Ayıplı araçta tüketicinin para iadesi mümkün.

Ayıplı araçta tüketicinin para iadesi mümkün.

Araçtaki arıza yetkili servisteki tamir işlemine rağmen giderilemiyorsa arıza tekrarlıyorsa tüketicinin kanundan kaynaklanan  haklarından biri de aracın bedelinin iadesini isteyebilir. Bu hakkın istenebilmesi için ayıbın esaslı olması gerekir. Esaslı ayıbın tanımı, her olaya göre ele alınıp değerlendirilmelidir.

  • 6502 sayılı yasa kapsamında araç sahibi tüketici ‘tamir, bedel indirimi, sözleşmeden dönerek bedel iadesi veya değişim’ i talep edebildiğini pekçok yazımda belirttim. Bu yazıda sözleşmeden dönme ve araç için ödenen paranın iade alınması ve aracın yine satıcıya iade edilmesini ele almak istedim.
  • Alıcı ve satıcı bu taşınır ( araç) satım sözleşmesinin iki tarafıdır. Yasa ve taraflar arasında imzalanan satım sözleşmesi iki tarafa haklar ve borçlar yüklemiştir.
  • Sözleşmenin taraflarından alıcı-Tüketici garanti süresinde aracında ortaya çıkan üretim kaynaklı arıza nedeniyle ; ‘aracın yenisiyle değişimini’ ya da ‘onarımını’ istemişse tüketicinin diğer seçimlik haklarını talep hakkı sona erer ve ‘tüketici araç sahibi değişim halinde  ‘ayıpsız yeni aracını alır’ onarım halinde ise ‘aracı tamir’ edildiğinden aracını yetkili servisten teslim alıp kullanmaya devam eder. Burada alıcıda sözleşmenin devamı iradesi vardır başka deyişle sözleşme ilişkisini devam ettirmeme diğer deyişle sözleşmeden dönme isteği yoktur en azından alıcı araç sahibi iradesini bu yönde kullanmamıştır. Bu nedenle arıza sonrası araç sahibi hukuken kendine tanınan hakları avukattan danışmanlık alarak öğrenmesi gerekir.
  • Ancak tüketici aracının onarımını yetkili serviste yaptırmış fakat onarım başarısız  olmuşsa yani arıza giderilememişse ya da yeni aracı da ayplı çıkmışsa sözleşmeden dönme gibi diğer seçimlik haklarını kullanabilecektir. Çünkü alıcı araç sahibi,elindeki sözleşmeyi sona erdirme gibi bir hakkı kullanmayıp  arıza halinde sözleşmeyi ayak tutmak yani aracını kullanmaya devam etmeyi istemektedir. Bu durumda satıcı araç sahibinin bu aynen ifa talebini yerine getirmezse 6098 sayılı yasanın 125. Maddesince sözleşmeden dönerek ödediği bedelin iadesini talep edebilecektir.
  • Hatırlayalım; bu durumda araç sahibi
  • -sözleşmeden dönerek ödediği bedeli ve yaptığı masrafları
  • -arıza nedeniyle bedel indirimini talep edebilir. Örneğin aracındaki basit bir çizik dolayısıyla araç değişimi ya da bedel iadesini isteyemeyen alıcı tamir hakkına başvurmuş fakat aracı birtürlü tamir edilememişse artık alıcı yenilik doğuran bir irade beyanıyla noterden ihtarname ile ‘araç için ödediği bedelin iadesini’ talep edebilecektir. Çünkü Satıcı kendine tanınan bu şansı iyi değerlendirememiş alıcının başka çaresi kalmamıştır.

AV. TEVRAT DURAN, İstanbul

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir