İş Mahkemelerinde şahit delili;işçi davasını şahit dinletmeden kazanabilir mi ?

 • AV.TEVRAT DURAN

  AV.TEVRAT DURAN

  İşçiler davasında haklı olduklarını bu nedenle de mahkemenin haklarını vereceğini düşünerek dava açarlar. Yalnız işçi arkadaşına kimse şahitlik yapmak istemez, isminin dilekçeye yazılmasını istemezse ne olacak. Ya da şahit arkadaşı delil listesine isminin yazılmasını kabul etti fakat dava açıldıktan sonra  şahit mahkemeye gelmedi gelmek istemiyor. Peki işçi davasını kaybedecek mi ? Yaptığı masaraflar boşa mı gidecek, ya hakkı işyerinde mi kalacak ?  Bu soruya açılan davada hangi alacağın istendiğine göre yanıt vereceğiz.

 • İşçi örneğin ‘fazla mesai’ alacağını talep etmiş ve elinde yazılı delili de yok; şahit de mahkemeye gelmedi bu halde işçinin açtığı dava İşverenin yemin etmesi durumunda reddedilir. Bu halde mahkeme masrafları davayı açıp şahit getrmedeği için işçiye yükletilir.
  Diğer seçenekte;
 • İşçi izinlerini kullanmamış işten de çıkıp izin ücretini istemişse o halde işyeri işçisinin izinlerini kullandığını işçinin imzasını taşıyan belge ile ıspatlamak zorundadır. Bu halde işçi şahit göstermese, gösterse de şahiti mahkemeye gelmese bile işçi davasını zamanaşımı süresinde de açmışsa davayı kazanacaktır
 • Peki şahit bakımından mahkemeye gelmemenin cezası ne olacak ?

  6100 sayılı yasanın ‘Çağrıya uyma zorunluluğu’ başlıklı 245. maddesine göre;

  MADDE 245 – (1) Kanunda gösterilen hükümler saklı kalmak üzere, tanıklık için çağrılan herkes gelmek zorundadır. Usulüne uygun olarak çağrıldığı halde mazeret bildirmeksizin gelmeyen tanık zorla getirtilir, gelmemesinin sebep olduğu giderlere ve beşyüz Türk Lirasına kadar disiplin para cezasına hükmolunur. Zorla getirtilen tanık, evvelce gelmemesini haklı gösterecek sebepleri sonradan bildirirse, aleyhine hükmedilen giderler ve disiplin para cezası kaldırılır.’ Bu şahitin cezasıdır.

 • Hangi davalarda şahit gerekir hangi davalarda şahit gerekmez sorusunu dava türlerine göre vermek gerekir ki bu listeyi   uzatmak mümkün. Siz işçi davalarında uzman avukata başvurun yeterli yanıtları alacaksızın.  Delillerinizi yazılı olarak elde etmeniz, saklamanız sizi şahide mahkum etmez ; şahitle uğraşmadan şahidi de uğraştırmadan kolaylıkla davanızı kazanabileceksiniz. 17.4.2016

AV. TEVRAT DURAN,

İSTANBUL HALKALI-İKİTELLİ

adres ve Randevu almak için

 

 

T.C YARGITAY
22.Hukuk Dairesi
Esas: 2014 / 34332
Karar: 2016 / 5995
Karar Tarihi: 01.03.2016

ÖZET: Mahkemece davalının cevap dilekçesinde bildirmiş olduğu tanıklar dinlenerek karar verilmesi gerekirken, tanıkların dinlenmeden eksik incelemeye dayalı olarak hüküm kurulması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.(4857 S. K. m. 41) (1475 S. K. m. 14)

Dava ve Karar: Davacı, kıdem tazminatı ile fazla çalışma ücreti alacaklarının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.

Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla, dava dosyası incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Davacı İsteminin Özeti:

Davacı vekili, davacı müvekkilinin davalı işyerinin kuruluş tarihi olan 2009 yılından itibaren çalışmaya başladığını, mağazanın her biriminde görev aldığını, aldığı en son net ücretin 1.000,00 TL olduğunu, yasal haklarının ödenmemesi nedeniyle 21.09.2012 tarihinde ihtarname göndermek suretiyle sözleşmeyi feshettiğini, davalının ise bu tarihten sonra 01.10.2012 tarihinde ihtarname çekmek suretiyle davacı işe gelmiyormuş gibi işlem yaparak sözleşmeyi feshettiğine dair ihtarname gönderdiğini, davacının işyerinin açılışı aşamasında sabah 09.00’dan ertesi sabah 05.00’e kadar 15 gün bu şekilde çalıştığını, işyerinin faaliyete geçmesinden sonra ise çalışma saatlerinin günlük 10.00-22.00 saatleri arası olduğunu, yaz mevsiminde çalışmaların 23.00’e kadar sürdüğünü, satış danışmanlığı dışında ayrıca davacının çevre illere ürün teslim ve montaj işi için gittiğini, özellikle Elazığ iline ayda 2-3 defa gittiğini, söz konusu günlerde çalışmasının günlük 20 saati bulduğunu, ancak fazla çalışma ücretlerinin ödenmediğini, fazlaya ilişkin hakları saklı kalmak kaydıyla kıdem tazminatı ile fazla çalışma ücreti alacaklarının tahsiline karar verilmesini talep etmiştir.

Davalı Cevabının Özeti:

Davalı vekili, davacının belirsiz iş sözleşmesiyle müvekkil şirkette satış danışmanı olarak 15.12.2009 tarihinden iş sözleşmesinin davalı tarafından 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II-g maddesine dayanılarak haklı nedenle feshedildiğini savunarak davanın reddini talep etmiştir.

Mahkeme Kararının Özeti:

Mahkemece davanın kabulüne karar verilmiştir.

Temyiz:

Kararı süresi içinde davalı vekili temyiz etmiştir.

Gerekçe:

Mahkemece davalının cevap dilekçesinde bildirmiş olduğu tanıklar dinlenerek karar verilmesi gerekirken, tanıkların dinlenmeden eksik incelemeye dayalı olarak hüküm kurulması hatalı olup bozmayı gerektirmiştir.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten BOZULMASINA, sair yönlerin şimdilik incelenmesine yer olmadığına, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 01.03.2016 gününde oybirliği ile, karar verildi. (¤¤)

4.575 defa okundu

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Sevebilirsin...

30 Yanıt

 1. cetin diyor ki:

  ne kadar kotu bir yasa sahit olmaya herkes korkuyor bu nedenle is verenler bu acigi kullanarak is ciyi 12 saat haftanin 6 gunu calistiriyor yani hem devleti hem ssk yi hemmde milleti somuruyor hrmde adaleti kandiriyor

  • avtevrat diyor ki:

   Şahit en son delildir fakat bizim mahkemelerde iş davalarında hep ilk delil olarak kullanılıyor. Buna neden olan yasa değil uygulamadaki aksaklıktır. Şöyle bir önerim var; her işyerinde parmak basma sistemi olsa ve bunun tek bir merkezi olsa dışarıdan müdahale olmasa giriş çıkış saatleri net belirlenir ve şahite gerek kalmaz. Şahitlik yapmaktan çekinen bir milletiz. Şahiti de düşman gören bakışımız var.

 2. mustafa diyor ki:

  merhabalar tevrat bey.ben hayatımda ilk defa bir iş mahkemesinde iş yeri adına şahitlik yaptım.çok heyecanlıydım.hakim o kadar soru sordu ki bir iki ifademi aşırı heyecanla yanlış vermişim.bana iki yıl önceki mesaileri sordu.iki yıl önce kadar bankaya yatan mesailerin elden alındığı kanaatiyle o şekilde ifade verdim.öyle sanıyordum. ve sonradan farkın vardım ki bankaya yatıyormuş.birde yol parası miktarını yanlış söylemişim..iş yeri bölge sorumlum sıkıntı olmaz dedi ama ben rahat değilim…iki ay sonraya ertelendi mahkeme.kasım ayında..ne yapmam gerekiyor sorun olurmu yoksa o verdiğim ifadeleri düzeltmelimiyim.

  • avtevrat diyor ki:

   İş mahkemesindeki tanıklığınız ile ilgili olarak bilginize başvurulmuş. Tanık olarak 2. defa davet edilmezsiniz. Ama içiniz rahat olsun isterseniz doğruları dilekçe ile mahkemeye verebilirsiniz. O zaman tekrar dinlenme durumunuz olasılık içinde.

   • mustafa diyor ki:

    çok teşekkür ediyorum tevrat bey.peki tekrar dinlenmek için dilekçe verirsem benim açımdan ceza bakımından bir sıkıntı doğar mı..

    • avtevrat diyor ki:

     Yalan tanıklığın cezası var.

     • mustafa diyor ki:

      çok özür dileyerek son bir soru sormak istiyorum.ikinci kez dinlenmek için dilekçe verirsem mi cezai işlem olma olasılığı var yoksa hiç birşey yapmayıp dava sonucunu beklersem mi.ve birde heyecanla yanlış ifade verdiğim zaman da ceza oluyor mu. bunu nasıl kantılarım.yani bilmeden yanlış ifade verdiğimi.bu sorumu da cevaplarsanız minnettar kalırım .teşekkürler.

     • avtevrat diyor ki:

      Gerçek bildiğinizi samimi olarak yazılı olarak mahkeme hakimi ile görüşerek dosyaya vermeniz halinde hakim tarafından ihbar edilme ihtimaliniz düşer. Çünkü kenidiliğiniden bu süreçte beyan verdiğinizi inandırmalısınız.

 3. mustafa diyor ki:

  çok teşekkür ederim tevrat bey..

 4. Uğur diyor ki:

  Merhaba tevrat by ben 2003 yılında iş gırdım 2013 de istemedım ama zorla 25 bın iş yeri verdı ve butun alacaklarım aldım diye imza atırdı bana ve işe devam etim cıkarmadı işden 2016 da kendı isteyımle ayrıldım ve dava acmak istıyorum aynı donem calıstıgım arkadslarım cekindikleri icin sahit olmuyorlar bu dutumda dava aca bılırmıyım yada acarsam şahit olmadan kazanma dutumum nedir ilginiz icin cok tskler

 5. Hakime diyor ki:

  merhaba tevrat bey 01/06 1999 da işe başladığım halde 05/10/1999 da sigortam başlatılmış.şimdi tazminatımı almak için başvurunca bu yasayı öğrendim.08/09/1999 dan öncesi ve sonrası varmış.önce girmiş olmama rağmen kurumun bu yanlış bildirimi yüzünden bu yasadan ve dolayısıyla yaş sınırına takılıyorum vede tazminat hakkın olmuyor. e tabiki kurum inkar ediyor bu durumu nasıl ispat edilir bilmiyorum ama sadece şahitlerim var ama yaptıkları yolsuzluğun herhangi bir belgesi yok.zaten belgem olsa sıkıntı kalmazdı.3-5 tane şahidim var 2 si hala kurumda çalışıyor.2-3 tane şahit ne yüzde ile kazanmama yardım eder acaba ona göre dava açayım.Bir kaç muhasebeci arkadaşım kesin kazanırsın diyolar.Ama 2 sene sürer dediler.Yüzde 80-90 kazanma şansın var diyolar.Sizin fikriniz daha önemli avukat olarak yardımcı olursanız sevinirim.

  • avtevrat diyor ki:

   Davanızı açınız, tanıklarınız o dönemde bordrolu ise sizin için güçlü delil demektir.

 6. Mustafa diyor ki:

  Tevrat bey merhaba.sahitlikle alakalı olarak yukarıdaki yorumlarımla bilginize basvurmustum. mahkemede şahitlik yapmıştım.sonra ifademde hata yaptığımı anladım. doğruları dilekçe ile mahkemeye verebilirsiniz demistiniz..şahitlik yaptığım mahkemeye gitmem mi gerekiyor.nereye basvurmaliyim…yani dilekçeyi hangi makama nasıl verebilirim.bilgilendirirseniz çok sevinirim..

 7. Barış diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey benim yaklaşık 1 yıldır işçi mahkemesinde davam sürüyor sorum şu karşı taraf 1 yıldır her seferinde tanık beyanında bulunuyor ama tanık ne gelmiyor bu daha ne kadar böyle dewam eder acaba

 8. Şirin diyor ki:

  Merhaba haklı fesih nedeniyle is akdini fesih edip isyerinden ayrıldım.isveren ahk çıkış kodumu 003 olarak vermis oysa ben belirli süreli is sozlesmemi 4857 sayılı kanunun 24 .maddesi uyarınca verdim..kıdem tazminatımı ödemiyor.çalışma bakanlığına şikayet ettim onlarda inceleme yaptılar..işkur bünyesinde bir çözüm uretemediklerini yazmışlar.is mahkemesine başvurmam gerektiği yazıyor.fazla mesai yaptığına dair sabitim var.ama mahkemede vazgecedebilirler çokta guvenmiyorum..başka da fazla mesaimi ispatlayamiyorum dava acarsam davayı kaybedip ekstra ücret ödemek zorunda kalirmiyim..ne yapmaliyim

  • avtevrat diyor ki:

   Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız dava açabilir fakat risk almak istemiyorsanız hiç girmeyin. Kimse yüzde 100 davayı kazanacağını söyleyemez yalan olur.

 9. hüseyin diyor ki:

  3600Kağıdını sskdan aldim işyerine verdim noter ile istifaname gonderdim fakat isyeri odeme yapmadığı gibi bana is huzuru bozmaktan cikis vermisler ayni tarihte …e şahit tutmuslar bu durumda tazminat hakkım riske girer mi

  • avtevrat diyor ki:

   Bu durumda iş mahkemesinde dava açmak yolu görünüyor bu işlemleri avukatla gerçekleştirseydiniz muhtemelen başınıza bu gelmezdi.

 10. Tekin diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey,

  2 ay önce çıkarıldığım iş yerine işe dönüş davası açmıştım. Mahkeme Nisan ayına duruşma tarihi atamış ancak o tarihte benim farklı bir şehirde olmam gerekiyor. Mahkemeye vekil olarak avukatım katılabilir mi? Benim katılmam zorunlu mu?

  Bilgilerinizi rica ederim.

 11. salih diyor ki:

  Tevrat bey merhaba. İşçi sınıfındaki insanlara bir şekilde sıkılmadan yol gösterici tavırda yardımcı oluyorsunuz. Öncelikle herkes adına teşekkür ederim. Durumum şu 2010 yılından bu güne kdr aynı şirkette ssk lı olarak çalışmaktayım. Meslegim grafik tasarım işyerindeki ben dahil tüm çalışanlar asgari ücretten gösterilmekte. Bende bu açıdan sözleşmemi feshedip kıdem tazminatımı almak istiyorum. Şahitsiz olarak davamı kazanabilirmiyim?

  • avtevrat diyor ki:

   Övgü dolu sözleriniz için teşekkür ederim,
   Aynı işyerinde nitelikli ile niteliksiz işçinin aynı ücreti alması akla mantığa hayatın olağan akışına yaşam deneyimlerine aykırıdır. Yine işe yeni giren ile kıdemli olanın aynı ücreti aynı değildir. İşverenler, primi az ödemek vs gibi kaygılarla işçinin ücretini asgariden göstermektedir.
   İş Mahkemelerinde dava açıldığında sizin gibi çalışanların gerçek fiili ücretinin tespitinde emsal ücret araştırması yapılmaktadır bu açıda tanığa ihtiyaç yoktur.
   Bu yazıların geniş kitlelere ulaşması için facebook , twitter üzerinden paylaşmayı unutmayınız.
   Benzer bir konudaki yazımı Yazımı okumak için tıklayın

 12. Fatma diyor ki:

  Merhaba tevrat bey herkese bıkmadan cevap vermissiniz çok sağolun benimde bir sorum olacak benim babamın ilk sigorta girişi 1996 ti.son girdiği iş yeri 2005 yılında villada bahçıvan olarak işe girdi ve trafik kazası geçirdi 6 ay raporluydu roporlu olduğu halde aynı yerde 2 ay daha çalıştı annem yaptı işleri.sonra babam raporluda olduğu için memelekete gitti rapor bittiğinde patronu arayıp ben çalışacak durumda değilim sağlık sartlarimdan emekli günümü bekliyorum pirimimde dolu dedi ama patron 3 maddeden çıkış verdi ve tüm haklarimi aldım diye keat imzalatmaya çalıştı imzalamadigimiz.ve ihtar çektik karşı oda ihtar çekti ve babamın inekler vardı onun parasını yatirmisti yillik izin ücreti olarak bu parayı söylemiş ama elinde imzalanmış bir belge yok ben sizin yorumlarınızı merak ediyorum ailem durumları iyi değil biz bu davada haklı cikarmiyiz adalet yerini bulurmu şimdiden çok teşekkür ediyorum

 13. Melih diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey benim durumum çok farklı avukatlığımı yapan şahıs bir sürü dolandırıcılık olayına karıştıktan sonra ortadan kayboldu ben vekalet verirken onun birde ortağı vardı ortağı ilk önce duruşmalarımı artık kendisinin takip edeceğini beni mağdur etmeyeceğini söyledi aradan birkaç gün sonra yanına gittiğimde onun bilgisi dışında vekalet verildiğini davaya bakmayacağını söyledi bugün itibariyle de dosyadan istifasını verdi,efendim ben bu süreçten sonra ne yapmalıyım benim vekillerim olarak her ikisi de görünüyor vermiş olduğum bir para var ve elim kolum bağlanmış durumdayım, saygılarımla iyi çalışmalar

  • avtevrat diyor ki:

   Haklı neden olmadan istifa durumunda vekalet ücretinin iadesi gerekir. Ücret almadan istifa eden avukatın istifadan dolayı sorumluluğu yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir