İstifa eden işçi işsizlik sigortasından işsizlik maaşı alabilir mi ?

İstifa eden işçi işsizlik sigortasından işsizlik maaşı alabilir mi ?

Türkiye’de yılda ortalama  7,5 milyon kişi istifa ediyor. İstifa eden işçi aslında işini seven ama yöneticisini/işyeri çalışma şartlarından memnun olmayan çalışanlarda yoğun yaşanıyor. Kayıtdışılığın bir yönü de işçi gerçekte istifaya zorlanmış ya da işveren işçiyi kovduğu halde SGK’ya bildirimin istifa (kod 3) kodu ile yapılması. Bu da gerçekte istifa olmadığı halde istifa varmış gibi algı oluşturuyor. Bu halde kod 4 kullanılmalı. 

İşsizlik Kanunu 51. maddesine göre işsizlik maaşı alabilmek için

1- hizmet akdi işveren tarafından sona erdirilmiş olmak,

2-İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, işçi kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmişse,

3-İş akdinin feshinden önceki son 120 gün ( ay)  içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır, bu şartları taşıyanlar işsizlik maaşı alabilir.

Normalde işçi keyfi olarak işyerinden ayrılır yani keyfi olarak istifa ederse tazminat alamayacağı gibi işsizlik maaşından yararlanamaz. İstifa olarak görünen işten çıkış gerçekte istifa değil de işverenin işçiyi işten çıkarması olabilir.

İşyerini uzak bir yere taşıyan işveren, normalde servis hizmeti alan  işçisinin yeni işyerine gitmesi için servis koymamışsa   ve işçi de yeni işyerine gitmemişse burda sigortalı tarafından yapılmış bir istifa değil işverence yapılmış bir haksız fesh vardır. Bu durumda işçi işsizlik ödeneğine hak kazanır.

Aksi durumda işçi keyfi olarak işini bırakmışsa işsizlik maaşı alamaz. İlo’nun 168 sayılı sözleşmesinin 20. maddesine göre işçi işçinin kendi kusuruyla kaybetmişse ya da geçerli bir neden olmadan işten ayrılmışsa işsizlik maaşına hak kazanamayacaktır.

Özetle ifade etmek gerekirse; ortada gerçekte bir istifa var yani işçi haklı neden olmadan işini bırakmışsa yani kendi kusuruyla işsiz kalmışsa kendi düşen ağlamaz deyişindeki gibi işsizlik primi ödemiş olsa bile maaş alamayacaktır. Bir başka açıdan bakılırsa işçi işyerinden ayrılmak istemediği halde işveren baskısı ile işi bırakırsa bu halde SGK kayıtlarına göre istifa görünse de gerçek bir istifa olmadığı için işsizlik maaşı alacaktır.
işsizlik maaşı istifa işçi

 

 

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir