İşsizlik maaşı alamayan işçinin işverenden bu zararını talep edebilme şartları nelerdir ?

AV.TEVRAT DURAN
AV.TEVRAT DURAN

İşçiler, baskı altında istifa dilekçesi verdikleri için işten çıkışları istifa nedeni olarak SGK kayıtlarında görülmektedir. Bu halde de işçi İŞKUR’dan işsizlik maaşı başvurduğunda olumsuz yanıt almaktadır.

Yasal olarak İşsizlik Sigortasından yararlanmak için dört temel koşul öngörülmüştür. bunlar;

1) Hizmet akdinin sona erdiği tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak prim ödenmiş olması.

2)Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışılmış olunması,

3)Hizmet akdinin, İşsizlik Sigortası Kanununun 51 ‘inci maddesinde sayılan hallerden birisine dayalı olarak sona ermiş olması,

4) Sigortalı işsizin işten ayrıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde İŞ-KUR”un ilgili birimine doğrudan veya elektronik ortamda başvurması gerekir. 

İş akdi işveren tarafından haksız olarak son verilmiş fakat Sgk’ya işçinin istifası olarak bildirilmişse işçi işsizlik sigortasından yararlanamaz. Bilindiği gibi ‘Kişi kendi istek ve iradesi’ işten ayrılmışsa işsizlik maaş alamaz. Fakat gerçekte işçi işten çıkarılmışsa bu halde işçi işsizlik maaşına hak kazanır. Bu halde ;

4447 sayılı kanunun 51. Maddesindeki koşulları taşıyan işçi işsiz kaldığı süre için hak ettiği işsizlik sigortası alacağını işverene karşı açacağı tazminat davasında  talep edebilecektir. Mahkemesince de (T.C. YARGITAY 9.Hukuk Dairesi Esas: 2014/5348 Karar: 2015/19018 Karar Tarihi: 26.5.2015) içtihadı uyarınca hesaplanıp hüküm altına alınmaktadır. İşsizlik maaşı alma koşulları için tıklayınız.

4857 sayılı İş Kanununun 24/11 veya 25/11 Maddesindeki nedenlerle iş sözleşmesini öngörülen hak düşürücü süre içinde feshetmeleri halinde diğer taraftan tazminat hakları saklı tutulmuştur. Kısaca haklı nedenle fesheden taraf bu davranış sonucu bir zarara uğramış ise karşı taraftan genel hükümlere göre bir tazminat talep edebilir. İşçi açısından bu zarar kıdem tazminatı dışında kanıtlandığı takdirde maddi tazminattır yine işçinin kişilik haklarına saldırı halinde ise manevi tazminattır.

Somut örnek üzerinden ifade edecek olursak ‘İşçi  işverenin baskısı sureti ile iş sözleşmesini evlilik nedeni ile feshetmiş, aslında ise işveren işçisini baskı altına aldığı için işçi evlilik nedenini ileri sürmüşse işçi bu fesih nedeni ile de kıdem tazminatı ile 4447 sayılı kanunun 51. Maddesi uyarınca işsiz kaldığı süre için işsizlik tazminatında mahrum kalmıştır’ Bu halde işçi hem ihbar tazminatını de hem de işsizlik maaşını alabilecektir. Bu örnekleri somut olayları ele alarak çoğaltmak mümkündür.

Bu yazının konusu olan işsizlik maaşı açısından ek zarar kapsamında işçi işsizlik sigortasından işverenin gerçeğe aykırı eylemi nedeniyle işsizlik maaşı alamadığı için oluşan zararını dava yoluyla işverenden alabilmektedir. 03.11.2015

AV. TEVRAT DURAN, İstanbul

GSM: 0553 254 81 34

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

2 thoughts on “İşsizlik maaşı alamayan işçinin işverenden bu zararını talep edebilme şartları nelerdir ?

 • 17 Mayıs 2016 at 15:32
  Permalink

  Merhaba. 31 mart 2016 itibariyle 13 sene çalıştığım işyerinden çıkışım verildi. Şirketin yetkilileri hafta tatilimi (pazar günü) gelmedi gösterip işsizlik maaşı almamı engellediler. Ne Sgk. ne de İşkur yardımcı olamadı. Dava açabileceğimi söylediler. Dava açsam 1-1,5 seneden evvel sonuçlanmazmış. Tam bir kısır döngü. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Reply
  • 17 Mayıs 2016 at 21:26
   Permalink

   İyi yazmışsınız da dava açmaktan başka çıkış yolunuz yok. Önemli olan dava sonunda haklı çıkmanızdır. 13 yıllık emeğinize yazık olur. Süreci hukuku kendine meslek edinen avukat eliyle yürütmenizi önermek isterim.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir