Askerlik (Bedelli askerlik) nedeniyle işten ayrılma halinde kıdem tazminatı

1475 sayılı İş kanunun 14. Maddesi gereği muvazzaf askerlik hizmeti nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı alma hakkı vardır.

Askerliğini yapmamış işçi askerlik nedeniyle işyerinden ayrılmak istemesi halinde kıdem tazminatına hak kazanır. Tabii en az 1 yıl çalışmış olması gerekir.

İşçi askere giderken bu tazminatı almayıp asker dönüşü aynı işyerinde çalışmaya devam etmişse tüm hakları kaldığı yerden devam eder. Kullanmadığı yıllık izin süreleri, ve izin-ihbar önelleri de tüm çalışma dönemine göre belirlenir.

İşçi askerlik nedeni ile işten ayrıldığını işverene belge ile sunarak kanıtlaması kolaylık olur. Bu belgeyi işverene vermese ve hemen askere gitmişse bu halde dahi işçinin kıdem tazminatı hakkı vardır.

Askere gidecek kişi işverenine ihbar öneli bildirimine gerek yoktur. Fakat iyiniyetli olarak askere gideceğini işyerine bildirmesi doğru olandır.

Bedelli askerlik bu kapsamda tazminat hakkı verir mi ?

Bedelli askerlikte, yeni yasaya göre fiilen yani defacto olarak askere gitme söz konusu değildir ve bedelli parasını ödeyenler askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaktadır. Bizce bu durumda kişinin işten ayrılması ve tazminat alması hukuken sözkonusu olamaz. 1475 sayılı yasanın 14. maddesi muvazzaf askerlik nedeni ile işten ayrılmalarda kıdem tazminatı hakkı vermektedir.

1475 sayılı yasa Madde 14 –

Bu Kanuna tabi işçilerin hizmet akitlerinin…..

Muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyle,

kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle,

Feshedilmesi ………….. hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.

 6.1.2015

AV.TEVRAT DURAN

0553 254 81 34

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

You may also like...

43 Responses

 1. ibrahim diyor ki:

  Merhaba tevrat bey ben yaklasik 4yildir özel sektörde parti time satis danismani olarak calisiyorum evliyim ve bir çocuğum oldu artik aldigim maas yetmiyor.disarda seyyar tezgah veya pazarcilik vs. Yapmak istiyorum is yerinden ihbar veya kidem tazminatimi alabilirmiyim. Gecinemiyorum o yüzden Esim ise başlamak zorunda kaldi isi de birakamiyorum o kadar emegim var…Ne yapmaliyim bir fikrim yok…teşekkürler şimdiden ALLAH razi olsun.

 2. Onur diyor ki:

  Merhaba ben 18 aydır aynı iş yerinde çalışıyorum kendi isteğimle işe bırakmak istiyorum kıdem ve ihbar tazminatımı alabilirmiyim iş yerimde ruhsal çöküntü yaşıyorum çalıştıgım yerde mutlu deilim ve görevimin dışında işler yapıyorum ve maaşım ı gününde alamıyorum bunun için ayrılma kararı.
  aldım nasıl bir yol izlemem gerekiyor yatdımcı olursanız sevinirim

 3. murat diyor ki:

  merhaba Tevrat bey ben yaklasık 2 senedır sıgortalı olarak calısıyorum ve askere gıdıcem tazmınat alabılırmıyım veya nasıl bır yol ızlemem gerekıyor yardımcı olursanız sevınırım

 4. fatih diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey ben 12 yıldır bir kamu hastanesinde (üniversite) taşeron olarak çalışıyorum çalıştığım süre boyunca hemen hemen her yıl şirket değiştikçe giriş çıkış yapılıyor işten ayrılırsam veya çıkarılırsam geçmişe dönük tazminat alabilirmiyim

  • tevratduran diyor ki:

   işyeri devri var mı ya da işçi devri mi var hukuken incelemek gerekir. Benzer davada ihaleleri alan firmalarda çalışmaya devam eden işçiler için İBB ye dava açıp kazanmıştım. Sizin durum nedir belge incelemesi gerekir.

 5. tayyaragbaba diyor ki:

  Merhaba av.tevrat duran bey ben 2.5yıldır çalışıyorum son aldığımız zamda is veren 100/5zam yaptı ve ocak ayında çalıştık şubat 5de aldık maas da isci arkadaslar is yavaşlamaya başladılar sonra is vere genel toplantı istedi calisan çalışsın çalışmayan ciksin diye konuştu tazminat vermiyorim diye sonra şubat ayı çalıştık mart ayin 5de maaşları aldık ve genelinde fazla mesai 100/50kesinti yapmış olduğunu öğrendik bütün çalışandan kesilmiş ve insan kaynaklar! is veren yavaşlatma olduğu kesinti yaptı dedi simdi ben işten ayrılmak istiyorum simdi benim ne yapmam lazim

 6. musa diyor ki:

  bir arkadaşım iş yerinde 1,5 yıldır çalışmakta ancak askerlik nedniyle işi bırakıcak buna istinaden kıdem tazminatı almaya hak kazanırmı teşekkürler şimdiden iyi çalışmalar

 7. muhammed ikbal diyor ki:

  merhaba ben 9 aydır calistigim iş yerinden askerlik nedeniyle ayrılmak zorundayim 11 mayıs 2015 tarihten itibaren iş yerinden tazminat veya başka bir hakkım var mi. asker insana para lazım eğer alabiliyorsam ne yapmalıyım. teşekkürler simdiden

 8. cem diyor ki:

  Merhaba,

  Yaklaşık 3 yıldır çalıştığım iş yerimden askerlik nedeniyle ayrılacağım. Ağustos celbinde askere gideceğim fakat ben yaklaşık 2 ay önce Haziran ayında, henüz sülüs belgeleri dağıtılmadan ayrılmak istiyorum. Sonradan sülüs belgesini alıp şirkete verirsem tazminat hakkım olur mu?

  Teşekkürler

 9. cumhur diyor ki:

  Hocam iki buçuk yıldır bi yerde çalışıyorum tazminat vermemek için montaj bölümünde çalışıyorsun beni bi kaç tane bölüm değiştirdiler en Son şu an sevkiyat bölümünde yim rapor alıyorum burdanda cikarmadilar tazminatimi yanmasını istemiyorum ne yapmaliyim

 10. cumhur diyor ki:

  Hocam ne olur yardimci olun 2 buçuk yıldır çalıştığım yer tazminat vermemek için 3 tane bölüm degistitidirdiler bölüm değişince sorumluda değişiyor hiçbiri çıkarmıyor izinsiz ise gelmemeli yapmıyorum ama sürekli rapor alıyorum bir ay içinde 10 gün yokum çıkarmıyor lar ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun allah rızası icin

 11. cumhur diyor ki:

  Bana sorulmadı hocam yerim bölüm değiştiğinde bana arkadaşlar söyledi sevkiyat alınmışsa dediler ben sabah geldim sevkiyat calismaya başladım zaten burası maaşları hepsini karta yatırıyor elden bugün zarfda alıcam ayın 5 inde o elden verdiği parayi zarfda yazıyo onu kaybetmiycem dava acicam

 12. cumhur diyor ki:

  Maaşlar karta hesap hepsi yatirilmiyo elden aldığımız para var zarfda yazıyo asgari ücret karta yatıyorum hocam

 13. ABDURRAHMAN diyor ki:

  Hocam benim askerlik yerim açıklandı normalde 1.grupta giderim diye işyerine bildirdim ve yerime elime eleman alındı ve ben 2.gruba kaldım gideceğim yer tarih belli askerlik sadece askerlik durum belgesi veriyorlar ve sevk tarihim 30 eylül diye yazıyor 2 ay var işte ayrılsam tazminat hakedebiliyormuyum sülüs belgesini 15 gün kala verebiliyorlarmış gidişi tarihim yerim belli ne yapmalıyım teşekkürler.

  • avtevrat diyor ki:

   Eylül ayı beklemenize gerek yok, askerlik nedeniyle işyerinden ayrılabilirsiniz.

  • avtevrat diyor ki:

   Bu belgeyi ,şyerine ibraz ederek iş çıkışınızı verebilir 1 yıldan fazla çalışmanız için kıdem tazminatı alabilirsiniz, hayırlı tezkereler

 14. EYÜP ÇALIŞKAN diyor ki:

  TEVRAT BEY

  Bir Erkek Personelimiz 2008 Yılında İşe Başladı. 2011 Yılında askere gitti. Dönüşte yanımızda çalışmaya devam edebileceğini kendisine tebliğ edildi. Tazminat talebi olmadı. çünkü dönüşte firmamızda çalışmaya devam edecekti. Öylede oldu. 2013 yılı ortasından sonra askerden geldi ve çalışmaya devam etti. Taki Geçen haftaya kadar. Geçen hafta personellerin çoğuna yıllık izinler verildiği ve işler az olduğu için tek personel olarak onu nöbetçi bıraktık. Ancak 3 gün sonra kimseye haber vermeden işten ayrılıyorum deyip, bırakıp gitmiş. Şimdi telefonla aramış bizden askerlik döneminden önceki kıdem tazminatını talep ediyor. Tazminat bir bütün değil midir. Biz Arkadaşı askerden sonra işe aldık çalıştırdık ama o kimse yokken dükkanı bırakıp çekip gitmiş. Böyle durumda bizim ihbar tazminatı almamız gerekiyorken bizden askerden önceki dönem için kıdem tazminatı isteme hakkı var mıdır? Varsa Bizde lehimize olan ihbar tazminatını hesaplayıp ödenecek kıdem tazmitanından düşebilir miyiz. Bilgi verirseniz sevinirim. teşekkür ederim

 15. EYÜP ÇALIŞKAN diyor ki:

  İlgili arkadaş kendi yıllık izinlerini yıl içinde daha önce kullanmıştır.

 16. Murat diyor ki:

  özel birşirkete 2004ten buyana calışmaktayım gectigimiz ay(agustos)10-17arası bizi üçretsiz izne cıkardılar ve sigortamızı yatırmadılar tazminat almak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekir acaba işçi olarak

  • avtevrat diyor ki:

   Ücretsiz izini kabul etmeniz şart değil bu halde işten çıkarılmış oluyorsunuz, avukata vekalet verip hukuki süreci başlatmalısınız eğer hakkınızı istiyorsanız.

 17. şenol boztaş diyor ki:

  merhaba Tevrat Bey fabrikada 17 aydır çalışıyorum askerlik görevimi yerine getirmek için işimi bırakacağım şimdi ben hem kıdem hem ihbar mı alacam yoksa sadece 1 senenin kıdem tazminatını alıcam yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkürler.

  • avtevrat diyor ki:

   Hayırlı gidip gelmeler dileyerek sorunuza yanıt vermek istiyorum. Siz kıdem tazminatı alacaksınız. 1 yıl değil 1 yıl 5 aylık çalışmanız karşılığı yaklaşık 1,4 aylık maaşınızın brütü kadar tazminat alacaksınız. Bu hesaba prim,ikramiye,servis,yemek gibi bedellerin de işyerinde bu şartlar varsa ilave ederek kıdem tazminatı hesaplanmalıdır. Bu hesabı muhasebeciler bilemez. Konusunda uzman iş hukuku avukatına yaptırmanızı öneririm.

 18. Umut kale diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey.
  Uzman çavuşluk atamam sebebi ile çalışmış olduğum şirketten ayrılacağım. Çok araştırdım ama bulamadım. Sizce benimde bu kapsamda şirketimden tazminat alma hakkım olur mu.
  Teşekkür ederim.

  • avtevrat diyor ki:

   Hukuki görüşüm tazminat hakkınızın olmadığı yönünde fakat dava açarak Yargıtay’ın görüşünü almadan kesin bir şey söylenemez.

 19. melih diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey;

  Askerlik hizmetimi yapmadım ancak sözleşmeli er olarak yapmak istiyorum. Kidem tazminati almam mümkünmüdür ?

  Teşekürler…

 20. orhan diyor ki:

  mrh tevrat bey 5 sene bir iş yerinde çalışıyorum.BEN askerligimi bedelli olarak yapsam İŞ yerinden tazminat alabilirmiyim..teşekkür ederim..

 21. Aziz diyor ki:

  Merhaba Tevrat bey ben yaklaşık 18 aydan beri taşeron firmada sigortalı olarak calisiyorum 2016 mayıs ayında askere gideceğim fakat bu ay sonu çıkış vermek istiyorum askere gidene kadar ailemle vakit geçirmek istiyorum yaklaşık 4 5 aylık bir boşluk olucak işten erken ayrılıyorum diyé tazminatı mı vermeme gibi bir durum söz konusu olabilir mi askerlik muayenemı oldum.

  • avtevrat diyor ki:

   Askere gitmek için işten ayrılmak istediğinizi belirten dilekçe ya da noter ihtarnamesi ile durumu işverene bildiriniz. Sonrasında başka bir işte çalışmazsanız tazminata hak kazanırsınız. Önemli olan makul sürede askere gitmek. Sebep sonuç ilişkisini kurabilmek dürüstlük çerçevesinde bu işlemleri yapmalısınız.

   • Aziz diyor ki:

    Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim ben bu işlerimi yazılı olarak değilde ay başında sözlü olarak dile getirdim askere gideceğimi ve işten ayrılacağı mı söyledim şuanlık bana bir problem cikartmadilar fakat işten ayrılacağım gün bana tazminat lâ ilgili bir problem yasatirlarsa ne yapmam gerekiyor ve ben bulunduğum is yerinde izinsiz çalışıyorum yaklaşık 18 aydan beri resmi günler dahil hafta sonu izide kullanamıyorum sadece yıllık izin kullanabiliyor nu izin kullanamadigim günler ücretlerini alma imkanım varmıdır.

 22. hasan diyor ki:

  merhaba acil cevaplarsanız sevinirim ben 4 şubat 2016 askere gidecem çalıştıgım iş yerinden 1 ocak 2016 cıkmak istiyorum tazminatımı alabilir miyim 1.5 yıldır calışıyorum bide bana askerklik şubesinden sevk kagıdı verdiler o kağıtta benim bilgilerim 4 şubat 2016 sevk tarihi yazıyor imzalı mühürlü kanıt olarak bu belgeyi versem yeterli olurmu nasıl bir yol izlemeliyim yanlış bir şey yapmak istemiyorum

 23. Eyüp diyor ki:

  Merhaba avukat bey

  askere gideceğime dair belgeyle (sülüs) iş yerine işten ayrilacagimi beyan ettim.fakat daha sonrasında bedelli askerlik çıktı ve bende bundan yararlandım.iş yeri askere gitmediğim için tazminat odemedi.ancak benimle aynı durumda olupta işten ayrılan bir çalışan tazminat aldı.bu durumda bende tazminat alabilir miyim ? Bilgi verirsiniz sevinirim.

 24. ahmet diyor ki:

  Merhaba Tevrat Bey, 4 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum. Askere gitmek sebebiyle iş bırakmak ve kıdem tazminatı almak istiyorum ancak bir de memurluk başvurusu yaptım. İşten çıktıktan sonra 2 ay içinde memurluk başvurum kabul edilmezse askere gidicem, eğer memurluk başvurum kabul edilirse askerliğimi tecil etmeye devam edicem ve çalışmaya başlıcam. İş yerinden askerlik sebebiyle çıkmam durumunda daha sonradan askere gitmeden başka biyerde çalışmam hukuken bir sakınca oluşturur mu? Çünkü memurluğu kazanırsam asaletin tasdik olması için 1 yıl çalışmam gerekiyor sanırım.

 25. Muhammet diyor ki:

  Hocam ben 3 senedir aynı özel şirkette çalışıyorum 1.650 tl maaşım var fakat asgari ücretten yatıyor ssk işten çıkmak istiyorum bu neden yeterli mi ?ve haftalık çalışma saatinin üstünde çalışıyorum.

 1. 7 Ocak 2015
 2. 16 Haziran 2015

  […] sözleşmesini sona erdirmek isteyen işçi/işveren feshi yazılı olarak ve bildirim süresine ( http://www.tevratduran.com/?p=172 ) bağlı kalarak diğer tarafa bildirmelidir. İhbar süresine uymadan işyerinden ayrılan […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir