Haklarınızın farkında mısınız ? Garanti Süresinde meydana gelen Şanzıman arızalarında araç sahibinin yasal hakları ?

 • Aracı garanti süresi içinde arıza yapan milyonlarca kişi, aracının yenisiyle değişimi hakkı olduğunun farkında değil. Biz bu sitede araç sahiplerinin hakları konusunda ‘farkındalık oluşturmak’ için yazılar kaleme alıyoruz. Amacımız ‘bilinçli tüketici’ ‘bilinçli araç sahipleri’nin sayısını artırmak.
 • Dünya  pazarında Milyarlarca dolarlık payı ile otomotiv şirketlerinin reklamlar, programlar,görseller, yoluyla veri bombardımanı ile müşterilerini iknaya çalışmaktadır ve başarılı da olmaktadırlar. Otomotiv şirketleri için MÜŞTERİ olan bizlerin TÜKETİCİ sıfatı gözardı edilmekte. Müşteri ürün satılacak kişi iken tüketici hakkının peşinde olan kişidir. Bu da satıcıların işine gelmeyecektir.
 • Buna karşılık tüketicilerin örgütlü,birlikte olarak otomotiv şirketlerine karşı kapsamlı girişimleri henüz mümkün olmadığından iki taraf arasında adil olmayan asimetrik ilişki ortaya çıkmakta. İşte bu asimetrik, eşitsiz ilişkide araç sahiplerini bir adım öne çıkarmaya yönelik olarak hukuken sahip olduğunuz haklara dair bilgiler vermeye özelde de bu yazımızda araç sahiplerinin kabusu şanzıman arızasını el almaya çalıştık. 
 • Otomatik şanzımanlı araçlarda vites arızaları üretimden kaynaklı olarak sık sık meydana gelmektedir.
 • Şanzıman, Motorun ürettiği gücü çeşitli dişliler yardımıyla, tekerleklere aktaran parçalardan oluşan sistemdir. Otomatik veya manuel viteslerde farklı parçalar bulunmaktadır. Otomatik şanzımanlı araçlarda çoğunlukla tork konvertörü arızası ve şanzıman beyni problemi ortaya çıkmaktadır. Bu arızayı nasıl anlayabiliriz ? Şanzıman arızasında  arabanın çekiş gücü azalacak veya vites geçişlerinde ses,zorlanma olacaktır. Aracınızda şanzıman arızası varsa sizin için ciddi ve büyük sorun var demektir. Şanzıman şanzıman problemleri çok zor çözüldüğünden yetkili servisler şanzımanın komple değiştirilmesi yoluna gitmektedir.

Aracınız garantili ve ilk defa şanzıman arızası vermişse ya da şanzıman arızası giderilmiş ve tekrarlamışsa tüketici olarak 4(dört) seçeneğiniz vardır. 

Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;

 1. a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönerek ödediği bedeli geri alabilmektedir.
 2. b) Aracını kullanmak istemesi halinde araç sahibi ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme hakkına sahiptir.
 3. c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere aracın ücretsiz onarılmasını isteme hakkına sahiptir.
 4. ç) Araç halen piyasada üretiliyor ve satılıyorsa  aracın sorunsuz o km yenisiyle değiştirilmesini isteme hakkına sahiptir. Araç sahibi bu seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Satıcı aracı tamir için tüketiciyi zorlayamaz.
 • Araç sahibi bu talebini aracı aldığı şirkete , üreticiye veya ithalatçı şirkete karşı iletebilir bunlar birlikte müteselsilen sorumludur. Şahsıma ait Opel marka aracımda oluşan arıza nedeniyle dava açarak hakkımı elde ettim.
 • Fakat haklarını bilmediği için binlerce araç sahibi vakitlerinin çoğunu yollarda değil yetkili servislerde geçirmektedir. Bu da mağduriyetin atmasına sinirlerin yıpranmasına yol açmakta kişiyi mutsuz yapmaktadır. Yukarıda tüketici olarak sahip olduğunuz haklara yer verdim. Bu hakkınızı mutlaka kullanınız. Hakkını arayan ile aramayan müşteri satıcı , yetkili servis gözünde aynı değerde değildir. Bilinçli bir tüketici olarak hakkınızı sonuna kadar arayınız.

Aracınızla sorunsuz, mutlu günler dilerim. 18.5.2016

AV. TEVRAT DURAN,İstanbul

Bizimle İletişime geçmek için

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir