İşyerinin el değiştirmesi işçiye tazminat hakkı verir mi ?

İşyeri, ekonomik sıkıntı, karlılık, şirketlerin birleşmesi,şahıs işyerinin şirketleşmesi,bir grubun diğer grup şirketini ve bayılarini satın alması gibi nedenlerle el değiştirmektedir. Peki işçiler bu durumda ne yapmalıdır. Bu işyeri devri nedeniyle tazminat isteme hakkına sahip olacak mı ya da tam tersinden yeni işveren devraldığı işyerindeki çalışanların tazminatını ödemek zorunda mıdır ? Bu soruların cevabını sırasıyla vermeye çalışalım.

Öncelikle  işyerinin devri ile o işyerinde çalışan işçilerin hizmet sözleşmelerinin zorunlu olarak devralana geçip geçmediği yönü üzerinde durmak gerekmektedir. Bu konuda çeşitli görüşler ileri sürülmektedir. İş Yasasının 14/ll. maddesinde; işçilerin kıdemleri hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları sürelerin göz önüne alınarak hesaplanacağına işaret edildikten sonra aynı maddenin devamında; işyerlerinin devir ve intikali yahut herhangi bir suretle bir işverenden başka bir işverene geçmesi veya başka bir yere nakli halinde işçinin kıdeminin işyeri veya işyerlerindeki hizmet akitlerinin sürelerinin toplamı üzerinden hesaplanacağı hükmüne yer verilmiş ve fıkranın sonunda, 12.7.1975 tarihinden itibaren işyerinin devri veya herhangi bir suretle el değiştirmesi halinde işlemiş kıdem tazminatından her iki işverenin sorumlu olacağı vurgulanmıştır.

Burada bir hususa daha işaret etmekte yarar var. Maddedeki “herhangi bir suretle bir işverenden başka bir işverene geçmesi yahut el değiştirmesi” deyimlerinden devir ve intikalin mutlaka BK. nun 179 ve müteakip maddelerinde ve Türk Ticaret Kanunun ilgili maddelerinde olduğu gibi teknik anlamda kullanılmadığı işyerinde işverenin kişiliğinde çeşitli suretlerde de mümkün olacağı  anlaşılmaktadır.

İşlemiş kıdem tazminatından yeni işverenin sorumluluğu, İş Sözleşmesinin devirden ya da geçişten önce kurulmuş olmasına rağmen devirden sonra da aynen sürmekte olduğunun kabulü ilkesine dayanmaktadır. İş kanunun 14. maddesindeki kamu düzeniyle ilgili buyurucu ve bağlayıcı objektif hukuk kurallarına göre de hizmet akdi ilişkisinin sürdürüldüğü ve bu akti ilişkinin kesilmemiş olduğu sürece kuşkusuz işçinin kıdem tazminatı hakkı doğmaz.

Fakat işyerini devralan yeni şirketin, işverenin işçilerin çalışma koşullarını aleyhe değiştirmesi ” çalışma saatlerinde artırma,ücrette-primde vs. azalma” gibi durumlarda tazminat hakkı genel kurallara göre değerlendirilmelidir. 28.01.2014

AV.TEVRAT DURAN

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

40 thoughts on “İşyerinin el değiştirmesi işçiye tazminat hakkı verir mi ?

 • 3 Temmuz 2016 at 07:32
  Permalink

  Bir anonim şirkette çalışıyorum.fakat çalıştığım şube kapatılıyor.Bu durumda başka bir şubeye geçme zorunluluğum var mı? Ve transfer edildikten bir süre sonra iş yerim el değiştirecek,her iki durumunda kıdem ve ihbar tazminatı hakkım doğacak mı?

  Reply
 • 6 Aralık 2016 at 17:07
  Permalink

  Slm taşeron şirkette çalışıyorum fakat şirketim el değiştirdi yeni şirketle çalışmak istemiyorum tazminatımı ala bilirmiyim

  Reply
 • 26 Eylül 2017 at 16:10
  Permalink

  Merhaba; özel bir firmada çalışıyorum,firma başka bir firmaya satıldı. Yeni alacak firma başka isim, başka sicil numaraları(iş yeri ve kişilerin özlük sicil numaraları) değiştirerek devralacakmış. Yeni özlük numarası vercekse yani anlaşma yapıması gerekir mi? Yeni anlaşmada Tazminat hakkı doğurmaz mı?

  bilgileriniz için teşekkür ederim

  Reply
  • 28 Eylül 2017 at 22:29
   Permalink

   işyeri Devrinde işçiye tazminat vs hak doğmaz.

   Reply
 • 27 Kasım 2017 at 10:32
  Permalink

  Merhaba özel bir firmada yaklaşık 9 senedir çalışıyor şirketim ihalede kaybetti kazanan firmada işe başlarsam eski firmadaki 9 senelik çalışmışlık süremin tazminatını kanunen alabilirmiyim? Teşekkürler

  Reply
  • 29 Kasım 2017 at 12:06
   Permalink

   İşyeri devri hükümlerine göre yeni devralan şirket işçilik alacaklarınızdan sorumlu olur. Eski devreden işverenin sorumluluğu 2 yılla sınırlı.

   Reply
 • 14 Aralık 2017 at 01:07
  Permalink

  merhabalar. Çalıştığım anonim şirkette ortaklar ayrıldı. çalışanların tazminat hakkı doğar mı ?

  Reply
 • 1 Mart 2018 at 14:34
  Permalink

  Merhaba;

  Merhaba bey, sizi takdirle takip ediyorum. Şu an Anonim şirket olan bir firmada 2013 yılından beri çalışmaktayım. Firma 4 gün önce kapıdaki tüm tabelaları söküp yeni bir isim ile Limited şirket oldu. Firma sahibi de eski patronun yeğeni oldu. Eski firmadan 2 aylık maaş alacağım, 45 günlük senelik iznim var. Yeni Firmaya nasıl geçeceğiz veya durumumuz hakkında ne sözlü nede yazılı herhangi bir bilgi vermediler.

  Sizlere yukarıdaki durum sebebi ile sorum şu;
  1- Şu an itibari ile takip sürecim ne olmalı,
  2- Maaş, Senelik izin ve Tazminatlarım kaybolur mu,
  3- Eski Firma beni yenisine alırken nelere dikkat etmeliyim,
  4- Yeni firma ile çalışmak istemezsem ve işsizlik maaşı alabilmek için ne yapmalıyım.

  Saygılarımla.
  Yakup Oğuzhan

  Reply
  • 1 Mart 2018 at 15:12
   Permalink

   Yakup Bey, bu halde yeni firma ile iş sözleşmesi imzalayabilir ve/ya eski işyeriniz ile olan iş akdinizi sonlandırıp KIDEM TAZMİNATI, izin ve maaş alacaklarınızı talep edebilirsiniz. Önemli olan bu devir sizin alacaklarınızı almaya engel olmak için yapılıp yapılmadığı yani danışıklı dövüş mü var onu tespit etmek. Geçmiş deneyimlerime göre alacaklılarından mal kaçırmak isteyenler bu yola tevessül ediyorlar.

   Reply
 • 19 Mart 2018 at 13:26
  Permalink

  Merhabalar Tevrat bey,
  7 yıldır aynı firmada ihracat satış görevlisi olarak çalışıyorum. Firmamız, ( dış ticaret firması ) işvereni aynı olan üretici firma ile birleşme kararı aldı. Çalışma koşullarımızda bir değişiklik olmayacağı ve mevcut firma üzerindeki tüm haklarımızın yeni firmanın sorumluluğuna geçeceği olduğu bildirildi.
  Bu birleşme sonucunda hukuksal olarak tazminat hakkı doğar mı?
  Teşekkürler.

  Reply
  • 21 Mart 2018 at 16:30
   Permalink

   İşyeri devrinde tazminat hakkı işçi için doğmayacaktır.

   Reply
 • 12 Nisan 2018 at 12:05
  Permalink

  Merhaba.
  Son zamanlarda iş yeri ile ilgili büyük sıkıntılar yaşıyorum.Fazla mesailerim en başından beri ödenmiyor.Tanık göstererek haklı fesih yoluna gitmek istiyorum. İş yeri devri söz konusu olacak yakında.
  1-Biz işçilere devir sırasında yada öncesinde herhangi bir bilgi verme zorunluluğu yada evrak imzalatma zorunluluğu var mı?Sessiz sedasız yapabilirler mi bu devri?
  2-Haberimiz olmadan devir gerçekleşmiş diyelim,devir sonrası fazla mesailerin verilmemesini tanık ile haklı fesih sebebi gösterdiğimde eski işverenden hakkımı alabiliyor muyum?Yoksa sözleşmeye göre kıdem vb tazminatlarımızı yeni işverene tamamen devredebiliyor mu?
  3-Amacım anlaşmaya varamazsak tüm haklarımı haklı fesih olarak alabilmek. Devir öncesinden yada devir sonrasında hareket etmemin beni olumsuz etkileyecek bir farkı var mı?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
  • 12 Nisan 2018 at 17:05
   Permalink

   İşçinin işçilik alacaklarından devreden ile devralan işveren sorumludur. 2 yıllık geçici dönem sınırlmasını gözardı etmemek gerek. Ayrıca fazla mesai ücretleri hemen her bireysel iş ilişkilerinde anlaşmazlık konusudur. Varsa bu alacağınızın 5 yıllık zamanaşımı süresi olduğunu hatırlatır, fesh hakkınızı Medeni Kanun 2. maddesine göre objektif iyiniyet çerçevesinde kullanmanız gerekir. Her hak ancak iyiniyetle kullanılabilir.

   Reply
   • 13 Nisan 2018 at 12:09
    Permalink

    Cevabınız için teşekkür ederim.
    Devir gerçekleşti ve yeni işveren şartları normal hale getirdi, yani fazla mesai yaptırmadı veya mesai ücretimi ödüyor diyelim. Anladığım kadarıyla devir sonrası eski işverenden, önceki senelere ait fazla mesai ücretimi talep edebilirim fakat haklı fesih kullanaraktan tazminatımı alamam. değil mi?
    Devir öncesi ihtarname gönderirsem haklı fesih imkanım garanti olacak sanırım.

    Reply
 • 18 Nisan 2018 at 11:49
  Permalink

  Merhaba..
  10 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum maaş düzeni yok ayın 5’inde almamız gereken prayı 15 – 20 sine kadar geç veriyor maaşın bir kısmını elden alıyoruz
  son 3 aydır da bir işçisi ile mahkemelik olduğundan para makbuzlarındaki şirketin adresini kaldırttı sahte makbuz ile veriyor ve 10 15 kişi yabancı oturma izni olmayan çalıştırıyor

  Reply
  • 18 Nisan 2018 at 11:56
   Permalink

   Galiba eksik gönderildi yazımın devamı görünmüyor tekrar yazıyorum..

   oturma izni olmayan 15 kişi çalışıtırıyor kendi vatandaşına mesai yaptırmayıp diğer yabancıları mesai parası vermeden cumartesi dahil 12 saat çalıştırıp 1300₺ veriyor durum bu
   ben 3600 prim gününden faydalanamıyorum nasıl tazminatımı alabilirim..
   Şimdiden değerli bilginiz için teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.

   Reply
   • 19 Nisan 2018 at 13:03
    Permalink

    170 i arayabilirsiniz işçi şikayeti için. Size fazla mesai yaptırmak zorunda değil. İşvereni ancak yabancı işçi çalıştırdığı için şikayet edebilirsiniz. Bu size bir hak vermez.

    Reply
 • 1 Mayıs 2018 at 19:28
  Permalink

  3 seneden beri ayni özel güvenlik şirketinde calisiyorum fakat şirket adını değiştirerek bütün özlük haklarımızın diğer şirket adı altında devam edecek diye bi kağıt imzalattilar böyle bir durum olurmu teşekkür ederim

  Reply
  • 10 Mayıs 2018 at 14:42
   Permalink

   Haklarınızda bir azalma, geriye gitme sözkonusu olmaz. Kanunlar sizin gibi işçileri düşünerek koruyucu yasa maddelerini içermektedir. Av.Tevrat Duran

   Reply
 • 18 Mayıs 2018 at 21:39
  Permalink

  Calistigim is yerinde 4. Yilimi doldurdum ancak birkac hafta sonra nikahim var ve nikah cikisi yapmayi planliyordum. Sonradan ogrendik ki isyeri isim degistirecekmis merkez binasi baska bir binaya tasinmis birkac hafta icinde isim tum subelerinin degisecek. Nikah tazminati alma hakkim bu durumda devam eder mi yada devir olmadan mi olduktan sonra mi cikis yapmam daha uygun olur ?

  Reply
  • 22 Mayıs 2018 at 16:17
   Permalink

   Nikahtan sonraki 1 yıl içinde bayan işçinin işten ayrılarak tazminat alma hakkı doğar. İşyeri devri olursa devredenle birlikte devralan da sorumlu olur.

   Reply
 • 24 Mayıs 2018 at 16:43
  Permalink

  Merhaba,

  13 yıldır bir mühendislik şirketinde Satış yöneticisi olarak çalışmatayım.şirketimiz rakip firma ile birleşerek yeni firma kuruyor. Bu şartlara yeni firmaya geçerken kıdem tazminatı alabilir miyim?

  Reply
  • 4 Haziran 2018 at 17:03
   Permalink

   İşyeri devri kapsamında olan şirket birleşmeleri işçiye maalesef ayrılarak tazminat alma hakkı vermemektedir. Bu konuda yasal düzenleme yapılmalıdır.

   Reply
 • 2 Haziran 2018 at 14:46
  Permalink

  Merhaba, 3 yıldır bir a.ş. nde perakende satış personeli olarak çalışıyorum çalıştığım şirket başka bir a.ş. ne satılıyor. Yeni işverenimle çalışmak istemediğimi belirtip tazminatımı almak suretiyle işten ayrılma gibi bir hakkım var mıdır? Devir sürecindeki haklarım nelerdir?

  Reply
 • 5 Eylül 2018 at 17:44
  Permalink

  Selamlar Avukat Bey; sigorta ilk girişim 96 ve 15 yıl 3600 günle işten ayrılıp kıdem tazminatı almak için şu an çalıştığım şirketime gerekli başvuruları yapmak üzereyim.yıllar içerisinde aynı kurumda 2 farklı şirket de (mütamadiyen girdi-çıktı yapılarak) görev yaptım.En son çalıştığım ve bundan önce görev yaptığım gözüken (aynı yerde ve aynı bünyede) şirket de görev yaptığım süreleri kıdem tazminatı olarak alabilir miyim.?
  Şimdiden teşekkür edrim..

  Reply
 • 17 Ekim 2018 at 18:11
  Permalink

  Merhabalar,

  Global bir şitkette fabrikada çalışıyorum ama merkeze bağlıyım ve merkez şirket ünvanı farklı. Bu ay fabrikanın bağlı olduğu şirket satıldı ama merkez şirket satılmadı. Benim gibi merkeze bağlı olanlar için üçlü sözleşme yapılacak denildi ama benle görüşülmeden yeni şirkete geçişim yapılmış. Bu durumda ben itiraz edip tazminatımı isteyebilir miyim. Başka bir hakkım olabilir mi? Eğer tazminat hakkım yoksa bu şirketten önce çalıştıklarımla beraber sigorta günüm 4000 üzerinde bunu belirterek tazminat hak iddia edebilir miyim yoksa 3600 gün maddesi son çalıştığım iş yeri için mi geçerli.

  Bilgilendirmeniz için şimdiden çok teşekkür ederim

  Reply
  • 18 Ekim 2018 at 13:38
   Permalink

   İşyeri devri hak vermeyecektir. 3600 gün toplam prim gün sayısını ifade etmektedir.

   Reply
 • 19 Ekim 2018 at 22:31
  Permalink

  Bir fabrikada 16.12.2013 yılından bu yana güvenlik şirketine bağlı olarak çalışıyorum. Yeni güvenlik şirketi ihalesi yapılıyor. Yeni güvenlik şirketi ile sözleşme imzalamak istemiyorum yani ayrılmak istiyorum. Kıdem ve ihbar tazminatı alma şansım varmı?

  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Reply
  • 1 Kasım 2018 at 13:09
   Permalink

   İşyeri devrinde işçilerin tazminat hakkı bulunmamaktadır.

   Reply
 • 8 Kasım 2018 at 13:46
  Permalink

  Merhaba bir iş yerinde 5 sene süre ile çalışmaktayım işveren işe problemlerim var anlaşamıyoruz ama ne o beni çıkartıyor nede tazminatımdan dolayı ben çıkabiliyorum 3400tl maaş alıyorum fakat sigortam asgari ücret üzerinden gösteriliyor bunu bahane ederek işten tazminatımı alarak çıkabilirmiyim ? bunu nasıl ispatlayabilirim ?

  Reply
  • 21 Kasım 2018 at 16:02
   Permalink

   Aslında bahane değil. Haklı nedeniniz var. Çalıştığınız süre, yaptığınız iş yaşınız meslekteki kıdeminiz dikkate alınarak meslek kuruluşlarından maaşınız sorulacaktır. Ispat yükü işçide olup noter ihtarıyla işten ayrılıp hukuki süreci başlatabilirsiniz ki işyerinde soğuk savaş devam etmesi sizin için olumsuzluklara yol açabilecektir.

   Reply
 • 25 Kasım 2018 at 19:19
  Permalink

  Merhaba Tevrat bey sizi yakinen takip ediyorum.Size bir soru sormak,bilgi edinmek istiyorum.Özel bir şirket de yer altı maden ocağında çalışmaktayım 1-maaşlar belli bir zamanda ödenmiyor,bazen takip eden ayın 7si 8i bazen 21 22 si oluyor iki yıldır bu şekilde ödeniyor 2016-2017 sendikal haklar hala ödenmedi.Kıdem ve ihbar tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum acaba mümkün mü Tevrat bey ?
  İzlemem gereken yol nedir?
  Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  Reply
 • 29 Mayıs 2019 at 14:13
  Permalink

  Selamu Aleykum tevrat bey, işyeri devroluyor sitede kapı da yönlendirme olarak çalışıyorum.tokiye bağlı a firması site içindeki yönetime devredecek onlarda bilme ne özel güvenlik firmasına, özel güvenlik firması bize sıfırdan sözleşme imzalayacak otomatikman çıkış gösterilecek yeni anlaşma için tahminim.a firmasi cikis verilip başka firmlarla sozlesme imzalatip ayni yerde ögg olarak calistirabilirmi yillik izin kidem vs haklarımız kaybolurmu.ve işten çıkış verilince ayrılırsak özlük haklarımızı talep edebilirmiyiz teşekkür ediyorum değerli bilgileriniz icon hocam..

  Reply
  • 19 Haziran 2019 at 17:27
   Permalink

   işyeri devri halinde önceki çalışma aynı şartlarla devam eder ve yeni alan işveren sizin haklarınızdan sorumlu olur.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir