İşçinin kişisel ya da özel nedenlerle istifa dilekçesi vermesi

İşçinin kişisel ya da özel nedenlerle istifa dilekçesi vermesi iş hayatında rastladığımız bir durumdur. İşçi işyerinden ayrılmak isterse ya da işverenin isteği ile işi bırakırsa muhasebeden “kişisel nedenlerle” istifa ettiğini yazan dilekçe vermesi istenmektedir.

İşçinin istifa dilekçesindeki iradesinin fesada uğratılması sıkça karşılaşılan bir durumdur. Yani işçiye zorla-talimatla istifa dilekçesi yazdırılması sözkonusudur. İşverenin tazminatların derhal ödeneceği sözünü vermek ve benzeri baskılarla işçiden yazılı istifa dilekçesi vermesini talep etmesi ve işçinin buna uyması halinde gerçek bir istifa iradesinden bahsedilemez. Bu halde feshin işverence gerçekleştirildiği kabul edilmelidir. O halde işçinin (şartları varsa) kıdem ve herhalde ihbar tazminatı hakkı doğacaktır.

İşverenin baskı uygulaması sonucu işçinin el yazısı ile ya da hazır dilekçeye imzasının alınması şeklinde düzenlenen istifa dilekçesine değer verilemez. Bu gibi hallerde feshin işverence gerçekleştirildiği bununla birlikte işveren feshinin haklı olup olmadığının değerlendirilmesi gerekmektedir. Yani işveren haklı olarak işçinin işine son verdiğini kanıtlaması gerekir aksi halde ise işçi tazminat haklarını dava ederek alabilecektir. 11.11.2017
AV. TEVRAT DURAN
+905532548134

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

2 thoughts on “İşçinin kişisel ya da özel nedenlerle istifa dilekçesi vermesi

  • 3 Ocak 2018 at 13:05
    Permalink

    Merhaba, 7 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum. 4 sene önce gurbetçi olan eşimle evlendim. Türkiye de yaşamaktaydık. Ancak eşim türkiyenşartlarına alışamadığı için çocuğumla birliktentekrar yurt dışına yerleşti. Bende gitmek durumundayım. Tazminatımı alabilmemin bir yolu var mıdır? Teşekkürler.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir