İşçinin kıdem ihbar tazminatı nasıl hesaplanır

İşçinin kıdem ihbar tazminatı nasıl hesaplanır

Tazminatını yakmak istemeyen işçi çok dikkatli olmalıdır. İşçi avukatına danışmalıdır. Çalışanların aylık ücretlerinden sonra en büyük geliri tazminatlarıdır. İşçiler işyerinde çalışırken ve işten ayrılırken işlerine bağlı ve özenli çalışmaları aynı zamanda haklarını bilmeleri tazminatlarını yakmamak için çok önemlidir. Yapılacak hata belki 10 yılın üzerindeki çalışma süresinin karşılığı olan işçinin tazminatı yanabilecektir. Bu nedenle çalışanların haklarını bilmeleri ve aynı şekilde haklarını kullanmayı bilmelerine ihtiyaç vardır. Elbette her işin uzmanı olduğu gibi hukuki konularda avukattan danışmanlık almaları en doğrusudur. Bu yazımda kısaca genel hatlarıyla çalışanların bilgi edinmesini amaçladım.

Maaşım, SGK’ya asgari ücret üzerinden bildiriliyor. Kıdem ve ihbar tazminatım asgari ücret üzerinden mi elime geçen ücret üzerinden mi hesaplanır.?

İşveren Vergi ve sigorta primlerini daha az ödemek için aylık ücretinizi SGK’ya asgari ücret üzerinden bildirebilir. İş piyasası uygulaması çoğunlukla informel olup işverenler dünya ile işçi ücretlerinin ucuzluğu ile rekabet etmeyi tercih etmektedir. Yargıtay 9.Hukuk Dairesi (07.06.2012 tarihli kararında 2010/13886 Esas 2012/19879 Karar ) “ işçinin ssk primlerinin gerçek ücret üzerinden yatırılmaması işçiye iş akdini haklı nedenle fesh hakkı verdiğini” kabul etmiştir. Dolayısıyla işverenin hukuka aykırı olarak işçinin maaşını SGK’ya asgari ücretten bildirmesi işyerinin kusurudur Kıdem ve ihbar tazminatı dahil tüm işçilik alacakları , işçinin eline geçen net aylık ücret üzerinden hesaplanır.

Kıdem ihbar tazminatı nasıl hesaplanırKıdem tazminatımı nasıl hesaplarım ?  İşçinin kıdem ihbar tazminatı nasıl hesaplanır

Önce elinize geçen aylık ücretin brüt miktarını hesaplayınız. Örneğin aylık net 1.000 TL alan evli,eşi çalışmayan 2 çocuklu bir işçinin aylık brüt ücreti 1.398,78 TL’dir. Daha sonra işyerinde yemek,servis,ikramiye gibi ek yardım ve hizmetlerin aylık brüt ücrete ilavesiyle giydirilmiş brüt ücretinizi bulunuz.Daha sonra çalıştığınız yıl ile giydirilmiş brüt ücretinizi çarpınız ve bulduğunuz miktardan Gelir Vergisi , Damga Vergisi’ni çıkardığınızda tazminatınızı hesaplamış olacaksınız. İhbar tazminatı Gelir Vergisi ve Damga Vergisi’ne tabi olup kıdem tazminatından sadece damga vergisi kesilecektir.

Sigortasız çalışıyorum, kıdem tazminatı alabilir miyim ?

İşyerinde değişik nedenlerle sigortasız olarak çalışıyorsanız bu durum işverenin kusurudur. Çünkü işverenin, yanında çalıştırdığı işçisinin çalışmasını SGK’ya bildirmesi yasal zorunluluktur. Yasal zorunluluğa uymayan işveren, sigortasız çalıştırdığı işçinin bir de tazminatlarını vermeyerek ödüllendirilmiş olur ki, işçinin Anayasa ile güvence altına alınan sosyal güvenlik hakkı çiğnenmiş olur. Tanık beyanları, banka maaş hesabı, işveren yazısı,fatura,irsaliyedeki işçi imzası gibi belgelerle işyerindeki çalışmasını ıspatlayan işçi, sigortasız çalıştığı süreye ait tazminat dahil haklarını alabilir. İşçinin kıdem ihbar tazminatı nasıl hesaplanır

İşyerinde kesintisiz çalıştığım halde; işverenim giriş-çıkış yapmış, tazminat hakkım öldü mü ?

İşyerinde çalışmanız kesintisiz sürmüşse, tanık beyanları ile bu durumu ıspatlarsanız kıdem sürenizde bir azalma olmaz ve tazminat hakkınız devam eder.

İşyerim isim değiştirdi yada el değiştirdi haklarım zarar görür mü ?

İşyerinizin el değiştirmesi durumunda yeni işveren önceki dönem çalışmalarınızdan 4857 sayılı yaanın 6. maddesine göre  sorumlu olur ve haklarınıza halel gelmez.

İşyerim el değiştirdi bu sebeple işten çıksam tazminat alabilir miyim ?

Bu durumda işyeri devri sözkonusu olup işçi ara vermeden devralan şirkete bağlı olarak aynı işyerinde çalışmaya devam ettiğinden feshe bağlı kıdem ve ihbar tazminatı isteyemez. İşi bu sebeple bırakıp tazminat alamaz. Yani işyeri devri kural olarak işçiye haklı fesh imkanı vermez. (Yargıtay 22.Hukuk Dairesi Esas: 2012/9100 Karar: 2012/16908 Karar Tarihi: 13.07.2012)

AV.TEVRAT DURAN,İstanbul-İkitelli

Kıdem ihbar tazminatı nasıl hesaplanır
Kıdem ihbar tazminatı nasıl hesaplanır

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir