Kamulaştırma bedel tespiti davası 4 ayda bitirilemezse kamulaştırma bedeline yasal faiz işletilir.

Av.Tevrat DURAN

Av.Tevrat DURAN

6459 sayılı Yasanın 6. maddesi ile 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 10. maddesinin 8. fıkrasının sonuna <Kamulaştırma bedelinin tespiti için açılan davanın dört ay içinde sonuçlandırılmaması halinde, tespit edilen bedele bu sürenin bitimi tarihinden itibaren kanuni faiz işletilir.> hükmü eklenmiştir. 30.04.2013 tarihli 28633 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklikle 6459/6 sayılı yasa ile 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun  10. maddesi 8.fıkrası değiştirilmiştir.

Buna göre Kamulaştırma bedelinin tespiti için idare tarafından açılan davanın dört ay içinde sonuçlandırılamaması hâlinde, mahkemece tespit edilen kamulaştırma bedeline bu sürenin bitiminden itibaren kanuni faiz işletilir.

Yasal faiz oranlarına http://www.tcmb.gov.tr/yeni/reeskont/reeskont.html linkindeki Merkez Bankası web sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

You may also like...

2 Responses

  1. oya avincan diyor ki:

    Belediye taşınmazım için el koyma uygulayıp bankaya takdir ettiği bedeli yatırmış bu yatan (bedeli alarak ) itiraz davama devam ediliyor mu? (faiz ve emsal davasına).
    tşk ederim açıklamanıza.

    • tevratduran diyor ki:

      Kamulaştırma bedelini alan kişi 30 gün içinde tezyidi bedel davası açmazsa talep hakkını yitirmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir