Arızalı/ayıplı araçlarda yenisiyle değişim ve bedel iadesi davalarında zamanaşımı süresi kaç yıl ?

 • Araç sahipleri için kanun bedel iadesi, aracın yenisiyle değişimi gibi haklar tanımıştır. Yalnız bu hakları kullanmanın da süresi vardır. Biz buna zamanaşımı süresi diyoruz.
  6502 sayılı yasaya göre ‘ Kanunlarda veya taraflar arasındaki sözleşmede daha uzun bir süre belirlenmediği takdirde, ayıplı maldan sorumluluk, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile, malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren iki yıllık zamanaşımına tabidir. Bu süre konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda taşınmazın teslim tarihinden itibaren beş yıldır. Fakat bazı otomobil firmaları 3 yıl da 5 yıl gibi uzun garantiler vermektedir. Bu gibi hallerde araç sahibi garanti süresi içinde dava açılabilir. 
 • Satıcı bu işi meslek ve sanata olarak icra ediyorsa  ikinci el satışlarda satıcının ayıplı maldan sorumluluğu bir yıldan, konut veya tatil amaçlı taşınmaz mallarda ise üç yıldan az olamaz.
 • Araçtaki ayıp, arıza satıcı ya da ifa yardımcısı sayılan yetkili servis tarafından ağır kusur ya da hile ile gizlenmişse zamanaşımı hükümleri uygulanmaz.Fakat TBK 161. maddesine göre ‘Zamanaşımı ileri sürülmedikçe, hâkim bunu kendiliğinden göz önüne alamaz.’ Bu nedenle açacağınız dava zamanaşımına uğramışsa hakim otomatik olarak davanızı reddedemez, ancak davalı cevap süresinde zamanaşımı hususunu ileri sürmelidir. Bu olmazsa davanız hakkında esastan karar verilecektir.
 • AV. TEVRAT DURAN,İstanbul

avtevrat

Av.Tevrat DURAN- İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1999 mezunudur. Adres: İkitelli-Atatürk Mah. Güner Sok. No:1 Teknikyapı Metropark B1 Kule Kat:36 D:295 Küçükçekmece-İSTANBUL GSM: 0553 254 81 34

2 thoughts on “Arızalı/ayıplı araçlarda yenisiyle değişim ve bedel iadesi davalarında zamanaşımı süresi kaç yıl ?

 • 14 Ağustos 2016 at 08:17
  Permalink

  İyi günler ben geçen salı 2 parça boyalı bildiğim arabamı sattım ancak alıcı arkadaş ne kaportacı ne de tamirciye baktırmadan 300 lira kapora verip 2 gün sonra noterden satışını aldı. 2 gün sonra ise aracını expertize geçirmiş 6 parça boya bir kapı değişik raporunu almış bana ihtar çekeceğini söyledi bende çek dedim benim suç unsuru işlediğim bir konu varmı ve dava açılırsa nasıl sonuçlanır nasıl ihtarname cevabı yazmalıyım şimdiden ilginize teşekkürler.

  Reply
  • 14 Ağustos 2016 at 10:47
   Permalink

   Arabanızda sizin bilmediğiniz de olsa kusurlar varsa bundan sorumlusunuz ya aldığınız bedelden bir ksımını geri verecek ya da paranın tamamını alıcıya verip arabanızı geri alacaksınız.

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir