İşyerinde çalışırken kıdem tazminatı parası alan işçinin işten ayrılırken kıdem tazminatı hakkı var mı ?

4857 sayılı İş Yasasına göre ‘İşyerinde çalışmaya devam ederken kıdem tazminatı ödenemez. ‘

Buna rağmen işçi istediği için ya da işveren vermek istediği için kıdem tazminatı adı altında para almış ve ibraname imzalamışsanız ne olacak ? Kıdem tazminat hakkınız öldü mü ?

Yargıtay uygulamasına göre işçinin iş sözleşmesi feshedilmediği halde çeşitli nedenlerle kıdem tazminatı adı altında yapılan ödemler avans niteliğinde sayılmaktadır. Bu işçi için olumlu bir karardır.

İşçinin iş sözleşmesinin feshinde kıdem tazminatına hak kazanılması durumunda işyeri ya da işyerlerinde geçen tüm hizmet sürelerine göre kıdem tazminatı hesaplanıp, daha önce avans olarak ödenen miktar yasal faiziyle birlikte mahsup edilmektedir.

Kıdem tazminatına hak kazanmadığı halde avans adı altında ödemeyi alan ve bu şekilde yararlanan işçi de sonucuna katlanmalıdır. Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin Kararlılık kazanmış olan uygulaması bu doğrultudadır (Yargıtay 9.HD. 2008/18826 E, 2008/14859 K).

Bu nedenle işyerinde çalışırken kıdem tazminatı alan işçi, işyerinden kovulduğu takdirde tüm çalıştığı süreye göre son ücreti üzerinden tazminatı hesaplanacak önceki aldığı para ise avans sayılacaktır.

AV.TEVRAT DURAN

Bilgi için: 0553 254 81 34

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

One thought on “İşyerinde çalışırken kıdem tazminatı parası alan işçinin işten ayrılırken kıdem tazminatı hakkı var mı ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir