Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

hd-turk-bayragi-arkaplan-resimleri-1Ülkemiz, içte ve dışta çok büyük sorunlar yaşamaktayken ve sıkıntılı günler geçirmekteyken, ülkemizi daha da büyük bir kaos ve sıkıntıya sokacak bir darbe kalkışması ile karşı karşıya kalmıştır.

TD Avukatlık Ofisi olarak bağlı bulunduğumuz İstanbul Barosu’nun açıklamasına tam olarak iştirak ederek ifade etmek isteriz ki ;  M.Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyete, kurucu ilkelerine, demokrasiye, milli egemenliğe dayalı parlamenter sisteme, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ile belirlenen Anayasal sisteme, laik-demokratik Cumhuriyete sonuna kadar bağlı, her türlü darbe ve darbe girişiminin karşısındayız. Türkiye Cumhuriyetimizin problemleri ancak ve ancak  demokrasi içinde mümkündür.

 Demokratik sisteme karşı bu vahim girişimin; hukukun üstünlüğüne bağlılığın,kuvvetler ayrılığının, bağımsız yargıya olan ihtiyacın, tüm yetkilerin anayasaya bağlı olarak kullanılmasının, ifade özgürlüğü ve insan haklarının önemini göstermiştir.

Yargının, dini cemaatlerden veya siyasi makamlardan emir alma makamı olmadığını birkez daha vurguluyoruz. Hakimlerin yargı görevlerini icra ederken yalnız ve yalnız hukuka dayalı olarak vicdanları ile karar vermelerini bugün birkez daha hatırlıyoruz.

Türk milleti olarak iktidarı,muhalefeti, hertürlü siyasi görüşü, mezhep ve meşrebi ile bir ve beraber olarak milli birlik ve bütünlük içinde kendi sorunlarını çözebilme erdemine sahiptir. Bu bütünlüğü bozacak eylem ve söylemlerden uzak kalmayı halkımıza birkez daha hatırlatmak isteriz.

Son söz;  Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

Av.Tevrat DURAN

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir