Garantili Arabalarda oluşan arızalar nedeniyle tazminat davaları

işçi avukatlık bürosu istanbulBu yazı ile amacımız garanti kapsamında olan araçta fabrikasyon yani üretimden kaynaklanan arıza olduğunda araç sahiplerinin aracın yenisiyle değişimi dahil sahip olduğu hakların bilinmesidir. Genel olarak yasal haklarının farkında olan ve hakkını arayan Bilinçli tüketici  kavramını öne çıkarmaktır.

Tüketicinin ‘ayıplı mal’a karşı sahip olduğu hakları konu alan hukukçularca kaleme alınmış kitaplar, akademik makaleler dahil pekçok yayın bulunmaktadır. Fakat bu yayınlar özel olarak otomobildeki üretim hatası ile değil tüm malları kapsayan genel değerlendirmeler içermektedir. Aynı şekilde akademik nitelikteki yayınlar üniversitelerdeki hukuk öğrencilerini, akademik camia gibi dar bir çevreye göre yazılmıştır. Bu yayınlar araç sahiplerine ulaşmadığı gibi bu yayınlar araç sahiplerince okunsa bile kullanılan ağır hukuki  dil anlaşılamayacaktır. İnternet sitelerinde konu ile ilgili açıkaayıcı bilgi vermek yerine Yargıtay kararları paylaşmak moda oldu açıklayıcı bilgilere pek rastlanmamaktadır.  Bu alandaki ihtiyaç ve eksiklikleri dikkate alarak bu web sitesi üzerinden bilgilendirici yazılar yayınlama ihtiyacı duyduk. Kısa ve öz ifadelerle bunu yapmaya çalışıyoruz. Detaylı bilgi isteyenler için yazılmış Tüketici Hukukuna dair kitaplar ve bilimsel makaleler okuyabilirler.

Üretim hatası olan araç ayıplı mal olarak kanunda tarif edilmiştir.  6502 sayılı yasaya göre Ayıplı mal ‘ tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır. 

tokmak-kitap
Bu yazı ile amacımız garanti kapsamında olan araçta fabrikasyon yani üretimden kaynaklanan arıza olduğunda araç sahiplerinin aracın yenisiyle değişimi dahil sahip olduğu hakların bilinmesidir.

‘ Görüldüğü gibi kullanım hatası dışında benzer marka modeldeki araçlarda bulunan özelliklerin olmaması, kullanılamaması ayıp anlamına gelir. Örneğin benzer araçlar 1 defa marşa basınca çalışıyor sizin aracınız 3-4. Defasında çalışıyorsa arıza ayıp kapsamındadır. Yine benzer araçlara göre vites geçişlerinde aşırı ses gelmesi, araçtaki sarsıntı ayıplı aracı işaret etmektedir.  Araç size 0 km olarak satılmış gerçekte kaza nedeniyle boyanarak satılmışsa ya da km yapmış araç size 0 km diye satılmışsa yine ayıplı araç vardır. Araçtaki arıza yetkili serviste birkaç defa tamire rağmen halen giderilmemişse ayıplı araç vardır. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.  

Arıza üretim hatasından kaynaklanmışsa Bu durumda ‘Tüketicinin seçimlik hakları’ vardır.

Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda araç sahibi;

1) Aracı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme

2) Aracını vermeyip ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

3) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere aracın ücretsiz onarılmasını isteme,

4) İmkân varsa, aracın sorunsuz yenisiyle değiştirilmesini isteme,

seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, mazeret üretmeden araç sahibinin tercih ettiği  talebi yerine getirmekle yükümlüdür. Araç sahibi bu hakkını noter aracılığıyla ihtarname göndererek kullanması yerinde olur. İhtarnameyi avukat yazacaktır.

İhtarnamenin ardından yetkili servis, satıcı,ithalatçı araç sahibinin talebini yerine getirecek veya tüketiciyi oyalayacak tekliflerde bulunacak ya da araç sahibinin dava açmasının önüne geçmek için düşük bedelli teklifler sunacaktır. Nihayetinde de araç sahibinin talebini kabul etmeyecektir. Bu durumda araç sahibi ya da avukatı Tüketici Mahkemesinde dava açarak bu hakkını talep edecektir. Binlerce davalar açılmış ve araç sahipleri haklarını almışlardır. Bu kapsamda avukatlığını yaptığımız araç sahipleri haklarına kavuşmuştur. Bu tür davalar 6502 sayılı yasa kapsamında açıldığında tüketiciden harç alınmayacaktır. Araç , şirket adına ise harç alınacaktır.

Özetle ifade edecek olursak; yüksek meblağlarla satın aldığınız araçlarda arıza meydana geldiğinde yasanın size tanıdığı hakları kullanmanız halinde sonuç alabilecek aksi halde size bu hakkınızı verecek kimsenin olmadığını bilmelisiniz. Tüketici örgütlerinden, tüketici hukukunda uzmanlaşmış avukatlardan hukuki destek alabilirsiniz. Bilinçli tüketici olunuz.

AV. TEVRAT DURAN

İletişim için: 0533 631 16 42

 

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

2 thoughts on “Garantili Arabalarda oluşan arızalar nedeniyle tazminat davaları

 • 8 Ocak 2018 at 21:52
  Permalink

  2016 model sıfır aldığım aracımda kaportadan kaynaklanan bır hata oluştu bunun yapılması halınde değer kaybı yaşanacağını düşünüyorum ne yapmalıyım

  Reply
  • 9 Ocak 2018 at 12:48
   Permalink

   Değer kaybı oluşursa bedelini talep edebilirsiniz.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir