Garanti kapsamında hatalı otomobilin iadesi,değişimi davası

  • tamir süresi geçmesiAyıp araçta maddi bir hatanın üretimden kaynaklı olarak bulunmasıdır. Kullanıcı hatası bu kapsamda sayılmaz.
  • Ayıplı malın tanımını yasa maddesi üzerinden verelim. Aracın tüketiciye teslimi anında,  katalogdaki modele uygun olmaması ya da normalde objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle hatalı olmadır. Aracın tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir.
  • Burada 3 tür ayıptan bahsedilmektedir. Maddi, hukuki ve ekonomik ayıp. Davalara konu olan genellikle ekonomik ve maddi ayıplardır. Örneğin sunroof var denilerek satılan araçta sunroofun olmaması maddi ayıpken sunroofun aşırı gürültülü – sesli olarak zor açılması araç sahibinin araçtan beklediği yararlanmayı azalttığından ve satarken de değerinin düşmesine neden olacağından ekonomik ayıp vardır.
  • arıza ayıplı üretim şanzıman arızaOtomatik vitesli araç satın alan kullanıcı sorunsuz olarak , satbil şekilde vites geçişlerinin olmasını rahatsızlık doğuran seslerin araçtan gelmemesini bekler. Fakat garanti süresinde araçta seyir halinde iken sarsılma, vites kutusundan ses gelmesi, vites geçişinin olmaması ya da sert olması halinde EKONOMİK AYIP var demektir. Bu halde yasakoyucu , tüketicinin aracını tamir ettirmeye zorlanmadan değişimini ya da para iadesini istemesine hak tanımıştır. Burada araç sahiplerine aracınızdaki arıza giderilmesi mümkün denilerek illa onarım seçeneği zorla dayatılmaz. Nasıl ki alıcı aracını almadan önce satıcı satmak için dikte edemiyorsa bu aşamada da değişim isteği varsa bunu kabul etmek zorundadır, tamiri dikte edemez. Bilinçli tüketici, serbest piyasa ekonomisinin işleyen ayaklarından biri olduğu takdirde devasa bütçeli şirketlerin haksız menfaat elde etmesinin önüne geçebiliriz. Bilinçli tüketici, hakkını öncelikle bilen, hakkını arayan,  sahip çıkan rasyonel yurttaştır.  Anayasanın 172. maddesine göre ‘ Madde 172 – Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder.’ Anayasa ile  tüketicilerin bilinçlendirilmesi için devlete görev yüklemiştir. Yeterince kamu spotlarının yayınlandığını maalesef ekranlarda göremiyoruz.
  • AV.TEVRAT DURAN
    AV.TEVRAT DURAN

    Bu noktada bilinçli tüketici oluşturma kapsamında yazılarımızın katkı sağlaması dileğimle, hakkınızın peşinde olun. Kimseye kolay lokma bu devirde yok hele otomotiv şirketlerine karşı bu mücadelenizde avukatınızdan destek alabilir, Tüketici Hakem Heyetlerine ve Tüketici derneklerine başvurabilirsiniz. ! İstanbul’da Çağlayan, Kartal ve Bakırköy Adliyelerinde Tüketici Mahkemeleri kurulmuş ve faaliyet göstermektedir. Haklarınızı alamadığınız durumlarda dava haklarınız vardır.Özelliklar aracında sorun yaşayan araç sahiplerinin otomotiv şirketlerine, yetkili servislerine karşı yasal haklarını kullanmasını önemle hatırlatmak isterim.  16.6.2016

  • AV. TEVRAT DURAN,İstanbul

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir