Devremülk mağdurlarının yasal hakları nelerdir. ?

Devremülk mağdurlarının yasal hakları nelerdir. ?  Ülkemizde tatil ya da yatırım amaçlı olarak Yalova ve çevresinde genellikle İstanbul’da oturanlara yönelik tanıtım satış yapılmaktadır.

Bu kapsamda  müşterilere hediye kazandınız denilerek otellerde ağırlanmakta ardından  ‘Hisseli gayrimenkul  Satış Sözleşmesi’  başlıklı belgeler imzalatılmaktadır. Bu belgede 48 aya kadar uzun vadeler tüketicilere cazip gelmektedir.  Kısaca, tüketiciyi/Müşteriyi otelin olduğu bölgeye götürüp düşünmesine imkan vermeden hemen orada adi belgeler imzalatılmaktadır. Ardından devremülk tapusunda bilgileri yazılı yer teslim edilmemekte ya da bildirilen vasıflara uygun otel/devremülk inşaa edilmemektedir.

Peki tüketicinin bu sözleşmeye göre senetleri ödememe ya da cayma hakkı var mı ? 

Bu sözleşmeler genellikle  Yalova İli, Termal İlçesi, ……….Mevkii, ….ada, …..27 parseldeki hissenin satışına dair düzenlenmektedir. 

İmzalatılan sözleşme genellikle yasaya aykırı olarak adi yazılı olarak yapılmaktadır. Halbuki devremülk gibi taşınmazın aynına dair sözleşmelerin ve ön sözleşmelerinin 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu 57 ve devamı maddelerine göre ‘devremülk hakkının kurulması hususunda tapu sicil müdürlüğünde resmi senet’ düzenlenmelidir. Bu yasal hükümlere uyulmadan düzenlenen ön sözleşme geçersizdir, hukuki sonuç doğurmaz. Bu sözleşme satış sözleşmesi resmi geçerlilik şartına uyulmadan düzenlenmiştir. Bu durumda geçersiz satış sözleşmesi nedeniyle taraflar yalnızca aldıklarını iade ile yükümlüdür.

Bu sebeple tüketici, avukatıyla noterden ihtarname keşide ederek imzaladığı sözleşme ile bağlı bulunmadığını ihtar etmelidir. Bu işlem sonrası artık tüketici vadesi gelmemiş senetlerini ödemek zorunda olmadığı gibi ödediği bedeli geri alabilmektedir. Bu nedenle bu gibi hallerde avukatınıza danışmadan sözleşmeyi imza etmemenizi aksi halde hakkınızı aramanızı  tavsiye ederim. 8.3.2018

AV. TEVRAT DURAN, İstanbul 

GSM: 0553 254 81 34

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir