İş hukukunda ‘belirli süreli’ ve ‘belirsiz süreli iş sözleşmesi’ ayrımı

4857 sayılı İş Yasasında işçi ile işveren arasında kurulan iş sözleşmesi farklı hüküm ve sonuçlar doğurmaktadır. Bu yazımızda Belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesi ayrımını kanun metnine sadık kalarak ana hatlarıyla yazacağız. 

 İş ilişkisinin 6 ay 1 yıl gibi bir süreye bağlı olarak yapılmadığı halde sözleşme belirsiz süreli sayılır. Bu tür sözleşmeler iş piyasasında hakim sözleşme türüdür. Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir. Doktor,mühendis,öğretmen gibi nitelikli iş gücüne sahip çalışanlarla bu tür sözleşmeler imzalanmaktadır.  Belirli süreli iş sözleşmenin yazılı yapılma zorunluluğu vardır, aksi takdirde geçersizdir.

İşçiyi belli haklardan yoksun bırakan belirli iş sözleşmelerinin istismar edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla yasaya  ‘Belirli süreli iş sözleşmesi, esaslı bir neden olmadıkça, birden fazla üst üste (zincirleme) yapılamaz. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir.  ‘ hüküm konmuştur. Yalnız ‘Esaslı nedene dayalı zincirleme iş sözleşmeleri, belirli süreli olma özelliğini korurlar.’

  Belirli ve belirsiz süreli iş sözleşmesi ayırımın sınırları

 Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin süreli olmasından dolayı belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz.

 Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçiye, belirli bir zaman ölçüt alınarak ödenecek ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatler, işçinin çalıştığı süreye orantılı olarak verilir. Herhangi bir çalışma şartından yararlanmak için aynı işyeri veya işletmede geçirilen kıdem arandığında belirli süreli iş sözleşmesine göre çalışan işçi için farklı kıdem uygulanmasını haklı gösteren bir neden olmadıkça, belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışan emsal işçi hakkında esas alınan kıdem uygulanır.

 Emsal işçi, işyerinde aynı veya benzeri işte belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan işçidir. İşyerinde böyle bir işçi bulunmadığı takdirde, o işkolunda şartlara uygun bir işyerinde aynı veya benzer işi üstlenen belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan işçi dikkate alınır.

Görüldüğü gibi iki tür sözleşme de olsa eşitliğe aykırı davranmama yükümlülüğü işverene yüklenmiştir. Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçi işe iade davası açamayacak, süre sonunda iş sözleşmesi kendiliğinden sona erecektir. 22.5.2014

AV. TEVRAT DURAN

Not:Bu yazıyı faydalı bulduysanız aşağıdaki sosyal medya (facebook twitter vs) butonlarıyla paylaşabilirsiniz. 

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir