Geçersiz sözleşmeyle ödenen paranın geri alınması davası ‘denkleştirici adalet’ ilkesi

Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.
Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.

Hukuken taşınmazların (ev, arsa,tarla,işyeri vesaire)  satışına ilişkin resmi şekilde sözleşme yapılmadıkça TMK.nın 706. ve TBK’nun 237., Tapu Kanununun 26.ve Noterlik Kanunu’nun 60.maddeleri gereğince harici satış sözleşmesi hukuken geçersizdir. Topraktan daire alanlar bunu resmi şekilde değil de adi belge üzerine yazarak paralarını ödemektedir. Bu halde müteahhit daireyi teslim etmeyince sorunlar ortaya çıkmaktadır. Geçersiz sözleşmelerde herkes aldığını iade etmekle yükümlüdür. En iyiniyetli müteahhit aldığı parayı aynen geri vermeyi teklif etmektedir. Fakat aradan geçen 2-3 yıl içinde paranın alım gücü düşmüş enflasyona yenik düşmüş olmaktadır. O halde ana paranın iadesi alıcının menfaatini zedelemektedir. 

Para İade edilirken, ödenen paranın ilk ödeme tarihindeki alım gücüne ulaştırılması gerekmektedir. Bu şekilde, denkleştirici adalet ilkesi gereğince, tam bir eski hale getirme yükümlülüğü yerine getirilmiş olmaktadır. Sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre ödenen paranın denkleştirici adalet ilkesi gereğince iade edilmesi suretiyle haksız değer kaymalarının önlenmesi amaç edilmiştir.

Bu tür davalarda faiz istenmez. Yasa ile ödenen paranın ilk ödeme tarihindeki alım gücüne ulaştırılması ve bu şekilde ödeme yapılması amaçlanmıştır. Bunu elde etmek için dava açmalısınız. 

AV. TEVRAT DURAN,İstanbul

Ofis Telefon: 0553 254 81 34

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir