Hisseli taşınmaz satın alan malik, durumu diğer hissedarlara noter kanalıyla bildirmelidir aksi halde zararlı çıkabilecektir.

  • Vatandaşlarımız birikimleri ile hisseli taşınmazlar satın almakta yalnız olası risklerden habersizdirler. Bunlardan biri de önalım hakkıdır.
    arsa
  • Bilindiği gibi önalım hakkı hisseli mülkiyette hissedarlara öncelikle alım hakkı vermektedir. Yasa ile taşınmazın hissedarlar arasında kalması amaçlanmıştır bu nedenle de dışarıdan birinin hissedar olması pek istenmemektedir. 
  • Bu nedenle yapılan satışın, alıcı veya satıcı tarafından diğer paydaşlara noter aracılığıyla bildirilmesi istenmektedir. Önalım hakkı, satışın hak sahibine bildirildiği tarihin üzerinden üç ay ve her halde satışın üzerinden iki yıl geçmekle düşer. Burada 3 ay ve 2 yıl gibi iki süre vardır. Noterden bildirim yapılmışsa 3 ay içinde aynı bedelle taşınmazı hissedar alabilecektir.
  • Noterden bildirim yapılmamışsa 2 yıl içinde dava açılabilecektir. Bu da alıcı için zararlı bir yoldur.
  • Şöyle ki; örneğin A kişisi 500 bin TL’ye hissesini Ü ye satsın. Diğer paydaş E, 1 yıl 11 ay sonra davayı açarak 500 bin TL ödeyerek bu yere sahip olacaktır. Taşınmaz ise bu 1 yıl 11 ay zarfında prim yaparak 1 milyon TL piyasa değerine ulaşsın. O halde noterden ihtar çekmeyen A, sadece 500 bin TL alarak malından olacaktır. Bu halde E ise yarı fiyatına mal sahibi olacaktır. BU HALDE A KİŞİSİ MAĞDUR OLDUĞUNU İFADE EDEREK TAŞINMAZIN RAYİÇ BEDELİNİN TESPİTİNİ MAHKEMEDEN TALEP EDEMEZ. Çünkü buna noterden ihtar çekmeyerek kendisi neden olmuştur.
  • Bu nedenle hukuki süreci avukat ile takip etmek her zaman kişiye yarar sağlayacaktır. 2.5.2016
    AV. TEVRAT DURAN,İstanbul   

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir