Gayrimenkul alırken-satarken dikkat etmeniz gerekenler.

 1. Gayrimenkul alıp ya da satacaksınız.  Bu kapsamda kaparo gündeme gelmektedir. Bağımsız bölümün satışı öncesinde taşınmaz alım satımına dair ön protokol yapmanızda fayda vardır. Esasında T.M.K.nun 706, B.K.nun 213 (6098 Sayılı B.K.’nun 237 md.) ve 2644 Sayılı Tapu Kanununun 26. madde hükümleri uyarınca gayrimenkullerin alım ve satımları resmi şekilde yapılmadıkça geçerli sayılamaz. Bu nedenle düzenlenecek sözleşme ve türünü avukat takdir edecektir. 
 2. Ön protokol ile ‘Baskı, yanılma,aldatma’ ile tapuya gittim şeklindeki karşı taraf iddiaları bu şekilde minimum seviyeye inecektir. Verdiğiniz kaparo için aynı zamanda belge elde etmiş olacaksınız.
 3. Ev ya da işyerinizin bedelini tapuda gerçek değeri üzerinden gösteriniz.  Değerini olduğundan az ya da çok göstermeniz halinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Tapu harçları alım satımda değerin % 4’üdür. 
 4. Tapu alım satım bedelini banka ya da PTT ile ödeyiniz.
 5. Gerçek kişilerin bir bedel karşılığı edindikleri gayrimenkullerin iktisap tarihinden başlayarak beş (5 ) yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artışı kazancı olarak gelir vergisine tabidir.
 6.  Tapuya bizzat gidiniz, zorunluluk olmadıkça vekaletname vererek alım satım yapmayınız. 
 7. Borçlulardan mal kaçırmak için evini satan kişi ile alışveriş yapmayınız. Alacaklısı size karşı tasarrufun iptali davası açabilir. 
 8. Aldığınız konut, aile konutu ise yani karı koca kendi dairesinde oturuyor ve bu evi satıyorsa malik olan kişinin eşinden rıza, onay kapsamında sözleşme imzalatınız. Aksi takdirde tapu iptal tescil davası ile tapunuz elinizden gidebilir. 
 9. Hisseli bir arsa-arazi alıyorsanız diğer hissedarların öncelik hakkı olduğunu bilmeniz gerekir. Tapunuzu aldıktan sonra şufa davası ile muhatap olmanız ihtimal dahilindedir. Bu ihtimali ortadan kaldırmak ya da süreyi kısaltmak için yasal yolları kullanmalısınız.  
 10. Gayrimenkul karşılığı verdiğiniz çek ya da bono için belge alınız.  
  Bu listeyi uzatmak mümkün. Uzman yardımı almanız hak,para,zaman kaybı yaşamanızı engelleyecektir. Saygılarımla….02.06.2014

AV. TEVRAT DURAN

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

2 thoughts on “Gayrimenkul alırken-satarken dikkat etmeniz gerekenler.

 • 3 Haziran 2014 at 22:40
  Permalink

  Kat itifak tapulu 16 nolu çatı piyesli daireyi aldım tapu temiz Adi satış vadi sözleşmesinde 3.kat 11 no yazan belge ile tapu iptali açtı kişiyi tanımıyorum. Mütaahitin hissesine düseni Arsa sahibinin adına çıkmış tapuyu kendi satış vekaleti ile aldım 18 ay sonra eksiksiz teslim edecegine edemezse raiç kira bedeli ödeyecegini belirten yazıda verdi.Adi söleşme sahibi şimdi içindeki oturanın kiracısı oldugunuda iddia ediyor Raiç bedelle satışı mütaahitle anlaşarak mal kaçıma olarak belitiyor daire numaraları farklı tapuda zilliyetlik olumu Mütaahit kendisine daire teslim etmedigini mahkemeye sundu.Tapum iptal olurmu

  Reply
  • 4 Haziran 2014 at 15:25
   Permalink

   Dosyayı incelemeden net cevap vermemiz mümkün değil. Yazılar genel bilgilendirme olup hukuki danışmanlık kapsamı ayrıca verilmektedir.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir