İşçiden habersiz çıkış – giriş yapılması

Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.
Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.
  • SGK kayıtlarında İşçiden habersiz giriş çıkış yapılması oldukça sık rastlanan hukuka aykırılık türüdür.   
  • İşçi işyerinde ara vermeden düzenli işine gidip çalıştığı halde habersizce çıkış yapılmaktadır.
  • Borçlarından kurtulmak için bazen işveren firma ismini değiştirmekte bu arada da işçileri çıkış giriş yapmaktadır. Bu hareketle İşçinin tazminat haklarının önüne geçilmek amaçlandığı çok açıktır. 
  • İşçinin işe giriş bildirgesinde ıslak imzası alınmalıdır yoksa sahte imza ile işçinin işe alınması Türk Ceza Kanunu anlamında evrakta sahtecilik suçunu oluşturur. Bu halde işçinin Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet hakkı doğar. 
  • İşçinin Sgk kayıtlarında giriş çıkış yapılması işsizlik maaşı almasına engeldir.
  • İşçi örneğin 2003’ten bu yana ara vermeden çalışmış olsun. 2007 yılında işçinin SGK’dan habersiz çıkışı verilmiş olsun. 2016’da işine son verilen işçiye 2003’ten bu yana süre için tazminat verilmelidir. Fakat işyeri muhasebesi 2007’den sonraki dönem için tazminat hesaplamaktadır.Bu tazminat hesaplaması da yanlıştır. Şöyle ki işçinin asgari ücretle SGK’da çalışıyor göründüğü için asgari ücretten tazminat hesaplanmaktadır. Halbuki işçi örneğin 2.000 TL üzerinden net maaşla çalışıyorsa tazminatı da bu rakamın brütü üzerinden hesaplanmalıdır. 
  • Bu gibi hallerde işçinin hizmet tespit davası ve işçilik alacağı tazminat dava hakları vardır. Çünkü gerçeğe aykırı yanlış bildirim yapan işveren bunun sonuçlarına katlanmalıdır, işçinin tazminat hakkı azaltılamaz.
  • Ünvan değiştiren işyerinin ya da adres değiştiren işyerinin SGK da giriş çıkış yapması işçilerin yasal haklarına zarar vermeyecektir.16.8.2016

AV. TEVRAT DURAN,İstanbul-İkitelli

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir