Bilinçli tüketici olarak arabanız arızalandığında yasada size tanınan haklarınızı kullanın.

Ayıplı araç varsa bedel iadesi olmazsa değer kaybı davası açılabilir.

 • avukat tevrat duran
  Ayıplı araç varsa bedel iadesi olmazsa değer kaybı davası açılabilir.

  Ayıplı araç varsa bedel iadesi olmazsa değer kaybı davası açılabilir.Aracınız arızalandı ve bunda sizin kusurunuz yok. O halde hakkınızı ihtarname çekerek, dava açarak arayın. Otomobil firmaları bazen sopa gösterecek;  yıldırmak için hakkınızın olmadığını, davaların uzun sürdüğünü, aracı servisten almazsanız yediemin masrafı alacaklarını vs. söyleyerek sizi korkutacaklar. Bazen de havuç gösterecek; Sözlü olarak aynı arıza bir daha yaparsa değiştireceklerine dair söz bile vereceklerdir.

 • Bu süreçte; sizi görmezden gelecekler hatta ihtarname çektiğinizde ve dava açacağınızı  söylediğinizde sizi umursamaz bir tavırla karşılayacaklar kendi avukatlarının güçlü olduğunu bile söyleyeceklerdir. Bir kere dava açtınız mı o zaman aracınızı geri almayı , fark vermeniz halinde 0 km araç vermeye hazır olduklarını söyleyeceklerdir. Hatta size müşteri memnuniyeti (nedense davadan önce bunu teklif etmezler)  kapsamında ekstra garanti vaad edeceklerdir.
 • Bizim tavsiyemiz yeni aldığınız aracınızın tamir edilmesine izin vermeyin. Bir defa izin verdiniz  arıza tekrarladıysa bu sefer hatayı ikinci kez yaparak tamire izin vermeyin;  araç bedelini talep ediniz. Aracınızı çok beğeniyor arızanın tekrar edeceğini düşünmüyorsanız 0 km yenisiyle değişimini talep ediniz.
 • Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici; 6502 sayılı yasa 11. maddesine göre;a) Aracını iadeye hazır  olduğunu bildirerek sözleşmeden dönüp bayiye ödediği tüm parayı masraflarıyla birlikte (ayrıca şartlarına göre faiziyle) iade isteyebilir.
  b) Aracını kullanmaya devam edip ayıp oranında satış bedelinden indirim isteyebilir.
  c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
  ç) Aracının aynı ya da üst donanım seviyesinde araçla 0 km yenisiyle değiştirilmesini isteme hakkına sahiptir.
 • Avrupa Birliği’nde , ABD’de vatandaşların hukukuna saygılı olan yabancı otomotiv şirketleri yer Türkiye olunca gayet ilgisiz hatta tehditkar davranabilmektedir. Unutmayalım ki; Hukukun yerleşmesi ancak bilinçli tüketicilerin varlığıyla mümkündür.
 • Bu sonuca biraz da bilinçsiz, hakkını aramayan duruma razı olan araç sahipleri neden olmaktadır. Bu bilgisizlikten ya da umursamazlıktan kaynaklı olabilir. Bilinçli tüketiciler olarak herkesin yasada tanımlanmış, kendilerine verilen hakları talep etmesi gerektiğini unutmayalım.
 • Tüketici olarak ; Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri, Tüketici Dernekleri,Tüketici Mahkemeleri’nde hakkınızı arayınız. Yarım doktor candan, yarım hoca imandan, yarım akıl haktan eder. Bu süreçte sizin yanınızda sofistike hukuku bilen avukatınızın olmasını gerektiğini unutmayın; hukuki süreçte avukatınızdan destek alınız. 21.4.2016
  AV. TEVRAT DURAN,İstanbul
  Biz neredeyiz.

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir