Fazla mesai alacağının tahsili davasında hakimin takdir indirim hakkı

 1. Fazla mesai haftalık 45 saatin üstü çalışma olup fazla süreli çalışma ise işyerinde haftalık çalışma süresi 45 saatten az olduğu ve 45 saate kadar yapılan çalışmadır.
 2. Yargıtay, fazla çalışmaların tanık beyanlarına dayanılarak uzun bir süre için hesaplanması ve miktarın yüksek çıkması halinde istikrarlı olarak bir işçinin aynı şekilde izin, tatil günleri nedeni ile fazla mesai yapmayacağı, bunun hayatın olağan akışına aykırı olacağı gerekçesi ile taktiri indirimi yapılması gerektiğine karar vermiştir. Bu indirim % 33,40 gibi oranlarda yapılmaktadır. Ancak bu indirim hakkın özünü ortadan kaldıracak nitelikte % 50 gibi indirim olmamalıdır. Mahkemece davacının fazla mesai ücreti ve hafta tatili ücreti alacaklarından tanık anlatımları ile belirlenmesi nedeni ile makul oranda indirim yapılması gerekmektedir. Mahkemece bu alacakların takdiri indirim yapılmaksızın hüküm altına alınması Yargıtay tarafından hatalı olarak değerlendirmektedir.
 3. Fazla mesai alacaklarında 5 yıllık zamanaşımı uygulanmaktadır. Başlangıcı işin sona erdği tarih değildir. Bu nedenle işçilerin elini çabuk tutması gerekir. Zamanaşımı gizli bir aftır ve iş ilişkisi devam ederken işvereni borçtan kurtarmaktadır.

AV. TEVRAT DURAN,10.06.2016

İkitelli,TeknikyapıMetropark B1 Blok D:295 Marmara Sanayi Sitesi Yanı

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

You may also like...

4 Responses

 1. emrullah diyor ki:

  Mrb 3.5 senedir calisiyom hala devm ediyom geçmişe dönük mesailerimizi fazla çalışma bayram fln verilmedi ihtar çektirdim cvp ne verebilirler şirket karşılık

  • avtevrat diyor ki:

   Şirkete soralım;

   Not: Sorulara yanıt verip vermemeye bizler karar veririz. Sorulara yanıt verme zorunluluğumuz yoktur. Bu bilgiler kısa içeriklere sahip olup ayrıntılı sorunuza yanıt almak için danışmanlık hizmeti almalısınız. Danışmanlık hizmeti almak için tıklayınız Aynı soruyu tekrar tekrar yazmayınız, dikkate alınmayacaktır. Hukuka,ahlaka aykırı sözler sahibine cezai ve hukuki yaptırım olarak geri dönecektir.

 2. Eren diyor ki:

  Hayırlı çalışmalar Tevrat bey,Işvereni sgk primlerini eksik yatırıyorsun mesaimi dogru hesaplamiyorsun bunları duzelt yoksa seni sikayet ederim demek Tehdit midir.Basima is acilir mi?

  • avtevrat diyor ki:

   Elbette tehdit değildir; yasal hakkınızı talep etmenin yolları vardır. Tartışmaya girmenin anlamı yok noterden yolunuz var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir