AV.TEVRAT DURAN, ‘1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü’ ‘işçi hakları’ yla ilgili TRT Radyo Canlı yayınına konuk oldu.

TRT GAP FM’de TRT kaydı canlı yayına katılan Av. Tevrat Duran TRT’nin radyoculuğa emek veren tüm raydyocuların ve işçilerin ve sendikacıların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günün kutladı. Av.Tevrat Duran’ NeoLiberal ekonomi anlayışı İşçiye haklarını veremez’  dedi.. Yasaya açıkça aykırı olan sözleşmeler işçiyi bağlamaz. İşçilerin emeklerinin haklarını uzman bir Avukat’tan hukuki yardım alarak haklarını Yargı nezdinde aramalı ayrıca sendikal faaliyetlere katılarak sosyal haklarını aramalıdır” dedi.

Av. Tevrat Duran: Her ne kadar iş hukukuna ilişkin yasal düzenlemeler yapılsa da liberal ekonomi anlayışının işçilere hakkını veremeyeceğini, AKP’nin uyguladığı neoliberal iktisat anlayışında taşeronlaşma sitemi işçinin hakları korumamaktadır. Soma’da 301 işçinin ölümü, Mecidiyeköy’de 13 işçinin hayatına mal olan asansör kazası işçi haklarında ne kadar geride kaldığımızı göstermektedir. Türkiye maalesef iş kazalarında dünya 1.sidir.’  dedi.

Anayasamızın 2. maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti devletinin sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlandığını vurgulayan Av. Tevrat Duran 949 TL asgari ücretin açlık sınırının bile altında olduğuna vurgu yapan Av. Tevrat Duran: Liberal ekonomi anlayışının işçiye haklarını veremeyeceğini ifade etti. Türkiye’de emek arzının yüksek olduğunu, yatırım azlığı nedeniyle işçi talebinin az olduğunu bunun da yüksek işsizliğe neden olduğunu, bunun da siyasal iktidarın başarısızlığı olduğunu’ sözlerine ekledi.

İlgili bağlantı ve program yayını için ;

TRT program kaydı için tıklayınız https://www.youtube.com/watch?v=wacw_yU8xRI

 

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir