Garanti süresinde arızalanan araçların yenisiyle değişimi davalarında yasa ve yönetmelik değişti.

 

 • araba bozulduGaranti belgeli aracın garanti süresinde arızasının tekrar etmesi halinde yenisiyle değiştirilmesi davalarında mevzuat değişmiştir. Bu nedenle artık bu tür davalarda uygulanan 4077 S. K. m. (2004 S. K. m. 24 bu madde halen yürülüktedir) (Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik m. 13, 14) (Sanayi Mallarının Satış Sonrası Hizmetleri Hakkında Yönetmelik m. 11) (13 HD. 08.11.2010 T.2010/3057 E. 2010/14705 K.) gibi yasa ve yönetmelikler artık davalarda uygulanmayacaktır.
 • Bunun yerine 6502 sayılı yasa ve bağlı yönetmelikler uygulanacaktır. Bu kapsamda aracın yenisiyle değişimi şartları da değişmiştir. Onarım hakkını kullanan araç sahibi eskiden aynı arızanın 1 yıl içinde 2 den fazla tekrar etmesi ya da farklı arızaların 1 yıl içinde 4 ten fazla toplam garanti süresinde 6 dan fazla tekrar etmesi gibi şartlar artık yoktur. Arızanın tamirinden sonra tekrar etmesi araç bedelinin iadesi ya da aracın yenisiyle değişimi için yeterlidir.  
 • Garanti süresi içinde arıza yapan araçlardaki bu arıza üretim hatasından kaynaklanmışsa yasadaki tabirle ‘ayıplı araç’ vardır ve tüketicilerin bir takım yasal hakları vardır.  Kullanım hatasından kaynaklanan arızalarda ise doğal olarak bir hak doğmayacaktır.
 • Tüketicilerin açtıkları davaların kabulüne karar verilmesi halinde mahkeme , aracın ayıpsız misli ile değişimine, aynen ifa mümkün olmadığı takdirde, İİK nun 24.maddesi uyarınca işlem yapılmasına karar vermektedir.
 • arıza ayıplı üretim şanzıman arızaBu davalarda yetkili servislerce düzenlerek araç sahibine verilen servis formları- iş emirleri’ mahkemede delil olarak kullanılacağından çok ama çok önemlidir. Bu nedenle araç sahiplerinin bu belgeleri saklamalarını öneriyoruz. Aracınız servise girdiğinde mutlaka bu formları talep ediniz. Garanti kapsamında ücretsiz tamir yapıldığı gerekçesiyle servis formu verilmemesi gibi bir yaklaşım yönetmeliğe apaçık aykırıdır şikayet halinde idari ceza servislere kesilebilecekitir.
 • Arıza şikayeti ile ilgili olarak yetkili servise yapılan  başvuru  üzerine yetkili servisçe düzenlecek iş emirlerinde ‘araç hakkında şikayetin ne olduğu,bu şikayetle ilgili olarak hangi bulguların tesbit edildiği ve hangi teknik işlemlerin yapıldığının’ yazılması gerkir.
 • Aracınızdaki arızanın onarımla giderilmesi mümkün değilse bunun servis raporuyla tepit edilmesi halinde aracın yenisiyle değişimi hakkı doğmaktadır. Bu tür davalarda edindiğimiz tecrübelere dayanarak şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki; Maalesef servislerin çoğu onarımı mümkün olmayan arızalarda bunu raporla tespit etmek yerine ‘onarım yapmış gibi gözükmeyi ‘ tercih etmektedir. Buna bağlı olarak araç sahipleri araçlarını tamirden kısa bir süre sonra tekrar servislere götürmek zorunda bırakılmaktadır.  Bu gibi hallerde mahkeme yoluyla hakkınızı aramanız yerinde olacaktır.Unutmayın aracınızın tamirde kalma süresi 30 işgününü geçemez aksi halde sadece 30 işgünü içinde tamir edilmeme nedeni size aracın yenisini talep etme hakkı verecektir. Türkiyedeki ithal araçların yedek parçaları İngiltere, Almanya,İtalya gibi ülkelerden temin edilmeye çalışıldığından onarım süreleri uzamaktadır. Yedek parçanın getirtilmesi için geçen süre sizin için çok değerlidir. Sakın bu sürede aracınızı servisten almayınız. 30 işgününü geçerse tamir size yukarıda ifade ettiğim aracın bedel iadesi dahil bir takım haklar tanımaktadır.
 • Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.
  Av.Tevrat DURAN, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur.

  Eğer aracınız garanti süresinde arızalandı ise derhal değişim hakkınızı kullanabilirsiniz. Onarım hakkınızı kullandıktan sonra aynı arızanın tekrar nüksetmesi halinde yine bu hakkınız doğacaktır. Bu aşamada yasal hakkınızı kullanmak için ihtarname, dava dahil seçenekleri avukatınızla birlikte değerlendirmelisiniz. 11.5.2016

AV.TEVRAT DURAN,İstanbul

Randevu almak için: 0533 631 16 42

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir