İşverenin işçisinin SGK çıkışını yapmadan ‘Eylemli olarak iş akdini feshetmesi’

İş sözleşmesi HER İKİ tarafa borç yükleyen bir özel hukuk sözleşmesidir. Taraflardan herhangi biri iş sözleşmesini bozmak için karşı tarafa bildirim ile bu iş ilişkisini sona erdirebilir.

Fesih hakkı iş sözleşmesini derhal veya belirli bir sürenin geçmesiyle ortadan kaldırabilme yetkisi veren bozucu yenilik doğuran ve karşı tarafa yöneltilmesi gereken bir haktır.

İşçi işyerinden kovulurken işverenin ‘senin iş akdini fesh ediyorum’ demesi  gerekmez. Yargıtay, işveren işçisini kovma anlamına gelen davranışlarını da iş akdinin feshi olarak yorumlamıştır.(1) İşçiyi işyerine almama, çalıştığı makinaya oturtmama, işçinin otomatik geçiş kartına el konulması gibi örnek hallerde işçinin işine son verilmiş demektir. İşveren işçisini  tek taraflı olarak ücretsiz izne göndermesi  halinde de bunu kabul etmeyen işçi yönünden “işverenin feshi” vardır. Bu gibi hallerde işveren muhasebesi işçinin çıkışını SGK’ya bildirmemekte işçinin istifa ettiği gibi olayı yansıtmak istemektedir. Bu halde işverenin işçisini kovmasını SGK’ya bildirmemesi sonuca etkili değildir. Bu saatten sonra eylemli olarak yani fiilen işine son verilen işçinin dava açmasına engel yoktur.

Bu halde diğer şartlar varsa işçiye kıdem ve ihbar tazminatları ödenmelidir. 16.3.2015

AV.TEVRAT DURAN,İstanbul

0553 254 81 34

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir