki kusur nedeniyle bedel iadesi

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir