Hukukta süreler nasıl hesaplanır ?

ZamanaşımıMahkeme ya da icra dairesi tarafından sizlere belirli süre içinde ödeme,itiraz,cevap,dava açma gibi işlem yapmanız için gönderilen kağıtlarda süreler öngörülmüş olabilir. Aynı şekilde bir hakkın kullanımı için hakdüşümü ya da zamanaşımı süresi öngörülmüş olabilir. Bu süreler 5-7-10-30 gün, 2 hafta, 1 ay, 2 yıl gibi gün, hafta,ay,yıl şeklinde öngörülmüştür. Peki bu hallerde süreler nasıl hesaplanacaktır.  

Hukuk davalarında “ Süreler, taraflara tebliğ tarihinden veya kanunda öngörülen hallerde, tefhim tarihinden itibaren işlemeye başlar.

Süreler gün olarak belirlenmiş ise tebliğ veya tefhim edildiği gün hesaba katılmaz ve süre son günün tatil saatinde biter.

Süre; hafta, ay veya yıl olarak belirlenmiş ise başladığı güne son hafta, ay veya yıl içindeki karşılık gelen günün tatil saatinde biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne karşılık gelen bir gün yoksa, süre bu ayın son günü tatil saatinde biter.

Resmi tatil günleri, süreye dahildir yalnız süre işgünü olarak belirtilmişse resmi tatil günleri hesaba katılmaz. Sürenin son gününün resmi tatil gününe rastlaması halinde, süre tatili takip eden ilk iş günü çalışma saati sonunda biter.

Siz yine de tedbirli olun bir bilene yani avukatınıza danışmayı ihmal etmeyiniz.

 

 

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

6 thoughts on “Hukukta süreler nasıl hesaplanır ?

 • 21 Şubat 2016 at 18:47
  Permalink

  Merhaba Tevrat Bey. Mahkemelerden gelen örn 30 günlük savunma sürelerine posta süresi dahil midir?Yani izmirde görülmekte olan bir davaya İstanbuldaki bir davalı 30. gün savunmasını postaya verse 35. gün mahkemeye ulaşsa sorun olur mu yoksa kargo/postada yaşanan tüm gecikmeler dahil 30 gün içinde savunma mahkemeye ulaşmalı mı?

  Reply
  • 14 Nisan 2016 at 00:11
   Permalink

   Posta ile cevap verilmez,dilekçenin mahkeme ile verilmesi gerekir. Elinize dilekçe geçtikten sonra süreniz başlayacaktır. İl dışına dilekçe göndermek isterseniz bulunduğunuz yerdeki eşdeğer mahkemeye dilekçenizi veriniz adresine ulaşacaktır.

   Reply
 • 22 Nisan 2018 at 13:01
  Permalink

  selamun aleykum tevrat bey. Davalı cevap dilekcesını 6 sonra on ınceleme davasında sundu hakım kabul etmedı ve tutanaklarada gecti ama mahkemeden cıkar cıkmaz tarattı ve kalame verdı. bu davranıs uygunmu isyeri sahsi sicil dosyasını sunması ıcın iki haftalık sure verdı bu sureye ctsi pazar ve 23 nisan dahilmi. sunmassa ne olur.

  Reply
  • 22 Nisan 2018 at 22:51
   Permalink

   Yasal sürede işlem gereği yerine getirilmezse inkar edilmiş ya da sunmaktan vazgeçilmiş olur. Teknik olarak itiraz kapsamında ödeme ya da borcun doğumuna engel husular her zaman ileri sürülebilir. Süreler 23 nisan gibi tatillerde işlemeye devam eder sadece son gün tatile denk gelirse ertesi işgününe uzar.

   Reply
 • 29 Ağustos 2018 at 18:00
  Permalink

  Merhaba
  Güvenlik sorusturmam olumsuz değerlendirildiği için idare mahkemesine dava açtım ve yürütmenin durdurulması kararı aldım. 26.07.2018 de karar davalı idareye tebliğ edildi. Üst mahkemeye itiraz ettiler. Üst mahkemede davalı idare aleyhine red verdi. Sorum şu YD kararını tebliğ alalı 30 günü geçmesine rağmen idare tarafima herhangi bir çağrıda bulunmadi. Bu süreçte bayram resmi tatili vardı 4 gün bundan ötürü olabilirmi? Bu konuda müdahale edeceğim bir seçenek varmı? Yardiminizi Rica ederim.

  Reply
  • 28 Eylül 2018 at 10:13
   Permalink

   Süresinde işe alım olmazsa görevi kötüye kullanma suçu olabileceğinden bu hususu ihtar eden bir dilekçe ile evrakı ekleyerek idareye başvurmanız en makul davranış olacaktır.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir